DSP nu a mai identificat bacterii în apa de la Curtea de Argeș; turbiditatea și concentrațiile de fier și clor, peste limite
Direcția de Sănătate Publică (DSP) nu a mai identificat bacterii în apa din rețeaua care deservește municipiul Curtea de Argeș și comunele limitrofe, însă turbiditatea și concentrațiile de fier și clor rămân peste limitele admise, conform ultimului buletin de analiză prezentat luni. Probele de apă au fost prelevate în d
Conducerea SCJU Târgu Mureș, după o nouă prelevare de organe: Acest moment vorbește despre oameni
Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș a anunțat, luni, efectuarea unei noi intervenții de prelevare de organe, de la un pacient de 52 de ani aflat în moarte cerebrală. Potrivit conducerii SCJU, un astfel de moment vorbește despre oameni, atât membri ai familiei, cât și despre medici și beneficiarii de t
Acrobatul rănit la Craiova are un traumatism la coloană
Acrobatul spaniol rănit într-o reprezentație de circ la Craiova este internat la Spitalul Clinic de Urgență 'Bagdasar-Arseni' în Secția chirurgie vertebrală cu traumatism 'grav' de coloană și toracic, a informat luni unitatea medicală. Potrivit sursei citate, acrobatul necesită o intervenție chirurgicală, dar a solicitat transferul
Salvați Copiii: România se confruntă cu cea mai gravă criză de vaccinare din ultimele decenii
România se confruntă cu cea mai gravă criză de vaccinare din ultimele decenii, tot mai mulți copii sunt privați de imunizare, ceea ce a dus la o scădere progresivă a ratelor de acoperire vaccinală pentru ROR (rujeolă-oreion-rubeolă), în special pentru doza a doua, administrată la cinci ani. Conform unui studiu calitativ al Salvați Copiii Româ
Președintele CNAS: Adevărata reformă din sănătate nu este 'spargerea monopolului CNAS'
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Horațiu-Remus Moldovan, a declarat, duminică seară, că adevărata reformă din sănătate nu este 'spargerea monopolului CNAS', ci 'autonomia reală a asigurărilor de sănătate și cheltuirea corectă a banilor pentru pacienți'. El susține că 'reforma sistemului de sănăt
Mureș: Al treilea transplant de cord la IUBCvT în acest an, în mai puțin de o lună
O echipă medicală de la Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureș, coordonată de doctorul Horațiu Suciu, a reușit, sâmbătă seara, efectuarea celui de-al treilea transplant de cord din acest an, în mai puțin de o lună, acesta fiind al patrulea realizat la nivel național în 2026.
Protocol de colaborare între Societatea Română de Diabet și Societatea Națională de Oncologie Medicală
Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice (SRDNBM) și Societatea Națională de Oncologie Medicală din România (SNOMR) au semnat sâmbătă, la Timișoara, un protocol de colaborare, cu scopul de a dezvolta și implementa programe și proiecte comune în domeniul prevenției, educației pentru sănătate și îngrijirilor medicale î
Adolescentă accidentată grav pe pârtia din Cârlibaba, transportată cu elicopterul la Spitalul de Neurochirurgie din Iași
O adolescentă în vârstă de 17 ani, din Gura Humorului, a fost preluată în stare gravă de un elicopter al SMURD Iași, după ce a suferit un accident pe pârtia de schi din Cârlibaba. Coordonatorul SMURD Iași, dr. Diana Cimpoeșu, a declarat că adolescenta a fost găsită inițial inconștientă, prezentând un traumat
Rogobete, despre noul centru de la Lovrin: Obiectivul este de a îmbunătăți serviciile de recuperare medicală
Recuperarea medicală nu este un serviciu auxiliar, ci o etapă esențială a actului medical, cea care face diferența între tratament și reintegrare, afirmă ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Acesta s-a aflat sâmbătă la Lovrin, în județul Timiș, unde este în construcție o secție externă a Spitalului Clinic Județean d
Rogobete: Până la finalul anului 2028, Institutul Regional de Oncologie de la Timișoara va trebui dat în folosință
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat sâmbătă, la Timișoara, că până la finalul anului 2028 Institutul Regional de Oncologie va trebui dat în folosință. 'Acest proiect (Institutul Regional de Oncologie) a beneficiat de două surse de finanțare. Prin PNRR s-au finanțat demolarea vechii clădiri și proiectarea In
Iași: O șansă la viață pentru mai mulți pacienți, în urma unei prelevări de organe;donatorul - o persoană de 37 de ani
Inima, ficatul, plămânii și rinichii unei persoane aflate în moarte cerebrală au fost prelevate la Spitalul de Neurochirurgie din Iași și urmează să ajungă la pacienți din Iași, Mureș și București. Coordonatorul Centrului Regional de Transplant Iași, dr. Raluca Neagu, a declarat, pentru AGERPRES, că donatorul este o persoană î
Bărbatul rănit în incendiul de pe Bulevardul Constructorilor are arsuri pe 15 - 20% din suprafața corpului
Bărbatul care a fost rănit vineri în incendiul care a cuprins mai multe autovehicule pe Bulevardul Constructorilor din Sectorul 6 al Capitalei a fost transportat la Spitalul 'Bagdasar Arseni' cu arsuri pe aproximativ 15 - 20% din suprafața corpului, urmând să fie operat, au informat reprezentanții unității medicale. 'Este vorba
Rogobete: Să fie desfăcut contractul de muncă al medicului prins la muncă la privat, în timpul programului de la spitalul public
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri, la Timișoara, că trebuie desfăcute contractele de muncă ale medicilor angajați în spitale din sistemul public, dar care sunt prinși că în timpul programului se duc să lucreze la privat. Oficialul Ministerului Sănătății a mai anunțat că va fi introdusă în lege o nouă prevedere
Rogobete: Nu susțin tăierea salariilor din sistem cu 10%; susțin plățile în funcție de criterii de performanță
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a evidențiat, vineri, la Timișoara, în cadrul întâlnirii cu specialiștii și reprezentanții pacienților pe tema reformei în sistemul de sănătate din România, că dezaprobă tăierea cu 10% a bugetelor din sistem, dar susține introducerea unor criterii de performanță în efectuarea plăților.
Rogobete: Primele specialități medicale 'privilegiate' care beneficiază de inteligența artificială sunt imagistica și laboratoarele
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri, la Timișoara, cu privire la strategia națională privind implementarea inteligenței artificiale (IA) în sistemul de sănătate, că primele specialități 'privilegiate' care beneficiază de aceasta sunt imagistica, laboratoarele, fiind avantajați și producătorii unor echipamente medicale.









