Vera Jourova: Voi încerca să conving statele membre să introducă măsura respingerii timpurii a SLAPP în legea internă
Vicepreşedinta Comisiei Europene pentru valori şi transparenţă, Vera Jourova, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, în cadrul unui interviu organizat la Bruxelles de European Newsroom pentru agenţiile participante, că anul viitor va încerca să convingă statele membre UE să introducă în legea internă măsura respingerii timpurii de către instanţe a acţiunilor strategice împotriva mobilizării publice (SLAPP) din directiva UE anti-SLAPP, după ce aceasta ar urma să se aplice într-o primă fază pentru cazurile transfrontaliere.
"Erau mari aşteptări că vom adopta legislaţie care să acopere toate SLAPP-urile. Am putut să facem doar cazurile transfrontaliere. Este păcat că nu am putut face mai mult şi de aceea am echilibrat cu recomandări care nu sunt constrângătoare din punct de vedere legal", a declarat Vera Jourova.
Întrebată când aşteaptă ca statele membre să trimită primele raportări privind situaţia naţională a SLAPP, obligaţie prevăzută în directivă, şi cum ar urma să utilizeze Comisia Europeană (CE) aceste date, Vera Jourova a afirmat: "Cred că vom avea raportul până la sfârşitul acestui an şi va fi mai degrabă o oportunitate pentru noi discuţii cu statele membre decât să dăm avertismente sau recomandări în raportul privind statul de drept. Cu siguranţă nu în raportul privind statul de drept din acest an, înainte să avem datele."
Ea a subliniat că fie şi doar "stabilirea amplorii problemei va fi utilă", pentru că, atunci când a prezentat propunerea anti-SLAPP, reacţia a jumătate din statele membre UE a fost că nu au o astfel de problemă pe teritoriul lor.
"Apoi am venit cu cazuri concrete, feţe concrete, oameni concreţi care erau hărţuiţi de sistemul de justiţie. Cred că tot mai multe state membre recunosc că se confruntă cu această problemă şi cred că anul viitor putem să facem mai mult pentru a convinge statele membre să introducă măsura anti-SLAPP, care este respingerea timpurie a procesului, simplific, dar respingerea timpurie este chestiunea centrală" a directivei, a spus Jourova.
Vicepreşedinta CE consideră că va avea şansa să realizeze acest lucru "pentru că, în cazul în care directiva anti-SLAPP pentru cazurile transfrontaliere este adoptată, statele membre vor trebui oricum să transpună legislaţia".
"Angajamentul meu este că voi discuta cu statele membre două lucruri. Primul - 'Aţi putea lua în considerare şi introducerea acestei respingeri timpurii în legea internă ?'. Al doilea lucru - vom analiza dacă statele membre au respectat recomandarea noastră împotriva legii privind defăimarea. Pentru că aceasta este o cale periculoasă, în special când mergi la închisoare pentru defăimare", care poate fi cu uşurinţă folosită ca un instrument împotriva jurnaliştilor, a mai afirmat Vera Jourova.
Întrebată ce pot face jurnaliştii sau alte persoane vizate de SLAPP care nu au acces imediat la un avocat până la adoptarea unei astfel de legislaţii, înalta responsabilă a CE s-a arătat pesimistă.
"Ce poţi face acum? Să angajezi un avocat bun. Îmi pare rău, poate sunt cinică. Dar încă nu avem legislaţia", a spus Jourova.
În acelaşi timp, i-a încurajat pe cei în cauză să încerce să obţină "acţiuni de solidaritate din partea altor jurnalişti".
"Pentru că am văzut astfel de cazuri în UE. Apărarea lui Daphne Caruana Galizia a venit târziu, după ce a fost ucisă. Este o poveste tristă. Trebuia să se întâmple mai devreme", a mai spus Vera Jourova, referindu-se la jurnalista malteză de investigaţie asasinată pe 16 octombrie 2017.
Comisia Europeană a adoptat pe 27 aprilie 2022 o propunere de Directivă împotriva SLAPP care are ca obiect acţiunile SLAPP în materie civilă şi cu implicaţii transfrontaliere. Pe baza noilor dispoziţii, judecătorii vor putea să respingă rapid acţiunile vădit nefondate introduse împotriva jurnaliştilor şi a apărătorilor drepturilor omului.
În acelaşi timp, CE a adoptat o recomandare complementară pentru a încuraja statele membre să îşi alinieze normele naţionale la legislaţia UE propusă şi în ceea ce priveşte cauzele care nu au o dimensiune transfrontalieră şi în ceea ce priveşte alte proceduri, nu numai cele în materie civilă.
Legislaţia UE este în prezent în curs de adoptare.
În 2021, pe Platforma de răspuns rapid privind libertatea mass-media au existat 439 de semnalări vizând 778 de persoane sau entităţi din mass-media în 24 de state membre ale UE, inclusiv acţiuni SLAPP.
Un exemplu tragic de utilizare a acţiunilor SLAPP este jurnalista Daphne Caruana Galizia, care se confrunta cu peste 40 de procese în momentul asasinării sale în 2017. AGERPRES/(A - autor: Florin Ştefan, editor: Mariana Ionescu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
Vera Jourova: Propaganda rusă câştigă teren în America Latină, Africa şi Orientul Mijlociu
Vera Jourova: Situaţia presei din România nu este foarte roză şi este mult loc de îmbunătăţiri
Bruxellesul vrea să transforme UE într-un ''centru al libertăţii'' pentru presă
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tratatul de liberă circulație între Spania și Gibraltar a intrat în vigoare
Mii de lucrători spanioli și britanici își văd simplificată viața începând de miercuri (15 iulie) odată cu intrarea în vigoare a unui tratat de liberă circulație între Spania și enclava britanică Gibraltar, notează France Presse și Reuters. La câteva minute după miezul nopții, câteva zeci de persoane ș
Camera Reprezentanților din Congresul SUA aprobă permanentizarea orei de vară
Camera Reprezentanților din Congresul SUA a votat marți, cu sprijin din partea ambelor partide, un proiect de lege pentru permanentizarea orei de vară, transmite Anadolu. Cu 308 voturi pentru, de la congresmeni republicani și democrați, și doar 117 împotrivă, Legea Protecției Luminii Soarelui (Sunshine Protection Act) va fi retrimisă la
Australia va adopta legi pentru inteligența artificială
Australia va adopta legi pentru reglementarea consumului de apă și energie electrică al centrelor de date legate de inteligența artificială (AI) și pentru protecția drepturilor de autor în domeniile de creație, a anunțat miercuri premierul Anthony Albanese, conform AFP. Într-un discurs la universitatea din Sydney, Albanese a prezen
Noul Guvern al Republicii Moldova ar putea fi anunțat vineri
Premierul desemnat al Republicii Moldova, Vasile Tofan, a anunțat că a încheiat consultările cu miniștrii interimari în cadrul pregătirii programului de guvernare și al formării viitorului Executiv și se așteaptă anunțarea componenței acestuia vineri. Potrivit lui Tofan, discuțiile au vizat principalele priorități pentru următoarel
Orientul Mijlociu: Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene, pe fondul reluării confruntărilor între SUA și Iran
Statele Unite au lansat noi lovituri aeriene contra Iranului și au reintrodus o blocadă asupra porturilor iraniene, iar Teheranul a promis miercuri că strâmtoarea Ormuz va rămâne închisă până la încetarea ''agresiunilor'' americane, transmit AFP, Reuters și dpa. Reluarea blocadei navale americane,
Trei persoane au murit în urma unui atac rusesc asupra Odesei
Trei persoane și-au pierdut viața, iar alte trei au fost rănite în urma unui atac rusesc asupra orașului Odesa marți seara, au anunțat miercuri dimineață autoritățile ucrainene, transmit MOLDPRES și AFP. Șeful administrației militare a orașului Odesa, Serhii Lîsak, a declarat că, potrivit informațiilor disponibile până î
Turcia marchează zece ani de la puciul împotriva președintelui Erdogan
Turcia marchează miercuri zece ani de la puciul eșuat din 2016 prin comemorări la scară națională, inclusiv expoziții, evenimente publice și un marș pe podul Martirii din 15 Iulie din Istanbul - toate sub sloganul 'Voința noastră, victoria noastră', transmite dpa. În 15 iulie 2016, facțiuni din forțele armate turce au încer
SUA: Administrația Trump a decis suspendarea majorității controalelor rutiere efectuate de ICE
Administrația Trump a decis suspendarea majorității controalelor rutiere efectuate de Serviciul de imigrare și control vamal al SUA (ICE), în urma morții a două persoane împotriva cărora agenți ICE au făcut uz de armă, transmit miercuri Reuters și AFP. Decizia a fost luată de Departamentul de Securitate Internă al SUA (DHS), î
Kuweit și Bahrein se confruntă cu atacuri ostile cu drone
Armata kuweitiană a afirmat, în noaptea de marți spre miercuri, că se confruntă 'atacuri ostile cu drone' iraniene, după ce Statele Unite au lansat noi lovituri împotriva Iranului, relatează AFP. 'Orice sunet de explozie auzit este rezultatul interceptării acestor dispozitive ostile de către sistemele de apărare antiaer
VIDEO Canada dorește un acord comercial cu Mercosur până la sfârșitul anului
Canada încearcă să încheie un acord comercial cu Mercosur înainte de sfârșitul anului, cu scopul de a găsi alți parteneri în afară de Statele Unite, a declarat marți ministrul său de externe, Anita Anand, în timpul unei vizite în Brazilia, transmite AFP. 'Am convenit să intensificăm negocierile de
Trump amenință să lovească centrale electrice din Iran
Președintele american Donald Trump a afirmat marți la postul de televiziune Fox News că va lovi centrale electrice și poduri din Iran săptămâna viitoare dacă nu se va ajunge la un acord cu Teheranul, scrie AFP. 'Va merge foarte rău pentru ei, deoarece săptămâna viitoare va fi rândul centralelor electrice. Săptămâna
Washingtonul își înăsprește sancțiunile împotriva infrastructurii de transport al petrolului iranian
Guvernul american a anunțat marți înăsprirea sancțiunilor împotriva sectorului petrolier iranian, vizând în special infrastructura de transport, inclusiv aproximativ 50 de persoane și entități legate de rețeaua magnatului petrolului Mohammad Hossein Shamkhani, transmite AFP. Sancțiunile vizează în special cetățeni
#Ucraina: Trei morți în atacuri rusești asupra unor nave în sudul țării și în Marea Neagră (Kiev)
Atacuri rusești asupra unei nave civile într-un port din regiunea Odesa, în sudul Ucrainei, și asupra altor două vase care navigau în Marea Neagră s-au soldat marți cu cel puțin trei morți, au anunțat autoritățile ucrainene, relatează AFP. 'În cursul serii, inamicul a lansat un nou atac împotriva instalațiilor
Armata americană anunță că a lansat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului
Armata americană, care se pregătește să reia blocada porturilor iraniene, a anunțat marți că a lansat o nouă serie de lovituri împotriva Iranului pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. Atacurile au fost reluate la ora 15:00, ora Washingtonului (19:00 GMT), potrivit unui mesaj pe X al Com
Franța: Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare lui Keir Starmer
Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare, cea mai prestigioasă decorație franceză, premierului britanic Keir Starmer, care este demisionar și va fi înlocuit pe 20 iulie la Downing Street de Andy Burnham, transmite AFP. Președintele francez i-a înmânat această decorație luni, în timp ce Keir Starmer se afla la Par











