VIDEO UPDATE Rogobete: Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii; cifrele - supraevaluate
Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii, iar cifrele au fost supraevaluate, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, miercuri, într-o conferință de presă.
În opinia sa, campania de vaccinare anti-COVID a reprezentat ''un eșec''.
''Se vede de la distanță că dozele de vaccin doar de la Pfizer depășesc cu mult populația României, inclusiv cu rapel'', a spus ministrul.
El a arătat că acea cantitate de 29 de milioane de doze nu mai era necesară din punct de vedere al sănătății publice, având în vedere că la acel moment, unele dintre vaccinurile comandate înainte începeau să expire, rata de vaccinare scădea, iar virusul nu mai era la aceeași intensitate ca în anii anteriori.
''Am spus că decizia Tribunalului de la Bruxelles se referă strict la cele 29 de milioane de doze care nu au mai fost comandate și care nici nu au fost livrate în România, dar ele sunt parte din contractul semnat în anul 2021, luna mai. (...) Dar să ne aducem puțin aminte cum arătau lucrurile în anul 2022 spre final, respectiv 2023. Era un stoc de vaccinuri destul de mare. Vorbim de câteva milioane de doze care nu erau utilizate. Ba mai mult, începeau să expire. Rata de vaccinare a început să scadă. COVID-ul nu mai era la aceeași intensitate ca în anul 2020 și 2021. Deci, prezența acestor multe milioane, vorbesc de 29 de milioane de doze, nu mai era necesară din punctul de vedere al sănătății publice. Nu vreau să zic că este corect sau că este greșit. (...) Ce este greșit, din punctul meu de vedere, este acea cantitate uriașă care a fost semnată în mai 2021, care n-avea nicio legătură cu realitatea, care n-are nicio estimare medicală în directă legătură cu sănătatea publică sau cu rata de vaccinarea'', a explicat Rogobete.
El a susținut că cele 29 de milioane de doze de vaccin Pfizer nu au fost comandate, ci au fost contractate și conform contractului exista obligația de a fi achitate chiar dacă nu erau comandate.
''Dacă nu erau contractate în mai 2021, astăzi, România nu ar fi avut această sumă de 3 miliarde de lei de plătit. Este adevărat că în mai 2021 nu știam în ce direcție va merge pandemia. Dar este evident că în mai 2021 știam sigur că populația țării nu se va dubla, pentru că aceste doze de vaccin, comandate suplimentar față de celelalte doze, vorbim de aproape 30 de milioane de doze deja contractate. Și mare atenție: doar pentru Pfizer. Nu uitați: noi mai avem încă trei contracte cu alți trei producători. Deci, discutăm despre o comandă de aproximativ 30 de milioane de doze pusă în mai 2021 peste o altă comandă de aproximativ 30 de milioane de doze'', a susținut ministrul Sănătății.
Acesta a mai spus că în contextul de atunci, renegocierea nu însemna că România nu mai primește dozele. ''Renegocierea era că le achiziționăm cu un procent mai redus. Practic, ar fi trebuit să achiziționăm cele 29 de milioane de doze, să le depozităm și să plătim și costul distrugerii dozelor respective. Deci, nu era neapărat un avantaj fiscal în momentul respectiv acea renegociere'', a afirmat ministrul Alexandru Rogobete.
Acesta a reamintit că este un dosar în curs la DNA în acest caz.
Alexandru Rogobete a evidențiat că decizia tribunalului din Bruxelles este o măsură executorie și România va trebuie să plătească suma, indiferent dacă se face sau nu apel.
''Indiferent dacă se face apel sau nu, România va trebui să plătească această sumă. Dacă se câștigă în recurs în forma de apel, sigur că banii vor fi reîntorși către România. Dar, da, este o măsură executorie. (...) Urmează în perioada următoare să analizăm toate aceste date, detaliile, cât înseamnă penalitățile, cum se vor calcula și modul în care lucrurile se vor desfășura în viitorul apropiat'', a mai arătat ministrul Alexandru Rogobete.
Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP. AGERPRES/(A - redactor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editori online: Irina Giurgiu, Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* AUR solicită anchetarea penală a celor responsabili de încheierea contractelor cu Pfizer
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Proiect dedicat răspunsului societății la problema drogurilor: Lipsește o strategie națională coerentă
Proiectul 'NO HARM - Alianța Națională pentru Reducerea Riscurilor', o inițiativă strategică dedicată consolidării răspunsului societății civile la provocările asociate consumului de droguri în România, prin dezvoltarea unor politici și servicii moderne, bazate pe dovezi științifice, drepturile omului și incluziune socială, a fost lansat marți.
Sibiu: Aproximativ 15 % dintre pacienții Spitalului de Pneumoftiziologie suferă de astm bronșic
Aproximativ 15 % dintre pacienții tratați în Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu suferă de astm bronșic, în condițiile în care anual sunt înregistrate peste 3.000 de consultații în ambulatoriu și aproximativ 350 de internări pentru această afecțiune, potrivit unui comunicat transmis, marți, de unitatea medicală. Datele au fost dat
Semnal de alarmă transmis de specialiști și reprezentanți ai asociațiilor de pacienți cu prilejul Zilei Mondiale a Hipertensiunii Pulmonare
Pacienții cu hipertensiune pulmonară arterială au nevoie de diagnostic rapid, traseu clar de îngrijire și acces la terapii inovatoare, susțin profesioniștii din domeniul sănătății și reprezentanții asociațiilor de pacienți cu prilejul Zilei Mondiale a Hipertensiunii Pulmonare. Specialiștii atrag atenția asupra provocărilor majore cu care se confr
FABC: Cancerul ovarian continuă să fie diagnosticat, în majoritatea cazurilor, în stadii avansate
Cancerul ovarian continuă să fie diagnosticat, în majoritatea cazurilor, în stadii avansate, când opțiunile de tratament sunt limitate, iar prognosticul este sever, a transmis, marți, Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România (FABC), care anunță lansarea în cadrul platformei iMedico a unei noi funcționalități: un ghid inter
Ziua Mondială a Astmului/ Specialiști: Peste 1 milion de români trăiesc cu astm, mulți nu primesc tratamentul corect
Peste 1 milion de români trăiesc cu astm, dar mulți nu primesc tratamentul corect, a transmis marți Societatea Română de Pneumologie, care a subliniat că, deși crizele pot fi prevenite, accesul și aderența rămân probleme 'majore'. Potrivit specialiștilor, astmul bronșic rămâne o problemă 'majoră' de sănă
Timiș: Peste 500 de pacienți cu exacerbări ale astmului bronșic, internați în ultimul an la ''Victor Babeș''
Peste 500 de pacienți cu exacerbări ale astmului bronșic au fost internați, în ultimul an, în Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie ''Dr. Victor Babeș'' din Timișoara, boala fiind subdiagnosticată în momentul de față, ceea ce face ca mulți bolnavi să nu intre sub tratament acasă, în timp ce o internare în star
Buzău/Biblioteci înființate în Secția de Pediatrie a SJU; copiii să treacă mai ușor peste perioada de spitalizare
Spitalul Județean de Urgență (SJU) Buzău a înființat, în cadrul proiectului 'Un colț de poveste cu o carte în mână', trei biblioteci dedicate copiilor internați în secțiile U.P.U. Pediatrie, Pediatrie și Chirurgie și Ortopedie Pediatrică, astfel încât micii pacienți să treacă mai ușor peste perioada de spitalizare.
Galați: Spitalul Județean va fi dotat cu echipamente moderne pentru tratarea pacienților cu AVC
Spitalul Județean Clinic de Urgență Galați va fi dotat cu echipamente medicale moderne destinate tratării pacienților cu accidente vasculare cerebrale (AVC), după ce Consiliul Județean Galați a semnat un contract de finanțare cu fonduri europene, în valoare de aproximativ 13,5 milioane de lei. Proiectul, intitulat 'Creierul e o prioritate!', vize
Vaslui: Consultații gratuite pentru aproximativ 1.500 de cetățeni, în cadrul proiectului 'Din grijă pentru tine'
Peste 1.500 de persoane beneficiază de consultații gratuite în perioada 3-4 mai, la Centrul Cultural Județean Vaslui, în cadrul proiectului 'Din grijă pentru tine', derulat la nivel național. Pacienții s-au putut programa online sau telefonic pentru a beneficia de ecografii și consultații, dar organizatorii au dat asigurări că toți cetățeni
CNAS: Analiza necesarului real de paturi de spitalizare continuă este un demers necesar și inevitabil
Analiza necesarului real de paturi de spitalizare continuă este un demers necesar și inevitabil, a declarat sâmbătă președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Horațiu-Remus Moldovan, într-un comunicat remis presei. În contextul Hotărârii de Guvern privind aprobarea numărului de paturi la nivel național, Ministerul Sănătății
Cluj: Două transplanturi renale, realizate vineri la ICUTR
O echipă de medici de la Institutul Clinic de Urgență și Transplant Renal (ICUTR) Cluj-Napoca a realizat vineri două transplanturi renale și a redat astfel șansa la viață unor pacienți. Medicul primar urolog Florin Elec, unul dintre doctorii care au realizat intervențiile, a declarat pentru AGERPRES că beneficiarii transplanturilor sunt un băr
Ministerul Sănătăţii: Cabinetul medical din Capitală, unde o femeie a decedat după o intervenție estetică, a fost închis
Cabinetul privat din Capitală, unde o pacientă a intrat în comă cerebrală și ulterior a decedat, după o intervenție estetică, a fost închis, anunță vineri Ministerul Sănătății. ''Deși, inițial, verificările au fost întârziate de faptul că unitatea a fost găsită închisă, în urma demersurilor, inspecto
Colegiul Medicilor a fost sesizat după ce un medic a pus problemele de sarcină pe seama conceperii în perioada de post
Colegiul Medicilor din România (CMR) a fost sesizat în legătură cu declarațiile publice formulate de un medic din specialitatea obstetrică-ginecologie, privind posibile probleme apărute în timpul sarcinii sau ulterior nașterii, în cazul în care sarcina a fost concepută în perioada de post. ''Colegiul
Mureș: Asistenta Camelia Săbădean a stabilit un nou record - 65,2 litri de sânge donați
Asistenta de laborator Camelia Săbădean, din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș, cea al cărei chip a fost proiectat pe clădirile comerciale din Times Square - New York ca recunoștință pentru numărul mare de vieți salvate, a depășit, joi, un nou record la Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Bistrița: 65,2 litri de sânge donați
Iași: Alcoolul și alimentația nesănătoasă cresc alarmant riscul de boli hepatice în România
România se numără printre țările europene cu risc ridicat de boli hepatice, iar stilul de viață este responsabil de o mare parte dintre aceste cazuri, potrivit unei analize incluse în Raportului Lancet. 'Alcoolul rămâne principalul determinant al bolilor hepatice severe în Europa, fiind responsabil pentru o proporție majoră a cazuri










