logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Iohannis: Suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere; România are un rol central în această ecuaţie

Imagine din galeria Agerpres

România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă şi eficientă a resurselor sale interne, a declarat preşedintele Klaus Iohannis, miercuri, cu prilejul împlinirii a 160 de ani de la înfiinţarea Curţii de Conturi a României.

"România se află astăzi într-o conjunctură de o complexitate nemaiîntâlnită în ultimele decenii. Războiul din Ucraina şi reaşezările geopolitice neprevăzute din estul Europei ne arată că suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere, iar ţara noastră are un rol central în această ecuaţie. Prin coerenţă principială şi predictibilitate strategică, România a ajuns astăzi în punctul în care rolul său regional devine factor de echilibru şi stabilitate în contextul geopolitic actual", a spus preşedintele Iohannis, în cadrul conferinţei aniversare desfăşurate la Ateneul Român.


Potrivit şefului statului, "reperele integrităţii şi ale responsabilităţii publice sunt cruciale" pentru securitatea naţională, pentru dezvoltarea economică şi poziţionarea strategică a ţării noastre pe scena internaţională.

"În calitate de stat membru UE şi NATO, suntem conştienţi de responsabilităţile noastre faţă de stabilitatea şi securitatea întregii regiuni, dar poate la fel de important este să înţelegem că România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă şi eficientă a resurselor sale interne. În faţa unor crize multiple, de la cea energetică la cea financiară şi de securitate, eficienţa, integritatea şi sustenabilitatea modului în care sunt gestionate resursele devin elemente obligatorii pentru competitivitatea şi rezilienţa naţională", a afirmat Iohannis.

Curtea de Conturi, ale cărei baze au fost puse de Alexandru Ioan Cuza, a reprezentat "expresia năzuinţei de a aşeza statul pe principii solide", un stat în care utilizarea banilor publici să fie guvernată de "corectitudine, eficienţă şi transparenţă", a evidenţiat el.

În opinia sa, este "esenţial" ca instituţia Curţii de Conturi să fie "un reper de profesionalism", mai ales în contextul actual în care fondurile europene şi finanţele publice susţin "puternic" modernizarea şi dezvoltarea României.

"Monitorizarea fondurilor structurale - linie vitală de dezvoltare economică a României - trebuie să fie însoţită de o capacitate robustă de anticipare şi de prevenire a riscurilor cu care ne confruntăm. În acest sens, calitatea politicilor economice este un factor esenţial, iar Curtea de Conturi are un rol important în ecuaţia responsabilităţii economice. În contextul volumului fără precedent al fondurilor structurale şi de coeziune alocate României până în 2030, trebuie să mobilizăm în continuare toate energiile prin care să transformăm fundamental economia şi societatea noastră", a transmis preşedintele.

El a mai subliniat că oportunitatea "imensă" pe care o reprezintă fondurile europene "trebuie lipsită de riscul unei gestionări slabe", care ar putea adânci problemele structurale.

România a intrat pe direcţia unor "transformări structurale majore" prin digitalizare, tranziţie energetică şi un model competitiv de dezvoltare, iar Curtea de Conturi trebuie să îşi asume "un rol proactiv într-o arhitectură a viitorului" bazată pe noi paradigme, a completat şeful statului.

"În ciuda tuturor crizelor suprapuse din ultimii ani, România a demonstrat o rezilienţă economică notabilă şi o bună adaptare în faţa provocărilor globale. Performanţele economice din ultimii ani nu sunt doar reflectarea unei evoluţii inerţiale, ci şi dovada unui efort comun şi susţinut de valorizare a avantajelor noastre economice şi instituţionale. Curtea de Conturi a făcut paşi esenţiali în ultimii ani în direcţia consolidării profilului său instituţional în context internaţional şi trebuie să rămână un partener activ în obiectivul nostru de susţinere a unei economii performante şi un actor consecvent în modelarea unui viitor economic inovativ şi competitiv", a mai afirmat Klaus Iohannis.

La evenimentul "Responsabilitate. Relevanţă. Rezilienţă într-o lume a provocărilor" participă preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, preşedintele Camerei Deputaţilor, Daniel Suciu, şi premierul Marcel Ciolacu. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 19

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 08-04-2025 19:08

VIDEO Bolojan: Contractele privind înzestrarea Armatei nu sunt afectate de tarifele anunțate de SUA

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, că tarifele comerciale impuse de Statele Unite ale Americii nu vor afecta contractele privind înzestrarea Armatei.

Politic 08-04-2025 19:01

Prezidențiale2025/ MAE propune înființarea a 965 de secții de votare în străinătate; cele mai multe - în Italia și Spania

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a înaintat către Autoritatea Electorală Permanentă lista cu cele 965 de propuneri ale misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale României în străinătate privind sediile secțiilor de votare care vor fi organizate în străinătate la alegerile din luna mai. Cele mai multe secții de votare propuse s

Politic 08-04-2025 18:33

VIDEO Prezidențiale2025/Bolojan: Lecția de anul trecut nu mai permite niciunei instituții să invoce că este nepregătită

Lecția de anul trecut nu mai permite niciunei instituții să invoce că este nepregătită în contextul alegerilor din luna mai, a declarat, marți, președintele interimar Ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă.

Politic 08-04-2025 18:20

VIDEO Bolojan: Ar fi o mare eroare ca în următorul an și jumătate să nu existe colaborare între Guvern și președinte

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, că ar fi o mare eroare ca în următorul an și jumătate să nu existe o colaborare între Guvern și șeful statului, arătând că în caz contrar se va pierde o nouă oportunitate pentru ca România să se ridice din punct de vedere economic, iar acumulările negative să fie corectate.

Politic 08-04-2025 17:47

VIDEO Bolojan: Politica țării se face de către persoanele care au mandate oficiale

Politica țării noastre, de la politica externă până la celelalte politici publice, se face de către persoanele care au mandate oficiale, a declarat, marți, într-o conferință de presă, președintele interimar Ilie Bolojan.  

Politic 08-04-2025 17:45

Marcel Ciolacu: România nu își poate permite să piardă 230 de milioane de euro din PNRR

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, marți, că România nu își poate permite să piardă 230 de milioane de euro din PNRR, de aceea a depus la Parlament, împreună cu ceilalți lideri ai coaliției de guvernare, un proiect de modificare a Legii pensiilor speciale. 'România nu își poate permite să piardă 230 de milioane de euro din P

Politic 08-04-2025 17:41

Cameră: Proiectul referitor la pensionarea magistraților - dezbătut în procedură de urgență

Propunerea legislativă pentru modificarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu va fi dezbătută în procedură de urgență, a decis, marți, Biroul permanent al Camerei Deputaților, la propunerea inițiatorilor. Termenul de depunere a amendamentelor este de 15 aprilie, iar termenul pentru raport - 23 aprilie. Camera Deputaților

Politic 08-04-2025 17:38

Premierul, de Ziua Internațională a Romilor: Este esențial ca instituțiile cu responsabilități în domeniul incluziunii să își intensifice eforturile

Premierul Marcel Ciolacu a reafirmat angajamentul Guvernului de a sprijini inițiativele care contribuie la creșterea gradului de incluziune și valorizare a diversității etnice din țara noastră, într-un mesaj transmis, marți, cu ocazia Zilei Internațio

Politic 08-04-2025 17:37

Guvernul a aprobat noi reglementări privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice

Guvernul, reunit marți în ședință, a modificat OUG nr.109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, 'în acord cu cerințele Comisiei Europene și cu necesitatea implementării unui cadru clar și transparent pentru selecția și mandatul administratorilor acestor entități'. Potrivit unui comunicat al Guvernului, noile

Politic 08-04-2025 17:30

VIDEO Bolojan: Nu există nicio chestiune care să arate că SUA ar fi luat o decizie legată de o dezangajare pe Flancul de est

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, că nu există nicio 'chestiune' care să arate că Statele Unite ar fi luat o decizie legată de o dezangajare pe Flancul estic al NATO.

Politic 08-04-2025 17:24

MAE/ Atenționare de călătorie: Republica Filipine - a erupt vulcanul Kanlaon

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Filipine asupra faptului că, în conformitate cu datele transmise de autoritățile locale, o erupție a vulcanului Kanlaon a avut loc marți, la ora 05:51. Cetățenii români sunt sfătuiți să evite călătorii

Politic 08-04-2025 17:18

VIDEO Bolojan: Toate datele care au fost la dispoziția CSAT privind alegerile de anul trecut au fost desecretizate

Toate datele care au fost la dispoziția Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) privind alegerile prezidențiale de anul trecut au fost desecretizate, a declarat, marți, președintele interimar ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă la Palatul Cotroceni.  

Viata Parlamentara 08-04-2025 17:14

Diana Buzoianu (USR): Calitatea aerului va fi trecută ca un criteriu specific când se calculează prejudiciile infracțiunilor de mediu

Președintele Comisiei pentru mediu din Camera Deputaților, Diana Buzoianu (USR), a declarat marți că, în sfârșit, calitatea aerului va fi trecută ca un criteriu specific care poate să fie luat în considerare de procurori atunci când calculează prejudiciile infracțiunilor de mediu. 'Eu am atras atenția că, în legea inițială, &i

Politic 08-04-2025 17:08

VIDEO Bolojan: Tarifele lansate de SUA - efect negativ asupra economiei europene, inclusiv asupra economiei românești

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, că tarifele impuse de Administrația SUA vor avea efecte negative asupra economiei europene, inclusiv asupra economiei românești.

Politic 08-04-2025 16:51

Atenționare de călătorie MAE/ Grevă generală în sectorul public din Grecia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează, sau intenționează să călătorească în Republica Elenă asupra faptului că miercuri va fi organizată o grevă generală în sectorul public. În contextul participării la grevă a mai multor categorii profesionale, se pot înregistra modificări ale t