Roberta Metsola, aleasă preşedintă a Parlamentului European pentru doi ani şi jumătate (FOTO/VIDEO)
Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Eurodeputata malteză Roberta Metsola, membră a Partidului Popular European, a fost aleasă marţi preşedinte al Parlamentului European pentru următorii doi ani şi jumătate.

Foto: (c) RONALD WITTEK / EPA
Roberta Metsola, care a deţinut deja această funcţie de la decesul lui David Sassoli în ianuarie 2022, a fost aleasă cu 562 voturi pentru din 623 de voturi valabil exprimate.

Foto: (c) RONALD WITTEK / EPA
Pentru preşedinţia PE a mai candidat marţi eurodeputata spaniolă Irene Montero, din grupul Stângii Europene, care a obţinut 61 voturi.

Foto: (c) RONALD WITTEK / EPA
''Împreună trebuie să apărăm speranţa, visul care este Europa. Vreau ca oamenii să recapete un sentiment de încredere şi entuziasm pentru proiectul nostru. Încrederea de a face spaţiul nostru comun mai sigur, mai echitabil, mai drept şi mai egal. Încrederea că împreună suntem mai puternici şi mai buni. Încrederea că Europa noastră este o Europă pentru toţi'', a spus Roberta Metsola (45 de ani) în discursul rostit după anunţarea rezultatelor.
''Trebuie ca un Parlament puternic într-o Uniune puternică să menţină presiunea pentru a garanta dreptul nostru de iniţiativă (în faţa Comisiei Europene), pentru a ne ameliora puterile de control şi de anchetă şi pentru a remedia dezechilibrele instituţionale'', a accentuat ea.
''Europa noastră trebuie să fie o Europă care îşi aminteşte, o Europă care învaţă din trecut şi recunoaşte lupta atât de multor care luptă pentru idealuri pe care noi uneori le luăm de-a gata. Pentru toţi cei care cred în mai bine şi care au curajul de a visa. Europa noastră trebuie să fie o Europă de care Adenauer, Mitterand, Wałęsa, Fenech Adami, Havel, Veil, Falcone, Borsellino să fie mândri'', a continuat eurodeputata malteză.
Ea a spus că Europa va fi un loc mai bun dacă pilonul social va fi consolidat, dacă oamenilor le va fi redată speranţa şi demnitatea, dacă pensiile şi salariile vor întruni aşteptările sociale.
''Vom lăsa o Europă mai bună dacă în final reuşim să implementăm legislaţia adecvată privind migraţia şi azilul. Aceasta include gestionarea frontierelor, cu o politică privind returnările'', a menţionat Metsola.
''Ştiu că împreună vom lăsa Europa mai bună decât am găsit-o. Ştiu că, atunci când lumea priveşte la acest parlament, vede o instituţie care apără drepturile, protejează jurnaliştii, apără libertatea şi evidenţiază rolul său în lume ca reper al democraţiei în întreaga lume'', a insistat Roberta Metsola.
Ea salutat în limba franceză localizarea sediului PE la Strasbourg, ''simbol al reconcilierii'' din interiorul Europei.
''Europa rămâne răspunsul. Trăiască Europa!'', a încheiat Roberta Metsola.
În primul său mandat, Metsola a fost lăudată de europarlamentari pentru capacitatea sa de a face din Parlamentul European o instituţie mai vizibilă, dar şi pentru sprijinul său ferm şi constant pentru Ucraina. Ea a fost primul lider al unei instituţii UE care vizitează Kievul după începerea invaziei ruse în februarie 2022.
După anunţarea rezultatelor, Roberta Metsola a preluat conducerea şedinţei şi a anunţat că în cursul după-amiezii vor fi aleşi cei 14 vicepreşedinţi ai Parlamentului European.
De asemenea, a anunţat că grupurile politice formate în noul PE sunt: Partidul Popular European (188 de membri), S&D (136 de membri), Patrioţi pentru Europa (84 de membri), Conservatorii şi Reformiştii Europeni (78 de membri), Renew (77 de membri), Verzi (53), Stânga (46 de membri), Europa Naţiunilor Suverane (25 de membri).
Un număr de 32 de eurodeputaţi sunt neafiliaţi.
În această a zecea legislatură, mai mult de jumătate dintre europarlamentari (54%) sunt la primul mandat, potrivit statisticilor furnizate marţi de Parlamentul European.
La capitolul gen, legislativul este departe de paritate, cu 39% femei, în uşoară scădere faţă de legislatura precedentă (când au reprezentat aproape 40%). Cel mai vârstnic eurodeputat are 77 de ani, cel mai tânăr are 23 de ani, iar vârsta medie a eurodeputaţilor este de 50 de ani. AGERPRES(editor: Irina Cristea, editori online: Gabriela Badea, Ady Ivaşcu)
Citiţi şi:
* Eurodeputata malteză, Roberta Metsola, realeasă preşedintă a Parlamentulu European (fişă biografică)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mii de iranieni se adună din zori la funeraliile ayatollahului Khamenei
Mii de iranieni începuseră să se adune sâmbătă în zori la Marea Mosalla din Teheran, marele sit islamic unde încep ceremoniile funerare pentru ayatollahul Ali Khamenei, fostul lider suprem ucis de loviturile aeriene în primele ore ale războiului declanșat în 28 februarie de SUA și Israel împotriva Iranului, relatează AFP.
Rusia susține că a ocupat orașul Kostiantinivka din #Ucraina
Președintele rus Vladimir Putin a sărbătorit ocuparea orașului Kostiantinivka din regiunea Donețk din estul Ucrainei, a declarat vineri seara purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de dpa. Potrivit reprezentantului său, șeful statului a afirmat că trupele rusești le-au provocat pierderi mari apărătorilor ucraineni.
Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA
Premierul israelian Benjamin Netanyahu și președintele american Donald Trump au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în urma unei discuții telefonice avute vineri, a anunțat biroul lui Netanyahu, potrivit AFP. Această discuție are loc pe fondul unor relatări privind tensiunile dintre cei doi lideri cu privire la efor
Olanda oferă găzduirea 'tribunalului special' pentru agresiunea rusă împotriva Ucrainei
Olanda și-a anunțat vineri disponibilitatea oficială de a găzdui viitorul 'tribunal special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei', impulsionat de Kiev și susținătorii săi cu intenția a-i judeca pe liderii politici și militari ruși de rang înalt, relatează agenția EFE. Într-o scrisoare adresată parlamentului olandez, guvernul d
Republica Moldova: Demisia premierului legată de efectele scandalului privind salariile exagerate la stat asupra imaginii guvernării (analiști)
Demisia premierului Alexandru Munteanu este o decizie care reflectă efectele scandalului privind salariile exagerate la întreprinderi de stat asupra imaginii guvernării, susțin analiști politici de la Chișinău, avertizând că o instabilitate prelungită ar putea influența negocierile de aderare la UE, dar ei totodată subliniază că formarea rapidă a unui nou guvern
Presiunea SUA asupra Groenlandei 'rămâne puternică', spune premierul groenlandez
Presiunea americană 'rămâne puternică', dar Groenlanda 'nu va fi niciodată de vânzare', a declarat vineri premierul groenlandez Jens Frederik Nielsen, la Forumul Economic Aix-en-Provence, solicitând 'parteneriate majore' cu țări 'care împărtășesc valori democratice', relatează AFP. Groenlanda, un teritori
Von der Leyen admite că există 'probleme tehnice' în implementarea noului sistem al UE de control la frontiere
Președinta Comisiei Europene (CE), Ursula von der Leyen, a declarat vineri că executivul european lucrează împreună cu statele membre pentru a rezolva problemele tehnice ale noului sistem al Uniunii Europene de control la frontiere, sistem pe care companii aeriene și aeroporturi au cerut să fie suspendat în lunile iulie și august din cauza timpilor de așteptare p
#Ucraina propune Poloniei 'măsuri anticriză' pentru a detensiona relațiile
Ucraina a propus vineri Poloniei o serie de 'măsuri anticriză' destinate să dezamorseze recentele tensiuni în relațiile dintre cele două țări, legate de divergențele lor asupra unor evenimente din perioada celui de-al Doilea Război Mondial, relatează AFP. Criza între Ucraina și Polonia, unul dintre principalii susținători ai Kievului de la
Von der Leyen cere să se găsească noi venituri pentru bugetul UE aferent perioadei 2028-2034
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat vineri liderii statelor UE să găsească noi surse de venituri pentru cadrul financiar multianual pe șapte ani aferent perioadei 2028-2034, avertizând că, în caz contrar, vor trebui să aleagă între a crește contribuțiile naționale la bugetul comunitar și a accepta o reducere de până la
Polonia manifestă rezerve față de noi angajamente financiare pentru #Ucraina la summitul NATO
Polonia nu se va grăbi să se alăture unor noi angajamente de ajutor militar de zeci de miliarde de euro pentru Ucraina, a avertizat vineri premierul polonez Donald Tusk, după ce surse diplomatice au decl
Rusia a închis puncte feroviare la frontiera cu UE: țările baltice consideră că nu este vorba de o escaladare
Liderii celor trei țări baltice au confirmat vineri închiderea temporară de către Rusia a punctelor feroviare a frontierei cu Estonia și Letonia, dar au declarat că această măsură nu trebuie interpretată ca un posibil pas către o escaladare suplimentară a tensiunilor cu regiunea, ci mai degrabă ca un semn că presiunea europeană asupra economiei ruse funcționează, relat
Cancelarul german Friedrich Merz cere recunoașterea efortului economic al aliaților ca reacție la criticile președintelui Trump
Cancelarul german Friedrich Merz a evidențiat și a cerut recunoașterea efortului economic al aliaților europeni în contribuția lor la NATO ca răspuns la criticile președintelui american Donald Trump, care a calificat drept 'ridicole' cheltuielile pentru apărare ale unor parteneri, transmite vineri EFE. 'Am convenit asupra celor 5% și
Lituania vrea să fie inclusă în 'descurajarea nucleară' împotriva Rusiei
Președintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, a declarat vineri că dorește ca țara sa, ce se învecinează cu exclava rusă Kaliningrad, să participe la descurajarea nucleară occidentală împotriva Rusiei, sugerând astfel de fapt desfășurarea de arme nucleare pe teritoriul lituanian, ceea ce ar impune însă revizuirea Constituției, demers pe care l-a inițiat de
UE impune sancțiuni împotriva a șase ruși implicați în otrăvirea opozantului Aleksei Navalnîi
Uniunea Europeană a decis vineri să impună sancțiuni împotriva a șase cetățeni ruși suspectați de implicare în dezvoltarea unei toxine găsite în diferite probe prelevate din corpul liderului opoziției ruse Aleksei Navalnîi, după moartea acestuia prin otrăvire, relatează EFE. În special, UE îi acuză că au lucrat la dezvoltare
Franța crede că summitul NATO de la Ankara poate contribui la 'rearmonizarea' relațiilor dintre Europa și Statele Unite
Franța consideră că la summitul NATO de la Ankara se pot face progrese în 'rearmonizarea' dintre Europa și Statele Unite, o îmbunătățire a relațiilor ce a putut deja fi observată la summitul G7 de la Evian, organizat sub președinția rotativă franceză, transmite vineri EFE. Un optimism justificat, în opinia Parisului, de partic











