logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Boloş: România are nevoie de măsuri ferme pentru a nu risca investiţii din fondurile europene, viitorul ţării

Imagine din galeria Agerpres

România se află la un moment de răscruce şi are nevoie de măsuri ferme pentru a nu risca investiţii din fondurile europene, pentru a nu risca viitorul României, al generaţiilor de tineri şi de a nu nărui speranţele românilor pentru un viitor mai bun şi un trai mai decent, pentru a nu alunga din ţară investitorii şi finanţatorii instituţionali, a declarat ministrul Finanţelor, Marcel Boloş.

"Întâi de toate aş vrea să fac câteva clarificări. Prima, de departe măsurile noastre de reducere a cheltuielilor publice, care sunt aprobate prin trei acte normative, Ordonanţa 34 din 2023, Legea 296 recent intrată în vigoare pentru asigurarea sustenabilităţii finanţelor publice a României de asemenea tratează problema cheltuielilor, iar, recent aprobata Ordonanţă 90 din 2023, adică de vineri, este cea care reglementează, din nou, aceeaşi problemă a reducerii cheltuielilor. Deci adevărul despre cele afirmate de domnul deputat Năsui poate să fie văzut şi analizat de la sine. (...) România se află la un moment de răscruce şi are nevoie de măsuri ferme pentru a nu risca investiţii din fondurile europene, pentru nu risca viitorul României, al generaţiilor de tineri şi, desigur, de a nu nărui speranţele românilor pentru un viitor mai bun şi un trai mai decent, pentru a nu alunga din ţară investitorii şi finanţatorii instituţionali", a declarat Marcel Boloş, luni, în cadrul dezbaterilor din plenul Camerei Deputaţilor la moţiunea simplă depusă de USR şi Forţa Dreptei la adresa sa.

El a subliniat că planul de măsuri fiscal-bugetare asumat de Guvern este cu peste 50% mai puţin dur faţă de angajamentele luate de România prin PNRR, document elaborat şi de susţinătorii moţiunii simple la adresa sa.

" În legea noastră cu măsurile fiscal-bugetare poate nici 50% din duritatea măsurilor pe care semnatarii moţiunii simple le-au introdus în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă nu avem. (...) Ca să fie clar pentru toţi românii, cei care au elaborat Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă şi, practic, ne-au condamnat fără echivoc să facem reforma fiscală, vin acum plini de patriotism feroce şi ne spun că ducem noi România pe marginea prăpastiei. (...) Dacă v-a păsat atât de mult de contribuabil, dacă aţi fi vrut să evitaţi această prăpastie la care spuneţi că noi ducem România pe marginea prăpastiei, atunci puneaţi în acelaşi PNRR că tăiaţi numai cheltuielile publice, nici un cuvânt nu este amintit despre acest lucru sau că încercaţi măcar să vă luptaţi cu evaziunea fiscală. Vedem cum, pur şi simplu, aţi preferat să puneţi această sarcină grea de a face rost de bani pe umerii exclusiv ai contribuabililor, fără ca măcar în treacăt să amintiţi de aparatul stufos de stat sau de flagelul acesta al evaziunii fiscale care a cuprins mai toate sectoarele de activitate ale economiei", a precizat Boloş.

El a punctat că, în schimb, Guvernul s-a luptat să păstreze cota unică de impozitare de 10%, să menţină cota de 8% pentru dividende, în condiţiile solicitării de creştere a acesteia la 16%, şi să respingă cu vehemenţă creşterea TVA-ului.

Boloş a punctat că în luna iunie a acestui an, când a preluat portofoliul Finanţelor, deficitul bugetar era la "cote alarmante", respectiv 2,34% din PIB, ceea ce în termeni nominali a însemnat 37,44 miliarde de lei.

"Aceasta a fost situaţia grea a României pe care am găsit-o. Pentru toată lumea este foarte clar că am ajuns într-un moment cheie în care, aşa cum spune vorba românului, "ne-am întins mai mult decât ne este plapuma", adică am cheltuit numai până în luna mai 2023 cu 37,44 miliarde de lei mai mult decât aveam veniturile realizate. Din acest motiv, Comisia Europeană s-a activat rapid şi în data de 10 iulie 2023 s-a aflat în misiune specială în România pe acest subiect, atrăgându-ne atenţia că trebuie să facem ceva cu problema deficitului bugetar întrucât ne aşteaptă o serie de reforme în faţă prevăzute în PNRR cu costuri enorme şi dacă aşa stau lucrurile ne îndreptăm spre dificultăţi financiare care pentru ţara noastră vor fi greu de rezolvat ulterior ", a declarat ministrul.

Boloş a menţionat şi că la data când a preluat mandatul ritmul anual de creştere a cheltuielilor de funcţionare ale statului a ajuns la peste 17%, iar cel al cheltuielilor de personal, de asemenea, la cote alarmante.

" Cum toate acestea nu erau de ajuns pentru noi, în Programul de convergenţă al României (...) a fost prevăzut pentru anul 2023 o ţintă de deficit bugetar de 4,4% din PIB fără ca un astfel de obiectiv să fie însoţit de măsuri fiscal-bugetare, de tăiere de cheltuieli publice, de măsuri de combatere a evaziunii fiscale. În lipsa unor măsuri concrete, deficitul bugetar creşte în continuare, deşi ne-am chinuit cu măsuri interne să-l ţinem pe loc în lunile iunie, iulie şi august. Chiar şi aşa, deficitul bugetar a ajuns la cote alarmante la sfârşit de septembrie, respectiv la 3,56 din PIB, adică nu mai puţin de 56,96 miliarde lei, (...) iar datoria publică se apropie vertiginos de 800 de miliarde de lei. Consecinţa, una fără precedent, dobânzile, în acest an, vor depăşi 30 de miliarde de lei, ceea pe viitor va pune presiune şi mai multă pe cheltuielile bugetului de stat ", a declarat Boloş.

Acesta a mai punctat că, în lipsa unor măsuri precum cele adoptate de Guvern, riscul cel mai mare este acela de a bloca investiţii de peste 75 de miliarde de euro din fonduri europene. AGERPRES/ (A - autor: Daniel Florea, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 8

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 06-03-2025 15:15

Lasconi: Premierul mi-a spus că și-ar da demisia, dacă USR îl susține pe Crin Antonescu

Președinta USR, Elena Lasconi, a declarat joi că premierul Marcel Ciolacu i-a promis că își va da demisia, în cazul în care Uniunea Salvați România va susține candidatura lui Crin Antonescu la Președinția României. 'Suntem într-un moment în care, din dragoste pentru țara noastră, ar trebui să ne sc

Politic 06-03-2025 15:07

VIDEO Numărul de subprefecți va fi redus prin modificarea Codului administrrativ

Guvernul a aprobat, prin ordonanță de urgență, modificarea legislației privind Codul administrativ, astfel încât numărul subprefecților să fie redus, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin.  

Politic 06-03-2025 14:54

VIDEO Hidroelectrica, Romgaz și Nuclearelectrica, primele 3 companii de stat care au repartizat dividende din profit la buget

Hidroelectrica, Romgaz și Nuclearelectrica sunt primele trei companii de stat care au repartizat dividende din profit către bugetul de stat în anul 2023, a anunțat, joi, secretarul general adjunct al Guvernului, Adrian Țuțuianu.  

Politic 06-03-2025 14:45

Ramona Chiriac (Reprezentanța Comisiei Europene): Este esențial ca femeile să aibă o voce egală în societate

Șefa Reprezentanței Comisiei Europene în România, Ramona Chiriac, a declarat joi că este esențial ca femeile să aibă o voce egală în societate. 'Cred că este esențial ca femeile să aibă o voce egală în societate și ca această voce să fie auzită. Este un drept democratic fundamental', a spus Ramona Chiriac la con

Politic 06-03-2025 14:33

Manifestări dedicate 'Zilei deținuților politici anticomuniști din perioada 1944-1989'

Secretariatul de Stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989 organizează duminică, de la ora 11,00, evenimentul 'Ziua deținuților politici anticomuniști din perioada 1944-1989' la Monumentul Național 'Aripi' din Piața Presei Libere, informează joi SSRM

Politic 06-03-2025 14:14

Ambasadorul Israelului: Suntem încă în război; apreciem ajutorul președintelui Trump și solidaritatea României

Ambasadorul Statului Israel în România, Lior Ben Dor, a declarat joi, cu ocazia unei vizite la Buzău, că autoritățile din țara sa apreciază foarte mult ajutorul președintelui SUA, Donald Trump, și al administrației sale în contextul războiului din Fâșia Gaza, dar și solidaritatea și sprijinul statului român. Războ

Politic 06-03-2025 14:14

Prezidențiale2025/Ponta și-a prezentat programul electoral: Referendumurile să devină obligatorii; șefii rețelelor de droguri - închisoare pe viață

Deputatul Victor Ponta și-a prezentat, joi, într-o conferință de presă, programul electoral cu care va candida la alegerile prezidențiale din acest an, document numit 'România pe primul loc'. Acest program are nouă puncte esențiale, iar printre ele se numără și acela potrivit căruia referendumurile validate prin votul rom&a

Politic 06-03-2025 14:08

Ciolacu: Când românii mai aud vreun mistic, să se gândească cum ar fi arătat România fără banii europeni

Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, la evenimentul de semnare a contractelor de finanțare, în valoare de 100 de milioane de euro, pentru digitalizarea serviciilor publice și interconectarea bazelor de date, că românii, atunci când mai aud 'vreun mistic', să se gândească cum ar fi arătat România fără banii primiți de la Uniun

Politic 06-03-2025 14:04

Prezidențiale2025/ AEP anunță procedura acreditării observatorilor și jurnaliștilor la alegerile din 4 mai

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) anunță că va elibera acreditări asociațiilor și fundațiilor interesate să desemneze observatori interni la alegerile prezidențiale din 4 mai, precum și observatorilor internaționali și reprezentanților mass-media străine. Conform unui comunicat al AEP transmis joi, reprezentanții instituțiilor mass-media

Politic 06-03-2025 13:59

VIDEO Țuțuianu: La finalul lunii martie aprobăm noile organigrame cu posturile reduse de la instituțiile subordonate SGG și Cancelariei

Executivul urmează să aprobe până la finele lunii martie noile organigrame cu numărul de posturi reduse aferente instituțiilor care sunt în coordonarea Secretariatului General și Cancelariei Primului-Ministru, care vizează eliminarea a 1.800 de posturi, a declarat Adrian Țuțuianu, secretar general adjunct al Guvernului. 'Cele 1

Politic 06-03-2025 13:45

Bolojan: Susținerea Ucrainei este indirect o susținere pentru pacea țării noastre

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Susținerea Ucrainei este de fapt o susținere pentru stabilitate la granițele țării și indirect pentru pacea țării noastre, a declarat, joi, președintele interimar, Ilie Bolojan, înainte de a participa la Consiliul European special. El afirmat că mandatul cu care a venit la reuniunea de la B

Politic 06-03-2025 12:57

Întâlnire Bolojan-Tusk: Consolidarea Flancului estic, având în vedere amenințările venite din Rusia - temă a discuțiilor

Președintele interimar Ilie Bolojan s-a întâlnit joi, la Bruxelles, cu premierul Poloniei, Donald Tusk, unul dintre subiectele discutate vizând consolidarea Flancului estic, având în vedere amenințările venite din Rusia. ''Împreună cu prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, am convenit să ne continuăm coordonarea ca pa

Politic 06-03-2025 11:34

Bolojan, întâlnire cu viitorul cancelar german: Am discutat oportunitățile de colaborare, inclusiv în domeniul apărării

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a declarat, joi, că a discutat cu liderul CDU, Friedrich Merz, viitorul cancelar german, inclusiv despre cooperarea bilaterală în domeniul apărării. 'M-am bucurat să mă întâlnesc cu președintele CDU, Friedrich Merz, azi

Politic 06-03-2025 11:34

Ciolacu: Am setat alt ritm de lucru - noi mecanisme de verificare, după discuțiile cu miniștrii pe tema PNRR

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, joi, că, în urma discuțiilor purtate în această perioadă cu miniștrii pe tema implementării PNRR, a fost setat un alt ritm de lucru, noi mecanisme de verificare a progreselor pe fiecare domeniu.

Politic 06-03-2025 11:32

USR cere Avocatului Poporului să intervină în cazul disfuncționalităților platformei CNAS: Pacienții și medicii să nu mai sufere

USR cere Avocatului Poporului să inițieze o anchetă privind disfuncționalitățile platformei informatice a Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și să recomande ferm CNAS și Ministerului Sănătății să adopte măsuri imediate de remediere a problemelor pentru ca pacienții și medicii să nu mai aibă de suferit. Deputatul USR Adrian Echert a sesizat Avocatul Popor