logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bolojan: Rezolvarea pensiilor magistraților e jalon în PNRR; sper că la următoarea ședință a CCR se va închide acest subiect

Imagine din galeria Agerpres

Rezolvarea pensiilor magistraților reprezintă un jalon din PNRR de care sunt condiționate fonduri de sute de milioane de euro, a subliniat joi seara premierul Ilie Bolojan, care și-a exprimat speranța că la următoarea ședință a Curții Constituționale a României (CCR) 'se va închide acest subiect'.

'Aici sunt trei aspecte pe care le-aș putea puncta. Într-adevăr, rezolvarea pensiilor magistraților este un jalon, deci o obligație pe care România și-a asumat-o în anii trecuți, de care depinde o sumă de peste 200 de milioane de euro, pe care România nu a primit-o în momentul de față și mai avem încă două jaloane, care fiecare are 200-300 de milioane de euro. În total, cele trei jaloane sunt peste 800 de milioane de euro, pe care, într-adevăr, dacă nu le respectăm, nu le punem în practică, nu ne luăm acești bani. E o sumă destul de importantă. Asta ar fi să spunem partea care e legată de fonduri europene', a declarat Bolojan, la postul B1 TV.

Potrivit premierului, 'cele două probleme de bază, pe care nu le vom putea ocoli niciodată, sunt aspectele care țin de suportabilitatea socială și de sustenabilitatea acestor sisteme'.

'Și trebuie să discutăm deschis. Oamenii nu susțin, nu e vorba de că vrea un om politic sau altul, nu mai susțin pur și simplu să avem categorii sociale, că sunt magistrați sau nu sunt magistrații care se pensionează la 48 - 50 de ani, care au niște pensii cât ultimul salariu, pentru că este o chestiune de nedreptate socială. Și, oricum am lua-o, nu există suport pentru o asemenea situație și este un lucru anormal din toate punctele de vedere, pentru că nu există nicăieri în Europa astfel de situații', a punctat el.

Șeful executivului a adăugat că pensionarea la vârsta de 50 de ani aplicată în prezent unor categorii profesionale nu este suportabilă din punct de vedere economic.

'Nu trebuie să ne ascundem. Gândiți-vă că această pensionare anticipată a multor categorii, nu doar judecătorii sunt în această situație, face ca să avem oameni care sunt în deplinătatea puterilor, cu o mare experiență profesională, care nu sunt valorificați între 50 și 65 de ani. Și suntem în o situație în care doar 53% din românii de peste 55 de ani sunt prinși într-o activitate economică. Pur și simplu ceilalți sunt în diferite forme de pensionări anticipate, unii sunt plecați în străinătate', a explicat Ilie Bolojan.

Premierul a argumentat că nu putem avea sisteme de pensii bune, sisteme care fac o educație de calitate sau sisteme de medicină care oferă servicii medicale bune, dacă nu avem resurse pentru ele.

'Și resursele nu le putem lua decât de la cei care lucrează. Gândiți-vă că un om care a ieșit la 50 de ani primește o pensie până la 75-77 de ani, cât este vârsta medie, să spunem, durata medie de viață în România, deci 25 de ani este plătit la valoarea ultimului salariu, gândiți-vă că nu mai este suportabil din punct de vedere al sistemului de pensii și al unei economii. Și în fiecare an lucrurile se complică, pentru că ies noi generații, și trebuie deci să corectăm aceste lucruri. Și este o necesitate și eu sper că la următoarea ședință a Curții Constituționale se va închide și acest subiect', a subliniat premierul.

Ilie Bolojan a menționat că este mulțumit că pachetele de măsuri pe care Guvernul și-a angajat răspunderea și care au fost declarate constituționale de CCR își vor face efectele în perioada următoare.

'Eu sunt bucuros, dacă pot să spun așa, că trei din cele cinci pachete au fost declarate constituționale. Ele își vor face efectele în perioada următoare și, că ne place, că nu ne place erau niște salarizări gândiți-vă în autoritățile de reglementare - ANCOM, ASF, ANRE - care erau oricum ieșite din orice normalitate. Nu mai puteam continua așa, vor trebui să le reducă. Gândiți-vă ce se întâmpla în companiile de stat, unde din nou n-aveam performanță, să stea tot timpul cu mâna întinsă către Guvern, 'să ni se dea subvenții, să ni se acopere pierderile, dar noi luăm bonusuri de performanțe'. Nici asta nu mai putea continua. Și să ne gândim la sistemul de sănătate, unde acest pachet care a fost adoptat, această lege creează condiții pentru a avea un sistem de sănătate mult mai funcțional, mult mai eficient și la final niște servicii mai bune, nu cu costuri mai mari', a mai transmis șeful Guvernului.

Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 20 octombrie, sesizarea Înaltei Curți de Casație de Justiție în legătură cu legea privind pensiile magistraților, pentru care Guvernul și-a angajat răspunderea în Parlament.

La începutul lunii septembrie, Secțiile Unite ale Înaltei Curți de Casație de Justiție au decis sesizarea Curții Constituționale a României în legătură cu legea privind pensiile de serviciu ale magistraților. AGERPRES / (A - redactor: Cătălina Matei, editor: Marius Frățilă, editor online: Anda Badea)

Afisari: 476

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 15-04-2026 20:58

Bolojan anunță pierderea autorizațiilor în cazul proiectelor speculative cu energie electrică

Proiectele speculative din domeniul energiei electrice, care ocupă capacități în rețea fără a fi implementate, să își piardă autorizațiile, iar proiectele care dispun de finanțare să poată fi realizate într-un timp cât mai scurt, potrivit premierului Ilie Bolojan. Șeful Executivului a anunțat că miercuri a semnat o prop

Politic 15-04-2026 20:46

Cancelaria premierului propune ANRE creșterea substanțială a garanției financiare pentru dezvoltatorii ce solicită racordarea la rețea

Cancelaria prim-ministrului a trimis către Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) o serie de propuneri în cadrul dezbaterii publice privind modificarea regulilor pentru racordarea la rețeaua electrică, între acestea fiind și cea referitoare la creșterea mai consistentă a garanției financiare. Potriv

Politic 15-04-2026 19:07

Premierul Bolojan - convorbire cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei; invitație pentru o vizită oficială la București

Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei, pe care l-a felicitat pentru rezultatul obținut la alegeri atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României. Potrivit unui comunicat al Guvernului, în cadrul discuției, cei doi oficia

Politic 15-04-2026 14:01

Camera Deputaților/ USR cere sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă

USR a depus o sesizare, miercuri, la Biroul permanent, prin care solicită sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă pentru 'afirmații cu caracter injurios' în ședința de plen din 8 aprilie. 'În cadrul ședinței de plen a Camerei Deputaților din data de 8 aprilie 2026, domnul Dan Tanasă, deputat al Alianței pentru Unirea Ro

Politic 15-04-2026 13:29

Deputatul Marius Budăi (PSD): România a intrat în recesiune tehnică

Deputatul Marius Budăi, prim-vicepreședintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), susține că 'România a intrat în recesiune tehnică'. Parlamentarul social-democrat arată, printr-un comunicat de presă transmis miercuri, că 'această situație este consecința directă a politicii de austeritate promovate de pre

Politic 15-04-2026 12:32

Camera Deputaților/Proiect USR: Toate facturile emise consumatorilor vor fi calculate la cursul BNR

Deputatul USR Cezar Drăgoescu a propus un proiect de lege prin care toate facturile emise de operatorii economici pentru bunuri și servicii cu prețuri exprimate în euro sau în alte valute să fie calculate la cursul BNR din ziua precedentă emiterii facturii. Inițiatorul susține că această măsură ar elimina costurile suplimentare pe care români

Politic 15-04-2026 12:22

Andrei Baciu s-a întâlnit cu secretarul general adjunct al ONU; AI schimbă tehnologia și arhitectura puterii în societate

Vicepreședintele Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților, Andrei Baciu, s-a întâlnit săptămâna trecută, la sediul Națiunilor Unite, cu secretarul general adjunct al ONU, Amandeep Singh Gill, cei doi discutând despre noua realitate generată de inteligența artificială.

Politic 15-04-2026 12:16

Camera Deputaților: Parlamentarii USR critică PSD și PNL pentru absenteismul din plen

Parlamentarii USR au criticat miercuri PSD și PNL pe motiv că ar folosi sistemul hibrid pentru ședințele de plen 'pentru a-și asigura majoritatea', indiferent dacă deputații sunt sau nu prezenți. În plenul Camerei Deputaților de miercuri și-au înregistrat prezența 162 de deputați, ședința desfășurându-se în format mixt. Au avut

Politic 15-04-2026 12:00

PACE - Întâi România anunță deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură

Senatorul PACE - Întâi România Ninel Peia a anunțat, miercuri, deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură intitulată 'Progresismul ucide România - Guvernul Bolojan a adus foamea și frigul în casele românilor!'. 'Dragi români, astăzi, începem asaltul asupra guvernului progresist Bolojan

Politic 15-04-2026 11:51

Grindeanu: România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcție greșită a țării

România are nevoie 'urgent' de o resetare pentru a schimba actuala direcție a țării, care este 'greșită', a transmis, miercuri, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, lider al PSD. 'Trei vești proaste pentru economie ne arată clar și concret de ce România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcț

Politic 15-04-2026 09:40

Guvern: Ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban

România va acorda un ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban, constând în 15 tone de alimente, corturi și cazarmament. Potrivit unui comunicat al Guvernului, decizia a fost luată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență, convocat de prim-ministrul Ilie Bolojan, și răspunde solicitării de sprijin umanitar primită de Româ

Politic 14-04-2026 20:28

Ministrul de Externe - convorbire cu omologul pakistanez; au discutat despre perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a avut marți o convorbire telefonică cu viceprim-ministrul și ministrul de externe al Pakistanului, Mohammad Ishaq Dar, context în care s-a discutat despre negocierile de la Islamabad și perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz. 'România este afectată de conflictele din Ori

Politic 14-04-2026 16:04

Kelemen Hunor despre o reconciliere în coaliție: Până în ultima clipă totul este posibil

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că există șanse reale de reconciliere între PSD și PNL în cadrul coaliției de guvernare, subliniind că 'până în ultima clipă, totul este posibil'. Întrebat la Parlament dacă vede posibilă o împăcare între PNL, condus de Ilie Bolojan, și PSD, condus de

Politic 14-04-2026 15:44

Kelemen Hunor: Colaborarea România-Ungaria rămâne esențială, așteptăm noul program de guvernare

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că menținerea unei colaborări solide între guvernele României și Ungariei este importantă, subliniind totodată că așteaptă prezentarea viitorului program de guvernare al Budapestei după alegerile desfășurate duminică. El a precizat că a discutat cu Peter Magyar, liderul partidului Tisza, și

Politic 14-04-2026 15:16

Parlament/Peiu: Moțiunea de cenzură nu se va raporta la certurile din coaliție, ci la prestația guvernului Bolojan

Moțiunea de cenzură inițiată de AUR nu va avea legătură cu tensiunile din coaliție sau cu eventualele nemulțumiri ale PSD, ci va viza întreaga activitate a Guvernului Bolojan, a declarat marți liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. El a precizat că a discutat prin mesaje cu parlamentarii grupului PACE - Întâi România.