GCS: 1.655 de pacienţi cu COVID-19 - la terapie intensivă; 15 sunt copii
Un număr de 13.336 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 200 sunt copii, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.655 de pacienţi, în scădere uşoară faţă de ziua precedentă, dintre care 15 sunt copii. Pe teritori
GCS: 27 de paturi ATI libere la nivel naţional pentru bolnavii de COVID-19; 1.655 - ocupate
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că la nivel naţional, miercuri, sunt disponibile 27 de paturi la terapie intensivă pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, în afara celor rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2. Miercuri, conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms
Bistriţa-Năsăud: Comuna Salva, felicitată de prefect după ce a ajuns pe locul al doilea la nivel naţional ca grad de vaccinare
Comuna Salva din judeţul Bistriţa-Năsăud, care numără aproximativ 2.700 de locuitori, se află pe locul al doilea la nivel naţional ca grad de vaccinare a populaţiei împotriva COVID-19, motiv pentru care autorităţile locale au fost felicitate, miercuri, de către prefectul Stelian Dolha, în cadrul şedinţei Colegiului prefectural. "Ar fi extraord
Ministerul Sănătăţii: 6.639 flacoane de Remdesivir - repartizate spitalelor în ultimele două zile
Ministerul Sănătăţii a repartizat, în ultimele două zile, 6.639 de flacoane de Remdesivir în 69 de unităţi medicale care tratează pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, în stadii medii de boală. Remdesivir a fost primul tratament autorizat pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus, acesta primind o autorizaţie de introducere pe pia
INSP: 4.470 de cazuri cu varianta Delta a SARS-CoV-2, confirmate până pe 14 noiembrie
Un număr de 4.470 de cazuri de COVID-19 cu varianta Delta au fost confirmate până la data de 14 noiembrie, a informat, miercuri, Institutul Naţional de Sănătate Publică. Potrivit INSP, până la aceeaşi dată, au fost confirmate 6.226 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare. Până pe 14 noiembrie au fo
Ilfov: Două localităţi au incidenţa COVID-19 peste 11 la mia de locuitori
Două localităţi din judeţul Ilfov înregistrează o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de peste 11 la mia de locuitori, potrivit Instituţiei Prefectului. Miercuri, rata de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile este cea mai mare din judeţ în Grădiştea - 13,53 şi Copăceni - 11,43. Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 în loc
UPDATE GCS: 3.535 cazuri noi de COVID-19; peste 48.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 3.535 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 48.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Până miercuri, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.752.103 de cazuri de COVID-19, dintre care 9.869 sunt pacienţi re
Incidenţa COVID-19 în Bucureşti - 5,03 cazuri la mia de locuitori
Rata de incidenţă a COVID-19 calculată la 14 zile pentru Bucureşti este, miercuri, 5,03 cazuri la mia de locuitori, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică. Este a 26-a zi în care rata de infectare cu SARS-CoV-2 scade în Capitală, cea mai mare valoare fiind atinsă pe 22 octombrie - 16,54. În urmă cu o zi, rata de incidenţă a fos
Bacău: Aparat radiologic de ultimă generaţie la Spitalul de Pneumoftiziologie
Spitalul de Pneumoftiziologie din municipiul Bacău a achiziţionat, cu fonduri de la Ministerul Sănătăţii şi din bugetul local, un aparat radiologic de ultimă generaţie. Primarul Lucian Daniel Stanciu Viziteu a declarat că este primul aparat cu expunere digitală care intră în dotarea unităţii spitaliceşti. "Acest aparat ultraperformant
Maramureş: Peste 14 milioane de lei - valoarea contractului pentru realizarea Spitalului Modular din Baia Mare
Peste 14 milioane de lei reprezintă valoarea contractului de finanţare din fonduri europene prin care Spitalul Judeţean de Urgenţă "Dr. Constantin Opriş" primeşte un sprijin financiar pentru realizarea şi echiparea spitalului modular din Baia Mare. Potrivit unei postări pe pagina de
Prahova: Call center deschis de Prefectură pentru a sprijini activitatea COVID-19 a DSP
Un call center care sprijină activitatea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Prahova a fost deschis de Prefectură, acesta funcţionând pe bază de voluntariat, a anunţat, marţi, Instituţia Prefectului. Conform sursei citate, acest call center va funcţiona în sala de şedinţe a Palatului Administrativ din
CNCAV: 98.411 de persoane vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore; doar 23.368 cu prima doză
Un număr de 98.411 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 23.368 reprezintă prima doză, 50.576 - doza a doua şi 24.467 - doza a treia, a informat, marţi, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19
Iaşi: Un tânăr a rămas fără degete şi fără vedere după ce a încercat să găurească un proiectil
Un băiat în vârstă de 19 ani din localitatea Petriş, comuna Dolheşti, a fost adus în stare gravă la UPU de la Spitalul Sf. Spiridon din Iaşi după ce a încercat să găurească cu bormaşina un proiectil. Băiatul a spus că a găsit proiectilul în urmă cu mai mult timp, dar la acel moment l-
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Avem nevoie de certificatul verde COVID; pentru implementare trebuie să existe perioadă de graţie
Certificatul verde COVID este ''o necesitate'', dar trebuie să existe o perioadă de graţie, în care persoanele să decidă dacă vor să se imunizeze sau să facă teste, a afirmat, marţi, şeful Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), Valeriu Gheorghiţă.
Mureş: Aproape 300 de bolnavi COVID-19, asistaţi la domiciliu de Ambulanţa Samaritanus cu concentratoare de oxigen
Coordonatorul Serviciului de Ambulanţă Samaritanus Târgu Mureş, Varga Zsigmond Karoly, a declarat, marţi, că aproape 300 de persoane bolnave de COVID-19 care nu au avut loc în spitale şi au necesitat oxigen au fost ajutate cu concentratoare de oxigen în cadrul proiectului "Oxigen pentru Târgu Mureş".




