Guvernul va aproba în ședința de joi data și calendarul alegerilor parțiale
Guvernul urmează să aprobe în ședința de joi proiectul de hotărâre privind stabilirea datei alegerilor locale parțiale pentru primarul general al municipiului București, președintele Consiliului Județean Buzău și pentru primari în unele circumscripții electorale.
Astfel, data alegerilor locale parțiale menționate va fi stabilită pentru 7 decembrie 2025.
În afară de Consiliul Județean Buzău și municipiul București, se vor desfășura alegeri parțiale pentru primari în alte 12 circumscripții electorale din următoarele localități: comuna Retea (județul Bihor), comuna Mihai Eminescu (județul Botoșani), comuna Marga (județul Caraș-Severin), comuna Dobromir, comuna Lumina (județul Constanța), orașul Găești (județul Dâmbovița), comuna Sopot (județul Dolj), comuna Valea Ciorii (județul Ialomița), comuna Vânători (județul Iași), comuna Poienile de sub Munte, comuna Șieu (județul Maramureș), comuna Cârța (județul Sibiu).
Prin alt proiect de hotărâre va fi aprobat calendarul acțiunilor din cuprinsul perioadei electorale a alegerilor locale parțiale din data de 7 decembrie.
'Programul calendaristic al acțiunilor din cuprinsul perioadei electorale depinde, în mod direct, de data la care vor avea loc alegerile locale parțiale. Având în vedere faptul că a fost propusă data de 7 decembrie 2025, ca dată pentru organizarea alegerilor în cauză, precizăm că data începerii perioadei electorale coincide cu momentul intrării în vigoare a hotărârii, respectiv cu data de 2 noiembrie 2025', se arată în nota de fundamentare a proiectului.
Va fi aprobat și un proiect de hotărâre pentru completarea HG nr. 178/2024 privind stabilirea cadrului general de implementare a operațiunilor cofinanțate din Fondul european pentru afaceri maritime, pescuit și acvacultură prin Programul pentru Acvacultură și Pescuit 2021-2027.
'Necesitatea introducerii unei prevederi exprese privind aprobarea prin ordin de ministru a metodologiilor aferente Programului pentru acvacultură și pescuit 2021-2027 (PAP 2021-2027) derivă din complexitatea implementării programului, din cerințele de conformare la legislația Uniunii Europene și din nevoia de coerență administrativă, conform recomandărilor reprezentanților Curții de Conturi a României - Autoritatea de Audit, precum și a procedurilor operaționale aferente implementării Programului pentru acvacultură și pescuit 2021-2027. Introducerea expresă a obligației de publicare a metodologiilor care se adresează beneficiarilor în Monitorul Oficial al României, Partea I, asigură respectarea principiului publicității actelor normative și a condițiilor de opozabilitate ale acestora, în conformitate cu dispozițiile articolul 11 din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă, potrivit cărora actele normative devin obligatorii numai după publicarea lor. Prin această reglementare se elimină orice ambiguitate cu privire la intrarea în vigoare și aplicabilitatea metodologiilor destinate beneficiarilor, garantând transparența și securitatea raporturilor juridice', se menționează în nota de fundamentare.
Printr-o altă hotărâre, Executivul va stabili schema de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră.
'Propunerea de act normativ corelează cadrul legislativ al UE existent, referitor la domeniul schimbărilor climatice aplicabil în perioada a patra a schemei ETS cu prevederile celor două directive menționate anterior: alocarea gratuită perioada 2026-2030, noile valori de referință pentru alocarea gratuită de certificate pentru activitățile de aviație, pentru instalațiile nou-intrate, pentru Fondul de modernizare, alocarea tranzitorie cu titlu gratuit în scopul modernizării sectorului energetic (opțională), alocarea gratuită pentru sectoarele aflate sub risc de relocare, extinderea schemei ETS la sectorul maritim și stabilirea unui nou ETS pentru sectorul transport rutier și clădiri, stabilirea scopurilor pentru utilizarea veniturilor obținute din certificatele destinate licitațiilor, inclusiv pentru sectorul transport rutier și clădiri, contribuind astfel la îndeplinirea obligațiilor României ca Stat Membru al Uniunii Europene de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră', conform notei de fundamentare a proiectului.
În ședința de guvern se va aproba și un proiect de hotărâre pentru modificarea anexei nr. 4 la HG nr. 731/2024 privind organizarea și funcționarea Ministerului Educației și Cercetării.
Astfel, prin proiectul de act normativ se stabilește că: 'Numărul total de posturi din învățământul preuniversitar de stat, inclusiv învățământul special, centrele județene de resurse și asistență educațională/Centrul Municipiului București de Resurse și Asistență Educațională, este de 293.852 de posturi'.
Va fi aprobată, prin memorandum, negocierea și semnarea Acordului între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind podul rutier peste râul Prut la frontiera între cele două state, între localitățile Bumbăta (România) și Leova (Republica Moldova). AGERPRES/ (AS - redactor: Daniel Florea, editor: Antonia Niță, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Turcan: Noua lege a salarizării trebuie construită pe echitate, responsabilitate, capacitate financiară și instituții mai bune
Deputatul PNL Raluca Turcan a afirmat, vineri, că principiile pe care trebuie construită noua lege a salarizării trebuie să țină cont de echitate, responsabilitate, capacitate financiară și instituții mai bune pentru cetățeni. 'Noua lege a salarizării nu este despre privilegii. Este despre echitate. După ani în care unele categorii din sistemul publi
Deputatul AUR Dan Tanasă, audiat de procurori în legătură cu postările în care instiga la boicotarea imigranților (surse)
Deputatul AUR Dan Tanasă a fost audiat vineri, la Parchetul General, în legătură cu postări ale sale pe Facebook în care instiga românii să boicoteze muncitorii imigranți, au declarat surse judiciare, pentru AGERPRES. Conform surselor citate, în acest dosar se fac cercetări pentru incitare la violență, ură sau discriminare împotri
Florin Manole (PSD), despre legea salarizării: Nu votăm o lege care să taie din veniturile salariaților
PSD are o poziție constructivă privind legea salarizării, dar nu va vota o lege pe baza căreia vor fi tăiate veniturile angajaților din sistemul public, a declarat vineri deputatul Florin Manole, la finalul unei întâlniri avute la Parlament cu liderii sindicatelor din sănătate. 'Poziția PSD raportat la legea salarizării este una constructivă, d
Burnete: Dezbaterea privind legea salarizării a fost una tehnică; o nouă discuție, săptămâna viitoare
Consilierul prezidențial Radu Burnete a declarat că dezbaterea de vineri, de la Palatul Cotroceni, privind legea salarizării a fost una tehnică și că urmează câteva zile în care partidele vor putea analiza proiectul. O nouă întrevedere ar urma să aibă loc marți, dar la aceasta vor participa și liderii partidelor, a transmis Burnete, înt
Senatorul Dehelean (USR): Modificarea HG pentru locuințele comunitare ar fi o minimă reparație morală în cazul Pașca
Senatorul USR Bihor, Silviu Dehelean, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că modificarea unei hotărâri de guvern pentru locuințele comunitare ar putea acoperi un vid legislativ și ar oferi sprijin inițiativelor sociale private, inclusiv celor destinate persoanelor vulnerabile din Bihor, dar ar reprezenta și 'o minimă reparație morală' a statului față de
Bolojan - mesaj de felicitare adresat noului prim-ministru al Ucrainei
Premierul interimar Ilie Bolojan i-a transmis felicitări vineri lui Serghi Korețki pentru numirea în funcția de prim-ministru al Ucrainei. 'Guvernul României va continua să colaboreze îndeaproape cu echipa dumneavoastră pentru a avansa proiectele noastre bilaterale. De asemenea, vom continua să sprijinim parcursul european al Ucrainei și
VIDEO România a semnat contractele pentru achiziția de elicoptere și sisteme radar prin programul SAFE, anunță Miruță
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a anunțat că vineri au fost semnate două contracte de achiziție prin programul SAFE, care presupun livrarea a 12 elicoptere de către compania Airbus și 12 radare de către Thales.
VIDEO Miruță semnalează cazul a două firme care au livrat Armatei containere neconforme
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat vineri că două firme din Slatina au livrat Armatei containere de campare neconforme și cu mare întârziere, în acest caz fiind dispusă cercetarea disciplinară a angajaților din MApN care au acceptat recepția acestor containere.
VIDEO Miruță spune că un comandant al unei unități militare deconta adidași și tricouri din banii Armatei
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a semnalat vineri mai multe ilegalități la o unitate militară din Murfatlar, unde comandantul deconta diverse lucruri pentru el și familia lui (adidași, trening, tricouri), punea militarii să muncească în gospodăria sa și primea de la subordonați produse alimentare și băuturi alcoolice.
Discuții privind legea salarizării, la Palatul Cotroceni
Reprezentanții partidelor pro-occidentale și ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, discută vineri, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR. Discuția, care va începe la ora 12:00, va fi coordonată de consilierul prezidențial Radu Burnete, informează Administrația Prezidențială. D
Nicușor Dan, după decizia CJUE privind prescripția: Vina pentru această situație revine Parlamentului
Președintele Nicușor Dan a declarat joi, referitor la decizia Curții de Justiție a UE vizând prescripția în România, că ''vina principală pentru această situație revine Parlamentului'. ''Sunt mai multe lucruri de spus aici. Un lucru care trebuie spus este că vina principală pentru această situație revine P
VIDEO Nicușor Dan: Sprijinul Statelor Unite pentru țara noastră a fost esențial în numeroase momente de răscruce
Sprijinul Statelor Unite ale Americii pentru țara noastră a fost esențial în numeroase momente de răscruce, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, care a participat la Muzeul Național de Istorie a României la vernisajul expoziției 'SUA-România. Istorie, diplomație și drumul spre democrație'.
Grindeanu: Perpetuarea stării actuale se datorează PNL și USR, care vor să fie în continuare la putere
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat că blocajul politic actual se datorează în principal PNL și USR, care doresc să rămână în continuare la putere. 'Trebuie să avem un guvern cât mai repede. Mi-e dificil să cred, în schimb, dacă vorbim din perspectivă politică, că acest lucru se va întâmpla. De ce? Pentru
VIDEO Nicușor Dan: Cred că un guvern tehnocrat ne-ar fi pus într-o situație mult mai bună
Președintele Nicușor Dan a afirmat joi că un guvern tehnocrat, pe o perioadă determinată de timp, ar fi plasat țara într-o situație mai bună decât cea actuală. El a subliniat că decizia formării unui nou guvern aparține în prezent partidelor politice. 'Soluția este acolo unde sunt voturile din Parlament, adică la partide. Eu am propus dou
Bolojan le-a spus sindicaliștilor că PNL va vota proiectul legii salarizării în varianta agreată cu Comisia Europeană
Președintele PNL, Ilie Bolojan, le-a dat asigurări, joi, reprezentanților confederațiilor sindicale, că PNL va vota în Parlament proiectul legii salarizării în varianta agreată cu Comisia Europeană. Conducerea Partidului Național Liberal s-a întâlnit joi, la sediul central al partidului, cu reprezentanții principalelor confederații sind






