Criză în Orientul Mijlociu/ Țoiu, despre fiica lui Ponta: Nu relația politică e criteriul în acest moment
Ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a precizat, joi, într-o conferință de presă, că există anumite criterii stabilite pentru aducerea în țară a copiilor aflați în zona de conflict din Orientul Mijlociu de către statul român, între acestea fiind grupurile școlare, copii neînsoțiți și cazurile medicale.
Ea a făcut această mențiune, întrebată într-o conferință de presă dacă este adevărat că a intervenit la Consulatul din Dubai pentru ca fata lui Victor Ponta să nu fie urcată în autocar pentru că reprezintă o vulnerabilitate de imagine pentru ea.
''În acest moment, criteriile pe baza cărora echipele consulare stabilesc prioritatea informării cetățenilor noștri și au stabilit prioritatea și acestui zbor sunt grupurile școlare cu copii neînsoțiți, pentru că acolo statul are o responsabilitate suplimentară, și cazurile medicale. În ceea ce privește nevoia fiecărui părinte ca propriul copil să ajungă acasă în siguranță, este o nevoie pe care o înțeleg, dar nu cred că trebuie să suprapunem o sfadă politică peste această nevoie pe care o înțelegem toți'', a mai precizat Oana Țoiu.
Ea a avut și un mesaj pentru Victor Ponta: ''Noi nu luăm decizii individuale privind apartenența politică a părinților unui copil, nici ca prioritizare, nici ca de-prioritizare. Dar ce pot să-i spun acum public domnului Ponta, așa cum pot să-i spun oricărui părinte, este că vom face tot ce ține de noi să existe rute pentru România și vom asigura prioritatea în continuare copiilor. Un element important însă este că această prioritate, așa cum este ea în acest moment gândită, ține de ordinea, inclusiv a vârstelor copiilor. Vom considera bebelușii, copiii care au o vârstă preșcolară, școlară, o prioritate mai mare decât copiii care sunt de o vârstă aproape de cea a adulților''.
''Ce pot să confirm este că am spus tuturor consulilor cu care am discutat că trebuie să respecte criteriile stabilite și comunicate transparent, indiferent de cerințele pe care le au'', a adăugat Țoiu.
La insistențele jurnaliștilor, care au dorit să știe dacă a amenințat cu demiterea, respectiv că a cerut ca fiica fostului premier să nu fie urcată în autocar, Oana Țoiu a răspuns: ''Am cerut tuturor consulilor acestei țări, în toate deciziile pe care le au pentru asistența consulară, să nu țină cont de alte criterii decât cele stabilite public. Cele stabilite public, ca prioritate pentru statul român, sunt cazurile medicale și grupurile de copii neînsoțiți împreună cu școala lor. Dacă dumneavoastră aveți informații despre orice caz din România care se încadra în aceste priorități și nu am fost informată de consulat, îmi puteți transmite aceste informații și vom verifica''.
Întrebată în continuare dacă în acel avion erau minori și cazuri medicale, Țoiu a spus: ''Nu, sunt și însoțitori. Grupurile au venit cu însoțitori, ceea ce înseamnă că statul nu poate prelua responsabilitatea legală pentru minorii pe care i-au adus profesorii sau adulții, cărora le-au delegat părinții din România responsabilitatea''.
Ea a subliniat că ''un ministru nu decide și nici n-ar trebui să decidă cazuri cu nume și prenume''.
''Nu voi comenta cu nume și prenume cazuri, așa cum n-am comentat niciodată de la începutul acestui mandat nicio întrebare cu nume sau prenume. Ce pot să vă zic, însă, este că datoria Consulatului României, care trebuia respectată cu strictețe, era de ordine a acestor priorități și, așa cum am spus, întrebarea este în acest moment: De ce vreți să discutăm despre un caz cu nume și prenume, când toți părinții care au în acest moment copii acolo sau care au copiii lângă ei se așteaptă de la statul român să nu țină cont de apartenența politică sau accesul politic al unui părinte? Nu există de la Ministrul de Externe al României nicio decizie care să implice includerea sau excluderea niciunui copil pe baza criteriilor de apartenență politică ale părinților'', a explicat ministra.
Sunt mulți minori în Dubai care au nevoie de asistență, la fel în Oman, care nu au putut să se urce în acest zbor.
''Sunt mai multe planuri în paralel. De exemplu, pentru minorii care au rămas în Dubai, la ce lucrăm acum sunt inclusiv zboruri directe spre București. Nu există nicio procedură, niciuna, pe care ar fi putut să o aplice consulatul, în care o adolescentă de 17 ani să fie pe lista de transfer a acestui zbor, altfel decât dacă ar fi existat suficiente locuri și ar fi fost informați toți ceilalți minori sau aparținătorii lor care sunt în spațiul respectiv'', a precizat Oana Țoiu.
Ea a menționat că nu poate confirma dacă ''echipa consulară a României a contactat sau nu persoane în afara acestor criterii sau dacă au considerat sau nu că nu o să fie suficiente locuri alocate, consumate de ceilalți cetățeni europeni, de exemplu''.
''Pe parcursul zilei au existat răspunsuri variabile și de la celelalte țări. Eu nu vreau să spun că echipa consulară a României, într-un moment în care poate nu era sigură că toate celelalte locuri antamate ar fi fost ocupate, poate a sunat mai mulți cetățeni decât cei care ar fi fost în aceste criterii, fără ca asta să însemne neapărat o alegere subiectivă. Sau poate că da, nu știu cazul. (...) Nu pot să dau aceste detalii cu nume și prenume despre caz. Dar ce pot să vă spun foarte clar este că cerința mea fermă, pe care da, am reconfirmat-o cu consulul României în Emiratele Arabe Unite, este că, odată ce am stabilit niște criterii, ele să implice informarea cetățenilor români în baza acelor criterii. Da, copiii neînsoțiți pot să fie adițional la grupuri și la cazuri medicale, exclusiv în cazul în care sunt informați toți cetățenii despre asta, în care ordinea în care se înscriu este una transparentă. Există și potențial și această confuzie. Compania cu care noi facem acest zbor de evacuare este o companie care are și zboruri private. Dacă o persoană are un bilet la compania respectivă, are și dreptul legal să se întoarcă cu compania respectivă în momentul în care compania respectivă face un zbor comercial. Acest lucru nu este suprapus pe Mecanismul European de Protecție Civilă'', a precizat ministra de Externe.
Oana Țoiu a subliniat că ''niciodată nu a existat nicio instrucțiune față de nimeni din echipele consulare ale României ca apartenența politică a cuiva să fie criteriu de excludere sau de includere''.
''Nu știu dacă fata domnului Ponta este sau nu parte a unui grup școlar. Dacă ar fi fost parte a unui grup școlar, nu ar fi existat un criteriu care să implice că nu poate fi în autocar sau în avion. Nu știu dacă fata domnului Ponta este sau nu este caz medical. Ce știu însă este, și pot să confirm, că am spus tuturor consulilor că nu trebuie să existe excepții de la aceste criterii, decât dacă îndeplinim toate celelalte criterii, se confirmă existența unor locuri adiționale, moment în care ar trebui informații instantaneu toți cetățenii României care s-au înscris în atenția consulară, care s-ar încadra în acea categorie. Nicio echipă consulară n-ar trebui să prioritizeze în informațiile pe care le dau sau în selecția pe care le-o dau pe nimeni, nici să te de-prioritizeze pe nimeni privind criterii de apartenență politică. Nici nu ar trebui să știe un consul dacă părinții unui copil sunt sau nu parte a unui partid politic. (...) Nu relația politică este criteriul în acest moment. Da, am confirmat tuturor consulilor, inclusiv în Dubai, că pot să se abată de la criteriile stabilite și nu pot să le extindă, decât dacă asigură o informare onestă, transparentă pentru toți acei cetățeni de pe spațiul respectiv'', a punctat ea.
Potrivit Oanei Țoiu, trebuie asigurat tuturor cetățenilor României, familiilor și copiilor, care sunt câteva sute, acces nediscriminatoriu la informație.
Daciana Sârbu și Victor Ponta au declarat joi că fiica lor, Irina, a fost eliminată de pe lista pasagerilor din avionul de repatriere asistată de către MAE, care trebuia să aducă acasă cei 28 de copii aflați în tabără și care au rămas blocați în Emirate din cauza războiului din Orientul Mijlociu. Daciana Sârbu a declarat pentru Antena3.ro că fetița ei, Irina, a fost dată jos din autocarul care ducea copiii către aeroport și că i s-a spus că este ''o vulnerabilitate'' din cauza numelui pe care îl poartă. Fata a rămas în Consulatul României, singură și familia a reușit să găsească niște români care locuiesc acolo care să o ajute. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Oana Gheorghiu: Reforma companiilor de stat înseamnă ca statul să înceapă să se comporte ca un proprietar responsabil
Reforma companiilor de stat înseamnă ca statul român să înceapă să se comporte ca un proprietar responsabil, a declarat, joi, viceprim-ministrul Oana Gheorghiu. Ea a prezentat un bilanț privind reforma companiilor de stat. 'Această reformă a companiilor de stat este un subiect despre care s-a vorbit mult în ultimii an
Florin Roman: Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de Grindeanu; piromanul NORDIS dă foc României
București, 16 apr /Agerpres/ - Deputatul PNL Florin Roman a susținut, joi, că România este aruncată în instabilitate politică de președintele PSD, Sorin Grindeanu, subliniind că premierul Ilie Bolojan nu are de ce să accepte demisia cerută de acesta. 'România este aruncată în instabilitate politică de arogantul premier NORDIS al PSD
VIDEO Guvernul a reglementat mecanismul de preluare a creanțelor bugetare ale companiilor cu capital de stat
Guvernul a reglementat modul în care Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului preia creanțele bugetare ale unor societăți cu capital majoritar sau integral de stat.
VIDEO Coiful de la Coțofenești și cele două brățări vor fi aduse în țară săptămâna viitoare
Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice vor fi aduse în țară săptămâna viitoare, anunță purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.
Băluță îi transmite lui Ciucu să se concentreze mai mult pe problemele bucureștenilor și mai puțin pe amenințări politice
Președintele PSD București, Daniel Băluță, afirmă că primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, pare preocupat mai mult de declarații politice disperate, decât de administrația pe care o conduce și că acesta își exprimă îngrijorarea față de viitorul lui Ilie Bolojan în condițiile în care rezultatele guvernării arată 'doar dezastru pentru
Abrudean: Cea mai mare vulnerabilitate a unei țări este cearta internă
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat importanța stabilității politice, care înseamnă 'predictibilitate și încredere', România având nevoie de un parteneriat 'stabil între stat și cetățean'. 'Liniștea nu este un lux, este o strategie de dezvoltare. În aprilie 2026, România are nevoie
AEP: Partidele politice au primit subvenții de peste 15,4 milioane de lei în aprilie
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat joi că a virat în luna aprilie în contul a opt partide politice subvenții de la bugetul de stat în sumă totală de 15.469.735 lei. Potrivit unui comunicat al AEP, PSD a primit 5.132.729 lei, AUR - 3.035.063 lei, PNL - 2.794.434 lei, USR - 1.983.467 lei, Partidul S.O.S. România - 1.319.376
Ciucu: Ilie Bolojan nu este o marionetă; nu își va da demisia
Liberalii nu vor mai face coaliție cu PSD în cazul în care social-democrații vor demite guvernul printr-o moțiune de cenzură, a reiterat joi prim-vicepreședinte PNL Ciprian Ciucu, care a subliniat că premierul Ilie Bolojan 'nu este o marionetă' și nu își va da demisia. 'Larga majoritate a Partidului Național Liberal va face scut &
Ședință de guvern - joi; OUG privind accesul străinilor pe piața muncii, pe agendă
Guvernul va aproba, în ședința de joi, un proiect de ordonanță de urgență privind accesul străinilor pe piața muncii din România, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. În ședința de Executiv va fi aprobat și un proiect de ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea OUG nr. 23/2004 privind stabilirea unor
Bolojan anunță pierderea autorizațiilor în cazul proiectelor speculative cu energie electrică
Proiectele speculative din domeniul energiei electrice, care ocupă capacități în rețea fără a fi implementate, să își piardă autorizațiile, iar proiectele care dispun de finanțare să poată fi realizate într-un timp cât mai scurt, potrivit premierului Ilie Bolojan. Șeful Executivului a anunțat că miercuri a semnat o prop
Cancelaria premierului propune ANRE creșterea substanțială a garanției financiare pentru dezvoltatorii ce solicită racordarea la rețea
Cancelaria prim-ministrului a trimis către Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) o serie de propuneri în cadrul dezbaterii publice privind modificarea regulilor pentru racordarea la rețeaua electrică, între acestea fiind și cea referitoare la creșterea mai consistentă a garanției financiare. Potriv
Premierul Bolojan - convorbire cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei; invitație pentru o vizită oficială la București
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei, pe care l-a felicitat pentru rezultatul obținut la alegeri atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României. Potrivit unui comunicat al Guvernului, în cadrul discuției, cei doi oficia
Camera Deputaților/ USR cere sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă
USR a depus o sesizare, miercuri, la Biroul permanent, prin care solicită sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă pentru 'afirmații cu caracter injurios' în ședința de plen din 8 aprilie. 'În cadrul ședinței de plen a Camerei Deputaților din data de 8 aprilie 2026, domnul Dan Tanasă, deputat al Alianței pentru Unirea Ro
Deputatul Marius Budăi (PSD): România a intrat în recesiune tehnică
Deputatul Marius Budăi, prim-vicepreședintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), susține că 'România a intrat în recesiune tehnică'. Parlamentarul social-democrat arată, printr-un comunicat de presă transmis miercuri, că 'această situație este consecința directă a politicii de austeritate promovate de pre
Camera Deputaților/Proiect USR: Toate facturile emise consumatorilor vor fi calculate la cursul BNR
Deputatul USR Cezar Drăgoescu a propus un proiect de lege prin care toate facturile emise de operatorii economici pentru bunuri și servicii cu prețuri exprimate în euro sau în alte valute să fie calculate la cursul BNR din ziua precedentă emiterii facturii. Inițiatorul susține că această măsură ar elimina costurile suplimentare pe care români


