LIVE UPDATE VIDEO Vaccinarea anti-COVID-19 se extinde în ţară
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că vaccinarea împotriva COVID-19 reprezintă măsura corectă medicală sigură, eficientă şi rapidă prin care se poate reveni la normalitate.
"Managerul de la Găeşti a făcut nişte declaraţii nefericite, care nu s-au dovedit reale. Am trimis control astăzi şi nu a fost nicio persoană vaccinată care să nu fie din categoria eligibilă, respectiv personalul medical. Deci, nu a fost nicio problemă. I s-a pus în vedere să respecte protocolul. El a respectat, doar că declaraţia nu a fost conform cu realitatea. Ştie ce are de făcut, i s-a pus în vedere. El a vorbit la modul general, că dacă n-ar fi doritori, mai bine decât să arunce dozele vaccinează pe toată lumea. Nu s-a întâmplat. Nu ştiu acum, dacă nu luam din pripă, ce ar fi făcut mâine, poimâine, dar cel puţin ieri şi astăzi, că de două zile a început vaccinarea în Dâmboviţa, nu s-a vaccinat nici măcar o persoană care să nu facă parte din categoria eligibilă la Găeşti", a afirmat directorul DSP Dâmboviţa, Sorin Stoica.
Conform unui comunicat transmis AGERPRES, vaccinul BioNTech-Pfizer trebuie diluat cu 1,8 mililitri de ser fiziologic folosind o seringă de volum mare. Introducerea lichidului în fiola de vaccin conduce la creşterea presiunii, iar pentru a compensa acest lucru, procedura prevede ca, utilizând aceeaşi seringă de volum mare, să fie extraşi din fiolă 1,8 mililitri de aer. Cu seringa de volum mare este extras doar aerul în exces pentru egalizarea presiunii, precizează sursa citată.
UPDATE ORA 18.12 Campania de vaccinare anti-COVID/ 16.101 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru coordonarea vaccinării anti-COVID informează că, în ultimele 24 de ore, au fost imunizate împotriva coronavirusului, cu vaccinul Pfizer BioNTech, 16.101 persoane, potrivit datelor puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică, prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor.

Potrivit unui comunicat transmis marţi AGERPRES, până în prezent, au fost vaccinate împotriva COVID-19 un număr de 41.609 de persoane.
UPDATE ORA 17.58 VIDEO Dr. Gheorghiţă: La transportul vaccinului anti-COVID este important să se respecte lanţul de frig
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea anti-COVID, dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat, marţi, că important la transportul dozelor de vaccin este să se respecte lanţul de frig.
Întrebat, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă ştie despre situaţia de la Slobozia unde presa locală a relatat că vaccinul ar fi ajuns în cutii de pizza, Gheorghiţă a răspuns: "Nu ştiu despre această situaţie. Cutiile care sunt livrate de producător sunt asemănătoare unei cutii de pizza, dar conţin cele 195 de flacoane. Este doar o întâmplare să semene foarte mult cu o cutie de pizza, aşa sunt ele livrate. Practic, un pachet conţine cinci astfel de cutii, ceea ce înseamnă aproximativ 5.000 de doze".
UPDATE ORA 17.32 VIDEO Dr. Valeriu Gheorghiţă: Există un risc asumat al unor pierderi de vaccinuri; numărul este foarte mic - 87
Există un risc asumat al unor pierderi de vaccinuri, dar numărul este foarte mic, respectiv 87 de doze, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea, dr. Valeriu Gheorghiţă.
"Există un risc asumat al unor pierderi de vaccinuri, având în vedere că sunt vaccinuri multidoză, având în vedere că au o stabilitate limitată, şi acest risc practic este asumat din motive absolut neimputabile. Se pot sparge anumite flacoane, din momentul în care le reconstitui, se pot întâmpla evenimente care nu ţin neapărat de managementul activităţilor dintr-un centru de vaccinare", a declarat Gheorghiţă într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Victoria.
UPDATE ORA 16.38 VIDEO Dr. Valeriu Gheorghiţă: Etapa a treia de vaccinare anti-COVID, de la începutul lunii aprilie
Etapa a treia de vaccinare anti-COVID, pentru populaţia generală, ar putea începe din luna aprilie, a declarat, marţi, preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea, dr. Valeriu Gheorghiţă.
"În ceea ce priveşte etapa a treia de vaccinare, estimăm că la începutul lunii aprilie. Este un termen realist, pe care îl putem lua în calcul, însă trebuie să înţelegem că folosim acest termen de estimare pentru că momentul de început al vaccinării pentru această categorie practic este influenţat de ritmul de livrare a dozelor de vaccin şi de capacitatea de vaccinare. În momentul de faţă, pentru etapa unu sunt prevăzute 376 de centre de vaccinare pentru lucrătorii din sistemul medical şi social. În 251 de centre astăzi se vaccinează", a declarat Gheorghiţă într-o conferinţă susţinută la Palatul Victoria.
UPDATE ORA 16.03 VIDEO Dr. Valeriu Gheorghiţă: Miercuri urmează să vină a doua tranşă importantă de 150.000 de vaccinuri anti-COVID
A doua tranşă importantă de vaccinuri anti-COVID, de 150.000 de doze, urmează să vină miercuri în România, urmând ca în toată luna ianuarie ţara noastră să primească 600.000 de vaccinuri, a anunţat, într-o conferinţă de presă, dr. Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare.
El a amintit că pe 26 decembrie 2020 au ajuns la Institutul 'Cantacuzino' aproape 10.000 de vaccinuri, care au reprezentat rata simbolică distribuită simultan în ţările membre ale Uniunii Europene.
UPDATE ORA 16.00 Galaţi: 289 de persoane vaccinate împotriva COVID-19, după prima zi de campanie
Un număr de 289 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în judeţul Galaţi după prima zi de campanie, informează, marţi, Prefectura Galaţi.
UPDATE ORA 15.27 Vrancea: Peste 50% din personalul secţiei de Boli Infecţioase a SJU Focşani s-a vaccinat împotriva COVID-19
Peste 50% din personalul secţiei de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani s-a vaccinat împotriva COVID-19, au informat, marţi, reprezentanţii unităţii medicale.
UPDATE ORA 13.09 Neamţ: 140 de cadre medicale vaccinate în prima zi a campaniei de imunizare
În prima zi de vaccinare împotriva COVID-19, în judeţul Neamţ au fost imunizate cu 40% mai multe cadre medicale decât erau înscrise pe lista iniţială, a declarat marţi, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Neamţ, Radu Firăstrău.
Astfel, luni erau programate 105 persoane şi au fost vaccinate până la sfârşitul zilei 140 de cadre medicale.
Majoritatea celor vaccinaţi - 85 - a fost de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra-Neamţ, iar ceilalţi, de la spitalele din Roman, Târgu Neamţ, Bicaz şi Bisericani.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 12.31 Vrancea: Aproximativ 370 de cadre medicale din Spitalul Judeţean şi-au dat acordul pentru vaccinare
Aproximativ 370 de cadre medicale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani şi-au exprimat acordul pentru vaccinarea împotriva COVID-19, dar numărul acestora este în creştere, potrivit reprezentanţilor unităţii medicale.
"Până luni, aproximativ 370 de cadre medicale din Spitalul Judeţean şi-au exprimat acordul pentru vaccinare, din circa 1.400 de angajaţi, dar solicitările au început să crească. Sperăm într-o rată de imunizare la nivelul SJU Focşani de circa 70%", a declarat, pentru AGERPRES, managerul SJU Focşani, Elena Codruţa Neagu.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 12.19 Harghita:173 de cadre medicale s-au vaccinat împotriva COVID-19 în prima zi;imunizarea începe în alte două centre
Un număr de 173 de cadre medicale din Harghita s-au vaccinat anti-COVID-19 în prima zi de lansare a campaniei, în cursul zilei de marţi urmând să înceapă imunizarea în alte două centre din judeţ.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Instituţiei Prefectului, Adrian Pănescu, în cursul zilei de luni s-au vaccinat 128 de cadre medicale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, 40 de la spitalul din Gheorgheni şi doar cinci la Spitalul municipal din Odorheiu Secuiesc, care este unitate suport COVID-19.
Şefa Direcţiei de Sănătate Publică Harghita, dr. Tar Gyongyi, a declarat, pentru AGERPRES, că aproximativ 31% din personalul medical din judeţ s-a înscris până în prezent pentru vaccinare, iar după prima zi de administrare a vaccinului nu au fost semnalate reacţii adverse.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 11.45 Buzău: 55 de cadre medicale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă, vaccinate anti-COVID-19; imunizarea continuă
Un număr de 55 de cadre medicale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Buzău au fost vaccinate până în prezent împotriva noului coronavirus, informează, marţi, conducerea instituţiei.
Potrivit sursei citate, în prima etapă de vaccinare anti-COVID-19 s-au înscris 341 de cadre medicale din totalul de 1.180, iar vaccinarea a început în cursul zilei de luni cu personalul de la secţia Boli Infecţioase şi va continua cu cei de la Pneumologie, ATI, UPU şi Dializă, apoi cu celelalte secţii.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
UPDATE ORA 11.35 Cluj: Spitalul Militar a început vaccinarea împotriva COVID-19
Spitalul Militar de Urgenţă "Dr. Constantin Papilian" din Cluj-Napoca a început vaccinarea anti-COVID-19 prin imunizarea celor 85 de cade medicale.
UPDATE ORA 11.29 Wiener (USR Arad), după ce s-a imunizat: Riscul cel mai mare nu este vaccinul, ci nevaccinarea

Sursa foto: Adrian Wiener / facebook.com
Deputatul Adrian Wiener (USR Arad) a anunţat, marţi, că s-a imunizat împotriva COVID-19 şi a explicat, într-o postare pe Facebook, că serul este unul eficient şi sigur, produs fără să se sară etapele de testare, iar "riscul cel mai mare nu este vaccinul, ci nevaccinarea".
UPDATE ORA 11.06 Suceava: 475 de persoane imunizate împotriva COVID-19 în prima zi de vaccinare; o singură reacţie adversă minoră
Un număr de 475 de angajaţi din sistemul sanitar din judeţ au fost vaccinaţi în prima zi de imunizare anti-COVID din acest an, fiind înregistrată o singură reacţie adversă minoră, a informat, marţi, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Suceava, Gabriela Băncilă.

Foto: (c) ADRIAN CUBA / AGERPRES FOTO
Potrivit acesteia, pe 4 ianuarie, în cadrul fazei I de vaccinare anti-COVID, la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) au fost vaccinate 195 de cadre medicale, alte 15 la Spitalul Municipal Rădăuţi, câte 70 la spitalele municipale din Fălticeni şi Vatra Dornei, 25 la Spitalul Orăşenesc Gura Humorului, 55 la Spitalul Municipal Câmpulung şi 45 la Spitalul Orăşenesc Siret, unde s-a raportat şi o reacţie adversă minoră la una din persoanele vaccinate.
UPDATE ORA 11.04 Dr. Valeriu Gheorghiţă: Campania de vaccinare a început în condiţii normale, nu s-au înregistrat evenimente deosebite
Campania de vaccinare anti-COVID-19 a început în condiţii normale, nu s-au înregistrat evenimente deosebite şi au fost respectate procedurile, a declarat, marţi, la Spitalul Militar Central, coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, dr. Valeriu Gheorghiţă.
UPDATE ORA 10.29 Florentina Ioniţă Radu: Aproximativ 80% din personalul Spitalului Militar şi-a exprimat dorinţa de a fi vaccinat

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
Comandantul Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central "Carol Davila", Florentina Ioniţă Radu, a declarat marţi că aproximativ 80% din personal şi-a exprimat dorinţa de a se vaccina anti-COVID.
Medicul militar a spus că este foarte important să fie respectate procedurile şi mult mai important este ca oamenii să fie informaţi.
UPDATE ORA 10.18 Botoşani: Prefectul anunţă constituirea a două noi centre de vaccinare pentru cadrele medicale
Două noi centre de vaccinare pentru cadrele medicale din judeţul Botoşani vor fi deschise în această săptămână în oraşele Darabani şi Săveni, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, prefectul Dan Nechifor.
Potrivit acestuia, măsura va fi luată pentru a veni în întâmpinarea cadrelor medicale de la secţiile exterioare ale Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati", astfel încât acestea să nu fie nevoite să se deplaseze în municipiul Botoşani pentru a se vaccina.
UPDATE ORA 10.13 Tulcea: Campania de vaccinare împotriva COVID-19 se încheie în oraşul Măcin
Campania de vaccinare anti-COVID-19 în oraşul Măcin se va încheia marţi, a declarat, pentru AGERPRES, subprefectul judeţului Tulcea, Carmen Caloianu, care a adăugat că imunizarea în centrele din municipiul reşedinţă va continua până vineri.
În oraşul Măcin, campania a început luni, atunci când s-au vaccinat 65 de persoane, dintr-un total de 110 programate.
UPDATE ORA 10.03 Valeriu Gheorghiţă: Vaccinarea reprezintă măsura corectă, eficientă şi rapidă prin care putem reveni la normalitate
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, dr. Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că vaccinarea împotriva COVID-19 reprezintă măsura corectă medicală sigură, eficientă şi rapidă prin care se poate reveni la normalitate.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
Medicul primar de boli infecţioase la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central "Carol Davila" s-a vaccinat marţi la Centrul de vaccinare amenajat în cadrul Ambulatoriului Integrat al SUUMC Bucureşti.
ORA 9.44 Vrancea: Peste 100 de cadre medicale imunizate împotriva COVID-19 dupã prima zi de campanie
Peste 100 de cadre medicale au fost imunizate împotriva COVID-19 după prima zi de vaccinare în judeţul Vrancea, dintre care 80 la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sfântul Pantelimon" Focşani şi alte 25 la Spitalul Militar de Urgenţă "Dr. Alexandru Popescu", a informat Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea.
AGERPRES
* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Citeşte şi:
Evoluţia COVID-19 în România şi în lume până la 4 ianuarie 2021
INSP: Definiţiile de caz pentru COVID-19 - actualizate
VIDEO Arafat: În România noi am zis că nu vom aplica discriminări pentru cei care nu s-au vaccinat
RETROSPECTIVĂ/ Cod roşu în Sănătate; pandemia de COVID-19 - marea provocare a sistemului sanitar
LIVE UPDATE VIDEO Campania de vaccinare anti-COVID în România a început
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Harghita: Creștere semnificativă a cazurilor de mușcături de căpușe la SJU Miercurea-Ciuc; 100 de persoane s-au prezentat în iunie
Numărul persoanelor care s-au prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Miercurea-Ciuc după ce au fost mușcate de căpușe a crescut semnificativ în luna iunie, până la această dată fiind înregistrate 100 de cazuri, arată datele furnizate la solicitarea AGERPRES de Compartimentul Comunicare și Relații Publice al unități
Președintele CNAS anunță că Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu
Președintele CNAS, Horațiu Moldovan, a anunțat miercuri că bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS) este în prezent în condiții financiare solide, având toate sumele necesare pentru plata serviciilor medicale și a cheltuielilor aferente. 'Confirm faptul că am primit toate sumele necesare pe
Mureș: Noul spital al UMFST, redenumit oficial Spitalul Clinic Universitar 'George Emil Palade'
Noul spital al Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) 'George Emil Palade' din Târgu Mureș, primul Smart Hospital din România, va purta denumirea oficială de Spitalul Clinic Universitar 'George Emil Palade', în urma avizului primit din partea Ministerului Sănătății. 'În ur
Stela Firu (MS): Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR - aproximativ 60%
Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă, care este de 95%, a declarat miercuri secretarul de stat în Ministerul Sănătății Stela Firu. 'În domeniul vaccinării provocările sunt evidente. Știm cu toții că dorința de vaccinare în Rom
Managerul SJU Timișoara: Inteligența Artificială - un aliat al sistemului medical, fără a înlocui dialogul medic-pacient
Inteligența Artificială (IA) devine tot mai mult un aliat al sistemului medical, fiind utilizată pentru dialogul cu pacienții, pentru planificări sau chiar pentru transformarea metodelor de diagnostic, a schemelor de tratament, oferind un sprijin esențial medicilor, dar totul fără a înlocui prezența și dialogul medicului cu pacientul în cadrul anamnezelor
Senat: CNAS trebuie să dezvolte portalul 'e-SănătateaMea', cu informații medicale și servicii electronice pentru asigurați
Senatul a adoptat, miercuri, un proiect de lege care prevede că, începând cu semestrul II al anului 2026, Casa Națională de Asigurări de Sănătate va dezvolta, administra și va pune la dispoziția asiguraților portalul 'e-SănătateaMea', în cadrul Platformei Informatice a Asigurărilor de Sănătate (PIAS), care permite accesul securizat al pacienților la
Harghita: Intervenție chirurgicală urologică de înaltă complexitate, realizată în premieră regională la Odorheiu Secuiesc
O intervenție chirurgicală complexă din domeniul urologiei oncologice a fost realizată în premieră regională la Spitalul Municipal din Odorheiu Secuiesc. 'În ultimele zile, a fost realizată cu succes, la Odorheiu Secuiesc, prima cistoprostatectomie radicală laparoscopică, asociată cu limfodisecție ilioobturator bilateral, la un pacient diagnost
Mureș: Platformă unică de patologie moleculară și digitală la SCJ, după un concept inspirat de centrele europene de excelență
Spitalul Clinic Județean (SCJ) Mureș a anunțat, marți, finalizarea proiectului de modernizare și dotare a Serviciului de Anatomie Patologică, o investiție totală de 10.837.320,90 lei (cu TVA), care a fost transformat într-o platformă unică de patologie moleculară și digitală, cel puțin la nivel județean, inspirată de centrele europene de excelență.
Timiș: Ambulatoriul integrat al Spitalului Județean Timișoara, modernizat și extins cu fonduri europene
Spitalul Județean Timișoara a finalizat proiectul de extindere și modernizare a Ambulatoriului integrat de specialitate, având ca rezultat degrevarea medicilor de presiunea numărului crescut de pacienți, dar și reducerea numărului internărilor în cazuri care nu reprezintă urgențe și care pot fi tratate fără spitalizare. Proiectul a
Cluj: Peste 6.500 de copii din grădinițe testați oftalmologic, într-un proiect derulat de Lions Club
Peste 6.500 de copii din grădinițele din județul Cluj au fost testați oftalmologic, gratuit, în cadrul unei campanii derulate de Lions Club Transilvania. 'Sănătatea ochilor celor mai mici dintre noi a fost în centrul unei ample campanii derulate de Lions Club Transilvania în județul Cluj. Organizația a finalizat cu succes un proiect de sc
O nouă prelevare de organe la Oradea
Echipa medicală de la Spital Clinic Județean de Urgență Bihor - Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marți, Agenția Națională de Transplant. Medicii au reușit să realizeze un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie și Transplant
Ministerul Sănătății a plătit 154,9 milioane lei pentru lucrările la Centrul de Tratament al Tuberculozei Zerlendi
Ministerul Sănătății a efectuat luni plata sumei de 154.959.461,65 lei către constructor, prin intermediul Primăriei Sectorului 4, pentru finalizarea lucrărilor la noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi din cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie 'Marius Nasta' din Capitală. Noua unitate medicală repr
Peste 1.200 de participanți la Congresul Național de Dermatologie, în perioada 24 - 28 iunie
Societatea Română de Dermatologie organizează în perioada 24-28 iunie, la Poiana Brașov, cea de-a XXV-a ediție a Congresului Național de Dermatologie cu participare internațională, un eveniment de referință pentru dermatovenerologia din Europa Centrală și de Est. Manifestarea reunește anual lideri de opinie, cercetători și clinicieni implicați în ce
Neamț: Linie nouă de laparoscopie la Secția Urologie a SJU Piatra-Neamț
Secția Urologie a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț beneficiază de o linie nouă de laparoscopie, achiziționată în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. Managerul SJU Piatra-Neamț, conf. dr. Alexandru Patrașcu, a declarat pentru AGERPRES că, prin intermediul acestei investiții, pacienții vor beneficia de int
Ministerul Sănătății - recomandări către populație pentru a trece cu bine de valul de caniculă
Ministerul Sănătății a transmis, duminică, recomandări ale medicilor către populație pentru a trece cu bine peste valul de caniculă. 'Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu bine peste valul de căldură și a te proteja, urmează măsurile simple, dar vitale, recomandate de medici', se arată î












