CSAT: Consumul de droguri prejudiciază valorile de securitate naţională; va fi constituit un grup de lucru interinstituţional
Consumul de droguri şi alte substanţe stupefiante prejudiciază valorile de securitate naţională prevăzute de Constituţie şi legislaţia în domeniul securităţii naţionale, au subliniat joi membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.
Potrivit CSAT, consumul de droguri afectează "ordinea de drept şi climatul de exercitare neîngrădită a drepturilor, a libertăţilor şi a îndatoririlor fundamentale ale cetăţenilor".
"Gestionarea fenomenului prevenirii şi combaterii consumului de droguri în rândul tinerilor şi al elevilor, inclusiv tratamentul de specialitate, reabilitarea, reintegrarea socială şi recuperarea, presupune un efort naţional conjugat, multidisciplinar, cu implicarea instituţiilor din arcul guvernamental, a serviciilor de informaţii, a structurilor Ministerului Public, a autorităţilor locale şi a societăţii civile. Nu în ultimul rând, familia consumatorilor este deosebit de importantă şi are un rol esenţial în acest proces complex", se arată într-un comunicat transmis AGERPRES de Administraţia Prezidenţială, la finalul şedinţei CSAT.
Astfel, membrii CSAT au decis constituirea unui grup de lucru interinstituţional format din secretari de stat, nominalizaţi de către Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiţiei, Ministerul Sănătăţii, Ministerul Educaţiei, Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse, reprezentanţi ai Serviciului Român de Informaţii, procurori desemnaţi de către Ministerul Public şi specialişti din instituţiile angrenate, sub coordonarea Guvernului României.
Grupul de lucru va elabora un plan comun de acţiune, aprobat la nivelul conducerii instituţiilor menţionate, care va cuprinde obiectivele, măsurile de ordin general şi particular, sarcinile şi responsabilităţile concrete în scopul prevenirii şi al combaterii eficiente a riscurilor generate de traficul şi consumul de droguri la adresa siguranţei individuale şi colective, potrivit competenţelor care revin fiecărei instituţii participante.
La nivel judeţean, vor fi constituite grupuri de lucru operaţionale, formate din specialişti şi experţi desemnaţi de către celelalte instituţii responsabile.
Pentru transpunerea în practică a planului de acţiune, Guvernul României va adopta măsuri concrete pentru "consolidarea autorităţilor care sunt direct responsabile de combaterea unor fenomene infracţionale grave, printre care şi traficul şi consumul de droguri".
Printre aceste măsuri se numără analizarea cadrului legislativ care vizează traficul şi consumul de droguri, garantarea unui cadru instituţional sanitar care să asigure extinderea accesului la tratament şi la serviciile pentru recuperare şi implementarea Planului Naţional Cadru de Acţiune privind siguranţa şcolară, precum şi a Planului de acţiune pentru implementarea Strategiei Naţionale în domeniul drogurilor 2022 - 2026. AGERPRES/(AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)
Citeşte şi:
CSAT: România va continua eforturile active pentru a-i sprijini pe românii aflaţi în Israel
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Deputatul AUR Ramona Lovin a inițiat o propunere legislativă de instituire a Medaliei 'Ilie Ilașcu'
Deputatul AUR Ramona Lovin a depus la Parlament o propunere legislativă privind instituirea Medaliei 'Ilie Ilașcu', o distincție onorifică destinată recunoașterii contribuțiilor la apărarea identității românești, promovarea culturii și susținerea comunităților românești din diaspora și din comunitățile istorice. Inițiativa
Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene, la Erevan
Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene (CPE), care va avea loc la Erevan, în Republica Armenia, în perioada 3-4 mai. Reuniunea de la Erevan se desfășoară sub egida temei 'Construind împreună viitorul: unitate și stabilitate în Europa' și continuă tradiția
Sondaj CURS: 58 % dintre români spun că premierul Bolojan ar trebui să demisioneze; AUR - 34 % în intenția de vot
Peste jumătate dintre români (58 %) consideră că premierul Ilie Bolojan ar trebui să demisioneze, iar AUR conduce detașat în intenția de vot la alegerile parlamentare, potrivit unui sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS în perioada 28 aprilie - 1 mai.
Oana Țoiu, despre incidentele cu drone rusești căzute pe teritoriul României: Am semnalat în Consiliul de Securitate al ONU
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a declarat că România a semnalat în Consiliul de Securitate al NATO incidentele legate de dronele rusești care au intrat pe teritoriul țării noastre. ''Am avut o intervenție în Consiliul de Securitate al Organizației Națiunilor Unite - a fost la începutul săptămânii
1 Mai/ Oana Țoiu: Mulțumesc tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea
Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a transmis vineri un mesaj de 1 Mai, în care le mulțumește ''tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea''.
PSD, PACE și AUR - reacții la scrisoarea vicepremierului Oana Gheorghiu: Votăm moțiunea de cenzură
Parlamentarii social-democrați vor vota fără ezitare moțiunea de cenzură, fără excepții, a anunțat vineri liderul deputaților PSD, Ștefan Ovidiu Popa, ca răspuns la scrisoarea transmisă de vicepremierul Oana Gheorghiu. În scrisoare, Oana Gheorghiu a adresat fiecărui deputat și senator al României un apel la înțelepciune și cu
Bolojan, despre rămânerea la șefia partidului dacă moțiunea trece: PNL are un președinte ales la congres
Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că, în cazul în care moțiunea de cenzură la adresa Guvernului va trece, aspectele legate de rămânerea sa la șefia partidului vor fi discutate intern de conducerea liberală, subliniind că Partidul Național Liberal are un președinte ales prin congres și nu există niciun fel de probleme pe această te
Bolojan: Grupurile PNL din Parlament vor decide modalitatea de vot a liberalilor la moțiunea de cenzură
Președintele Partidului Național Liberal (PNL), Ilie Bolojan, susține că nu a fost stabilită o procedură privind votul parlamentarilor liberali la moțiunea de cenzură de săptămâna viitoare. El a declarat, vineri, la Suceava, că grupurile parlamentare PNL din Senat și Camera Deputaților vor decide dacă liberalii vor participa sau nu la vo
Bolojan: Dacă moțiunea nu trece, Guvernul funcționează în condiții normale; va fi nevoie de consultări
Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat vineri că, în cazul în care moțiunea de cenzură nu va fi votată în Parlament, Guvernul va funcționa în condiții normale, dar va fi nevoie de consultări parlamentare pentru găsirea unei formule de susținere stabile, având în vedere că România are câteva priorități de &
1 Mai/ Grindeanu: Noi luptăm pentru echitate fiscală; e timpul să vorbim aplicat de o reducere a taxării pe muncă
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că este timpul să se vorbească aplicat de o reducere a taxării pe muncă, o reformă necesară pentru a diminua presiunea pe salariați. Sacrificarea a milioane de angajați nu este calea social-democraților, a transmis liderul PSD, președinte al Camerei Deputaților, într-un mesaj de
Premierul Bolojan - la semnarea contractelor pentru două loturi din autostrada Pașcani - Suceava: E un moment important (FOTO/VIDEO)
Premierul Ilie Bolojan a participat, vineri, la semnarea contractelor pentru proiectarea și execuția a două loturi din autostrada Pașcani - Suceava.
1 Mai/ Fifor: Respectul pentru muncă nu se rezumă la o zi pe an; înseamnă decizii ce țin cont de oameni, nu doar de calcule
Respectul pentru muncă nu se rezumă la o zi pe an, înseamnă corectitudine, decență și decizii care țin cont de oameni, nu doar de calcule, a arătat vineri deputatul PSD Mihai Fifor, într-un mesaj transmis de 1 Mai.
VIDEO Premierul Ilie Bolojan - la inaugurarea unei noi creșe în municipiul Suceava (GALERIE FOTO)
Premierul Ilie Bolojan a participat, vineri, alături de ministrul Educației, Mihai Dimian, la inaugurarea unei noi creșe în municipiul Suceava.
1 Mai/ Abrudean: O țară puternică nu se construiește pe populism, ci pe o așezare corectă; îmi doresc o Românie aliniată la valorile europene
O țară puternică nu se construiește pe populism, ci pe o așezare corectă - respect pentru cel care muncește, reguli egale pentru toți, o administrație care să fie partener, nu un obstacol, a transmis vineri președintele Senatului, Mircea Abrudean, într-un mesaj de Ziua Muncii. ''Respectul nu se oferă prin discursuri, ci prin valo
Aurel-Cătălin Giulescu - numit președinte al Autorității pentru Digitalizarea României
Aurel-Cătălin Giulescu a fost numit în funcția de președinte al Autorității pentru Digitalizarea României, printr-o decizie a premierului Ilie Bolojan, publicată în Monitorul Oficial. Acesta îl înlocuiește în funcție pe Dragoș Cristian Vlad, numit în această calitate în 2022. Și decizia de eliber










