logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Iohannis: Noi sprijinim Ucraina fiindcă aşa este corect

Imagine din galeria Agerpres

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că România sprijină Ucraina fiindcă aşa este "corect", adăugând că ţara noastră sprijină abordarea europeană privind facilitarea furnizării de muniţie.

 


"Cred că este foarte important să vedem ce putem noi să facem ca şi stat. România este un stat construit pe valori şi principii. Noi sprijinim Ucraina fiindcă aşa este corect. Noi nu putem să trecem peste faptul că Rusia a încălcat toate normele internaţionale, a atacat un stat independent şi încearcă să acapareze părţi din Ucraina. Asta nu se poate şi nu poate fi acceptat. Pe de altă parte, orice război creează un stres major şi cu cât eşti mai aproape de război cu atât războiul este mai mare. Este foarte uşor de înţeles de ce românii îşi doresc pace, cu toţii ne dorim pace, însă pacea nu poate fi obţinută cu orice cedare. Dacă în acest război se cedează prea uşor toată arhitectura internaţională va dispărea şi va dispărea fiindcă şi atunci alţii vor crede că este posibil să acapareze teritorii sau chiar state mai mici şi mai slabe din punct de vedere militar. Trebuie să vedem întreaga imagine", a afirmat şeful statului, înainte de a participa la reuniunea Consiliului European de primăvară.

Preşedintele a completat că nu se poate accepta ca un stat puternic să facă ce vrea pe glob. "Arhitectura internaţională, echilibrul global pe care l-am construit cu multe sacrificii şi foarte greu după al Doilea Război Mondial este destinat unui echilibru rezonabil, uman, corect. Toată lumea are dreptul să trăiască şi indivizii, şi statele. Nu poate fi acceptat ca un stat mare şi puternic să facă ce vrea pe glob. Şi, de aceea, suntem de partea Ucrainei", a subliniat Iohannis.

El a fost întrebat cu privire la un sondaj care relevă că românii se află printre cei care doresc să se termine mai repede războiul din Ucraina, chiar cu preţul unor pierderi teritoriale.

Potrivit preşedintelui Iohannis, condiţiile în care se poate negocia pacea vor fi găsite de cei implicaţi.

"Nu poate nimeni peste capul ucrainenilor să înceapă să spună cum se negociază pacea. Asta pot să o facă ucrainenii şi ruşii trebuie să o accepte. (...) Ajutorul pe care îl dăm Ucrainei îl dăm fiindcă aşa suntem convinşi că aşa este corect şi aşa trebuie să procedăm ca Ucraina să-şi poată manifesta dreptul la libertate, la suveranitate, la integritatea graniţelor", a explicat Klaus Iohannis.

Şeful statului a menţionat că România sprijină abordarea europeană privind decizia recentă de facilitare a furnizării de muniţie pentru Ucraina.

"România de principiu a fost de acord cu acest proiect. Este o abordare europeană, nu este o abordare naţională şi noi o sprijinim. Ea este gândită să se desfăşoare cu bani europeni, cu finanţare europeană şi printr-o agenţie europeană. Nu se ţinteşte o achiziţie de tip naţional şi noi credem că este o abordare foarte bună, de aceea suntem de acord cu ea", a indicat preşedintele Iohannis.

El a arătat că la începutul reuniunii Consiliului European va avea loc o întâlnire cu secretarul general al ONU, Antonio Guterres.

"Vom discuta chestiunea care ne preocupă pe toţi - războiul din Ucraina, cum poate fi ajutată Ucraina, cum poate prevenită criza alimentară globală. (...) Eu voi reitera ce am mai spus şi lucrul în care cred: Noi trebuie să fim uniţi de partea Ucrainei, solidari cu Ucraina, trebuie să ajutăm Ucraina cu tot ce putem. Este foarte important ca Ucraina să aibă o poziţie puternică şi noi putem să facem multe lucruri. De exemplu, România a ajutat Ucraina din prima zi şi pe ucrainenii care au venit în România şi pe cei care au rămas în Ucraina, am construit un sistem de logistică care a permis exportul cerealelor ucrainene, peste jumătate din exportul lor s-a realizat prin căile logistice din România", a spus şeful statului.

Preşedintele Klaus Iohannis participă, joi şi vineri, la Bruxelles, la reuniunea Consiliului European de primăvară şi la Summitul Euro în format extins. AGERPRES/(A - editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

Iohannis: Discuţii aprofundate cu secretarul general al ONU despre sprijinul continuu al UE pentru Ucraina

 

VIDEO Iohannis: Austria, din motive electorale, se opune extinderii Schengen; e bine să avem sprijinul societăţii civile

 

VIDEO Iohannis: În acest moment România încă nu îndeplineşte criteriile privind aderarea la Zona Euro

 

VIDEO Iohannis, despre pensiile speciale: Sistemul de pensii trebuie să fie sustenabil

 

VIDEO Iohannis: CE trebuia să ţină cont că România a făcut sacrificii pentru a înlesni exportul de cereale din Ucraina

 

VIDEO Iohannis: Republica Moldova va primi un sprijin suplimentar din partea UE

 

Consiliul European din 23-24 martie 2023 

Afisari: 21

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 09-05-2025 21:37

Ziua Europei/Crin Antonescu: Europa e sub atac, dinăuntru și din afară; Dumnezeu să ne dea puterea să o apărăm

Europa este o istorie, un spirit, o civilizație, nu un monopol, o lozincă, o caricatură, a declarat vineri Crin Antonescu, cel care a reprezentat Alianța ''România Înainte'' în alegerile prezidențiale din acest an. El a transmis un mesaj de

Politic 09-05-2025 20:13

Prezidențiale2025/BEC a stabilit machetele buletinelor de vot pentru turul 2 de scrutin

Biroul Electoral Central a stabilit, vineri, machetele buletinelor de vot pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale, ordinea de înscriere a candidaților fiind cea în funcție de numărul voturilor valabil exprimate obținute la primul tur de scrutin, respectiv primul - George Simion și al doilea - Nicușor Dan. Procesul verbal încheiat de BEC me

Politic 09-05-2025 18:28

Atenționare de călătorie MAE: Slovacia - actualizarea restricțiilor de trecere a frontierei în contextul focarelor de febră aftoasă

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Slovacă asupra faptului că, în contextul focarelor de febră aftoasă, autoritățile slovace au decis prelungirea controalelor la frontierele cu Ungaria și Austria, până la data de 7 iulie, la miezul nopții.

Politic 09-05-2025 18:21

Președintele interimar Ilie Bolojan participă sâmbătă, în regim de videoconferință, la Summitul 'Coaliției de voință'

Președintele interimar Ilie Bolojan va participa sâmbătă, în regim de videoconferință, la Summitul 'Coaliției de voință' (Coalition of the Willing), care are loc la Kiev, informează Administrația Prezidențială. Ucraina va găzdui sâmbătă o reuniune a liderilor din țările așa-numitei 'coaliții a voluntarilor' dispuși să-i ofere

Politic 09-05-2025 18:19

Prezidențiale2025/ MAE: 3.600.000 de buletine de vot vor fi trimise în străinătate pentru turul al doilea

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) transmite vineri că pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale urmează să fie trimise 3.600.000 de buletine de vot, același număr ca la primul tur. Precizarea MAE vine ca răspuns la 'vehicularea prin postări social media a unor afirmații false menite să manipuleze publicul și să genereze nemulțumire, neîncr

Politic 09-05-2025 17:44

Ziua Europei/Petrețchi: Europa - sărbătoarea și garanția libertății noastre; apartenența noastră trebuie apărată

Deputatul Nicolae-Miroslav Petrețchi, președinte al Uniunii Ucrainenilor din România, a transmis, vineri, că Europa este 'leagănul nașterii, sărbătoarea și garanția libertății' în țara noastră, menționând că apartenența la ea trebuie apărată, deoarece 'primejdiile care o amenință au ajuns, hibrid, și în România'. &

Politic 09-05-2025 16:26

Ministrul Cseke Attila: Discutăm cu CE, pe PNRR, posibilitatea transferării de pe împrumut pe grant, pentru că am fost performanți

Ministrul interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat vineri, la Bistrița, că se poartă discuții cu Comisia Europeană, legate de investițiile derulate de minister prin Planul Național de Redresare și Reziliență, despre posibilitatea transferării de pe împrumut pe grant, 'pentru că am fost performanți'.

Politic 09-05-2025 15:24

Prezidențiale2025/Hotărârea CCR de validare a rezultatului primului tur, în Monitorul Oficial; a început campania pentru al doilea tur

Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale a început vineri, imediat după validarea de către Curtea Constituțională a României a rezultatului primului tur de scrutin și publicarea hotărârii CCR în Monitorul Oficial.

Politic 09-05-2025 14:56

Prezidențiale2025/AEP: Începe campania pentru turul 2; competitorii să contribuie la desfășurarea unei campanii corecte, integre, transparente

Autoritatea Electorală Permanentă a precizat că vineri începe campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale și îi îndeamnă pe competitorii electorali să contribuie la desfășurarea unei 'campanii corecte, integre și transparente, care să răspundă așteptărilor democratice ale cetățenilor'. Potrivit unui comunica

Politic 09-05-2025 14:15

Predoiu: Reforma fiscală nu poate fi asumată de un guvern interimar la nivel de lege, doar prin Parlament (surse)

Premierul interimar Cătălin Predoiu consideră că în măsura în care reforma fiscală asumată prin Planul de Redresare și Reziliență presupune un act normativ cu rang de lege, acest lucru nu poate fi făcut de un guvern interimar, ci doar prin Parlament, având în vedere că PNRR reprezintă un obiectiv de țară, au precizat surse guvernamentale.

Politic 09-05-2025 14:11

Președintele interimar Ilie Bolojan a discutat cu vicepreședinta CE Roxana Mînzatu de recuperarea întârzierilor din PNRR

Președintele interimar Ilie Bolojan a primit-o, vineri, pe vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale, competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire, Roxana Mînzatu, cei doi abordând inclusiv situația fondurilor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Potrivit unui comunicat al Administrației Preziden

Politic 09-05-2025 14:01

Ziua Europei/ Negrescu: Lansez 'EU Story' - un proiect prin care să spunem ce înseamnă concret apartenența la UE

Europarlamentarul PSD Victor Negrescu a anunțat, cu ocazia Zilei Europei, lansarea 'EU Story', un proiect prin care să spună, pe înțelesul tuturor, ce înseamnă concret apartenența la Uniunea Europeană. '9 Mai - Ziua Europei este mai mu

Politic 09-05-2025 13:31

Prezidențiale2025/ Nicușor Dan de Ziua Europei: Celebrăm nu doar un proiect politic, ci o comunitate de valori

România nu trebuie să fie un stat care doar primește direcția dată de Europa, ci unul care propune direcția în domenii cheie pentru viitorul nostru comun - arhitectura de securitate europeană, agricultura, extinderea UE către Republica Moldova și sprijinirea competitivității economiilor noastre, afirmă Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezid

Politic 09-05-2025 13:24

Ziua Independenței de Stat și Ziua Europei/ Abrudean: Convergența acestor sărbători reflectă destinul european al României

Aderarea României la Uniunea Europeană nu este un accident istoric, ci rezultatul unei traiectorii asumate de veacuri, a evidențiat, vineri, președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, într-un mesaj transmis cu prilejul Zilei Europei și Zilei Independenței de Stat. 'România a privit întotdeauna spre valori

Politic 09-05-2025 12:59

Prezidențiale2025/ Curtea Constituțională a validat primul tur al alegerilor prezidențiale (oficial)

Curtea Constituțională a României a validat, vineri, rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale, desfășurat pe data de 4 mai. Potrivit unui comunicat al CCR, transmis AGERPRES, vineri, în cadrul controlului privind respectarea procedurii pentru alegerea președintelui României, conferind efectivitate competențelor &ic