logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Aurescu: Acţiunea din Parlamentul R. Moldova de vineri arată dispreţ faţă de independenţa Curţii Constituţionale

Imagine din galeria Agerpres

Declaraţia aprobată vineri în Parlamentul de la Chişinău, potrivit căreia Curtea Constituţională a Republicii Moldova ar "uzurpa" puterea în stat, "arată dispreţ" faţă de independenţa Curţii, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu.

"Am asistat, vineri, la o evoluţie de evenimente care este foarte îngrijorătoare, pentru că a fost vorba de o acţiune desfăşurată în Parlament, în dispreţul prevederilor Constituţiei Republicii Moldova, încercându-se intimidarea Curţii Constituţionale, încercându-se schimbarea compoziţiei Curţii Constituţionale printr-un vot care anula numirea chiar a preşedintelui actual al Curţii Constituţionale, numire făcută în 2019, printr-o 'procedură' total neconstituţională şi, de asemenea, am constatat un demers prin care se dădea un vot de neîncredere pentru trei judecători ai Curţii Constituţionale", a afirmat el, la Antena 3.

Acesta a calificat respectiva acţiune ca fiind neconstituţională.

"Înţelegem care sunt mizele foarte importante ale unei astfel de acţiuni, dar ea este neconstituţională, arată dispreţ faţă de independenţa Curţii Constituţionale care este înscrisă chiar în Constituţia Republicii Moldova şi a fost condamnată ca atare şi de către Uniunea Europeană, de către ambasadele statelor membre ale Uniunii Europene, de către Ambasada SUA de la Chişinău, inclusiv de Ambasada României, la instrucţiunile mele am dat un astfel de comunicat", a arătat şeful diplomaţiei române.

Totodată, el a spus că respectivul demers din Parlamentul de la Chişinău arată importanţa care trebuie acordată în continuare statului de drept în Republica Moldova şi "importanţa evitării oricăror decizii sau demersuri care să pună sub semnul întrebării statul de drept".

"Am constatat inclusiv o luare de poziţie a Comisiei de la Veneţia în acest sens, care este extrem de clară în a sublinia că orice fel de atentat la adresa Curţii Constituţionale, orice fel de neacceptare a deciziilor unei Curţi Constituţionale, inclusiv în acest caz, reprezintă o încălcare a statului de drept", a evidenţiat ministrul român.

El a mai spus că ambasadorul României la Chişinău, Daniel Ioniţă, a fost "supus unor atacuri în ultima perioadă, pe nedrept".

"Nu este nimic adevărat din ceea ce s-a susţinut în aceste atacuri, cum că ambasadorul Ioniţă nu ar mai fi susţinut de către Bucureşti. Dimpotrivă, eu vă răspund că este un diplomat excelent, că se bucură de toată susţinerea mea şi nu a existat niciun fel de chemare a lui la Bucureşti, pentru a fi 'muştruluit'. Dimpotrivă, l-am chemat pentru a participa la întâlnirile pe care doamna preşedinte Maia Sandu le-a avut săptămâna trecută", a arătat Bogdan Aurescu.

Declaraţia Partidului Socialist din Republica Moldova (PSRM) privind uzurparea puterii în stat de către Curtea Constituţională şi acordarea unui vot de neîncredere pentru trei judecători ai Curţii a fost aprobată, vineri, de către Parlamentul de la Chişinău, cu votul al 54 de deputaţi din grupurile parlamentare PSRM şi Partidul Şor. Socialiştii şi aliaţii lor din legislativ consideră drept "dictatorială" şi "nedemocratică" decizia recentă a Curţii Constituţionale care a constatat că sunt întrunite toate circumstanţele pentru dizolvarea parlamentului.

Mai mult, alianţa constituită din deputaţii PSRM, ai Partidului Şor şi transfugi democraţi (53 de voturi) a anulat o hotărâre a parlamentului din 2019 prin care actualul preşedinte al Curţii Constituţionale, Domnica Manole, a fost votată judecător în cadrul acestui for suprem.

După avizul emis de Curte, Maia Sandu a anunţat că "în curând" va semna decretul de dizolvare a parlamentului şi va anunţa data alegerilor parlamentare anticipate. AGERPRES/(A, AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Oana Popescu, editor online: Andreea Preda)

 

Citeşte şi:

 

Aurescu: Anunţul Federaţiei Ruse privind retragerea trupelor arată şi faptul că echipamentele grele rămân pe teren

 

Aurescu: Orice ameninţare la adresa României este de fapt o ameninţare la adresa NATO

Afisari: 3

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 10-02-2025 15:07

Demisie Iohannis/ Zegrean: Funcția de președinte interimar poate fi preluată de șeful Senatului sau de cel al Camerei

Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean a explicat, luni, după ce Klaus Iohannis a anunțat că demisionează de la Palatul Cotroceni, că funcția de interimar poate fi preluată de președintele Senatului sau de cel a

Politic 10-02-2025 15:01

Antonescu: Decizia președintelui Iohannis de a demisiona - înțeleaptă; nu avem motive să dramatizăm

Crin Antonescu, candidatul coaliției la alegerile prezidențiale, a declarat, luni, că decizia președintelui Klaus Iohannis de a demisiona este 'una înțeleaptă', menționând că președintele Senatului, Ilie Bolojan,

Politic 10-02-2025 14:54

Radu Magdin: Demisia președintelui - un gest necesar; Crin Antonescu nu mai are nicio piedică politică

Analistul politic Radu Magdin a calificat, luni, demisia președintelui Klaus Iohannis drept un gest 'necesar', care a venit însă cu întârziere, adăugând că, prin plecarea șefului statului de la Cotroce

Politic 10-02-2025 14:45

Lasconi: Demisia lui Iohannis vine foarte târziu și nu aduce răspunsuri la întrebările care macină țara

Președinta Uniunii Salvați România (USR), Elena Lasconi, apreciază că demisia președintelui Klaus Iohannis vine foarte târziu și nu aduce răspunsuri la 'întrebările care macină țara' de două luni.

Politic 10-02-2025 14:42

Pîrvulescu: Criza se adâncește cu demisia președintelui Iohannis; principalii profitori sunt cei de la extrema dreaptă

Analistul politic Cristian Pîrvulescu afirmă că președintele Klaus Iohannis nu a mai avut altă alternativă decât să demisioneze, gestul șefului statului adâncind criza și făcând ca principalii profitori să fie cei de la extrema dreaptă. 'La presiunile imense care au fost făcute, președintele n-a mai avut altă alternativă dec

Politic 10-02-2025 14:13

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că demisionează din funcţie

Klaus Iohannis și-a anunțat, luni, demisia din funcția de președinte al României.  El a menționat că va pleca de la Palatul Cotroceni pe data de 12 februarie. Klaus Iohannis a precizat că decizia vine în contextul în care în Parlamentul României s-a pus în mișcare, luni,

Viata Parlamentara 10-02-2025 13:50

Parlamentul se reunește marți în ședință comună pentru a discuta cererea de suspendare a președintelui Iohannis

Parlamentul se reunește marți, de la ora 10.00, pentru a discuta solicitarea de suspendare a președintelui Klaus Iohannis, au decis Birourile Permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului. Președintele Senatului, Ilie Bolojan, care a făcut acest anunț, a precizat să există două posibilități, documentul să fie trimis Curții Constituți

Politic 10-02-2025 13:39

Antonescu consideră că o suspendare a lui Iohannis ar genera instabilitate

Candidatul coaliției de guvernare la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a declarat luni că o suspendare a președintelui Klaus Iohannis ar genera instabilitate în țară, nu și o demisie din partea șefului statului. Crin Antonescu a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, dacă ar genera instabilitate o demisie acum a președinte

Politic 10-02-2025 13:06

Boc: Procedura de suspendare a lui Iohannis nu ar face decât să agraveze situația per ansamblu a României

Procedura de suspendare din funcție a președintelui Klaus Iohannis nu ar face decât 'să agraveze' situația per ansamblu a României, a declarat, luni, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc. 'Su

Politic 10-02-2025 12:58

Lasconi spune că următorul președinte ar trebui să retragă decorațiile acordate de Iohannis judecătorilor CCR

Președinta USR, Elena Lasconi, apreciază că următorul președinte ar trebui să retragă decorațiile acordate de către Klaus Iohannis președintelui Curții Constituționale a României, Marian Enache, precum și judecătorilor CCR Livia Stanciu și Attila Varga. Decorarea judecătorilor CCR reprezintă un act de 'sfidare', scrie Lasconi, lu

Politic 10-02-2025 12:16

Prezidențiale2025/AEP: 2.177 cereri pentru votul prin corespondență și 1.399 - la secții din străinătate

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că până luni, la ora 11:00, au fost primite 2.177 de cereri de vot prin corespondență și 1.399 de cereri pentru exercitarea votului la o secție de votare din afara țării pentru scrutinul prezidențial din 4 mai. Aceste cereri au fost înregistrate pe portalul www.votstrainatate.ro din

Viata Parlamentara 10-02-2025 10:46

Parlament/ Ședința Birourilor permanente reunite - la ora 13,30

Birourile permanente ale Senatului și Camerei Deputaților se reunesc luni, începând cu ora 13,30. Ședința Birourilor permanente reunite va avea loc la Camera Deputaților. Birourile permanente reunite ar urma să ia o decizie în privința cererii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis. Partidu

Politic 10-02-2025 10:21

Prezidențiale2025/ Partidul NOA își anunță susținerea pentru Nicușor Dan

Partidul pentru Natură, Oameni și Animale (NOA) a anunțat, luni, că îl susține pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale din luna mai. 'Decizia de a-l susține pe Nicușor Dan vine ca o recunoaștere a eforturilor sale constante și substanțiale în domeniul protecției animalelor și a mediului. În calitate de activist și susți

Viata Parlamentara 10-02-2025 10:19

POT solicită revocarea din funcție a președinților Senatului și Camerei Deputaților

Partidul Oamenilor Tineri solicită revocarea din funcție a președinților celor două Camere ale Parlamentului, Ilie Bolojan și Ciprian Șerban, susținând că aceștia au blocat intenționat procedura de suspendare a șefului statului. 'De două ori consecutiv, Ilie Bolojan și Ciprian Șerban s-au folosit de pretexte și artificii procedurale

Viata Parlamentara 10-02-2025 10:15

Gorghiu: Nu voi vota suspendarea lui Iohannis; este doar o temă falsă

Deputatul PNL Alina Gorghiu susține că suspendarea președintelui Klaus Iohannis reprezintă 'doar o temă falsă, un mare val pe care se urcă niște candidați ca să speculeze electoral starea de nemulțumire a populației'. 'După mai bine de 20 de ani de politică, am învățat să nu evit să spun adevărul de teama unor invective, mai