logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO LIVE UPDATE Biden spune că nu crede că Putin va folosi arma nucleară tactică

Image

Preşedintele american, Joe Biden, a declarat, într-un interviu difuzat marţi de CNN, că nu crede că omologul său rus, Vladimir Putin, va folosi arma nucleară tactică în războiul cu Ucraina, potrivit Reuters şi AFP.

Întrebat despre posibilitatea ca Vladimir Putin să folosească arme nucleare, Joe Biden a răspuns: "Nu cred că o va face. Dar cred că este iresponsabil din partea lui să vorbească despre asta".

Confruntat cu o rezistenţă ucraineană înverşunată, alimentată de ajutorul militar occidental, Vladimir Putin a făcut aluzie la bomba atomică într-un discurs televizat la 21 septembrie.

Joi, liderul de la Casa Albă a avertizat că omenirea se află pentru prima dată de la sfârşitul războiului rece în faţa riscului unui ''Armaghedon'' nuclear, adică apocalipsa nucleară, amintind de situaţia din timpul Crizei Rachetelor din Cuba în anul 1962.

Pe de altă parte, Joe Biden a mai afirmat marţi că Vladimir Putin, "în mod clar" a evaluat greşit situaţia din Ucraina şi "a făcut un calcul complet greşit" cu privire la rezistenţa pe care o va întâlni.

"Cred că este o persoană raţională care în mod clar a evaluat greşit" situaţia, a mai declarat Joe Biden.

"A crezut că va fi primit cu braţele deschise (...) şi cred că a făcut un calcul complet greşit", a mai spus preşedintele american în legătură cu omologul său rus.

Rusia a revendicat marţi responsabilitatea pentru noi lovituri "masive" asupra infrastructurii ucrainene, pentru care G7, reunit de urgenţă, a promis că "îi va cere socoteală" preşedintelui rus.

 



Armata rusă a suferit recent o serie de eşecuri în nord-estul, estul şi sudul Ucrainei.

Întrebat despre posibilitatea de a se întâlni cu preşedintele rus la următorul summit G20, Joe Biden a spus că "nu intenţionează să facă acest lucru", precizând, totodată, că "depinde" de ceea ce doreşte să discute omologul său.

Dacă Vladimir Putin ar dori să vorbească despre eliberarea lui Brittney Griner, vedetă americană a baschetului feminin închisă în Rusia, "m-aş întâlni cu el", a dat asigurări Joe Biden.

Preşedintele american a mai afirmat că, în schimb, refuză "să negocieze ceva cu Rusia pentru faptul că ei rămân în Ucraina, păstrează o parte din Ucraina". 

 

***ORA 5:05 UPDATE "Posibil" ca Statele Unite să se confrunte cu "o recesiune foarte uşoară", admite Biden

 

"Nu cred că va exista o recesiune. Dacă există una, va fi o recesiune foarte uşoară", a afirmat marţi preşedintele american, Joe Biden, într-un interviu pentru CNN, scrie AFP.

"Este posibil. (...) Nu anticipez asta", a mai spus el. 

 

***ORA  4:52  UPDATE "Vor fi consecinţe" pentru Arabia Saudită după decizia OPEC+, dă asigurări Biden

 

"Vor fi consecinţe" pentru Arabia Saudită după decizia OPEC+, care săptămâna trecută şi-a redus cotele de producţie, a promis marţi preşedintele american, Joe Biden, în timpul unui interviu acordat CNN, scrie AFP.

El nu a precizat, însă, ce decizii ar putea fi luate.

Mai devreme, purtătorul de cuvânt al Consiliului de Securitate Naţională, John Kirby, explicase că Joe Biden doreşte "să reevalueze" relaţiile dintre cele două ţări după acest eşec diplomatic, care ar putea duce la creşterea preţul barilului.

 

***ORA 4:45 UPDATE SUA: "Cred că îl pot învinge din nou pe Donald Trump", afirmă Biden

 

"Cred că îl pot învinge din nou pe Donald Trump", a declarat marţi preşedintele american, Joe Biden, repetând că nu a luat încă o decizie definitivă privind candidatura la prezidenţialele din 2024, scrie AFP.

"După ce se va termina cu noiembrie, atunci voi intra într-un proces decizional" în legătură cu 2024, a spus el într-un interviu pentru CNN, referindu-se la alegerile legislative de la jumătatea mandatului, într-o lună. 

 

***ORA 4:40 VIDEO "Depinde", afirmă Biden în legătură cu o posibilă întâlnire cu Putin la G20

 

Preşedintele american, Joe Biden, a declarat marţi că "nu are de gând" să se întâlnească cu Vladimir Putin la următorul summit al G20, dar a adăugat că "depinde", mai ales dacă preşedintele rus vrea să discute despre soarta unei americane închisă în Rusia, scrie AFP.

 

"Nu am de gând să mă întâlnesc cu el. Dar dacă, de exemplu, ar veni să mă vadă la G20 şi mi-ar spune +Vreau să vorbesc despre eliberarea (starului american de baschet feminin Brittney) Griner+, m-aş întâlni cu el. Ce vreau să spun este că depinde", a spus el într-un interviu pentru CNN. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

***UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei. 

Afisari: 8

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-04-2025 21:51

Trump Jr. estimează la Budapesta că centrul și estul Europei evoluează mai favorabil decât partea occidentală

Relația personală bună și bazată pe încredere între premierul ungar Viktor Orban și președintele american Donald Trump poate servi drept bază pentru consolidarea relațiilor economice dintre Ungaria și SUA, a afirmat sâmbătă la un forum de afaceri la Budapesta fiul cel mare al președintelui SUA, Donald Trump Jr., aflat într-un turneu est-europe

Politic Ex 26-04-2025 19:04

Israelul interceptează o rachetă lansată de rebelii Houthi din Yemen și o dronă

Armata israeliană a anunțat sâmbătă că a interceptat o rachetă trasă din Yemen, înainte ca proiectilul să pătrundă în spațiul aerian israelian, precum și o dronă care venea dinspre est, relatează AFP. Sirenele de raid aerian au fost declanșate în mai multe zone ale Israelului în urma reperării acestor ținte aerien

Politic Ex 26-04-2025 18:39

Iranul și SUA vor avea o nouă rundă de negocieri asupra programului nuclear, divergențele se mențin

SUA și Iranul au avut sâmbătă în Oman a treia rundă de negocieri asupra programului nuclear iranian, discuții care conform Teheranului au fost serioase, dar nu au eliminat divergențele, o nouă rundă de tratative fiind convenită pentru săptămâna viitoare, relatează AFP. Aceste discuții, care se desfășoară indirect, urmăresc &i

Politic Ex 26-04-2025 17:48

UPDATE Trump crede că Putin îl 'duce cu vorba' în privința încheierii războiului în #Ucraina și îl amenință cu noi sancțiuni

Președintele rus Vladimir Putin 'probabil nu vrea să oprească războiul' în Ucraina și 'mă duce cu vorba', a scris sâmbătă președintele american Donald Trump pe rețeaua sa de socializare Truth Social, într-un mesaj în care a amenințat Rusia cu noi sancțiuni, relatează AFP. Mesajul lui Trump este critic ma

Politic Ex 26-04-2025 16:59

Președintele german temperează așteptările de la întâlnirile politice desfășurate în marja funeraliilor Papei Francisc

Președintele german Frank-Walter Steinmeier a recomandat sâmbătă să nu fie exagerate așteptările cu privire la rezultate concrete în chestiunile divergente de politică internațională în urma întâlnirilor avute de diverși lideri la Roma în marja funeraliilor Papei Francisc, relatează agenția EFE. 'Cred că nu ar trebui să

Politic Ex 26-04-2025 16:18

VIDEO Funeralii Papa Francisc/ Suveranul pontif a fost înmormântat în bazilica Santa Maria Maggiore (Vatican)

Papa Francisc a fost înmormântat sâmbătă în bazilica Santa Maria Maggiore din centrul Romei, în prezența mai multor prelați și membri ai familiei sale, a anunțat Vaticanul, relatează AFP.

Politic Ex 26-04-2025 16:00

Trump și Von der Leyen au avut o scurtă discuție la Roma și au convenit o întâlnire ulterioară

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele SUA, Donald Trump, au avut sâmbătă o scurtă discuție la Roma, în marja funeraliilor Papei Francisc, și au convenit să se î

Politic Ex 26-04-2025 15:45

Trump, Macron, Zelenski și Starmer au avut o întâlnire 'pozitivă' la Roma, potrivit președinției franceze

Președinții Statelor Unite, Ucrainei și Franței și premierul Regatului Unit au avut o întâlnire 'pozitivă' în care au abordat războiul din Ucraina și care s-a desfășurat sâmbătă la Vatican în marja

Politic Ex 26-04-2025 15:27

Donald Trump a plecat spre SUA după terminarea funeraliilor Papei Francisc

Președintele american Donald Trump a părăsit Roma și a plecat înapoi spre SUA după ce a asistat la funeraliile Papei Francisc, unde a avut o întâlnire de 15 minute cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski și de asemenea discuții scurte cu alți lideri, transmite agenția EFE: Trump, care a asistat la funeralii însoțit de prima doamnă

Politic Ex 26-04-2025 14:58

#Ucraina: Zelenski speră în 'rezultate' după întâlnirea 'simbolică' avută cu Trump

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că se așteaptă la ''rezultate'' după întâlnirea ''simbolică'' avută cu omologul să

Politic Ex 26-04-2025 14:48

Funeralii Papa Francisc/ Vaticanul anunță că 250.000 de persoane au asistat la ceremonia funerară

Peste 250.000 de persoane au înfruntat căldura și s-au reunit sâmbătă în Piața Sfântul Petru din Roma pentru a asista la slujba de înmormântare a Papei Francisc, a anunțat biroul de presă al Sfântului Scaun, citat de DPA și AFP. Numeroși credincioși au umplut piața Sfântul Petru, precum și străzile din jur care d

Politic Ex 26-04-2025 14:46

Discuții privind #Ucraina: întâlnire în curs între Zelenski și Macron la Roma (ministru ucrainean)

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, și președintele francez, Emmanuel Macron, discută în prezent la Roma, în marja funeraliilor Papei Francisc, despre 'continuarea eforturilor de pace&

Politic Ex 26-04-2025 14:04

VIDEO Funeralii Papa Francisc/ Sicriul Papei a ajuns la Bazilica Santa Maria Maggiore din Roma

Sicriul Papei Francisc a ajuns sâmbătă la Bazilica Santa Maria Maggiore din Roma, locul de veci al defunctului Suveran Pontif.  

Politic Ex 26-04-2025 13:48

VIDEO Funeralii Papa Francisc/Cortegiul funerar al papei se deplasează prin Roma în mijlocul a mii de oameni

Cortegiul funerar al Papei Francisc a părăsit sâmbătă Vaticanul pentru a traversa Roma la bordul unui papamobil, în mijlocul a mii de oameni, îndreptându-se spre Bazilica Santa Maria Maggiore, unde va fi înmormântat.

Politic Ex 26-04-2025 13:22

VIDEO Funeralii Papa Francisc/ Peste 250.000 de persoane la funeraliile Papei Francisc, anunță Vaticanul

Vaticanul a anunțat că peste 250.000 de persoane au participat la funeraliile Papei Francisc, conform informațiilor deținute de la autoritățile competente în momentul încheierii slujbei de sâmbătă, informează ANSA.