logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Stoiciu: Consumul de droguri este o problemă de sănătate publică; prevenţia să facă parte din curriculumul şcolar

Imagine din galeria Agerpres

Victoria Stoiciu, consilier de stat la Cancelaria Prim-Ministrului, a subliniat, miercuri, la o masă rotundă organizată la Palatul Parlamentului pe tema consumului de droguri în rândul tinerilor, rolul central al Guvernului în adoptarea unor politici eficiente de prevenţie, dar şi de reorganizare a Agenţiei Naţionale Antidrog (ANA).

Ea a participat la conferinţa cu tema "Prevenţia consumului de droguri: responsabilitatea comună a instituţiilor publice şi societăţii civile", organizată de Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru controlul parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii, Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi a Camerei Deputaţilor, în parteneriat cu Asociaţia Lex Ferenda şi cu sprijinul Ministerului Educaţiei.

 



"Consumul de droguri este o problemă de sănătate publică, care trebuie tratat şi adresat ca atare (...). Prevenţia, ca să fie eficientă, nu trebuie să fie ocazională, ci trebuie să fie permanentă (...). Partea de prevenţie trebuie să facă parte din curriculumul şcolar, eventual dintr-o materie care să se cheme educaţie pentru sănătate şi trebuie să fie o constantă şi un element fundamental în pregătirea şi formarea elevilor şi a copiilor, pentru că doar aşa putem să ne apărăm eficient (...). Este necesar să regândim şi să reorganizăm structura ANA. Partea de asistenţă integrată a consumatorilor trebuie să meargă în subordinea Ministerului Sănătăţii, este un proiect la care lucrăm în momentul de faţă. Nu e niciun fel de critică la adresa ANA, au făcut o treabă extraordinară, dar prevenţia nu poate fi făcută de către MAI şi partea medicală nu poate fi făcută de către MAI, ea trebuie să meargă acolo unde este locul ei, la Sănătate. De asemenea, avem o foarte mare lipsă în România în ceea ce priveşte tratamentul pentru minorii cu adicţii (...). Este nevoie să investim şi să creăm centre de tratament pentru minori şi nu doar centre de dezintoxicare, ci centre care să acorde asistenţă pe tot procesul, pentru că e nevoie şi de tratament post-cură şi de tratamente substitutive", a transmis Stoiciu.

La rândul său, Adriana Pistol, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, s-a referit la o ordonanţă de modificare a Legii sănătăţii mintale, care să permită organizarea de centre de reabilitare, dar şi la dezincriminarea dependenţei de droguri.

"Ministerul Sănătăţii, pe lângă puţinele unităţi care există în prezent pentru reabilitare şi tratament a consumatorului de droguri, a pregătit deja o ordonanţă de modificare a Legii sănătăţii mintale, care să permită organizarea de astfel de centre de reabilitare, fie pe lângă anumite spitale de psihiatrie care au dotarea necesară, cât şi pe lângă alte tipuri de spitale, chiar spitale generale, şi care să ofere acestor pacienţi, pe lângă tratamentul şi urmărirea post-cură din punct de vedere medical, să ofere şi consiliere psihologică, activităţi sportive, lucrative, în încercarea de reintegrare a acestor consumatori (....). Prevenţia trebuie să o facem plecând de la un principiu esenţial, şi anume dezincriminarea dependenţei (...). Dependenţa este o boală şi trebuie să regândim mentalitatea încercând să nu mai discriminăm aceste persoane. Prin dezincriminare vom aduce la reabilitare mult mai multe persoane, vom putea crea nişte trasee ale dependentului, să spunem unde să se adreseze, să nu mai aibă nicio temere să se adreseze şi, în acelaşi timp, cred că vom putea avea şi o componentă socială, pentru că această boală este, întâi de toate, socială şi după aceea devine o problemă de sănătate", a precizat Pistol.

 



În intervenţia sa, Radu Ţincu, medic primar Terapie Intensivă la Spitalul Floreasca, a explicat că dependenţa de droguri reprezintă "o boală şi nu un defect moral", iar preocupant şi îngrijorător este scăderea vârstei de consum la 12 - 13 ani, când sistemul nervos nu şi-a încheiat dezvoltarea, cu afectarea pe termen mediu şi lung a capacităţilor intelectuale, a celei de atenţie, a gândirii şi memoriei.

"Adicţia reprezintă o boală şi nu un defect moral. De multe ori, în practica de spital identific o temere în a recunoaşte că ai o dependenţă şi acest lucru derivă din stigmatizarea socială la care eşti expus. Stigmatizarea nu face decât să agraveze fenomenul adicţiei, nu face decât să îi excludă social pe cei care suferă de o astfel de patologie adictivă (...). Ceea ce ar trebui să ne preocupe şi să ne îngrijoreze este efectul pe termen mediu şi lung, pentru că debutul consumului din perioada adolescenţei, aşa cum reiese din raportul Agenţiei Naţionale Antidrog, o vârstă de consum de la 12 - 13 ani, când sistemul nervos central nu şi-a încheiat dezvoltarea, duce la efecte pe termen mediu şi lung, unele dintre ele greu de cuantificat. Vorbim de tulburări neuro - cognitive, cu afectarea capacităţilor intelectuale, a capacităţii de atenţie, gândire şi memorie. Sunt studii care ne arată că tinerii care consumă astfel de substanţe vor dezvolta tulburări de comportament, iar incidenţa bolilor psihiatrice la vârsta adultă este cu atât mai intensă în rândul consumatorilor de substanţe psihoactive de abuz", a evidenţiat Ţincu.

În prezent, potrivit acestuia, dependenţa de substanţe psihoactive depăşeşte aria medicală şi este un fenomen social, societatea va fi afectată la un moment dat în funcţionalitatea ei, printr-un cumul de indivizi care dezvoltă tulburări de comportament sau tulburări psihiatrice şi acest lucru în mod evident va crea anumite disfuncţionalităţi sociale.

El a dat ca exemplu un tânăr care se află internat în spital şi care a făcut stop cardiac din cauza unei supradoze de cocaină.

"Vă dau cazul unui tânăr de 41 de ani, internat încă în spital, care după o supradoză de cocaină a făcut stop cardiac. Ceea ce arată că această idee a faptului că unele droguri sunt mai uşoare, altele sunt mai periculoase, a faptului că unele dau sau nu dependenţă, este un mit. Iată că cocaina, care este considerată drogul bogaţilor, a realizat o complicaţie extrem de gravă, care a fost stopul cardiac. Acest tânăr, cel mai probabil, va rămâne cu sechele neurologice extrem de importante în urma privării de oxigen a creierului, dacă va supravieţui. De aceea, trebuie să pornim întotdeauna de la acest principiu toxicologic: orice substanţă de poate ucide dacă este introdusă într-o doză suficient de mare", a adăugat medicul Radu Ţincu.

Senatorul Costel Vicol, preşedintele Comisiei pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi, a subliniat necesitatea unei reforme legislative care să trateze consumul de droguri ca o problemă de sănătate publică, susţinând că "o abordare centrată pe prevenţie şi tratament este mai eficientă pe termen lung decât represiunea. Boala nu trebuie tratată ca infracţiune".

Acesta a pledat pentru un echilibru între măsurile punitive împotriva traficanţilor şi sprijinul pentru persoanele afectate, prin suport medical şi psihologic.

 



La eveniment au mai participat reprezentanţi din instituţiile statului, organizaţii non-guvernamentale şi lideri religioşi pentru a discuta modalităţi de prevenire a consumului de droguri şi a dependenţei în România. AGERPRES/(A, AS - autor: Sorinel Peneş, editor: Florin Marin, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Foto: (c) MIHAI POZIUMSCHI / AGERPRES FOTO

Afisari: 45

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sanatate 17-04-2025 17:50

Recomandări ale specialiștilor INSP în contextul sărbătorilor pascale

Specialiștii Institutului Național de Sănătate Publică au transmis joi mai multe recomandări în contextul apropiatelor sărbători pascale, printre care evitarea consumului excesiv de alimente și alcool, reintroducerea treptată a alimentelor de origine animală pentru cei care au ținut post, mișcare, dar și consumul zilnic de legume, fructe, cereale integrale și l

Sanatate 17-04-2025 15:11

Conducerea Spitalului 'Sf. Spiridon': Decesele celor 3 angajați nu au legătură cu activitatea profesională desfășurată din spital

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sfântul Spiridon' din Iași a transmis, joi, că decesele celor trei angajați, respectiv doi rezidenți și un brancardier, au survenit ca urmare a unor afecțiuni medicale și neagă că aceste persoane ar fi suprasolicitare la locul de muncă. 'Referitor la informațiile apărute &icir

Sanatate 17-04-2025 12:41

INSP: 76.275 de cazuri de infecții respiratorii în perioada 7 - 13 aprilie

Un număr de 76.275 de cazuri de infecții respiratorii - gripă clinică, IACRS și pneumonii - au fost raportate în săptămâna 7 - 13 aprilie, a informat, joi, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP). În această perioadă, nu a fost comunicat niciun deces din cauza gripei. Numărul persoanelor care au murit din cauza

Sanatate 17-04-2025 12:13

Iași: Reconstrucție mamară asistată de un robot DaVinci, la IRO; premieră în România și Europa de Est

La Institutul Regional de Oncologie (IRO) Iași a fost făcută prima reconstrucție mamară asistată de robot, această intervenție medicală fiind o premieră în România și Europa de Est. Institutul Regional de Oncologie Iași a anunțat, joi, că în colaborare cu Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) 'Grigore T.Popa' Ia

Sanatate 17-04-2025 11:56

Iași: ITM demarează ample controale în spitalele din județ privind SSM

Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Iași va demara ample controale în toate spitalele din județ pentru a verifica respectarea legii securității și sănătății în muncă. 'Noi, ca Inspectorat Teritorial de Muncă, ne-am propus ca anul acesta să facem controale ample în spitale, controale privind securitatea și sănătatea &i

Sanatate 16-04-2025 17:30

Directorul medical al Spitalului 'Marie Curie': 3.500 de copii, internați în ultimul an în noul corp al unității medicale

Un număr de 3.500 de copii au fost internați și îngrijiți, în ultimul an, în noul corp al Spitalului 'Marie Curie', edificat cu banii strânși de Asociația Dăruiește Viață, a anunțat, miercuri, directorul medical al unității medicale, Anna Kadar. 'În ultimul an, în secțiile relocate în noul

Sanatate 16-04-2025 16:10

Olt: Terapia pentru 86 de copii cu tulburări din spectrul autist, decontată de CAS

Terapia pentru 86 de copii cu tulburări din spectrul autist (TSA) a fost decontată în anul precedent de Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Olt, au informat, miercuri, reprezentanții instituției într-un comunicat transmis AGERPRES. În județul Olt au încheiat contracte cu CAS Olt șapte furnizorii de servicii medicale con

Sanatate 16-04-2025 13:44

Dăruiește Viață: Spitalul construit la 'Marie Curie' a înregistrat o creștere a activității medicale și o îmbunătățire a calității serviciilor

Spitalul construit la 'Marie Curie' de Asociația Dăruiește Viață a înregistrat o creștere a activității medicale și o îmbunătățire a calității serviciilor acordate, arată bilanțul primului an de activitate a noii unități medicale, realizată cu sprijinul donatorilor și al sponsorilor. Dăruiește Viață și Spitalul 'Marie C

Sanatate 15-04-2025 17:17

Galați: Brățări inteligente pentru pacienți, telemedicină și portal medical la Spitalul din Târgu Bujor

Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat, marți, că pacienții Spitalului Orășenesc Târgu Bujor vor beneficia, în urma derulării unui proiect PNRR de 1,4 milioane de lei, de servicii de medicină îmbunătățite cu ajutorul tehnologiei, respectiv brățări inteligente pentru urmărirea circuitului medical de la internare până

Sanatate 15-04-2025 16:19

Rafila spune că burnout-ul medicilor este generat de insuficiența resurselor umane în anumite zone și specialități

Burnout-ul din sistemul medical este generat de insuficiența resurselor umane în anumite zone și specialități, a declarat, marți, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Ministrul a fost prezent la lansarea 'Ghidului pentru acțiuni locale: Soluții pentru Resursa Umană în Sănătate', realizat în cadrul Planului Național

Sanatate 15-04-2025 15:07

Iași: Medicii încearcă să găsească răspunsuri după ce doi rezidenți de la IGH au murit la interval de două săptămâni

Medicii de la Spitalul Clinic Județean de Urgență 'Sf. Spiridon' Iași sunt șocați după ce doi medici rezidenți la Institutul de Gastroenterologie și Hepatologie, în vârstă de 28 și, respectiv, 31 de ani, au murit la interval de aproximativ două săptămâni. Purtătorul de cuvânt al Spitalului 'Sf Spiridon' Iași, pro

Sanatate 15-04-2025 14:02

INSP: 63 de cazuri noi de COVID-19 în ultima săptămână, în scădere cu 2%; un deces raportat

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a informat marți că, în perioada 7 - 13 aprilie, au fost înregistrate 63 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, în scădere cu 2% față de săptămâna precedentă. Potrivit INSP, 16 dintre aceste cazuri noi sunt la pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă

Sanatate 15-04-2025 11:48

Federația 'Solidaritatea Sanitară' susține salarizarea suplimentară în funcție de performanță, dar nu forma propusă de Ministerul Sănătății

Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România (FSSR) susține principiul salarizării suplimentare în funcție de performanță în domeniul medical și consideră că forma propusă de Ministerul Sănătății este eronată. 'Federația 'Solidaritatea Sanitară' din România (FSSR) susține principiul salarizării suplimentare î

Sanatate 15-04-2025 11:45

Președintele Colegiului Medicilor: Problema resursei umane în sănătate rămâne extrem de importantă

Problema asigurării resursei umane în sănătate în mod uniform la nivelul țării este una 'extrem de importantă', a declarat, marți, președintele Colegiului Medicilor România, Cătălina Poiană, cu prilejul lansării Ghidului pentru acțiuni locale: Soluții pentru Resursa Umană în Sănătate. Ghidul lansat de Ministerul Sănătății, cu sp

Sanatate 15-04-2025 11:17

Alexandru Rafila: Rezidențiatul pe post ar trebui să devină prioritar

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat, marți, că ar fi înțelept să se revină la rezidențiatul pe post, în acest fel urmând să ajungă medici în toate comunitățile. 'Cred că un lucru înțelept ar fi să revenim la o formă de organizare, care, acum, este în cea mai mare parte în responsabilitatea universităț