logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Lucian Romaşcanu despre schimbarea sa cu Raluca Turcan: Ne rotăm mai tare ca antrenorii de la Steaua

Imagine din galeria Agerpres

Senatorul social-democrat Lucian Romaşcanu, fost ministru al Culturii, speră ca actualul deţinător al portofoliului, liberala Raluca Turcan, să îi continue proiectele începute şi să nu mai fie schimbaţi atât de des miniştrii din acest domeniu, precum "antrenorii de la Steaua".

Lucian Romaşcanu şi Raluca Turcan s-au aflat sâmbătă la Sibiu, unde, într-o conferinţă de presă de la Festivalul Internaţional de Teatru, i-au conferit o distincţie de excelenţă preşedintelui FITS, Constantin Chiriac.

Cu acest prilej, Lucian Romaşcanu i-a mulţumit actualului ministru al Culturii, Raluca Turcan, "pentru normalitate" şi pentru "deschiderea de a duce mai departe ceea ce a fost bun din ceea ce a fost înainte".

"Îi mulţumesc doamnei ministru pentru că facem un act de normalitate, aici. Am avut şi prima întâlnire oficială, în momentul în care au existat audierile din Parlament. În paranteză, (...) am venit doar fostul şi actualul (ministru al Culturii - n.r.), puteam, dacă ne gândeam puţin, să venim şi cu viitorul (ministru al Culturii - n.r.). Eu am fost al 31-lea şi al 27-lea, doamna ministru e al 32-lea, deci ne rotăm mai tare ca antrenorii de la Steaua. Ideea este că, dacă nu putem să avem continuitate prin oameni pe poziţii, că aşa e politica românească, măcar să avem continuitate în proiecte şi ceea ce ne-am propus să facem. Şi mulţumesc pe această cale doamnei ministru că şi-a arătat deschiderea de a duce mai departe ceea ce a fost bun din ceea ce a fost înainte", a declarat Romaşcanu, la conferinţa de presă de la FITS.

 


Foto: (c) ISABELA PAULESCU / AGERPRES FOTO



Ulterior, într-o declaraţie acordată AGERPRES, Lucian Romaşcanu a precizat că, în România, s-au schimbat 32 de miniştri ai Culturii în ultimii 33 de ani, ceea ce dăunează acestui domeniu.

"Faceţi dumneavoastră socoteala: dacă au fost 32 de miniştri în 33 de ani, în condiţiile în care doi au dus patru ani de mandat, adică opt, mai rămân 30 de miniştri pe 25 de ani. Deci durata medie de viaţă a unui ministru al Culturii în România şi nu numai, la Transporturi la fel, la Sănătate este la fel, este o rotaţie care, din păcate, împiedică continuitatea", a subliniat el.

Întrebat de corespondentul AGERPRES dacă actualul ministru al Culturii va termina în funcţie anul 2023, Romaşcanu a răspuns: "Depinde foarte tare de ceea ce se întâmplă la nivelul Guvernului. Coaliţia, în principiu, trebuie să meargă până la alegerile următoare. Dacă este vreo fractură, ar fi rău şi pentru ţară. Nu ştii niciodată ce se poate întâmpla. Există tot timpul poziţionări politice, pentru că vine un an cu patru rânduri de alegeri şi atunci fiecare umblă după electoratul lui, dar şi PSD şi PNL ar trebui şi cel puţin din partea noastră, eu fiind reprezentant al PSD, având şi prim-ministrul acum, responsabilitatea de a duce ţara până la următoarele alegeri, în linişte şi în construcţie, este imensă. Eu sper să fie toată lumea de aceeaşi părere şi să mergem până la capăt împreună".

Potrivit acestuia, schimbările frecvente de miniştri la Cultură afectează acest domeniu.

În opinia lui Romaşcanu, un ministru are nevoie de trei luni de zile, după ce se instalează în funcţie la Cultură, ca să ştie exact ce are de făcut şi cum funcţionează instituţia.

"Eu am început nişte lucruri extrem de importante. (...) Dacă ministrul care vine înţelege să poarte dialog cu cel care a fost, lucrurile ar putea să fie într-un fel duse mai departe, chiar dacă se schimbă oamenii. Dacă există orgolii, (...) atunci pierde toată lumea, pentru că, dacă nu eşti în domeniu, şi am fost şi eu prima oară, nu am fost din domeniu, trebuie să te raportezi cu smerenie la cei care ştiu ce se întâmplă acolo, să înveţi cât poţi de repede, să mergi înainte. Oricum o lună, în general, două îţi trebuie să înţelegi ce se întâmplă în minister, cel dinainte când află că pleacă colegii nu prea mai trag şi atunci sunt vreo trei luni de zile de schimb de mandat, care pot costa mult în ceea ce înseamnă proiecte şi mers înainte", a explicat social-democratul.

Raluca Turcan nu a dorit să comenteze afirmaţiile fostului ministru din timpul conferinţei de presă. AGERPRES/(A - autor: Isabela Paulescu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

FITS30 Ministrul Culturii, Raluca Turcan: Capitala culturală mondială este la Sibiu timp de zece zile

 

FITS30 Constantin Chiriac - primul din România care a primit o distincţie de excelenţă de la Ministerul Culturii

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 29-03-2025 14:53

Prezidențiale2025/Antonescu, la un miting la Cluj-Napoca: Nu vorbesc despre dacă vom câștiga alegerile, ci despre ce vom face împreună

Aproximativ 20.000 de persoane, potrivit organizatorilor, venite din toate județele Transilvaniei, au participat, sâmbătă, la Cluj-Napoca, la un miting de susținere a lui Crin Antonescu, candidatul Alianței ''România Înainte'' la prezidențiale. 'Nu am venit să vorbesc despre dacă vom câștiga alegeril

Politic 29-03-2025 13:08

Cătălin Predoiu: NATO și Parteneriatul Strategic cu SUA sunt garanțiile noastre cele mai puternice de securitate

PNL susține dezvoltarea capacității de apărare a României prin creșterea înzestrării Armatei, dezvoltarea industriei de apărare și menținerea statutului de membru NATO, a declarat sâmbătă președintele interimar al partidului, Cătălin Predoiu. Acesta a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 21 de ani de când Rom&

Politic 29-03-2025 13:05

Burduja: Apartenența la NATO înseamnă predictibilitate într-o lume imprevizibilă; înseamnă ca România să nu fie niciodată singură

Apartenența la NATO înseamnă mai mult decât baze militare și angajamente scrise în tratate, înseamnă predictibilitate într-o lume imprevizibilă, a scris, sâmbătă, pe Facebook, ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'Apartenența la NATO înseamnă mai mult decât baze militare și angajamente scri

Politic 29-03-2025 12:48

Nicușor Dan, despre acțiunile lui Piedone: Nu te duci să faci spectacol cu afacerile oamenilor

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă că președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone, dă dovadă de ''un pic de exces'' în acțiunile de control și face 'spectacol' cu afacerile unor oameni.

Politic 29-03-2025 12:24

Prezidențiale2025/ Nicușor Dan spune că, în precampanie, cheltuielile sale sunt de aproximativ 900.000 de euro

Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă că în precampania electorală cheltuielile sale sunt de aproximativ 900.000 de euro, bani pe care i-a strâns din donații. El și-a deschis, sâmbătă, sediul de campanie, aflat în apropiere de Parcul Cișmigiu, pe bulevardul Regina Elisabe

Politic 29-03-2025 12:17

Mircea Abrudean: România este și va rămâne un partener puternic în NATO

România este și va rămâne un partener puternic în NATO, a declarat președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, într-un mesaj transmis la împlinirea a 21 de ani de când țara noastră este membră a Alianței Nord-Atlantice. ''Astăzi se împlinesc 21 de ani de la aderarea României la

Politic 28-03-2025 22:04

Ciolacu: Guvernul României este alături de toți cei afectați de cutremurul care a lovit Myanmar și Thailanda

Guvernul României este alături de toți cei afectați de cutremurul care a lovit Myanmar și Thailanda și își exprimă speranța că eforturile de salvare și ajutor în curs aduc sprijinul atât de necesar pentru populația afectată, a transmis prim-ministrul Marcel Ciolacu, vineri,

Politic 28-03-2025 20:10

Marius Petrescu, schimbat de la conducerea ORNISS; Nicu Marcu - noul director general

Directorul general al Oficiului Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat, Marius Petrescu, a fost eliberat din funcție, potrivit unei decizii publicate vineri în Monitorul Oficial. Conducerea ORNISS va fi asigurată de Nicu Marcu, numit director general tot prin decizia semnată de premierul Marcel Ciolacu. ''Încep

Politic 28-03-2025 18:24

Prezidențiale2025/ AEP: A fost publicat Ghidul finanțării campaniei electorale

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat, vineri, că a elaborat, aprobat și publicat în Monitorul Oficial Hotărârea nr. 11/2025 privind Ghidul finanțării campaniei electorale la alegerile prezidențiale din mai. Ghidul cuprinde aspecte referitoare la finanțarea campaniei electorale și la rambursarea cheltuielilor electorale la alegerile pre

Politic 28-03-2025 17:14

Deputatul Raluca Turcan (PNL Sibiu): Emil Hurezeanu are toată susținerea mea

Liderul Organizației Județene PNL Sibiu, deputatul Raluca Turcan, a declarat vineri, într-o conferință de presă, că îl susține pe ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu. 'În momentul de față sunt vicepreședinte la Camera Deputaților, nu am discutat nicio secundă despre un portofoliu guvernamental și Emil Hurezeanu are toată susținer

Politic 28-03-2025 15:57

Prezidențiale 2025/ Guvern: Pregătirea scrutinului electoral din 4 mai este în grafic

Pregătirea scrutinului electoral din 4 mai pentru alegerea președintelui României este în grafic, precizează Biroul de presă al Guvernului, pornind de la 'unele speculații care se fac în mediul online'. 'Pregătirea scrutinului electoral din 4 mai 2025 pentru alegerea președintelui României este în grafic. Insti

Politic 28-03-2025 15:43

CSAT: România își va aduce contribuția la acțiunile de monitorizare a armistițiului în Ucraina, prin infrastructura sa și alte capabilități

România își va aduce contribuția la acțiunile de monitorizare a armistițiului în Ucraina, prin infrastructura sa și alte capabilități, informează un comunicat al Administrației Prezidențiale, după ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), condusă de președintele interimar Ilie Bolojan. 'În cadrul ședinței au fost analiza

Politic 28-03-2025 15:28

CSAT a aprobat dotarea Forțelor Navale Române cu o navă nouă, de tip corvetă ușoară

Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) au analizat și aprobat, în ședința de vineri, dotarea Forțelor Navale Române cu o navă nouă, de tip corvetă ușoară, capabilă să execute, în cel mai scurt timp, o multitudine de misiuni, în vederea inițierii demersurilor necesare de către Ministerul Apărării Naționale pentru realizarea achiziției, po

Politic 28-03-2025 15:19

Proiect USR: Sprijin pentru companiile aflate în insolvență care vor să se redreseze prin proceduri de reorganizare

Companiile care se află în insolvență și care doresc să se redreseze prin proceduri de reorganizare vor beneficia de un sprijin prin eliminarea din categoria veniturilor impozabile a sumelor rezultate prin diminuarea datoriilor pe care le au de plătit, prevede o propunere legislativă de modificare a Codului fiscal, depusă la Parlament de deputatul USR Alexandru Dimitri

Politic 28-03-2025 15:05

UPDATE S-a încheiat ședința CSAT

Ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), pe a cărei ordine de zi au figurat, printre altele, perspectivele conflictului din Ucraina și implicațiile pentru România, s-a încheiat după aproape două ore de discuții. Administrația Prezidențială va emite un comunicat de presă cu concluziile întâlnirii.