logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Brexit: Ipoteza unui no-deal este "foarte credibilă" şi "probabilă în prezent", afirmă Parisul

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul francez de externe, Jean-Yves Le Drian, a afirmat marţi că absenţa unui acord între Uniunea Europenă (UE) şi Regatul Unit asupra relaţiilor lor viitoare este o perspectivă "foarte credibilă" şi "probabilă în prezent", notează AFP.

"În situaţia în care ne aflăm acum, ipoteza unui +no-deal+ este o ipoteză foarte credibilă, din nefericire probabilă în prezent", a declarat Jean-Yves Le Drian în faţa Comisiei pentru politică externă a Adunării Naţionale a Franţei.

"Ştim însă abilitatea britanică de a recurge la anumite tactici", a adăugat el.

"Chiar dacă britanicii sunt tacticieni redutabili, în prezent nu mai este timpul pentru tactică. Am terminat de jucat, ajungem la scadenţă", a mai spus ministrul francez.

"Asta înseamnă că între 15 octombrie şi jumătatea lui noiembrie se va juca totul", a subliniat el, amintind pentru prima dată 15 noiembrie ca termen-limită. "Suntem pregătiţi pentru toate eventualităţile", a adăugat Jean-Yves Le Drian.

Şeful diplomaţiei de la Paris a respins ideea că viitorul summit european, care va avea loc joi şi vineri, constituie un termen-limită pentru a ajunge la un acord, după cum a sugerat premierul britanic, Boris Johnson.

"Data de 15 octombrie, premierul Boris Johnson a anunţat-o, nu este poziţia Consiliului European care se reuneşte joi şi vineri. Nu este obligatoriu ca atunci să se lege lucrurile", a afirmat ministrul francez de externe.

La rândul său, negociatorul-şef al UE pentru Brexit, Michel Barnier, a lăsat să se înţeleagă marţi că încheierea unui acord comercial cu Regatul Unit ar putea să mai dureze "săptămâni". Până în prezent, europenii aveau stabilit sfârşitul lui octombrie pentru a se ajunge la un compromis.

Negocierile sunt dificile cu privire la menţinerea regulilor de concurenţă echitabilă cu Regatul Unit, găsirea unui bun compromis privind pescuitul şi încheierea unui acord solid în materie de guvernanţă, a reamintit ministrul.

"Pescuitul nu trebuie să fie variabila de ajustare a acordului", a insistat el. "Accesul privilegiat pe Piaţa unică pe care îl doreşte Regatul Unit este indisolubil legat de garanţiile pentru pescarii noştri", a continuat Jean-Yves Le Drian.

Acest subiect este deosebit de sensibil pentru unele state membre ale UE ca Franţa, Olanda, Belgia, Irlanda şi Danemarca.

În ce priveşte condiţiile de acces la apele şi resursele britanice în peşte, ministrul francez a insistat asupra "necesităţii de a avea o predictibilitate multianuală, standarde tehnice comune, de a evita denaturarea concurenţei, de a ţine cont de drepturile istorice ale cotelor".

Iniţial, europenii au sperat să menţină în situaţia actuală accesul pescarilor lor la apele britanice, foarte bogate în peşte, după perioada de tranziţie post-Brexit, care se încheie la 31 decembrie.

Regatul Unit vrea însă limitarea acestui acces şi propune ca drepturile de pescuit să fie renegociate în fiecare an. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 11

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-04-2025 02:00

VIDEO Trump îi cere lui Putin 'să înceteze să mai tragă' și să încheie un acord privind #Ucraina

Președintele american Donald Trump i-a cerut duminică omologului său rus, Vladimir Putin, 'să înceteze să mai tragă' și să încheie un acord privind Ucraina, scrie AFP.

Politic Ex 28-04-2025 01:41

Austria: Stânga pe primul loc la alegerile municipale de la Viena, extrema-dreaptă și-a triplat scorul

Partidul Social Democrat (SPÖ), din care face parte primarul în exercițiu al Vienei, Michael Ludwig, s-a menținut pe primul loc la alegerile municipale desfășurate duminică în capitala Austriei, conform rezultatelor aproape definitive, dar este în declin, în timp ce extrema-dreaptă și-a triplat scorul, notează AFP.

Politic Ex 28-04-2025 01:32

#Ucraina: Trump susține că Zelenski este dispus să renunțe la Peninsula Crimeea

Președintele american Donald Trump a afirmat duminică seară că liderul ucrainean Volodomir Zelenski este dispus să renunțe la recuperarea Peninsulei Crimeea ocupată de Rusia, în contradicție totală cu declarațiile președintelui ucrainean, transmite AFP. 'Cred că da. Crimeea, asta a fost acum 12 ani', a declarat Trump ca răspuns la întrebare

Politic Ex 28-04-2025 00:55

Libia: Un general ucis în urma unui atac la domiciliul său din Tripoli

Un general al armatei libiene a fost ucis duminică într-un atac comis de persoane înarmate neidentificate la domiciliul său din capitala Tripoli, au anunțat autoritățile, scrie AFP. Șeful guvernului de unitate națională, recunoscut de ONU și cu sediul la Tripoli, a condamnat uciderea generalului Ali Ramadan al-Rayani, care a fost &

Politic Ex 27-04-2025 23:21

Netanyahu cere 'destructurarea' infrastructurii programului nuclear iranian

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a îndemnat duminică la 'destructurarea' infrastructurilor programului nuclear iranian și a afirmat că orice acord ar trebui să priveze Iranul de rachete balistice, la o zi după a treia rundă de discuții între Washington și Teheran, scrie AFP. 'Trebuie să le destructurați infrastruc

Politic Ex 27-04-2025 22:29

Berlinul consideră că #Ucraina nu trebuie să cedeze toate teritoriile sub ocupație rusă

Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a afirmat, duminică, că Ucraina nu ar trebui să cedeze toate teritoriile sale ocupate de Rusia în cadrul acordului de pace propus de Donald Trump, care dorește să pună capăt rapid luptelor dintre cele două țări, notează AFP. 'Ucraina știe de mult timp că un armistițiu sau un acord de pac

Politic Ex 27-04-2025 21:53

Iran: Ayatollahul ordonă o 'anchetă aprofundată' asupra cauzelor exploziei din port; bilanțul crește la 40 de morți

Ghidul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a ordonat duminică o 'anchetă aprofundată' asupra cauzelor exploziei din cel mai mare port al Iranului, în urma căreia au murit cel puțin 40 d

Politic Ex 27-04-2025 21:08

Putin i-a felicitat pe comandanții din Kursk pentru 'victorie', potrivit Kremlinului

Președintele rus Vladimir Putin le-a telefonat comandanților forțelor din Kursk pentru a-i felicita pentru 'victoria' și sfârșitul operațiunii de alungare a trupelor ucrainene din această regiune din vestul Rusiei, au transmis agențiile de presă ruse, citând un comunicat al Kremlinului, potrivit Reuters. 'Putin i-a feli

Politic Ex 27-04-2025 20:21

Liban: Președintele Aoun cheamă SUA și Franța să 'constrângă' Israelul să înceteze loviturile; Israelul anunță că a lovit un depozit al Hezbollah

Președintele Libanului, Joseph Aoun, a cerut Statelor Unite și Franței, garante ale acordului de încetare a focului care a pus capăt războiului dintre Israel și Hezbollah, să 'constrângă' Israelul să 'înceteze imediat' loviturile, după un nou raid aerian asupra periferiei sudice a Beirutului duminică, transmite AFP.

Politic Ex 27-04-2025 19:37

SUA întrețin o 'incertitudine strategică' în privința tarifelor, indică Bessent

Ministrul de finanțe american, Scott Bessent, a apărat duminică politica tarifară a președintelui Donald Trump, care zguduie economia mondială, drept un mijloc de a crea 'incertitudine strategică' menită să creeze un avantaj Statelor Unite, transmite AFP. După revenirea la Casa Albă în ianuarie, Trump a impus tarife vamale de cel

Politic Ex 27-04-2025 19:03

Zelenski spune că luptele continuă în regiunea rusă Kursk

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, duminică, că trupele sale încă luptă în regiunea rusă Kursk, în pofida afirmațiilor armatei ruse, transmite dpa. 'Unitățile noastre continuă operațiunile defensive active în regiunile (ruse) Kursk și Belgorod', a scris Zelenski într-o postare pe X. El a

Politic Ex 27-04-2025 16:10

Rusia: Suspectul în cazul generalului ucis într-o explozie lângă Moscova, inculpat pentru terorism

Bărbatul suspectat de uciderea unui general rus, vineri, în explozia unui automobil în apropiere de Moscova a fost inculpat pentru 'act terorist', a indicat duminică, &ici

Politic Ex 27-04-2025 14:30

Circa 200.000 de catolici s-au adunat în piața Sf. Petru pentru a-l omagia pe Papa Francisc

Sute de mii de oameni s-au adunat duminică în piața Sf. Petru, a doua zi după înmormântarea Papei Francisc, pentru a asista la o nouă ceremonie care îl va omagia în a doua dintre

Politic Ex 27-04-2025 12:51

Putin se oferă să ajute Iranul după explozia devastatoare dintr-un port soldată cu cel puțin 25 de morți

Președintele rus Vladimir Putin s-a oferit să ajute Iranul în a face față exploziei care a zguduit cel mai mare port comercial al țării sâmbătă și care s-a soldat cu cel puțin 25 de morți, informează Kremlinul, preluat de Reuters. Putin a transmis 'cuvinte de simpatie sinceră și de sprijin pentru familiile victimelor și urările sale de recupera

Politic Ex 27-04-2025 10:13

Mormântul Papei Francisc din bazilica Santa Maria Maggiore poate fi vizitat de public

Oamenii vor putea merge duminică să viziteze mormântul Papei Francisc din bazilica Santa Maria Maggiore, a doua zi după ce fostul suveran pontif a fost îngropat în biserica sa favorită din centrul Romei, relatează dpa. Sute de mii de oameni sunt așteptați să-i aducă un omagiu Papei care a murit luni, în a doua zi de Paști, la 88 de ani.