logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

[email protected]

Ministrul Dezvoltării despre clasificarea localităților: Va trebui să reconsiderăm criteriile; analiza va continua

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat, joi, la Sebeș, că, din punctul său de vedere, este necesară o scădere a pragului în cazul criteriului demografic privind rangul orașelor și municipiilor, o analiză arătând faptul că în prezent sunt 205 astfel de unități administrativ-teritoriale care nu respectă acest criteriu.

Întrebat, joi, într-o conferință de presă, dacă urmează o reclasificare a localităților care nu mai corespund unui anumit standard ca număr de locuitori pentru a fi oraș sau municipiu, Cseke Attila a spus că a fost făcută o analiză 'strict profesională' la nivelul ministerului privind rangul localităților în România, susținând că 'niciun alt criteriu nu a fost luat în considerare'.

El a menționat că, în Legea 351 - Planul de amenajare a teritoriului național, sunt niște criterii pe care trebuie să le întrunească un oraș, o comună, un municipiu.

'Uitându-ne pe aceste criterii și pe datele din Recensământul populației, pentru că principalul criteriu se referă la populație, putem să vedem următorul lucru: din 103 municipii, 57 nu respectă acest criteriu, care astăzi este de 40.000 de locuitori pentru un municipiu. La orașe, din 216, 146 de orașe nu respectă acest criteriu demografic care este de 10.000 de locuitori. De asemenea, avem 45 de comune astăzi care au un număr de locuitori mai mare de 10.000, deci ar trebui să ajungă la rangul de oraș. Din cele 45, avem două comune care chiar depășesc 40.000 de locuitori, Florești și Chiajna, și ar trebui să ajungă la rangul de municipiu, și avem și trei orașe - Bragadiru, Voluntari și Popești Leordeni, în zona metropolitană a Bucureștiului, care astăzi sunt orașe, dar au peste 40.000 de locuitori, deci ar trebui să fie municipiu văzând numai strict acest criteriu demografic', a explicat ministrul.

Cseke Attila a adăugat că această analiză va continua.

'Dacă ne uităm în cei 25 de ani sau 24 de ani de când avem în vigoare aceste criterii, abordarea din punct de vedere al amenajării teritoriului național nu a fost o abordare consecventă. Pe partea legislativă, da, dar pot să vă spun ce s-a întâmplat în 2001, când s-au aprobat aceste criterii pentru prima dată. Până atunci nu am avut asemenea criterii. Dar din momentul aprobării criteriului, am făcut o radiografie la acel moment și la acel moment aveam 13 orașe și 13 municipii care nu respectau criteriile de atunci. Care criterii de atunci nu erau criteriile de astăzi. Criteriile de atunci erau de 5.000 de locuitori la orașe și de 25.000 de locuitori la municipii', a spus acesta.

În 2007, criteriile s-au modificat, iar pragurile au fost urcate la 10.000 și la 40.000, ele fiind în vigoare și astăzi.

'Dacă ne uităm din 2001 cum am evoluat pe această chestiune, atunci putem să spunem că în 2001 am avut 26 de UAT-uri care nu îndeplineau acest criteriu demografic, astăzi avem 205 orașe și municipii care nu respectă acest criteriu, în condițiile în care, în același timp, avem 48 de comune care ar trebui să urce mai sus, ca orașe și municipii. Această analiză a fost făcută, analiza va continua, pentru că nu este singurul criteriu pentru determinarea rangului unei localități, și când o să finalizăm analiza și pe celelalte criterii vom veni în coaliție să vedem în urma acestei analize care este decizia și care este modalitatea de abordare a acestei problematici', a arătat ministrul.

Acesta a afirmat că, din punctul său de vedere, cel puțin la stadiul actual al analizei, este necesară o scădere a pragului, a criteriului demografic.

'Este evident că ceea ce era o perspectivă la începutul anilor 2000, în 2025 e o altă perspectivă, chiar dacă avem și exemple în care orașe au crescut ca număr de populație, dar nu este o tendință majoritară și atunci dacă ne uităm la criteriul din 2001, unde am avut 25.000 la municipii și 5.000 la orașe, chiar dacă poate nu atât de mult, va trebui, după părerea noastră, să mai reconsiderăm criteriile care sunt destul de înalte astăzi cu 40.000 și cu 10.000', a conchis Cseke Attila. AGERPRES/(A - redactor: Marinela Brumar, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Andreea Preda)

 

Citiţi şi:

Ministrul Cseke Attila: Trebuie luată cât mai rapid decizia privind reforma administrației locale

Ministrul Dezvoltării: 60 de creșe finalizate până la sfârșitul anului prin programul 'Sfânta Ana', cu fonduri europene

Ministrul Dezvoltării: În octombrie vor fi achitate facturi de 2,5 miliarde de lei pe Programul 'Anghel Saligny' 

Afisari: 3841

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 07-12-2025 10:56

LocaleParțiale2025/ Buzău: Solicitări pentru urna mobilă de la 13 persoane arestate și 86 de pacienți internați în spitale

Un număr de 13 persoane aflate în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Buzău și 86 de pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență (SJU) și în secțiile exterioare ale unității spitalicești au făcut solicitări pentru a vota cu urna mobilă, duminică, la alegerile pentru desemnarea președintelui

Politic 07-12-2025 10:48

LocaleParțiale2025/ Buzău: Mihai Răzvan Moraru, candidatul susținut de PNL și USR, a votat pentru speranțele buzoienilor

Mihai Răzvan Moraru, candidatul comun al Partidului Național Liberal (PNL) și Uniunii Salvați România (USR) pentru funcția de președinte al Consiliului Județean (CJ) Buzău, a declarat, la ieșirea de la urne, că a votat pentru speranțele pe care le-a adunat de la buzoieni și pentru dezvoltarea serviciilor publice și infrastructurii. Antre

Politic 07-12-2025 10:33

LocaleParțialePMB2025/ Băsescu: Am votat îngrijorat; România nu e într-o situație grozavă

Fostul președinte Traian Băsescu a declarat duminică, după ieșirea de la urne, că a votat ''îngrijorat'', pentru că România nu este într-o situație ''grozavă'', adăugând că nu alegerile pentru Capitală vor rezolva lucrurile. ''România nu e într-o situație grozavă. Sigu

Politic 07-12-2025 10:25

LocaleParțialePMB2025/ Gheorghe Macovei (PRM): Am votat pentru un București în care vocea fiecăruia contează

Candidatul Partidului România Mare la Primăria Capitalei, Gheorghe Macovei, a declarat că a votat duminică pentru respect, demnitate și credință. ''Ieșiți la vot, fiecare vot contează! Am votat pentru cetățeni, pentru respect, pentru demnitate și pentru credință. Cred cu tărie că o societate puternică se clădește pe valori autent

Politic 07-12-2025 10:23

LocaleParțialePMB2025/ Cătălin Drulă: Am votat cu încredere și optimism pentru un nou început pentru București

Candidatul USR la Primăria Capitalei, Cătălin Drulă, a declarat, duminică, la ieșirea la urne, că a votat cu încredere și optimism pentru un nou început în administrarea municipalității bucureștene, care are nevoie de un buget ''corect'', precum și de dezvoltarea rețelei de transporturi și termoficare. '&#

Politic 07-12-2025 10:08

LIVE LocaleParțialePMB2025/ Nicușor Dan: Am votat pentru o Românie în Occident, pentru cineva care nu se apropie de corupție

Președintele Nicușor Dan a declarat că a votat, duminică, pentru o Românie occidentală și pentru o persoană care să nu fie coruptă. El a venit la vot însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru, dar aceasta nu a votat.

Politic 07-12-2025 10:07

LocaleParțialePMB2025/ AEP: Până la ora 10:00, au votat 3,65% dintre alegători pentru Primăria Capitalei

Până la ora 10:00, au votat, duminică, la alegerile pentru funcția de primar al Capitalei, 65.922 alegători, reprezentând 3,65% din numărul celor înscriși în listele electorale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP). Dintre aceștia, 59.847 au votat pe liste permanente ș

Politic 07-12-2025 10:04

LocaleParțiale2025/ Buzău: Până la ora 10 au votat 3,10% dintre alegători (AEP)

Până la ora 10:00 au votat, duminică, la alegerile locale parțiale organizate în județul Buzău pentru alegerea președintelui Consiliului Județean, 11.226 de alegători, reprezentând 3,10% din numărul celor înscriși în listele electorale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Politic 07-12-2025 09:45

LocaleParțiale2025/ Buzău: Candidatul AUR a votat cu ''speranța că lucrurile se pot schimba cu adevărat'' în județ

Candidatul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) la funcția de președinte al Consiliului Județean (CJ) Buzău, Ștefăniță-Alin Avrămescu, a declarat duminică, după ieșirea de la urne, că a votat cu speranța și încrederea că lucrurile se pot schimba cu adevărat în Buzău. Deputatul AUR a votat, în jurul orei 8:00, la secți

Politic 07-12-2025 09:40

LocaleParțiale2025/ Ciolacu, la vot: Am făcut cel mai mare pas în cariera mea politică, am venit acasă

Marcel Ciolacu, candidatul PSD pentru funcția de președinte al Consiliului Județean (CJ) Buzău, a declarat, după ce și-a exprimat opțiunea la urne, că a votat pentru un ''parteneriat real'' cu Primăria Municipiului Buzău, el subliniind și că a făcut ''cel mai mare pas'' din cariera sa politică - acela de a veni acasă.

Politic 07-12-2025 09:39

LocaleParțialePMB2025/ Anca Alexandrescu: Am votat pentru un București în care să se poată trăi

Candidata independentă la Primăria Capitalei Anca Alexandrescu a votat, duminică dimineața, pentru un București ''în care să se poată trăi'', adăugând că, împreună cu cetățenii, va pune orașul pe primul loc și ''va face dreptate''. ''Am votat pentru un oraș în care să se poată tră

Politic 07-12-2025 09:31

LocaleParțialePMB2025/ Ciucu (PNL): Am votat pentru proiecte, pentru un București dezvoltat

Ciprian Ciucu, candidatul PNL pentru funcția de primar general al Capitalei, a declarat că a votat duminică ''pentru proiecte, pentru un București dezvoltat'', și nu pentru ''certuri sterile''. ''Am votat pentru proiecte, pentru un București dezvoltat, nu pentru certuri sterile. Am votat pentru integritate, a

Politic 07-12-2025 09:23

LocaleParțialePMB2025/ Burcea (POT): Am votat cu gândul schimbării

Candidatul POT la Primăria Capitalei, George Burcea, a declarat, duminică, după ieșirea de la urne, că a votat 'cu gândul schimbării'. 'Am votat cu gândul schimbării, am votat cu inima, cu sufletul și cu încrederea în Dumnezeu și cu faptul că Bucureștiul se poate schimba prin noi', a afirmat Burcea.

Politic 07-12-2025 09:22

LocaleParțialePMB2025/Ciceală: Am votat pentru bucureșteni și cum va arăta orașul nostru pentru viitor

Candidata SENS pentru funcția de primar general al Capitalei, Ana-Maria Ciceală, a declarat că a votat duminică pentru bucureșteni și cum va arăta orașul în viitor. 'Am votat pentru bucureșteni și cum va arăta orașul nostru pentru viitor. Ne-am obișnuit să ne trăim viețile de pe o zi pe alta, cu capul în pământ, fără să n

Politic 07-12-2025 08:14

LocaleParțiale2025/Buzău/AEP: Până la ora 8:00 au votat 2.784 de alegători (0,77%)

Până la ora 8:00 au votat, duminică, la alegerile locale parțiale organizate în județul Buzău pentru alegerea președintelui Consiliului Județean, 2.784 de alegători, reprezentând 0,77% din numărul celor înscriși în listele electorale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.