logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bolojan declară că nu va mai apropa bugetele unor companii cu pierderi care nu au planuri de restructurare

Image

Premierul Ilie Bolojan a subliniat, joi, că nu va mai aproba bugetele unor companii care înregistrează pierderi, dar nu au planuri de restructurare.

'În ședința de astăzi de guvern am atras încă o dată atenția miniștrilor că nu voi aproba bugete de companii cu pierderi care nu au planuri de restructurare, de reducere a pierderilor încorporate în buget. Pentru că aceste planuri sunt prinse în contractele de management ale directorilor. Ești director, foarte bine, îți iei salariul, dar cum reduci pierderile? (...) Ministerul, autoritatea tutelară trebuie să ceară acest plan de reducere, așa prevede legea. Și Ministerul de Finanțe nu avizează aceste bugete, până nu vede planul. Iar planul intră în contractul de management. În felul acesta, el este pus în situația: 'Poți să ai un salariu bun. Nu are nimeni treabă cu tine. Fă-ți datoria'', a spus prim-ministrul la Antena 3 CNN.

El a menționat că există companii sau primării care nu și-au făcut datoria și au pus Guvernul în 'fața faptului împlinit', astfel încât Executivul să suporte cheltuielile exagerate sau 'delăsarea', dar a subliniat că nu va mai permite astfel de situații.

'Avem acum o situație la Ministerul Transporturilor, în zona de CFR, unde în fiecare an - îmi spun colegii cu experiență mai mare - se întâmplă același lucru. Nu își prind în bugete suficienți bani pentru subvențiile către CFR Călători, de exemplu. CFR Călători nu plătește taxa de utilizare a infrastructurii la CFR Infrastructură. Și atunci încep blocajele și problemele. Oamenii nu își mai iau salariul și așa mai departe, generând presiuni ca Guvernul să le mai dea niște bani. În fiecare an primeau câte un miliard, în toamnă, subvenții, ca să rezolve aceste probleme. Dar la începutul anului nu au știut care e situația? Noi efectiv nu mai avem resurse ca să acordăm bani pentru aceste subvenții', a spus Bolojan.

Prim-ministrul a mai precizat că este 'anormal' să existe stabilitate și 'bonusuri de performanță' la conducerea unor companii care înregistrează pierderi.

'Acest pachet, care plafonează aceste indemnizații, abia acum a intrat în vigoare. E adevărat că el are efecte, dar pentru viitor. Pentru că toate conducerile acestea, cea mai mare parte, se bazează pe contracte care sunt blindat încheiate. Nu e o problemă că cineva câștigă bine într-o companie. Problema este dacă pentru acele câștiguri bune face ceva care să le justifice. Dacă compania are pierderi, dacă an de an pierderile nu se reduc, ci cresc, este anormal să existe stabilitate la conducerea acelor companii și bonusuri de performanță', a mai spus Ilie Bolojan. AGERPRES/(AS - redactor: Irinela Vișan, editor: George Onea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Citiţi şi:

Bolojan: Orice partid consideră că Guvernul nu-și face datoria are posibilitate să depună moțiuni de cenzură

Bolojan susține că majorarea salariului minim are un impact important în economie

Bolojan: Până acum, CCR nu a avut o decizie să impună un termen la care Guvernul să aștepte avizul CSM

Afisari: 414

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 02-05-2026 20:38

Deputatul AUR Ramona Lovin a inițiat o propunere legislativă de instituire a Medaliei 'Ilie Ilașcu'

Deputatul AUR Ramona Lovin a depus la Parlament o propunere legislativă privind instituirea Medaliei 'Ilie Ilașcu', o distincție onorifică destinată recunoașterii contribuțiilor la apărarea identității românești, promovarea culturii și susținerea comunităților românești din diaspora și din comunitățile istorice. Inițiativa

Politic 02-05-2026 16:31

Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene, la Erevan

Președintele Nicușor Dan va participa la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene (CPE), care va avea loc la Erevan, în Republica Armenia, în perioada 3-4 mai. Reuniunea de la Erevan se desfășoară sub egida temei 'Construind împreună viitorul: unitate și stabilitate în Europa' și continuă tradiția

Politic 02-05-2026 12:50

Sondaj CURS: 58 % dintre români spun că premierul Bolojan ar trebui să demisioneze; AUR - 34 % în intenția de vot

Peste jumătate dintre români (58 %) consideră că premierul Ilie Bolojan ar trebui să demisioneze, iar AUR conduce detașat în intenția de vot la alegerile parlamentare, potrivit unui sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS în perioada 28 aprilie - 1 mai.

Politic 02-05-2026 11:40

Oana Țoiu, despre incidentele cu drone rusești căzute pe teritoriul României: Am semnalat în Consiliul de Securitate al ONU

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a declarat că România a semnalat în Consiliul de Securitate al NATO incidentele legate de dronele rusești care au intrat pe teritoriul țării noastre. ''Am avut o intervenție în Consiliul de Securitate al Organizației Națiunilor Unite - a fost la începutul săptămânii

Politic 01-05-2026 16:33

1 Mai/ Oana Țoiu: Mulțumesc tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a transmis vineri un mesaj de 1 Mai, în care le mulțumește ''tuturor celor care nu fug de muncă atunci când devine grea''.

Politic 01-05-2026 16:18

PSD, PACE și AUR - reacții la scrisoarea vicepremierului Oana Gheorghiu: Votăm moțiunea de cenzură

Parlamentarii social-democrați vor vota fără ezitare moțiunea de cenzură, fără excepții, a anunțat vineri liderul deputaților PSD, Ștefan Ovidiu Popa, ca răspuns la scrisoarea transmisă de vicepremierul Oana Gheorghiu. În scrisoare, Oana Gheorghiu a adresat fiecărui deputat și senator al României un apel la înțelepciune și cu

Politic 01-05-2026 15:18

Bolojan, despre rămânerea la șefia partidului dacă moțiunea trece: PNL are un președinte ales la congres

Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat că, în cazul în care moțiunea de cenzură la adresa Guvernului va trece, aspectele legate de rămânerea sa la șefia partidului vor fi discutate intern de conducerea liberală, subliniind că Partidul Național Liberal are un președinte ales prin congres și nu există niciun fel de probleme pe această te

Politic 01-05-2026 14:56

Bolojan: Grupurile PNL din Parlament vor decide modalitatea de vot a liberalilor la moțiunea de cenzură

Președintele Partidului Național Liberal (PNL), Ilie Bolojan, susține că nu a fost stabilită o procedură privind votul parlamentarilor liberali la moțiunea de cenzură de săptămâna viitoare. El a declarat, vineri, la Suceava, că grupurile parlamentare PNL din Senat și Camera Deputaților vor decide dacă liberalii vor participa sau nu la vo

Politic 01-05-2026 14:31

Bolojan: Dacă moțiunea nu trece, Guvernul funcționează în condiții normale; va fi nevoie de consultări

Premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat vineri că, în cazul în care moțiunea de cenzură nu va fi votată în Parlament, Guvernul va funcționa în condiții normale, dar va fi nevoie de consultări parlamentare pentru găsirea unei formule de susținere stabile, având în vedere că România are câteva priorități de &

Politic 01-05-2026 13:55

1 Mai/ Grindeanu: Noi luptăm pentru echitate fiscală; e timpul să vorbim aplicat de o reducere a taxării pe muncă

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că este timpul să se vorbească aplicat de o reducere a taxării pe muncă, o reformă necesară pentru a diminua presiunea pe salariați. Sacrificarea a milioane de angajați nu este calea social-democraților, a transmis liderul PSD, președinte al Camerei Deputaților, într-un mesaj de

Politic 01-05-2026 12:24

Premierul Bolojan - la semnarea contractelor pentru două loturi din autostrada Pașcani - Suceava: E un moment important (FOTO/VIDEO)

Premierul Ilie Bolojan a participat, vineri, la semnarea contractelor pentru proiectarea și execuția a două loturi din autostrada Pașcani - Suceava.

Politic 01-05-2026 11:15

1 Mai/ Fifor: Respectul pentru muncă nu se rezumă la o zi pe an; înseamnă decizii ce țin cont de oameni, nu doar de calcule

Respectul pentru muncă nu se rezumă la o zi pe an, înseamnă corectitudine, decență și decizii care țin cont de oameni, nu doar de calcule, a arătat vineri deputatul PSD Mihai Fifor, într-un mesaj transmis de 1 Mai.

Politic 01-05-2026 11:02

VIDEO Premierul Ilie Bolojan - la inaugurarea unei noi creșe în municipiul Suceava (GALERIE FOTO)

Premierul Ilie Bolojan a participat, vineri, alături de ministrul Educației, Mihai Dimian, la inaugurarea unei noi creșe în municipiul Suceava.

Politic 01-05-2026 09:28

1 Mai/ Abrudean: O țară puternică nu se construiește pe populism, ci pe o așezare corectă; îmi doresc o Românie aliniată la valorile europene

O țară puternică nu se construiește pe populism, ci pe o așezare corectă - respect pentru cel care muncește, reguli egale pentru toți, o administrație care să fie partener, nu un obstacol, a transmis vineri președintele Senatului, Mircea Abrudean, într-un mesaj de Ziua Muncii. ''Respectul nu se oferă prin discursuri, ci prin valo

Politic 01-05-2026 08:42

Aurel-Cătălin Giulescu - numit președinte al Autorității pentru Digitalizarea României

Aurel-Cătălin Giulescu a fost numit în funcția de președinte al Autorității pentru Digitalizarea României, printr-o decizie a premierului Ilie Bolojan, publicată în Monitorul Oficial. Acesta îl înlocuiește în funcție pe Dragoș Cristian Vlad, numit în această calitate în 2022. Și decizia de eliber