logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Campanie privind accidentul vascular cerebral/Alis Grasu: În medie, în lume, o persoană din şase va suferi un AVC

Imagine din galeria Agerpres

Managerul Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, Alis Grasu, a atras atenţia, marţi, că, la nivel mondial, la fiecare şase secunde, o persoană moare din cauza unui accident vascular cerebral, iar în medie o persoană din şase va suferi un AVC pe parcursul vieţii.

Ea a participat la lansarea campaniei de conştientizare a riscului unui accident vascular cerebral "Timpul înseamnă viaţă", organizată de ALIA - Asociaţia pentru Lupta Împotriva Accidentului Vascular Cerebral, în parteneriat cu Societatea de Neurologie din România, Asociaţia Naţională Română de STROKE, Colegiul Medicilor România, Universitatea de Medicină şi Farmacie 'Carol Davila'' Bucureşti, Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov şi Angels România.

"La fiecare şase secunde, o persoană moare din cauza unui accident vascular cerebral la nivel mondial. În medie, o persoană din şase va suferi un accident vascular cerebral pe parcursul vieţii. (...) Până la apariţia trombolizei, dintre persoanele care făceau accident vascular cerebral jumătate plecau acasă cu cel puţin o dizabilitate. De la introducerea tratamentului trombolitic, proporţia a scăzut, scade continuu numărul celor care rămân cu urmări, cu dizabilităţi după accidentul vascular cerebral ischemic. Un pacient cu accident vascular cerebral netratat pierde în jur de 1,5 - 2 milioane de neuroni pe minut", a explicat medicul.

Preşedintele Societăţii de Neurologie din România, Cristina Tiu, a precizat că, anual, în România, se înregistrează în jur de 55.000 accidente vasculare cerebrale cu o mare mortalitate, morbiditate, cu dizabilitate reziduală la 30% dintre pacienţi.

"Din păcate, partea de endovascular nu a ţinut pasul la fel de bine şi este obiectivul nostru în acest moment să creştem rata de trombectomie mecanică. Sunt cinci centre active. (...) Este imperios necesar să creăm o curriculă de pregătire pentru neuro-intervenţional, pentru că, altfel, nu vom putea acoperi aceste nevoi. (...) Momentul între debutul simptomelor şi până la apelul către ambulanţă este undeva la 185 de minute. În ceea ce priveşte partea legată de ambulanţă întârzierea este undeva de 83 de minute", a susţinut Cristina Tiu.

 


Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Potrivit acesteia, sunt necesare mai multe unităţi de accidente vasculare cerebrale acute şi personal mai numeros şi instruit. "Avem nevoie de mult mai multe centre de neuroreabilitare. Avem nevoie neapărat de strategie naţională pentru accidentul vascular cerebral", a evidenţiat ea.

"Avem deja un model de bună practică care se extinde în ceea ce priveşte tratamentul infarctului miocardic şi care a dus la schimbarea indicatorilor legaţi de supravieţuirea şi supravieţuirea de bună calitate a persoanelor cu infarct. (...) Este necesară o abordare strategică a acestei patologii, care să ducă la accesul la servicii medicale care să poată să facă posibil tratamentul precoce al accidentului vascular ischemic la nivel naţional. Să nu existe practic niciun judeţe în care să nu existe acces la acest tip de servicii. Va reduce mult mortalitatea şi, mai ales, dizabilitatea, pentru că multe dintre persoanele care suferă accidente vasculare cerebrale rămân cu sechele foarte serioase şi recuperarea lor este dificilă sau chiar imposibilă, afectează capacitatea de muncă şi viaţa de zi cu zi", a declarat, la rândul său, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila.

Potrivit consilierului prezidenţial Diana Păun, Administraţia Prezidenţială se alătură eforturilor de conştientizare a importanţei prezentării imediate la spital în cazul producerii unui accident vascular cerebral.

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


"Timpul înseamnă viaţă. Accidentul vascular cerebral poate fi prevenit. De aceea, cred că importanţa conştientizării modului de prevenţie este esenţială şi fiecare dintre noi poate acorda atenţie specială factorilor de risc cum sunt hipertensiunea arterială, menţinerea greutăţii optime, alimentaţia sănătoasă, exerciţiile fizice, renunţarea la fumat, screening sau controale periodice la specialist în cazul afecţiunilor preexistente", a subliniat Păun.

Managerul Spitalului Universitar de Urgenţă, Cătălin Cârstoiu, a subliniat, la rândul său, că un accident vascular cerebral schimbă viaţa unui om, a unei familii şi are implicaţii şi costuri socio-economice majore.

 


Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Asociaţia ALIA - Asociaţia pentru Lupta Împotriva Accidentului Vascular Cerebral, în parteneriat cu Societatea de Neurologie din România, Asociaţia Naţională Română de STROKE, Colegiul Medicilor România, Universitatea de Medicină şi Farmacie 'Carol Davila'' Bucureşti, Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov şi Angels România, au lansat marţi campania "Timpul înseamnă viaţă", de conştientizare a riscului unui accident vascular cerebral.

Campania "Timpul înseamnă viaţă" este avizată de Ministerul Sănătăţii. AGERPRES/(A - autor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 20

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sanatate 15-06-2025 13:38

Spitalul 'Dr. Agrippa Ionescu': Iliescu, internat în continuare la terapie intensivă; starea generală se menține stabilă

Fostul președinte Ion Iliescu va fi menținut în continuare în secția de terapie intensivă, anunță spitalul Clinic de Urgență 'Prof. Dr. Agrippa Ionescu'. Starea generală se menține stabilă sub tratament, cu tendință de ușoară ameliorare, transmit reprezentanții unității medicale, duminică, pe Facebook. 'Având î

Sanatate 14-06-2025 11:28

Sibiu: Cel mai activ donator de la Centrul de Transfuzii a oferit sânge de 136 de ori

Cel mai activ donator sibian de sânge este Petru Fehervari, în vârstă de 46 de ani, care oferit sânge de 136 de ori în ultimii 26 de ani, echivalentul a aproximativ 54,4 litri de sânge, a informat, sâmbătă, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) pe pagina de Facebook.   "Am zis să fac un bine, să salvez vieţ

Sanatate 13-06-2025 09:42

Tulcea: Telemedicina, un proiect așteptat de medicii din județ

Sistemul de telemedicină, proiect implementat inclusiv în Tulcea încă din anul 2012, este în continuare o inițiativă așteptată de medicii din județ să se concretizeze, în contextul deficitului de specialiști și al lipsei de conectivitate, probleme cu care zona de la granița româno-ucraineană se confruntă de foarte mulți ani. Aproa

Sanatate 12-06-2025 15:00

VIDEO Douăzeci de ambulanțe noi intră în dotarea Serviciilor Publice de Ambulanță și SMURD (GALERIE FOTO)

Un număr de 20 de ambulanțe noi au intrat, joi, în dotarea salvatorilor, fiind primul lot din cele 470 de autospeciale ce urmează a fi livrate pentru a fi folosite de Serviciile Publice de Ambulanță și SMURD. 

Sanatate 12-06-2025 12:33

Galați: Spitalul Județean, dotat cu aparatură performantă pentru detectarea cancerului în stadii incipiente

Secția de anatomie patologică a Spitalului Clinic Județean de Urgență Galați a fost dotată cu 16 echipamente medicale de ultimă generație pentru detectarea cancerului în stadii incipiente, a anunțat joi președintele Consiliului Județean (CJ), Costel Fotea. 'Secția de anatomie patologică a Spitalului Județean Galați a fost dotată cu 16 echipamente med

Sanatate 11-06-2025 12:48

Ziua de Luptă împotriva Cancerului de Prostată - Medic: Această afecțiune nu reprezintă o condamnare în condițiile depistării precoce

Cancerul de prostată nu reprezintă o condamnare în condițiile depistării precoce, pentru că poate fi tratat eficient, a declarat medicul oncolog Daniela Zob, care susține că lipsa de informare, rușinea sau teama îi determină pe mulți bărbați să amâne consultul medical. Ea a subliniat importanța educației și a campaniilor de conștientizare.

Sanatate 11-06-2025 10:44

Crucea Roșie Română: Peste 1.900 de persoane pregătite să ofere prim-ajutor psihologic în situații de criză

Crucea Roșie Română a anunțat miercuri dezvoltarea unei rețele naționale de peste 1.900 de persoane instruite să ofere sprijin emoțional imediat în cazuri de urgență - de la calamități naturale la migrații forțate și conflicte armate. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, această capacitate, care a fost construită în ultimii trei ani, inclu

Sanatate 10-06-2025 14:12

Vaslui: E-coli și stafilococ în sarmalele și cașul aduse de organizatorii unui eveniment la un restaurant din Negrești

Autoritățile sanitare din Vaslui au transmis că analiza probelor din alimentele aduse de organizatorii unui eveniment și consumate la un restaurant din Negrești, în urma căruia mai multe persoane au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară, a relevat prezența e-coli în sarmalele gătite într-o gospodărie și a stafilococului în caș

Sanatate 09-06-2025 15:05

Bihor: Finanțare de aproape 90 de milioane de lei pentru reabilitarea Secției pentru copii din Băile 1 Mai

Managerul Spitalului Clinic de Recuperare Medicală Băile Felix, dr. Nioleta Suciu, a anunțat luni semnarea contractului de finanțare, în valoare de aproape 90 de milioane de lei, pentru reabilitarea Secției de copii cu afecțiuni neuropsihomotorii de la Băile 1 Mai. Se estimează o durată de doi ani pentru realizarea lucrărilor.

Sanatate 09-06-2025 07:36

Vaslui: Incendiu într-un salon al Secției Chirurgie din cadrul SJU; nu au fost înregistrate victime

Un incendiu a izbucnit, luni dimineață, într-un salon al Secției Chirurgie din cadrul Spitalului Județean de Urgență 'Sf. Chiriachi' Vaslui, nefiind înregistrate victime, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui. La fața locului, Detașamentul de Pompieri Vaslui a acționat cu trei autospec

Sanatate 07-06-2025 09:29

Nouă spitale din București și Serviciul de Ambulanță asigură asistența medicală de urgență de Rusalii

Nouă spitale de adulți și copii și Serviciul de Ambulanță București-Ilfov vor asigura asistența medicală de urgență duminică și luni, de Rusalii, a informat Direcția de Sănătate Publică București. Potrivit unui comunicat transmis de DSP, cele nouă unități medicale sunt: * Spitalul Clinic de Urgență București Floreasca - tel: 021

Sanatate 06-06-2025 22:52

Vaslui: Mai mulți adulți și copii, transportanți la spital în urma unei posibile toxiinfecții alimentare

Mai mulți adulți și copii, printre care și un sugar în vârstă de 10 luni, au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență Vaslui și la Centrul de Permanență Negrești din cauza unei posibile toxiinfecții alimentare, după ce au participat, vineri, la filmarea unui videoclip, în orașul Negrești. Potrivit prefectului județul

Sanatate 06-06-2025 17:34

Bistrița-Năsăud: Fetița de 3 ani opărită cu apă va fi transferată, cu ambulanța, la Iași

Fetița de trei ani care a ajuns vineri după-amiază la spitalul din Bistrița cu arsuri provocate de apă fierbinte va fi transferată la un spital din Iași, potrivit purtătorului de cuvânt al Spital

Sanatate 06-06-2025 17:15

Olt: Pacient cu o tumoră la limbă, salvat la spitalul din Slatina, după o intervenție de 12 ore cu o echipă de 8 medici

Un pacient în vârstă de 60 ani, care a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slatina cu o tumoră la limbă, a fost salvat după o intervenție chirurgicală maraton de extirpare și reconstrucție ce a durat 12 ore și la care a participat o echipă multidisciplinară formată din opt medici, au informat vineri, reprezentanții unității medicale. <ifram

Sanatate 06-06-2025 11:56

Rafila: Cel mai mare pericol resimțit în decursul acestui mandat este politicianismul

Ministrul interimar al Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat vineri că cel mai mare pericol pe care l-a resimțit în decursul mandatului său este politicianismul, folosirea ''demagogică'' a unei teme de interes pentru ''copii, pentru oamenii bolnavi'' în scop politicianist. ''Trebuie totdeau