Parlamentare2024/ Candidaţii USR Bucureşti au votat pentru menţinerea României pe drumul european
Candidaţii USR Bucureşti la alegerile parlamentare au transmis că au votat, duminică, pentru menţinerea României pe drumul european şi euroatlantic, îndemnând, totodată, alegătorii să se prezinte la urne.
Alături de aceştia s-a aflat şi europarlamentarul Vlad Voiculescu, liderul USR Bucureşti.
"Ziua Naţională e şi Ziua Unirii şi cred că ar trebui să rămânem uniţi. Gândul meu prim pentru ziua de astăzi este că nu ar trebui să învinovăţim pe nimeni pentru votul său. Fiecare are motivele sale pentru a merge într-o direcţie sau alta. Ar trebui să ne gândim dacă clasa politică care a fost la putere cu adevărat în ultimii 35 de ani a servit cu adevărat poporul. Dacă nu, atunci cu siguranţă trebuie să mergem pe o variantă pro-europeană, cu siguranţă trebuie să mergem mai departe către Europa. E singura direcţie care duce către o viaţă mai bună pentru fiecare dintre noi", a afirmat Voiculescu, într-o declaraţie de presă susţinută în faţa secţiei de vot de la Facultatea de Arhitectură "Ion Mincu".
Claudiu Năsui, care deschide lista de la Camera Deputaţilor, a subliniat că alegerile parlamentare sunt "cele mai importante" în prezent, deoarece în funcţie de componenţa viitorului Legislativ va fi stabilit şi Guvernul.
"La patru ani, România îşi alege destinul. Sunt cele mai importante alegeri pe care le avem în momentul de faţă, pentru că, în funcţie de cum arată viitorul Parlament, va arăta şi România pe care o vom avea în următorii patru ani. România a câştigat dreptul de a vota, cu sânge, la Revoluţie. Ar fi păcat să nu votăm fiecare dintre noi şi să nu menţinem lucrurile pe care le-am câştigat cu greu în ultimii 35 de ani. (...) Parlamentul determină Guvernul. Guvernul determină cât va fi nivelul de taxare, care vor fi regulile după care trăim, determină o grămadă de lucruri. Mesajul meu pentru cei care se gândesc să nu iasă la vot este, totuşi, să iasă la vot, pentru că, în funcţie de ce este astăzi, aşa va arăta Guvernul şi aşa va arăta România. Chiar dacă lor nu le pasă de politică, politicii îi pasă de ei", a spus el.
Clotilde Armand, prima pe lista USR de la Senat, a punctat relevanţa rezultatului alegerilor pentru democraţia românească.
"Alegerile de azi, de Ziua Naţională, sunt importante nu numai pentru că e vorba de Parlamentul nostru, dar vor avea un impact asupra deciziilor care vor fi luate referitor la alegerile prezidenţiale. Ieşiţi la vot şi apăraţi democraţia noastră", a transmis Clotilde Armand.
Purtătoarea de cuvânt a USR, Cristina Prună, aflată pe poziţia a doua pe lista de la Camera Deputaţilor, i-a încurajat pe alegători să iasă la urne, menţionând că votul lor va influenţa modul în care va arăta România în următorii patru ani.
"Le urez La mulţi ani românilor. Este o zi importantă, nu doar pentru că e Ziua Naţională, ci şi pentru că alegerile de anul acesta, alegerile parlamentare, sunt despre noi toţi, despre felul în care va arăta România în următorii patru ani, despre rămânerea noastră pe acest drum, care a fost construit cu greu, drumul european, drumul euro-atlantic. De aceea, vă încurajez pe toţi, tineri, oameni care munciţi, seniori, să ieşiţi astăzi la vot şi să daţi un vot pentru România. La mulţi ani, dragi români, şi haideţi, la finalul acestei zile, să avem motive de bucurie", a declarat Prună.
Fostul primar al Sectorului 2 Radu Mihaiu, al treilea pe lista USR pentru Camera Deputaţilor, a pledat pentru o "opţiune corectă" la vot.
"De 1 Decembrie, toată lumea trebuie să iasă la vot. Sunt convins că, între extremism şi corupţie, există şi opţiuni corecte", a evidenţiat el.
Alături de aceştia au votat şi alţi candidaţi USR Bucureşti precum: Diana Anda Buzoianu, Diana Stoica, Denisa Elena Neagu şi Ştefan Pălărie. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Citeşte şi:
LIVE UPDATE Parlamentare2024/România îşi alege noul Legislativ
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Senat/ Fenechiu (PNL): Votul pentru ICR a arătat că există o majoritate; să meargă cu o propunere la Cotroceni
Liderul grupului PNL din Senat, Daniel Fenechiu, consideră că prin votul PSD-AUR acordat moțiunii de cenzură în luna mai, precum și prin cel de marți pentru conducerea Institutului Cultural Român a fost 'validată' o majoritate, îndemnând-o să avanseze o propunere de premier la Cotroceni. 'Moțiunea de cenzură a validat la niv
O nouă conducere a ICR, numită de Senat; Corina Încrosnatu - președinte
Senatul a numit marți, în plen, noua conducere a Institutului Cultural Român, fiind votați Corina Încrosnatu ca președinte, Adriana Gae și Attila Weinberger - vicepreședinți și 14 membri pentru Consiliul de conducere al instituției. Votul secret a fost prin buletine de vot. Anterior ședinței de plen, Comisiile de politică exter
MAE: Reuniune specială la nivelul OSCE ca urmare a incidentului de încălcare a spațiului aerian al României
O reuniune specială comună a Forumului de Cooperare în domeniul Securității și Consiliului Permanent ale OSCE are loc marți, la solicitarea unui grup de state membre ale grupului București 9 și Nordic-Baltic 8 ca urmare a incidentului de încălcare a spațiului aerian al României din noaptea de 28 spre 29 mai, informează MAE. Reuniunea are loc
Guvern: Implementarea SAFE continuă conform etapelor asumate; alocarea de 16,68 miliarde euro - disponibilă integral
Implementarea Planului național SAFE continuă conform 'etapelor asumate', iar alocarea de 16,68 miliarde euro rămâne disponibilă integral, a transmis, marți, Guvernul, într-un comunicat de presă. Potrivit comunicatului, în acord cu Regulamentului (UE) 2025/1.106, statele membre au putut semna într-o primă etapă contracte de achi
Kelemen Hunor: Nu am discutat ce vrea să facă statul român cu ICR, lucru extrem de important
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că Institutul Cultural Român nu ar fi trebuit mutat sub autoritatea Senatului, subliniind că în fosta coaliție de guvernare nu s-a discutat un lucru 'extrem de important' - ce vrea să facă statul român cu ICR. Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe c
Ministrul Oana Țoiu a discutat despre implicațiile incidentului cu drona rusă în România cu reprezentantul SUA la ONU
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a discutat despre implicațiile de securitate ale incidentului cu drona rusă în România cu reprezentantul permanent al Statelor Unite ale Americii la ONU. 'Am avut o întâlnire foarte bună cu Mike Waltz, reprezentantul permanent al SUA la ONU, alături de echipele noastre. Am discutat despre i
Kelemen Hunor, despre varianta Eugen Tomac - premier: O soluție nici măcar de avarie
Varianta Eugen Tomac - premier nu este 'nici măcar o soluție de avarie', fiind o 'invenție politică românească' să pui un om politic fără partid în Parlament într-o astfel de funcție, consideră președintele UDMR, Kelemen Hunor. 'În primul rând, ideea să pui un om politic fără partid în Parlament, șeful un
Radu Miruță: România nu cere ajutor înainte de a face tot ceea ce ține de ea
Ministrul interimar al apărării naționale, Radu Miruță, a afirmat, marți, după participarea la Conferința NATO de generare a capabilităților din Belgia, că România nu cere ajutor înainte de a face tot ceea ce ține de ea. 'Am mers astăzi la SHAPE, în Belgia, cartierul general militar al NATO care conduce și coordonează operațiile militare
Deputatul Gheorghe Petru Pîclișan a părăsit grupul Uniți pentru România și va activa ca parlamentar neafiliat
Deputatul Gheorghe Petru Pîclișan și-a încetat activitatea în cadrul grupului parlamentar Uniți pentru România, urmând să activeze ca parlamentar neafiliat. Anunțul a fost făcut în plen de președintele de ședință, Natalia Intotero. Pîclișan este deputat de Botoșani și a fost ales pe listele parlamentare
Petrișor Peiu: Pentru conducerea ICR, dacă va fi o înțelegere, va fi pentru votul în plen; deocamdată nu știm ce va fi
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat, marți, că n-a existat o înțelegere cu PSD pentru votul din comisiile de specialitate pe tema noii conduceri a Institutului Cultural Român, adăugând că, dacă va exista una, va fi pentru votul din plen. Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe candidații
Neacșu (PSD): Am prefera un guvern cât mai repede posibil; sperăm ca în maximum o săptămână
Deputatul PSD Marian Neacșu a declarat marți că speră ca în maximum o săptămână să existe un nou guvern. 'După ce președintele va desemna un candidat de premier, acel candidat de premier va veni să stea de vorbă cu partidele. În funcție de propunerea pe care o va face, vom lua o decizie. (...) Haideți să vedem care este propunerea președi
Avrămescu și Peiu: AUR nu votează un Guvern din care nu suntem parte și nici condus de un indepedent
Parlamentarii AUR nu vor vota un Guvern din care partidul nu face parte, a reiterat, marți, deputatul Ștefăniță Avrămescu. 'Așteptăm o nominalizare din partea domnului președinte de aproape patru săptămâni de zile. Despre domnul Tomac sunt speculații de aproape două săptămâni. (...) Este puțin ciudat, totuși, ca președintele unui partid care la
Senat/ Comisii: Audieri pentru conducerea ICR; Corina Încrosnatu, aviz pozitiv pentru funcția de președinte
Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe candidații propuși de grupurile parlamentare sau uniunile de creatori pentru noua conducere a Institutului Cultural Român - președinte, doi vicepreședinți și 14 membri pentru Consiliul de conducere al instituției.
Petrișor Peiu anunță un proiect de lege privind interzicerea unor deductibiliăți fiscale
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a anunțat, marți, că a depus un proiect de lege care prevede interzicerea deductibilității fiscale a cheltuielilor cu managementul, consultanța, asistența, transferul drepturilor de proprietate intelectuală către companiile mamă în cazul firmelor care sunt din 'lanțurile de multinaționale'. 'Am propus ș
Pălărie: La USR nu s-a schimbat nimic - nu vom face un guvern cu PSD, vom fi aliniați politic cu Bolojan
Senatorul USR Ștefan Pălărie a declarat, marți, referitor la posibilitatea nominalizării lui Eugen Tomac pentru funcția de premier că poziția USR nu s-a schimbat, reiterând că formațiunea nu va face un guvern cu PSD și se aliniază politic cu liderul PNL, Ilie Bolojan. 'Lăsați-mă să fiu teribil de plictisitor și să vă spun că la noi, la USR, nu s-a sc



