logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Președintele Colegiului Medicilor: Problema resursei umane în sănătate rămâne extrem de importantă

Imagine din galeria Agerpres

Problema asigurării resursei umane în sănătate în mod uniform la nivelul țării este una 'extrem de importantă', a declarat, marți, președintele Colegiului Medicilor România, Cătălina Poiană, cu prilejul lansării Ghidului pentru acțiuni locale: Soluții pentru Resursa Umană în Sănătate.

Ghidul lansat de Ministerul Sănătății, cu sprijinul Organizației Mondiale a Sănătății, a fost realizat în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență.

Poiană a precizat că România este cu puțin sub nivelul european în ceea ce privește numărul de medici la 100.000 de locuitori, problema fiind dezechilibrul între zonele țării.

'Dezechilibrul între diverse zone ale țării este mare și acest lucru trebuie îndreptat, pentru că pacientul român, indiferent în ce zonă a țării s-a născut, are dreptul să beneficieze de servicii similare de sănătate. (...) Problema resursei umane rămâne o problemă extrem de importantă. Vorbim de necesar de medici în rural, vorbim de necesar de medici în micul urban și ne punem de fiecare dată problema de ce nu avem medici în aceste zone', a explicat Cătălina Poiană.

Potrivit acesteia, pentru a rămâne într-o zonă, medicii au nevoie de infrastructură care să le permită să își desfășoare activitatea la nivelul la care au fost pregătiți, de predictibilitate, finanțare, dar și de o legislație corespunzătoare care reglementează activitatea.

'Un alt element care (...) face ca un medic să nu rămână într-un loc este siguranța profesională. (...) Cel de-al doilea aspect, atunci când spun siguranță profesională, se referă la cadrul legislativ care să ofere siguranță profesională medicului și echitate în relația medic - pacienți. Este vorba de legislația care reglementează activitatea medicală', a spus președintele CMR.

În opinia sa, Legea malpraxisului, în forma actuală, 'nu apără nici medicul și nu răspunde nici intereselor pacientului'. 'Practic, singurii beneficiari în acest moment de pe urma felului în care este organizată Legea malpraxisului și cum era pericolul să se refacă (această lege) erau asigurătorii, firmele de asigurători', a spus Poiană.

Ea a acuzat faptul că medicii sunt încadrați ca funcționari publici.

Cătălina Poiană consideră că este necesară schimbarea legislației astfel încât aceasta să reglementeze profesia de medic ca una liberală. AGERPRES/(A - redactor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 258

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 12-03-2026 14:17

Timiș: Centrul OncoGen a lansat un proiect de imunoterapie revoluționară personalizată, pentru bolnavii oncologici

Centrul OncoGen din Timișoara a lansat, joi, proiectul intitulat 'Dezvoltarea de materiale inovatoare pentru terapiile celulare personalizate și medicină regenerativă', care urmărește dezvoltarea de biomateriale și tehnologii pentru terapii celulare personalizate, inclusiv terapii CAR-T, utilizabile în tratamentul cancerului, bolilor autoimune și în medic

Sanatate 12-03-2026 13:44

INSP: O persoană a decedat săptămâna trecută din cauza gripei

O persoană a murit săptămâna trecută în România din cauza gripei, a informat joi Institutul Național de Sănătate Publică. De la începutul sezonului, au fost raportate 85 de decese cauzate de gripă. 'În săptămâna 2 - 8 martie s-au înregistrat 74.539 cazuri de infecții respiratorii (gr

Sanatate 12-03-2026 10:47

Galați: A început turnarea structurii ultimului etaj al spitalului de 40 de milioane de euro din Tecuci

Președintele Consiliului Județean (CJ) Galați, Costel Fotea, a anunțat, joi, că a început turnarea structurii ultimului etaj al spitalului de 40 de milioane de euro din municipiul Tecuci, care va fi gata până la sfârșitul acestui an. Potrivit acestuia, lucrările avansează, astfel încât, la aproximativ un an de la

Sanatate 12-03-2026 08:37

Asociația Transplantaților: Boala cronică de rinichi poate fi prevenită sau încetinită prin intervenții simple

Boala cronică de rinichi este o afecțiune care afectează milioane de oameni la nivel global și care, în multe cazuri, poate fi prevenită sau încetinită prin intervenții simple și accesibile, susțin reprezentanții Asociației Transplantaților din România, într-un comunicat remis presei cu prilejul

Sanatate 12-03-2026 05:30

Începe cea de-a 6-a ediție a Congresului Dent-X

Cea de-a 6-a ediție a Congresului Dent-X începe joi, la București, peste 600 de persoane fiind așteptate la evenimentul care include peste 100 de workshopuri și masterclassuri, susținute de specialiști și lideri de opinie internaționali. Liga Studenților la Medicină Dentară București (LSMDB), în parteneriat cu Universitatea de Medi

Sanatate 11-03-2026 21:41

Iași: Peste 900 de specialiști din țară și străinătate, la XVII-a ediție a Conferinței Naționale de Psihiatrie

Peste 900 de specialiști din țară și străinătate participă, începând de miercuri, la a XVII-a ediție a Conferinței Naționale de Psihiatrie, eveniment care se desfășoară la Palatul Culturii din Iași. Potrivit organizatorilor, lucrările se desfășoară pe parcursul a patru zile, timp în care vor fi 16 speakeri internaționali, 180

Sanatate 11-03-2026 13:31

REPORTAJ Sibiu: Povestea copiilor care nu vor crește mari - ultimele zile la singurul hospice pediatric (GALERIE FOTO)

În România există puține hospice-uri pediatrice, iar în județul Sibiu este de un deceniu un singur asemenea loc, unde timpul nu se măsoară în ani, ci în ''perioade bune''. Aici ajung copii în fază terminală din toată țara. Copii abandonați de părinți. Copii ai căror părinți sunt ajutați, și ei la rândul lor, s

Sanatate 11-03-2026 09:37

Iași: Peste 2.000 de specialiști din țară și străinătate vor participa la ''Zilele Spitalului Clinic de Recuperare''

Peste 2.000 de medici, fizioterapeuți, psihologi, audiologi, dieteticieni, farmaciști și asistenți medicali din țară și străinătate se vor afla în perioada 23-28 martie la Iași, pentru a lua parte la evenimente medicale dedicate recuperării și reabilitării medicale organizate cu prilejul ''Zilelor Spitalului Clinic de Recuperare Iași'' (ZSCR).

Sanatate 10-03-2026 21:41

Ministrul Sănătății a discutat cu reprezentanții UNSAR despre asigurările profesionale pentru rezidenți

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a discutat marți cu reprezentanții Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România și cu președintele Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, despre cadrul de asigurare profesională pentru medicii rezidenți. 'În România, sunt astăzi peste 2

Sanatate 10-03-2026 16:19

Congres de Medicină Preventivă; discuții despre strategiile moderne de prevenție, screening și medicină personalizată

București, 10 mar /Agerpres/ - Reprezentanți ai instituțiilor europene și internaționale de sănătate, cercetători și lideri ai comunității academice medicale vor participa, în perioada 19 - 21 martie, la cea de-a doua ediție a International Congress of Preventive Medicine (ICPM 2026), unde se va discuta despre strategiile moderne de prevenție, screening și medicină per

Sanatate 09-03-2026 16:26

Rogobete și Arafat - discuții cu oficiali europeni privind pregătirea și răspunsul în situații de criză sanitară

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, s-au întâlnit luni cu directorul general al HERA - Health Emergency Preparedness and Response Authority (autoritate europeană de intervenție în caz de urgență sanitară), Florika Fink-Hooijer, despre modul în care România își poate con

Sanatate 09-03-2026 14:51

Mureș: Noua clădire a secției de terapie intensivă nou-născuți de la SCJU va fi ridicată până în iunie

Președintele Asociației 'Cristi Vasiliu' (ACV), Delia Vasiliu, a anunțat, luni, că noua clădire a secției de terapie intensivă nou-născuți, aflată în construcție în curtea Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș, va fi ridicată până în luna iunie, în urma unei investiții de peste 8 milioane de euro.

Sanatate 09-03-2026 14:31

Hunedoara: Peste 17.000 de persoane au beneficiat de serviciul de telemedicină oferit de Asociația Salvital

Peste 17.000 de persoane, în general de la sate, au beneficiat în ultimii cinci ani de serviciul de telemedicină oferit gratuit de Asociația Salvital Hunedoara, care reunește paramedici civili din județ, relevă datele comunicate luni de organizație, cu prilejul împlinirii a 21 de ani de la înființare. Constituită în anul 2005, ca

Sanatate 09-03-2026 14:26

Congres european dedicat studenților la stomatologie și tinerilor medici dentiști, la București

Liga Studenților la Medicină Dentară București (LSMDB), în parteneriat cu Universitatea de Medicină și Farmacie 'Carol Davila' din București, organizează în perioada 9 - 15 martie, la București, sub deviza 'Architects of Future Smiles', cea de-a 6-a ediție a Congresului Dent-X, cel mai mare congres european dedicat studenților la stomatologie și t

Sanatate 09-03-2026 13:55

Harghita: Operații minim invazive pentru adenom de prostată, realizate în premieră regională la SJU Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență (SJU) din Miercurea-Ciuc a introdus o nouă tehnică chirurgicală endoscopică pentru tratamentul hiperplaziei benigne de prostată, numită ThuLEP (Thulium Laser Enucleation of the Prostate), o procedură minim invazivă utilizată pentru îndepărtarea adenomului de prostată cu ajutorul laserului. Șeful Secției de Ur