logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#11septembrie Statele Unite comemorează atentatele de acum două decenii în jurul unui preşedinte în dificultate (AFP)

Image

Statele Unite ale Americii comemorează sâmbătă atentatele jihadiste de la 11 septembrie 2001 în jurul unui preşedinte, Joe Biden, fragilizat de sfârşitul haotic al războiului din Afganistan, declanşat în urmă cu două decenii ca represalii la aceste atacuri ale Al-Qaida care au bulversat începutul de secolul al XXI-lea, notează France Presse într-un comentariu transmis vineri.

O comemorare în care durerea, emoţia supravieţuitorilor, a familiilor victimelor şi a martorilor rămân extrem de vii. Dar, în spaţiul a două decenii şi al unei generaţii, acest cataclism aparţine de acum şi Istoriei, iar tinerii americani din 2021 nu au uneori decât o conştiinţă parţială a lui, relevă experţi.

 


Foto: (c) Andrew Kelly/REUTERS


Preşedintele Joe Biden şi soţia sa, Jill, sunt aşteptaţi sâmbătă dimineaţă la New York, la impresionantul memorial construit pe locul unde altădată se ridicau turnurile gemene ale World Trade Center doborâte la 11 septembrie 2001. Ca în fiecare an de atunci încolo, timp de trei ore, în acest loc se va da citire numelor celor în jur de 3.000 de persoane ucise. Imense fascicule de lumini verticale se ridică deja în această săptămână din cele două imense bazine negre care au înlocuit baza turnurilor.

Cuplul prezidenţial urmează să se deplaseze şi în Pennsylvania, unde s-a prăbuşit un avion deturnat de patru din cei 19 jihadişti, şi la marginea Washingtonului, unde a fost atacat Pentagonul.

 


Foto: (c)  Department of Defense/Tech. Sgt. Cedric H. Rudisill./Handout via REUTERS


Preşedintele Biden nu va lua cuvântul pe parcursul zilei, urmând a fi difuzat un singur mesaj video, după cum a anunţat Casa Albă.

Nimeni nu se îndoieşte că această comemorare dureroasă a fost pregătită în repetate rânduri, după victoria din noiembrie, de democratul de 78 de ani care se prezintă drept reconciliatorul unei Americi fracturate.

 


Foto: (c) Andrew Kelly/REUTERS


Însă Joe Biden este fragilizat de dezastrul sfârşitului intervenţiei militare în Afganistan - întinsă din octombrie 2001 până la 31 august 2021 -, în timp ce Pentagonul şi Departamentul de Stat au fost luate pe nepregătite de înaintarea fulgerătoare a talibanilor.

Statele Unite, care au pierdut 2.500 de militari şi au cheltuit în jur de 2.000 miliarde de dolari în Afganistan, au lăsat această ţară pe mâna fundamentaliştilor islamişti pe care îi alungaseră din Kabul acum 20 de ani, acuzându-i că îl adăposteau pe liderul Al-Qaida, Osama Bin Laden, ucis apoi în mai 2011 în Pakistan.

 


Foto: (c) Russell Boyce/REUTERS


Recentul atentat de la 26 august, revendicat de aripa afgană a grupării Stat Islamic, în care au fost ucişi 13 militari americani la aeroportul din Kabul, în plină operaţiune de evacuare, a tulburat opinia publică. Aceşti tineri în uniformă, bărbaţi şi femei, erau, cei mai mulţi dintre ei, de-abia născuţi în momentul în care se declanşa conflictul afgan.

Moartea lor reaminteşte că America se află într-o cezură între amintirea încă vie pentru zeci de milioane de americani şi o memorie istorică şi instituţională pentru tânăra generaţie care nu a trăit momentul 11 septembrie şi îl evocă uneori în familie, la şcoală, în media.

 


Foto: (c) Andrew Kelly /REUTERS


Stephen Walt, profesor de relaţii internaţionale la Harvard, se întreabă chiar, în revista Foreign Policy, 'cum va fi comemorat 11 septembrie la centenarul' din 2101?

Generaţiile care vor veni 'îl vor vedea ca pe o tragedie spectaculoasă, dar în cele din urmă minoră, sau ca pe o cotitură fundamentală în traiectoria Statelor Unite şi a politicii internaţionale?', se întreabă profesorul Walt, al cărui răspuns este că 'semnificaţia' unui fapt istoric 'depinde de cei care îl interpretează (...) americani, afgani, irakieni, saudiţi ori europeni'.

 


Foto: (c) Andrew Kelly /REUTERS


Revista The New Yorker dezgroapă în această săptămână articole pe care le publicase la câteva zile după atentate: cel mai notabil este cel semnat de Roger Angell, un autor care avea 80 de ani în epocă, fiind suficient de bătrân pentru a putea compara 11 septembrie cu amintirile sale din tinereţe despre Pearl Harbor, Hiroshima sau asasinarea lui Kennedy.

'Atacul împotriva World Trade Center este fără precedent', scria el în 2001. 'Istoria înaintează într-un ritm implacabil şi vom fi în continuare confruntaţi cu noi cataclisme', deplângea el.

 


Foto: (c) Bjoern Kils/New York Media Boat/REUTERS


Durerea provocată de evenimentele de la 11 septembrie rămâne, evident, foarte vie pentru familiile celor dispăruţi: 'Am impresia că tocmai s-a întâmplat', mărturiseşte Monica Iken-Murphy, văduva unui agent bursier în vârstă de 37 de ani care lucra la etajul 84 al turnului Sud.

Ea ţine la această ceremonie a aducerii aminte. Pentru tinerii născuţi după 11 septembrie, este 'important să ştie ce s-a întâmplat în acea zi, pentru că există o întreagă generaţie care nu înţelege cu adevărat'. Este necesar 'ca amintirea şi istoria să rămână mereu vii', subliniază ea în comentariul difuzat de France Presse. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

 

Citeşte şi:

 

#11septembrie Cea mai importantă victimă colaterală a atentatelor din SUA a fost Afganistanul (comentariu EFE) 

 

#11septembrie: Regizorul Wim Wenders a inaugurat la Londra o expoziţie cu fotografii ale ruinelor World Trade Center 

Afisari: 75

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-05-2026 15:58

Premierul Carney definește Canada drept 'cea mai europeană dintre țările non-europene'

Canada este 'cea mai europeană dintre țările non-europene', a declarat luni premierul canadian Mark Carney, cu ocazia primei sale participări la summitul Comunității Politice Europene (CPE) de la Erevan, relatează EFE. 'Este logic ca țara mea să fie primul stat non-european care se alătură acestui forum, întrucât suntem cea mai european

Politic Ex 04-05-2026 15:43

#Ucraina a efectuat o operațiune masivă împotriva recrutorilor militari suspectați de corupție

Poliția ucraineană a anunțat luni o operațiune masivă cu peste 40 de percheziții în 16 regiuni ale Ucrainei, acțiune care a vizat personalul birourilor de recrutare suspectați de abuz de putere, îmbogățire ilicită și alte delicte, relatează agenția EFE. Perchezițiile au vizat actuali și foști funcționari suspectați de corupție și care ar fi î

Politic Ex 04-05-2026 15:22

Ungaria: Protecția prim-ministrului va fi preluată de unitatea de intervenție rapidă a poliției, anunță Magyar

Unitatea de intervenție rapidă a poliției ungare va prelua misiunea de a asigura protecția prim-ministrului începând din data de 9 mai, a anunțat luni viitorul șef al guvernului, Peter Magyar, într-un mesaj pe Facebook, informează MTI. Magyar a precizat că l-a informat deja despre această decizie pe directorul unității antiteroriste TEK, inst

Politic Ex 04-05-2026 15:17

Ministrul german de externe, în Grecia pentru discuții privind apărarea și viitoarea extindere a UE

Ministrul german de externe Johann Wadephul a plecat luni în Grecia într-o vizită destinată să se concentreze pe aprofundarea cooperării în domeniul apărării, pe consolidarea relațiilor economice și pe viitoarea extindere a Uniunii Europene, relatează dpa. La Atena, șeful diplomației germane urma să se întâlnească cu premierul Kyr

Politic Ex 04-05-2026 15:03

Vaticanul confirmă că papa Leon al XIV-lea se va întâlni joi cu Marco Rubio

Vaticanul a confirmat oficial luni că papa Leon al XIV-lea se va întâlni joi cu secretarul de stat american Marco Rubio, audiența urmând să aibă loc la Palatul Apostolic, informează ANSA și AFP. La finalul acestei audiențe private, programate să aibă loc la ora locală 11:30 și care va dura aproximativ 30 de minute, Marco Rubio, care este cato

Politic Ex 04-05-2026 14:43

Spania: Un fost ministru, judecat pentru corupție, neagă că ar fi comis vreo ilegalitate la achiziția de măști în pandemie

Fostul ministru spaniol al transporturilor José Luis Abalos, personaj cheie în ascensiunea la putere a prim-ministrului socialist Pedro Sanchez, a negat luni, în fața Tribunalului Suprem de la Madrid, că ar fi comis vreo ilegalitate la achiziția de măști în timpul pandemiei de COVID-19, relatează AFP. Abalos este judecat pentru corupți

Politic Ex 04-05-2026 14:39

Cancelarul german Friedrich Merz promite să lupte împotriva antisemitismului

Cancelarul german Friedrich Merz a promis luni că îi va proteja pe evreii din Germania, pe fondul intensificării atacurilor antisemite în țară, relatează dpa. 'Viața evreiască face parte din Germania', a declarat cancelarul înaintea unei reuniuni a liderilor Uniunii Creștin-Democrate (CDU), care a avut loc în campusul unui centr

Politic Ex 04-05-2026 14:15

Suedia reține o navă suspectată de legături cu Rusia și îl arestează pe comandantul chinez

Autoritățile suedeze au arestat un comandant chinez după reținerea unei nave suspectate de legături cu 'flota fantomă' a Rusiei, folosită pentru a ocoli sancțiunile occidentale, transmite Reuters. Identitatea ofițerului de marină comercială nu a fost dezvăluită; procurorul Adrien Combier-Hogg a comunicat că suspectul va fi interogat în cursul zil

Politic Ex 04-05-2026 14:02

Austria expulzează trei angajați ai ambasadei Rusiei suspectați de spionaj, în timp ce Moscova promite un răspuns ferm

Guvernul austriac a anunțat luni expulzarea a trei angajați ai ambasadei Rusiei suspectați de spionaj, ministrul afacerilor externe Beate Meinl-Reisinger promițând o 'schimbare de strategie' vizavi de această 'problemă de securitate', informează AFP. Ambasada Rusiei în Austria a reacționat și a denunțat luni decizia 'scandaloasă

Politic Ex 04-05-2026 13:51

Iranul cere SUA să-și abandoneze ''cerințele excesive''

Iranul a cerut luni SUA ''să adopte o abordare rezonabilă'' și să-și abandoneze ''cerințele excesive'', după ce a primit răspuns din partea Washingtonului la noile sale propuneri în cadrul negocierilor de pace între cele două țări, relatează AFP. ''În acest stadiu, prioritatea noastră e

Politic Ex 04-05-2026 13:51

Iranul susține că a lovit o fregată americană în Strâmtoarea Ormuz, în timp ce un oficial american neagă incidentul

Două rachete au lovit luni o fregată a Marinei SUA în Strâmtoarea Ormuz, după ce aceasta a ignorat un avertisment al Marinei iraniene, a relatat agenția de știri semi-oficială Fars, preluată de agențiile internaționale de presă Reuters, AFP și Xinhua. Potrivit agenției iraniene, fregata naviga în apropierea portului Jask, &ic

Politic Ex 04-05-2026 13:34

Bancnote, monede, instituții și chiar pașapoarte: Obsesia lui Donald Trump pentru propria sa imagine (EFE)

Președintele SUA, Donald Trump, și-a transformat imaginea într-un element omniprezent pe simboluri oficiale, documente de identitate și chiar clădiri, printr-o serie de inițiative care demonstrează obsesia sa de a-și imprima amprenta personală asupra multiplelor aspecte ale vieții instituționale și de a crea o moștenire cu mult înainte de a părăsi funcția

Politic Ex 04-05-2026 13:30

RECTIFICARE Zelenski declară că Rusia se teme de un atac ucrainean cu drone la parada de la Moscova de 9 mai

Rectificare la știrea difuzată la ora 13:30 pe fluxul Politic Ex, în urma unor corecturi transmise de EFE. Retransmitem știrea în formă corectă: Zelenski declară că Rusia se teme de un atac ucrainean cu drone la parada de la Moscova de 9 mai Erevan, 4 mai /Agerpres/ - Președintele Ucrainei, Volodimir Z

Politic Ex 04-05-2026 13:22

Patru civili uciși într-un atac rus cu rachete asupra unei localități din estul Ucrainei

Un atac rus cu rachete efectuat luni în plină zi a ucis cel puțin patru persoane și a rănit alte 16 în orașul Merefa, din estul Ucrainei, a anunțat guvernatorul regiunii Harkov, transmite AFP. ''Victimele sunt bărbați cu vârste cuprinse între 50 și 63 de ani și femei cu vârste cuprinse între 41 și 52

Politic Ex 04-05-2026 12:46

Australia: Comisia care anchetează atacul din decembrie de pe plaja Bondi a început audierile publice

Comisia care anchetează atacul din decembrie de pe faimoasa plajă australiană Bondi a început luni audieri publice în problema antisemitismului, transmite AFP. Comisia regală federală, cel mai înalt organism de anchetă guvernamental, a fost înființată pentru a examina factorii care au dus la atacul ce a vizat familii ad