COP29/ Principalele puncte ale acordului încheiat la Baku
Cea de-a 29-a Conferinţă a Organizaţiei Naţiunilor Unite privind schimbările climatice a adoptat o serie de decizii, principala fiind aceea că ţările bogate trebuie să finanţeze 300 de miliarde de dolari pe an până în 2035 pentru a sprijini tranziţia energetică şi adaptarea la schimbările climatice în ţările în curs de dezvoltare, rezumă France Presse, care prezintă principalele puncte ale acordului.
- 300 de miliarde -
Acesta a fost cel mai aşteptat punct al summitului: cât vor trebui să ofere ţărilor în curs de dezvoltare cele 23 de ţări dezvoltate şi Uniunea Europeană, desemnate în 1992 ca responsabile istorice pentru schimbările climatice?
"Cel puţin 300 de miliarde de dolari pe an de acum şi până în 2035", este răspunsul acordului de la Baku. Documentul stabileşte acest "nou obiectiv colectiv cuantificat" pentru a-l înlocui pe cel anterior de 100 de miliarde de dolari pe an. Aceasta reprezintă jumătate din ceea ce solicitau ţările în curs de dezvoltare şi un efort foarte mic dacă se ia în considerare inflaţia, au criticat ONG-urile.
Conform textului, ţările dezvoltate sunt în frunte în atingerea acestei sume, dar şi alţii pot participa.
Contribuţia ţărilor bogate va proveni din fondurile lor publice, completate de investiţii private pe care le mobilizează sau le garantează, sau din "surse alternative", prevede textul, ceea ce înseamnă posibile taxe globale, încă în curs de examinare (pe marile averi, transportul aerian sau maritim).
Conform acordului, aceste 300 de miliarde de dolari ar trebui să fie pârghia necesară pentru a ajunge la un total de 1 300 de miliarde de dolari pe an până în 2035 pentru ţările în curs de dezvoltare. Această cifră corespunde nevoii lor de finanţare externă, estimată de experţii Amar Bhattacharya, Vera Songwe şi Nicholas Stern, însărcinaţi de ONU.
- Nici o obligaţie pentru China -
Ţările occidentale au solicitat extinderea listei ţărilor responsabile pentru finanţarea combaterii schimbărilor climatice, argumentând că între timp China, Singapore şi statele din Golf s-au îmbogăţit şi ele.
Dar China, în special, a trasat o linie roşie: nu se pune problema de a intra în această listă.
Acordul de la Baku "invită" ţările nedezvoltate să furnizeze contribuţii financiare, dar acestea vor rămâne "voluntare", se precizează în mod explicit.
Cu toate acestea, acordul include o noutate: de acum înainte, finanţarea combaterii schimbărilor climatice din partea ţărilor nedezvoltate, acordată prin intermediul băncilor multilaterale de dezvoltare, poate fi luată în considerare pentru atingerea obiectivului de 300 de miliarde. Europenii au salutat acest lucru.
- Concesii pentru cele mai vulnerabile ţări -
Acestea au trântit pentru scurt timp uşa sâmbătă, plângându-se că nu au fost nici auzite, nici consultate, dar cele 45 de ţări cel mai puţin dezvoltate şi grupul de aproximativ patruzeci de mici state insulare au fost în cele din urmă convinse să nu blocheze acordul.
Acestea doreau ca o parte din ajutorul financiar să le fie rezervată în mod explicit, contrar avizului altor ţări africane şi sud-americane. În cele din urmă, acordul anticipează obiectivul de triplare a finanţării până în 2030, în esenţă fonduri publice, care vor fi canalizate prin fonduri multilaterale, acolo unde acestea sunt prioritare.
De asemenea, se aşteaptă ca o foaie de parcurs să producă un raport pentru COP30 din Belem, Brazilia, în noiembrie 2025, cu privire la modul de creştere a finanţării pentru climă. Printre altele, aceasta le va oferi o nouă oportunitate de a obţine mai mulţi bani sub formă de donaţii, în timp ce în prezent 69 % din finanţarea combaterii schimbărilor climatice constă în împrumuturi.
- Absenţa unei menţiuni explicite la eliminarea treptată a combustibililor fosili -
Potrivit unui negociator european, orice menţiune explicită a "tranziţiei" către renunţarea la combustibilii fosili, principala realizare a COP28 de la Dubai, a dispărut în momentul finalizării textelor principale, reflectând un "târg al diavolului" cu ţările producătoare.
Acesta apare doar în mod implicit în menţionările privind existenţa acordului adoptat anul trecut.
Dar textul, care ar fi trebuit să consolideze punerea sa în aplicare, nu a fost adoptat în cele din urmă la încheierea COP29, după o lungă luptă care l-a golit deja în mare parte de substanţă.
Una dintre priorităţile Uniunii Europene, contestată de Arabia Saudită, a fost obţinerea unei monitorizări anuale a eforturilor de renunţare la petrol, gaz şi cărbune: fără succes.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rusia: Moscova instalează baterii antiaeriene pe clădiri rezidențiale ca răspuns la atacurile ucrainene
Comandouri responsabile cu instalarea de baterii antiaeriene în Moscova au desfășurat echipamente de apărare, inclusiv rachete Panțir S-1, în diferite puncte din capitala rusă începând de joi seară și până vineri dimineață devreme, inclusiv pe clădiri rezidențiale, ca răspuns la atacurile ucrainene, informează EFE. Unul dintre pun
Ministrul de externe israelian anunță că va prezenta o propunere de recunoaștere a genocidului armean, negat de Turcia
Ministrul de externe israelian Gideon Saar va prezenta la următoarea ședință de guvern o propunere ca Israelul să recunoască oficial genocidul armean, negat de Turcia, propunere ce va trebui votată în Parlament, informează vineri EFE. 'Recunoașterea genocidului comis împotriva poporului armean în ultimii ani ai Imperiului
UE critică Turcia pentru excluderea Ciprului de la pregătirile pentru summitul COP31 al ONU privind schimbările climatice
Uniunea Europeană a criticat Turcia pentru că a exclus Ciprul din pregătirile pentru summitul ONU pe tema schimbărilor climatice din acest an, pe măsură ce tensiunile diplomatice cresc în legătură cu această chestiune înainte de discuțiile globale despre climă, informează vineri Reuters. În noiembrie, Turcia va găzdui summitul COP31 care va r
MAE al R.Moldova reacționează după ce ambasada Rusiei a acuzat Chișinăul de reținerea unor curieri diplomatici
Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins vineri acuzațiile Ambasadei Federației Ruse, potrivit cărora autoritățile de la Chișinău ar fi reținut 'ilegal' curieri diplomatici ai Ministerului de Externe rus pe aeroportul internațional Eugeniu Doga din capitală, încălcând astfel Convenția de la Viena privind relațiile diplomatice, informe
Zelenski anunță o 'operațiune de influență' de 40 de zile pentru a 'obliga' Rusia la pace
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi o 'operațiune de influență' de 40 de zile a Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) cu scopul de a pune presiune pe Moscova pentru a pune capăt războiului, relatează EFE și DPA. Zelenski a anunțat pe conturile sale de social media că s-a întâlnit cu șeful SBU, general-maiorul Ievhe
Directorul general al AIEA afirmă că o verificare nucleară 'foarte amănunțită' este necesară în Iran după război
Un sistem de verificare 'foarte amănunțit' este necesar în Iran după recentul conflict pentru a se garanta că țara nu dezvoltă arme nucleare, a declarat vineri directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, relatează AFP. 'Obiectivul acestui acord (între SUA și Iran) este de a garanta că nu e
Rusia anunță că a doborât 660 de drone ucrainene în cursul nopții
Ministerul Apărării rus a anunțat că apărarea antiaeriană a doborât 660 de drone ucrainene în noaptea de joi spre vineri, unul dintre cele mai mari atacuri cu drone asupra Rusiei de la începutul conflictului, relatează AFP. Dronele au fost distruse în spațiul aerian a peste zece regiuni, inclusiv Moscova, precum și în Peninsula Cr
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a supravegheat teste de arme cu ocazia marcării a 76 de ani de la începerea războiului coreean
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a supravegheat testarea unor noi sisteme de artilerie și rachete destinate să întărească capacitatea de atac la granița de sud a țării, a relatat vineri agenția de stat KCNA, în cadrul unor exerciții desfășurate cu ocazia marcării a 76 de ani de la începerea războiului coreean (1950-1953), informează EFE. Kim
SUA250/ Ce roluri au jucat Franța, Spania și Marea Britanie în independența SUA
Franța și Spania, ale căror contribuții au pus bazele politice, culturale și economice ale Statelor Unite, au avut un rol esențial în obținerea independenței națiunii nord-americane, cu aproape 250 de ani în urmă. Acest proces s-a desfășurat în contextul Revoluției Americane, care a inclus Războiul de Independență al Statelor Unite (1775-1783). Declanșat pr
Noua Zeelandă avertizează cu privire la incursiuni militare chineze 'persistente' în Pacific
Testele de rachete balistice și incursiunile Marinei chineze vor deveni o caracteristică 'persistentă' în Pacific pe măsură ce Beijingul își consolidează prezența militară, au avertizat oficiali neozeelandezi într-un document intern obținut de AFP. 'Ne așteptăm ca acțiunile chineze, cum ar fi tranzitul grupului operațional al Mari
Discuțiile dintre Liban și Israel de la Washington vor continua vineri
Cea de-a cincea sesiune de negocieri dintre Israel și Liban mediată de SUA și programată inițial să se încheie joi va continua în cele din urmă vineri la Washington, a anunțat Departamentul de Stat american, transmite AFP. 'Discuțiile dintre Israel și Liban sunt încă în desfășurare, în timp ce noi continuăm să
Rusia afirmă că a doborât 28 de drone care zburau spre Moscova
Cel puțin 28 de drone care se îndreptau spre Moscova au fost doborâte în decurs de aproximativ o oră în noaptea de joi spre vineri, a anunțat primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, citat de AFP. 'Specialiștii serviciilor de urgență intervin în locurile în care au căzut resturile', a scris Sobiani
#Ucraina: Explozii auzite la Kiev în timpul unei alerte aeriene (AFP)
Mai multe explozii au fost auzite joi seara la Kiev, au relatat jurnaliști ai AFP, la câteva minute după ce forțele aeriene și autoritățile municipale au avertizat că rachete rusești se îndreaptă spre capitala Ucrainei. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a indicat pe contul său de Telegram că apărările antiaeriene sunt în fun
Secretarul general Rutte: NATO va anunța la summitul din Turcia contracte de apărare de miliarde de dolari
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi la Consiliul Atlantic că la summitul din 7-8 iulie de la Ankara alianța va anunța noi contracte pentru apărare, în valoare de miliarde de dolari, informează Reuters. În remarcile de la grupul de reflecție american, el a mai spus că la reuniunea la vârf, unde va fi pr
IMO suspendă evacuarea a mii de marinari din zona Golfului după incidentul din Strâmtoarea Ormuz
Organizația Maritimă Internațională (IMO), agenție a ONU pentru securitatea pe mare, a suspendat joi, după numai două zile de la lansare, operațiunea de evacuare a mii de marinari blocați în zona Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre Statele Unite și Iran, transmite Reuters.







