Austria: Noul cancelar Alexander Schallenberg se angajează să lucreze 'foarte strâns' cu Sebastian Kurz

Noul cancelar instalat al Austriei, Alexander Schallenberg, confruntat cu acuzaţii din partea opoziţiei că va fi o marionetă a predecesorului său Sebastian Kurz, care a demisionat din cauză că este vizat de o anchetă pentru corupţie, s-a angajat luni să lucreze "foarte strâns" cu acesta, relatează Reuters şi DPA.
"Desigur, voi lucra foarte strâns (...) cu Sebastian Kurz", a precizat Alexander Schallenberg într-un comunicat adresat mass-media. "Eu cred că acuzaţiile care au fost aduse (împotriva lui Kurz) sunt false", a adăugat el.
Vechi diplomat, fostul ministru al afacerilor externe Alexander Schallenberg a fost învestit oficial cancelar al Austriei luni, la două zile după demisia lui Sebastian Kurz.
Schallenberg, în vârstă de 52 de ani, a depus jurământul la puţin timp după ora 13.00 (11.00 GMT) în faţa preşedintelui Alexander Van der Bellen la Palatul Hofburg din Viena.
El a depus jurământul în cadrul unei ceremonii în biroul preşedintelui austriac alături de succesorul său ca ministru de externe, Michael Linhart, care, la fel ca Schallenberg, este diplomat de carieră şi a activat ca ambasador în Franţa.
Verzii, partenerii de coaliţie ai conservatorilor lui Kurz, au cerut demisia acestuia, în contextul în care el şi alte nouă persoane, inclusiv consilierii săi, sunt vizaţi de săptămâna trecută de o anchetă anticorupţie, sub suspiciunea de abuz de încredere şi mită.
Kurz, care respinge acuzaţiile, va rămâne şeful partidului său (ÖVP, Partidul Popular Austriac - n.r.) şi devine parlamentarul de top al formaţiunii în parlament.
Preşedintele Alexander Van der Bellen a declarat că guvernul are nevoie să recâştige încrederea publicului, zdruncinată de anchetă.
Foto: (c) CHRISTIAN BRUNA / EPA
"Guvernul 'rearanjat' are acum o mare responsabilitate nu doar pentru a continua cu succes proiectele acestui guvern, dar şi responsabilitatea de a restabili încrederea publicului în politică", a spus Van der Bellen în timp ce Schallenberg şi noul ministru de externe, Michael Linhart, depuneau jurământul.
Sebastian Kurz, în vârstă de 35 de ani, care devenea cel mai tânăr lider ales din lume la sfârşitul anului 2017, este afectat de un scandal pentru a doua oară, după o furtună politică în 2019, pe care a reuşit să o depăşească spectaculos, aminteşte France Presse.
El se afla sub presiune pentru a se retrage după anunţul de miercurea trecută privind deschiderea unei anchete de corupţie pe numele său. Deşi iniţial a refuzat, denunţând acuzaţii fabricate, în cele din urmă el a decis să se retragă sub ameninţarea unei noi destituiri de către parlament marţi.
Se suspectează că Sebastian Kurz a folosit fonduri guvernamentale în trecut pentru a-şi asigura o acoperire media favorabilă. Potrivit parchetului, între 2016 şi 2018, articole laudative şi sondaje de opinie "parţial manipulate" ar fi fost publicate în schimbul achiziţionării de spaţiu publicitar de către Ministerul Finanţelor, administrat la acea vreme de conservatori.
Kurz şi alţi nouă suspecţi, precum şi trei organizaţii, sunt vizaţi de o anchetă pentru diverse infracţiuni legate de acest caz. Miercuri au avut loc percheziţii, inclusiv la sediul central al ÖVP şi la cel al Cancelariei.
Dosarul procurorilor se bazează pe o serie de mesaje text.
În aşteptarea rezultatului anchetei, Sebastian Kurz rămâne la conducerea partidului său conservator şi va participa la activitatea parlamentară.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Calciu, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Rusia și-a intensificat atacurile în #Ucraina, care raportează circa 200 de atacuri ruse într-o singură zi
Rusia continuă să-și intensifice ofensiva în estul Ucrainei, cu circa 200 de atacuri într-o singură zi, a anunțat duminică Statul Major al armatei Ucrainei într-o postare pe Facebook, informează AFP. Luptele s-au intensificat în special în jurul orașului strategic Pokrovsk în regiunea Donețk, unde forțele uc
Trump a confirmat că a propus să trimită trupe în Mexic pentru a combate traficul de droguri, dar președinta mexicană a refuzat
Președintele Donald Trump a confirmat că a propus trimiterea de trupe americane peste graniță, în Mexic, pentru a ajuta țara vecină să lupte împotriva traficului de droguri, dar președinta mexicană Claudia Sheinbaum a respins ideea, relatează luni dpa. Wall Street Journal a relatat vineri că, într-o convorbire telefonică la j
Rusia susține că a dejucat un atac cu drone din #Ucraina asupra Moscovei
Rusia a anunțat duminică noaptea că a dejucat un atac cu drone ucrainene asupra Moscovei, informează AFP. Primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, a scris pe Telegram că apărarea antiaeriană ''a respins un atac cu patru drone care zburau în direcția Moscovei'', fără a provoca daune sau a face victime. AFP
Germania: Conservatorii și social-democrații semnează acordul de coaliție guvernamentală
Liderii blocului conservator și social-democraților din Germania semnează luni un acord de coaliție guvernamentală care va permite noii administrații să preia mandatul, la 10 săptămâni după alegerile anticipate, transmite DPA. Acordul de 144 de pagini, intitulat ''Responsabilitate pentru Germania'', urmează să fie semnat
Alegeri în Australia: Premierul victorios Albanese susține că a avut o ''conversație călduroasă'' cu Donald Trump
Premierul australian Anthony Albanese a declarat luni că a avut o ''conversație călduroasă'' cu Donald Trump, după ce partidul său a câștigat alegerile legislative în acest sfârșit de săptămână, în parte din cauza neîncrederii alegătorilor față de președintele american, informează AFP. '&
Yemen: Zeci de lovituri americane asupra capitalei Sanaa și împrejurimilor, susțin rebelii houthi
Houthii din Yemen au afirmat luni că mai mult de zece atacuri atribuite Statelor Unite au vizat capitala Sanaa și zonele înconjurătoare, în contextul în care Washingtonul desfășoară aproape zilnic o campanie de bombardamente vizându-i pe rebelii pro-iranieni, transmite AFP. Potrivit agenției de presă a rebelilor, Saba,
Trump a ordonat redeschiderea și modernizarea închisorii Alcatraz
Donald Trump a anunțat duminică seara, într-un mesaj pe rețeaua sa socială, că a cerut administrației sale să redeschidă și să modernizeze emblematica închisoare Alcatraz din golful San Francisco pentru a-i închide acolo pe cei mai violenți criminali, notează AFP. 'De mult timp, America este victimă unor infractori vicioș
Zelenski le cere aliaților să exercite presiuni asupra Moscovei pentru a pune în aplicare o încetare a focului
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că o încetare a focului cu Rusia este posibilă în orice moment și a cerut aliaților Kievului să exercite presiuni mai mari asupra Moscovei pentru a pune în aplicare această măsură, relatează Reuters. 'Credem că o încetare a focului este posibilă în orice m
După un an de guvernare de dreapta, Portugalia este din nou în campanie electorală
Portugalia a intrat oficial duminică în campania electorală pentru alegerile legislative anticipate din 18 mai, al treilea scrutin din ianuarie 2022, pentru care guvernul de dreapta moderat este favorit, dar fără nicio garanție că o victorie ar asigura stabilitatea viitorului executiv, transmite France Presse. La alegerile din martie 202
Președintele Donald Trump vorbește la NBC despre un nou mandat, soarta TikTok și respectarea Constituției în SUA
Președintele SUA, Donald Trump, își clarifică intențiile cu privire la un nou mandat și la soarta TikTok într-un interviu realizat vineri și difuzat duminică în cadrul emisiunii 'Meet the Press with Kristen Welker' de la NBC News. El a fost întrebat și dacă în SUA este respectată Constituția, după cum relatează agențiile internaț
Nicaragua va părăsi UNESCO după un premiu decernat unui ziar de opoziție
Nicaragua a informat UNESCO cu privire la intenția sa de a părăsi organizația, după ce aceasta a acordat Premiul mondial pentru libertatea presei cotidianului istoric La Prensa, a cărui redacție a fost forțată să plece în exil, a anunțat duminică Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură, informează AFP. Această de
Controalele la frontierele germane vor fi înăsprite imediat de către noul ministru de interne
Noul ministru de interne al Germaniei, Alexander Dobrindt, din partea Uniunii Creștin-Sociale (CSU) din Bavaria, intenționează să dispună respingeri sporite ale migranților și controale mai frecvente la frontierele externe ale Germaniei, încă de miercuri, a doua zi după preluarea mandatului în cadrul noului guvern de coaliție, relatează dpa.
Președintele rus, Vladimir Putin, vorbește într-un documentar despre #Ucraina, Occident și succesiune
Președintele rus, Vladimir Putin, recunoaște că Rusia nu era pregătită să se confrunte cu Occidentul în 2014, speră că nu va fi nevoie să folosească arme nucleare în Ucraina și crede în reconcilierea cu țara vecină. El a făcut aceste declarații într-un film documentar al televiziunii de stat ruse, intitulat 'Rusia, Kremlin, Putin, 25 de an
Președintele ucrainean Zelenski face o vizită la Praga
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit duminică la Praga, într-o vizită de două zile în Cehia, transmite AFP, remarcând sprijinul necondiționat acordat Ucrainei de Cehia de la începutul invaziei ruse. Șeful de stat de la Kiev a fost întâmpinat la aeroport de ministrul ceh de externe Jan Lipavski,
O rachetă a lovit Israelul după un atac revendicat de rebelii yemeniți Houthi
O rachetă a lovit duminică teritoriul Israelului în apropiere de aeroportul Ben Gurion de lângă Tel Aviv, transmite dpa. După ce s-au declanșat alarmele antiaeriene, forțele armate israeliene au anunțat că a fost detectată o rachetă care se apropia dinspre Yemen și că se fac încercări de interceptare. Purtătoru