Summit B9/ Pellegrini: Slovacia a devenit unul dintre principalii producători de muniție din NATO
Slovacia a devenit unul dintre principalii producători de muniție din NATO prin investiții în industria sa de armament, a declarat miercuri președintele slovac Peter Pellegrini la finalul Summitului B9 de la București, relatează agenția de presă TASR.
În opinia șefului statului slovac, Alianța Nord-Atlantică este și va continua să fie unită, chiar dacă par să existe tensiuni între unele state membre și SUA.
''Noi, evident, trebuie să consolidăm pilonul european al NATO, nu să acționăm ca o entitate separată, ci să susținem responsabilitatea pentru apărare și să ne consolidăm capabilitățile pentru a ne apăra în interiorul NATO. Acest lucru este legat, în mod natural, de nevoia de a crește cheltuielile pentru apărare'', a spus Pellegrini.
Înaltul oficial slovac i-a informat pe reprezentanții B9 și ai țărilor nordice că Slovacia ''pregătește și în scurt timp va aproba un nou plan ajustat, pe termen lung, pentru consolidarea forțelor armate slovace, ce va reflecta nevoia de creștere graduală a a cheltuielilor atât în industria de armament, cât și în proiectele cu dublă utilizare''.
Potrivit lui Peter Pellegrini, Slovacia a făcut un pas important prin investițiile masive în industria sa de armament, ce reprezintă în prezent aproape 3% din produsul intern brut (PIB), ceea ce face din această țară unul dintre principalii producători de muniție din NATO.
Înaltul demnitar slovac a subliniat că, în numeroase domenii, țara sa este înaintea partenerilor săi din NATO, dar nu se află în poziția de a-și ''multiplica peste noapte cheltuielile pentru apărare''. Din acest motiv, a explicat Pellegrini, Slovacia a susținut o creștere eșalonată pe următorii zece ani. ''Nu putem concura cu țări ca Polonia, care va ajunge la aproape 5% (din PIB pentru apărare) în acest an, sau cu țările baltice, care sunt deja la 5%. Avem zece ani și cred că investind gradual, dar înțelept, vom atinge și noi acele procentaje în zece ani'', a afirmat președintele slovac.
În afară de sistemul de apărare aeriană Barak, Slovacia are nevoie de o metodă mai ieftină de protecție, cum sunt dronele capabile de a elimina alte drone, a menționat Peter Pellegrini. Acesta a reiterat necesitatea unor schimbări legislative ce le-ar permite forțelor armate să răspundă eficient la amenințări chiar și în timp de pace. AGERPRES/(AS - redactor: Tudor Martalogu, editor online: Irina Giurgiu)
Citiţi şi:
VIDEO Summit B9/Nicușor Dan: Una dintre decizii vizează echilibrarea contribuțiilor la nivelul NATO
VIDEO Summit B9/ Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție
Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di
VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe
VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat
VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici
VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.
Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate
Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,
Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni
Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică
Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.
Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă
Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân
Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează
Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.
Nicușor Dan - ședință cu autoritățile, sâmbătă, la Constanța, pe tema consolidării apărării pe litoralul românesc
Președintele Nicușor Dan a convocat pentru sâmbătă o ședință de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanța și în largul Mării Negre, precum și evaluării măsurilor necesare pentru consolidarea apărării și securității pe litoralul românesc, transmite Administrația Prezidențială.
VIDEO Nicușor Dan: Au fost mai multe rânduri de consultări informale cu partidele
Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că a avut mai multe discuții informale cu reprezentanții partidelor înainte de a desemna premierul și că Eugen Tomac este cel care va decide dacă din viitorul guvern vor face parte unii dintre consilierii prezidențiali. 'Au fost mai multe rânduri de consultări informale de tipul cine să fie, ce tip d
VIDEO Dronă explodată la Constanța/Nicușor Dan: Partea ucraineană ne-a anunțat înainte ca drona să se autodetoneze
Autoritățile ucrainene au anunțat România înainte ca drona deviată la țărmul Mării Negre să se autodetoneze, iar, în acel moment, toate persoanele din zonă erau evacuate, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe de presă, după ce a participat la Summitul UE-Balcanii de Vest din Muntenegru. El a afirmat că
VIDEO Nicușor Dan: Prima opțiune a fost Guvern politic; niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată
Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima sa opțiune a fost un Guvern politic, dar niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac este opțiunea 'cea mai bună' pentru a fi premier desemnat având în vedere că fiind politician are abilitatea de a negocia, dar este și independent de formațiunile parlamentare.
Dronă explodată la Constanța/MAI: Autoritățile au solicitat Ucrainei să transmită notificări în situații ce pot genera riscuri
Autoritățile române au solicitat autorităților ucrainene să transmită notificări de îndată în situații care pot genera riscuri la adresa României, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. Totodată, miniștrii Apărării și de Interne au solicitat omologilor ucraineni o co










