logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Kremlinul spune că expulzarea diplomaţilor ruşi de la sediul NATO subminează complet posibilitatea dialogului

Image

Decizia NATO de a expulza opt diplomaţi ruşi de la misiunea Rusiei la sediul Alianţei Nord-Atlantice din Bruxelles pentru presupuse activităţi de spionaj subminează orice şansă de normalizare a relaţiilor cu Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord, a declarat joi Kremlinul, citat de EFE.

"Aceste acţiuni nu ne permit să ne facem iluzii cu privire la posibilitatea normalizării relaţiilor şi reluarea dialogului cu NATO. Mai degrabă îl subminează aproape complet", a declarat Peskov în conferinţa sa de presă zilnică.

În opinia sa, declaraţiile Alianţei Nord-Atlantice cu privire la Rusia sunt "contradictorii", deoarece pe de o parte se vorbeşte despre dorinţa de normalizare a relaţiilor, iar, pe de altă parte, se întreprind acţiuni care împiedică progresul în această direcţie.

Rusia a avertizat miercuri seara ca va răspunde la gestul NATO, conform agenţiilor de presă ruse. Surse aliate au precizat pentru EFE că cei opt diplomaţi ruşi erau de fapt "angajaţi ai serviciilor de informaţii ruse care nu-şi declaraseră calitatea lor" reală.

În plus, Alianţa Nord-Atlantică a decis să reducă la zece numărul total de diplomaţi pe care Rusia îi poate acredita pe lângă sediul său din Bruxelles.

"Chiar ieri liderii NATO au evocat importanţa unei detensionări în relaţiile cu Rusia şi au pledat pentru reluarea dialogului în cadrul Consiliului Rusia-NATO, precum şi trimiterea unui ambasador rus la Bruxelles", a reacţionat ministrul rus adjunct de externe Aleksandr Gruşko.

"Dacă înainte cineva credea în sinceritatea acestor afirmaţii, astăzi nimeni nu o va face", a spus Gruşko, fost ambasador al Rusiei la NATO, citat de ziarul Kommersant.

În 2018, NATO a expulzat şapte diplomaţi ruşi ca represalii la otrăvirea fostului agent dublu rus Serghei Skripal, împreună cu fiica sa, la Salisbury (în sudul Angliei), atribuită de Londra serviciilor de informaţii ruse.

În acelaşi timp, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, a declarat joi că expulzarea celor opt diplomaţi ai misiunii ruse nu are vreo legătură cu vreun eveniment anume, dar Alianţa trebuie să manifeste vigilenţă faţă de activitatea rusă "malignă", potrivit Reuters.

Într-o conferinţă de presă susţinută la o zi după anunţul expulzării, Stoltenberg a specificat că este vorba de "opt ofiţeri ruşi de informaţii nedeclaraţi".

"Această decizie nu este legată de niciun eveniment anume, dar vedem de ceva timp o intensificare a activităţii maligne ruseşti şi, prin urmare, trebuie să fim vigilenţi", a spus el, adăugând că activităţile celor opt nu erau în conformitate cu acreditările lor.

Totodată, secretarul general al NATO a avertizat joi în legătură cu "implicaţiile" pe care le au asupra securităţii blocului nord-atlantic o Chină din ce în ce mai "asertivă" şi o Rusie tot mai "agresivă", conform EFE.

"Ne confruntăm cu o competiţie strategică în creştere, cu un autoritarism care avansează şi cu o instabilitate generalizată, alimentate de un comportament rusesc tot mai agresiv şi de o Chină din ce în ce mai asertivă", a declarat Stoltenberg în deschiderea unei reuniuni a Consiliului Nord-Atlantic, organismul de conducere suprem al Alianţei.

Potrivit politicianului norvegian, "aceste tendinţe au implicaţii importante pentru securitatea noastră, democraţiile şi modul nostru de viaţă". "Şi ele pot fi abordate cu succes numai dacă acţionăm împreună", a adăugat el.AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 20-04-2025 21:44

#Ucraina: Președintele Zelenski cere Rusiei să nu mai atace obiective civile timp de 30 de zile

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut duminică Rusiei să înceteze timp de 30 de zile orice atacuri cu drone și rachete asupra infrastructurii civile, informează Reuters. 'Dacă Rusia nu este de acord cu o astfel de măsură, va fi o dovadă că intenționează să continue doar lucruri care distrug vieți omenești și prelungesc ră

Politic Ex 20-04-2025 19:47

Kremlinul nu a ordonat prelungirea încetării focului în #Ucraina

Cu cinci ore înainte de expirarea încetării focului în Ucraina, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat - conform agenției TASS preluate de Reuters - că 'nu s-au dat alte ordine' privind prelungirea măsurii. Președintele rus Vladimir Putin ordonase încetarea tuturor operațiunilor mil

Politic Ex 20-04-2025 18:05

Armata israeliană raportează 'eșecuri profesionale' drept cauza uciderii personalului de urgență din Gaza

Armata israeliană a comunicat duminică rezultatul anchetei privind uciderea a 15 membri ai personalului de intervenție din Gaza, luna trecută: cauzele sunt identificate drept eșecuri profesionale și încălcări ale ordinelor, însă este exclusă intenția de mușamalizare, transmite Reuters. Asistenții de urgență au fost uciși cu gloanțe

Politic Ex 20-04-2025 16:19

Britanicii au interceptat aeronave rusești în apropierea spațiului aerian al NATO

Ministerul apărării de la Londra a anunțat duminică printr-un comunicat preluat de Reuters că avioane de vânătoare britanice au interceptat săptămâna aceasta aeronave rusești deasupra Mării Baltice, în apropierea spațiului aerian al NATO. A fost vorba de două incidente distincte, marți și joi. Primul a constat

Politic Ex 20-04-2025 14:53

VIDEO Papa Francisc denunță ''situația umanitară dramatică'' din Gaza și cere un armistițiu

Papa Francisc a denunțat duminică ''situația umanitară dramatică și josnică'' din Gaza, avertizând în același timp asupra ''climatului de antisemitism în creștere care se răspândește în întreaga lume'', în discursul susținut cu ocazia Paștelui, relatează AFP.

Politic Ex 20-04-2025 13:43

Rusia susține că a ''respins'' atacuri nocturne ale Ucrainei în ciuda armistițiului

Rusia susține că forțele sale armate au ''respins'' atacuri ucrainene lansate în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, în ciuda armistițiului de Paște decretat de președintele Vladimir Putin și acceptat de Kiev, relatează AFP. Conform unui anunț de duminică al Ministerului rus al Apărării, unitățile ucrainen

Politic Ex 20-04-2025 13:10

Papa Francisc l-a primit pe JD Vance la Vatican timp de câteva minute, anunță Vaticanul

Papa Francisc l-a primit duminică pe vicepreședintele american J.D. Vance, în marja sărbătorii de Paște, a anunțat Vaticanul, la două luni după ce liderul Bisericii Catolice a criticat dur politica de imigrație a administrației lui Donald Trump, relatează AFP și Reuters. Această ''întâlnire privată'' de '&

Politic Ex 20-04-2025 13:01

Teheranul, în poziție de forță în fața Washingtonului după discuțiile de la Roma (presa iraniană)

Iranul, care a purtat sâmbătă o a doua rundă de discuții nucleare cu Statele Unite la Roma, pare să fie într-o poziție de forță pentru negocieri, a scris duminică presa iraniană, înaintea noilor negocieri programate pentru sfârșitul săptămânii viitoare, relatează AFP. Cele două țări, inamice de la Revoluția Islami

Politic Ex 20-04-2025 11:16

În mesajul de Paște, Zelenski le cere ucrainenilor să nu-și piardă speranța că pacea va reveni în țara lor

Președintele Volodimir Zelenski i-a îndemnat pe ucraineni în duminica Paștelui să nu renunțe la speranța că pacea va reveni în țara lor și să persevereze pentru a depăși calea dificilă a războiului pe care se află de 1.152 de zile, relatează Reuters. Purtând o cămașă tradițională ucraineană și stând în fața

Politic Ex 20-04-2025 09:47

Un ministru israelian de extremă-dreapta cere ocuparea completă a Fâșiei Gaza

Ministrul israelian de finanțe de extremă dreapta, Bezalel Smotrich, a cerut ocuparea completă a Fâșiei Gaza și, dacă este necesar, o guvernare militară din partea Israelului, relatează dpa. ''Aceasta este calea pentru a ne garanta siguranța și aceasta este calea pentru a aduce ostaticii acasă rapid'', a scris el sâ

Politic Ex 20-04-2025 09:14

#Ucraina spune că atacurile Rusiei au continuat în cursul nopții în ciuda anunțului privind încetarea focului

Atacurile Rusiei au continuat în cursul nopții, în ciuda faptului că președintele rus Vladimir Putin a declarat unilateral încetarea focului în Ucraina de Paște, a declarat duminică președintele ucrainean Volodimir Zelenski, conform dpa. ''În general, în această dimineață a Paștelui, putem afirma că

Politic Ex 20-04-2025 08:36

#Ucraina: Zelenski acuză Rusia că a încălcat încetarea focului pe care a anunțat-o

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat sâmbătă Rusia că a încălcat încetarea focului pe care omologul său rus Vladimir Putin tocmai o anunțase pentru Paște și pe care Ucraina s-a angajat să o respecte, în ceea ce ar fi cea mai semnificativă pauză în lupte din ultimii trei ani de conflict, relatează AFP.

Politic Ex 20-04-2025 05:41

Ecuadorul în stare de ''alertă maximă'' din cauza unui presupus complot împotriva președintelui

Ecuadorul este în ''stare de alertă maximă'' din cauza unui presupus complot de asasinat împotriva președintelui Daniel Noboa, recent reales, au anunțat sâmbătă autoritățile acestei țări latino-americane, relatează AFP. Noboa a câștigat duminica trecută alegerile prezidențiale în al doilea tur, dar

Politic Ex 20-04-2025 04:37

Netanyahu nu va permite Iranului să se doteze cu arme nucleare

Premierul israelian Benjamin Netanyahu s-a angajat sâmbătă să împiedice Iranul să se doteze cu arme nucleare, după a doua rundă de discuții între Teheran și Washington privind programul nuclear al Republicii Islamice, notează AFP. ''Sunt hotărât să împiedic Iranul să obțină arme nucleare. Nu voi renunța la

Politic Ex 20-04-2025 01:51

Canada: Participare ridicată la votul anticipat

Agenția electorală a Canadei a notat sâmbătă o prezență ridicată la votul anticipat, reflectând 'un interes deosebit pentru alegeri' cu o săptămână înainte de scrutinul legislativ dominat de tensiunile cu vecinul american, scrie AFP. Potrivit datelor preliminare de la Elections Canada transmise AFP, peste 2 mili