logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Expoziție de fotografii documentare 'Flori pe Prut: 35 de ani de la primul Pod de Flori', inaugurată la Parlamentul Republicii Moldova (FOTO-VIDEO)

Imagine din galeria Agerpres

Expoziția de fotografii documentare 'Flori pe Prut: 35 de ani de la primul Pod de Flori' a fost inaugurată marți la Parlamentul Republicii Moldova.

Organizată în parteneriat de Agenția Informațională de Stat MOLDPRES și Agenția Națională de Presă AGERPRES, expoziția inaugurată marți la Chișinău prezintă fotografii realizate de fotografi cunoscuți din Republica Moldova și România și reconstituie simbolic 'Podul de Flori' de acum 35 de ani și emoțiile trăite de zeci de mii de oameni de pe ambele maluri ale Prutului.

 



La 6 mai 1990, pentru prima dată după cel de-al Doilea Război Mondial, frontiera româno-sovietică de atunci putea fi traversată, fără documente, în ambele sensuri. A fost o manifestare desfășurată pe malurile Prutului, ca simbol al frăției, dorinței de apropiere și istoriei comune a României și Republicii Moldova. De pe ambele maluri au fost lansate flori pe apa Prutului, ceea ce a dat numele manifestării respective. Peste un milion de români s-au îmbrățișat în acea zi de-a lungul celor 700 de km ai Prutului.

 



'Dacă predecesorii noștri au construit podul de flori, au făcut acest pas important pentru neamul românesc, generației de astăzi îi revine sarcina să construiască podul de piatră', a declarat președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, la ceremonia de inaugurare, amintind că expoziția cu fotografii din perioada podurilor de flori din anul 1990 a fost vernisată și la Ungheni, la 26 aprilie, cu ocazia lansării în execuție a noului pod peste Prut, care va lega Iașiul de Ungheni.

 



El a mulțumit celor două agenții de presă pentru organizarea acestei expoziții, găzduită în mod sincron în Parlamentele de la Chișinău și București, și a subliniat necesitatea ca fotografiile să fie accesibile pentru un public mai larg.

 



Directorul MOLDPRES, Vitalie Hadei, a evidențiat simbolistica evenimentului din 1990 când 'basarabenii au luat cu asalt podul dornici să treacă dincolo, dornici să arunce la coșul de gunoi al istoriei despărțirea de țară'.

'Cuvintele sunt de prisos pentru că fotografiile valorează cât o mie de cuvinte. Privindu-le vom înțelege mai bine cuvintele lui Grigorie Vieru despre dorința de a trece Prutul, în ambele sensuri', a declarat Cristian Dan Durleci-Mateescu, director general adjunct al AGERPRES, citându-l pe regretatul poet basarabean: 'Dacă visul unora a fost să ajungă în Cosmos, eu viața întreagă am visat să trec Prutul'.


El a subliniat ca important faptul că aceste fotografii, deși sunt de arhivă, ne arată evoluția, pentru că, dacă acum 35 de ani Prutul a fost trecut de oameni și de flori, 'astăzi e traversat de informații, de energie, de mărfuri și mai ales de cultura care este atât de importantă, pentru că fără cultură orice este lipsit de sens'.

Poate suntem astăzi martori la ceea ce deputatul și actorul Ion Ungureanu spunea la 6 mai 1990, și anume că 'va veni o zi când Podul de Flori se va deschide la 8 dimineața și va continua în eternitate, pe vecie', a adăugat Cristian Dan Durleci-Mateescu.



La evenimentul de inaugurare, directorul Agenției Naționale a Arhivelor din Republica Moldova, Igor Cașu, a evocat contextul și semnificațiile momentului istoric de acum 35 de ani. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 882

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Romania in lume 23-06-2026 02:00

România în continuare fără premier, criza politică se adâncește (agenții de presă)

România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Veștea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către președintele Nicușor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favor

Romania in lume 19-06-2026 13:31

Interpol avertizează asupra creșterii traficului de persoane prin utilizarea platformelor digitale de plată

Organizația internațională de poliție Interpol a desfășurat o operațiune în șapte țări europene, menită să identifice un nou sistem de recrutare a victimelor traficului de persoane, în mare parte din America de Sud, prin intermediul platformelor digitale de plată care oferă conținut sexual explicit, informează vineri EFE. Misiunea, denumită CyberPr

Romania in lume 19-06-2026 13:22

UE: 19 țări, între care și România, solicită progrese în crearea de centre pentru migranți în străinătate

Nouăsprezece șefi de stat sau de guvern ai Uniunii Europene au cerut vineri, într-o scrisoare, 'progrese cât mai curând posibil' în crearea de centre pentru migranți în țări terțe pentru 'eliminarea stimulentelor pentru migrația ilegală' și 'repatrierea celor care nu au dreptul legal de a rămâne în Europa&

Romania in lume 19-06-2026 11:17

Liderii statelor UE discută despre bugetul multianual 2028-2034, în a doua zi a Consiliului European

Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Liderii statelor membre ale Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliului European de vară, discută vineri despre bugetul multianual al blocului comunitar pentru perioada 2028 - 2034. Este de așteptat ca șefii de stat și de guvern să își prezinte punctele de vedere despre

Romania in lume 19-06-2026 10:21

Un cetățean român, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în Rusia pentru spionaj în favoarea Ucrainei (agenție)

O instanță rusă a condamnat definitiv un cetățean român la 15 ani de închisoare, într-o colonie penală de maximă securitate, pentru furnizarea către Ucraina de informații despre amplasarea sistemelor de apărare aeriană din Soci, a relatat vineri Centrul de Relații Publice (PRC) al FSB, citat de agenția Interfax. 'Verdictu

Romania in lume 19-06-2026 10:02

Germania: Cea de-a cincea Conferință de Securitate are loc vineri la Kiel

Cea de-a cincea Conferință anuală de securitate, care servește drept platformă la nivel înalt pentru dialog între factorii de decizie politică, liderii militari, experții și reprezentanții societății civile cu privire la provocările presante de securitate internațională, se desfășoară vineri la Kiel, în Germania, informează Fundația Konrad Adenauer

Romania in lume 18-06-2026 15:40

Ziua Iei 2026, celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare

Ziua Iei 2026 va fi celebrată la Lisabona prin muzică, dans și tradiții populare, sâmbătă, 20 iunie, informează un comunicat de presă publicat joi de Ambasada României în Republica Portugheză. Lisabona se îmbracă din nou în straie de sărbătoare tradiționale românești în cadrul unui spectacol extraordinar dedicat iei. C

Romania in lume 18-06-2026 13:53

Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE

Uniunea Europeană nu se va lăsa intimidată de campania de destabilizare a Rusiei și este hotărâtă să-și apere securitatea, potrivit unei rezoluții adoptate joi de eurodeputați, informează Parlamentul European într-un comunicat de presă. Incursiunile cu drone și încălcările spațiului aerian de pe teritoriul UE nu sunt incident

Romania in lume 17-06-2026 14:22

PE votează joi o rezoluție privind incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda

Parlamentul European, reunit în această săptămână în sesiune plenară la Strasbourg, va supune la vot joi o rezoluție care condamnă 'acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei' și incursiunile de drone în România, statele baltice și Finlanda, după o dezbatere desfășurată marți pe această temă. Textul rezoluției, dat pu

Romania in lume 16-06-2026 20:39

Eurobarometru: 44% dintre adolescenții români petrec prea mult timp în fața ecranelor

Aproape jumătate dintre adolescenții din România consideră că petrec prea multe ore în fața ecranelor, iar peste o treime spun că utilizarea rețelelor sociale este excesivă, arată datele unui nou Eurobarometru privind impactul utilizării excesive a ecranelor și al rețelelor sociale asupra sănătății mintale a tinerilor, publicat marți. Fenomenul est

Romania in lume 16-06-2026 14:37

Ia românească a fost sărbătorită la Nicosia într-o ediție dedicată tradițiilor și comunității românești

Alianța Românilor din Cipru a primit Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului și angajament social', în grad de Cavaler, conferit de Președintele României, în cadrul Festivalului Iei Românești desfășurat duminică la Nicosia. Evenimentul a reunit comunitatea românească din insulă într-o celebrare a tradițiilor, ed

Romania in lume 16-06-2026 10:45

România și Republica Moldova l-au comemorat pe Mihai Eminescu la Viena

România și Republica Moldova au adus un omagiu poetului național Mihai Eminescu la Viena, la împlinirea a 137 de ani de la trecerea sa în eternitate. Reprezentanții celor două state au depus, luni 15 iunie, coroane de flori la bustul lui Eminescu amplasat în fața Parohiei Ortodoxe Române din capitala austriacă. La

Romania in lume 15-06-2026 18:18

Tradiția românească a dantelei, prezentată la Zagreb

Meșteșugul tradițional al confecționării dantelei din regiunea Mândra, inclus recent în patrimoniul cultural imaterial al României și propus pentru recunoaștere UNESCO, a fost prezentat sâmbătă publicului din Zagreb cu prilejul expoziției itinerante ''Dantela Mândrei'', informează agenția HINA. Ediția din Zagreb urmează

Romania in lume 15-06-2026 16:14

Ziua Universală a Iei și legăturile culturale dintre România și Cipru, celebrate la Nicosia

Ziua Universală a Iei și legăturile culturale dintre România și Cipru au fost celebrate vineri seara la Nicosia printr-un eveniment de diplomație culturală și economică în care ia românească - inclusă în Patrimoniul Cultural Imaterial UNESCO - a fost folosită ca simbol de dialog și cooperare între cele două state membre ale Uniunii Europene.

Romania in lume 15-06-2026 12:13

Parlamentul European va dezbate securitatea frontierei estice a UE și incursiunile dronelor rusești

Parlamentul European va dezbate marți, în plenul de la Strasbourg, situația de securitate de la frontiera estică a Uniunii Europene, în contextul numărului tot mai mare de amenințări și incursiuni cu drone atribuite Federației Ruse. Potrivit agendei oficiale a legislativului european, eurodeputații vor discuta, alături de reprezent