logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Consultări la Cotroceni/ Bolojan: Ne-am exprimat disponibilitatea de a participa la guvernare

Imagine din galeria Agerpres

Liberalii și-au exprimat disponibilitatea, la consultările de miercuri de la Palatul Cotroceni, de a participa la guvernare, a anunțat președintele interimar al partidului, Ilie Bolojan, care a menționat că România este într-o situație economică ''complicată'', iar PNL este și el ''parțial'' responsabil.

''Suntem într-o situație economică complicată, în care avem un deficit bugetar mare, care se apropie de cel de anul trecut, pe care nu-l mai putem duce în această formă o lungă perioadă de timp. Avem o creștere accelerată a datoriei. În acest ritm urmează ca la începutul anului viitor să depășim o îndatorare mai mare de 60% din PIB. Avem o absorbție scăzută a fondurilor europene care ne creează probleme cu privire la susținerea investițiilor care generează dezvoltare. Toate aceste probleme sunt pe fondul gestiunii bugetare din anii trecuți în care am consumat în general mai mult decât ne-am putut permite. Asta înseamnă că, în afară de a cheltui mult mai mult, avem, din păcate, și o scădere a volumului de investiții străine directe în România ceea ce încetinește creșterea economică și, de asemenea, e nevoie de măsuri pentru a corecta aceste acumulări negative'', a afirmat Bolojan, la Palatul Parlamentului.

Potrivit liderului liberal, PNL este 'parțial' responsabil pentru această situație. ''Partidul Național Liberal este și el parțial responsabil pentru această situație. Prin urmare, ne-am exprimat atât faptul că suntem conștienți de această răspundere, dar și disponibilitatea de a participa la guvernare în așa fel încât să putem lua măsuri pentru a redresa situația și atunci sunt măsurile de urgență și, de asemenea, cele care țin de perspectiva medie și pe termen lung'', a menționat liderul PNL.

El a precizat că în prezent se discută despre măsurile urgente, respectiv deficitul bugetar și fondurile europene.

''Pe componenta de deficit înseamnă că, indiferent ce Guvern vine, trebuie să se ia măsuri, pe de o parte, pentru a asigura finanțarea în continuare a acestui deficit, deci pentru ca România să rămână o țară de încredere, o țară sigură pentru investitori, pentru creditori. Asta înseamnă să ne menținem ratingul de țară. De asemenea, tot o măsură urgentă este de a scădea acest deficit, iar în ceea ce privește fondurile europene urgentarea absorbției acestora este o componentă foarte importantă'', a explicat Bolojan.

Liderul PNL a afirmat că liberalii vor fi dispuși să susțină un pachet de măsuri complexe care să nu bulverseze economia țării și care vizează mai multe componente.

''O reducere a cheltuielilor de funcționare a statului român, o reducere a ineficienței cu tot ceea ce înseamnă aceste aspecte, analiza fiecărei instituții, acolo unde poate fi redus personalul cred că se impune reducerea de personal, acolo unde putem fi mai eficienți trebuie să o facem, eliminarea sinecurilor, a oricăror cheltuieli care nu pot fi justificate, descentralizare, debirocratizare, simplificare în așa fel încât să oferim servicii la fel de bune, dar cu un volum de cheltuieli mult mai mic din partea statului'', a detaliat Ilie Bolojan.

Conform acestuia, a doua componentă vizează creșterea veniturilor bugetului de stat. ''Avem astăzi venituri importante care nu sunt încasate și e nevoie să creștem cota de încasare a acestor venituri și este posibil ca în acest complex de măsuri să fim și în situația în care să putem crește, să fim nevoiți, subliniez, taxe și impozite. O componentă importantă este cea de investiții. E nevoie de o prioritizare a acestora, de o analiză a modului în care ele sunt factori de multiplicare și acolo unde aceste aspecte nu sunt respectate e nevoie poate de o eșalonare sau o reanalizare a acestora în așa fel încât să reușim, pe de o parte, să avem cheltuieli cât mai mici posibile într-un termen cât mai scurt, dar fără să dezechilibrăm sistemul public, să menținem o situație economică stabilă și deci să nu ne bulversăm economia și în continuare să creăm condiții pentru dezvoltare menținând un nivel bun de investiții'', a mai explicat Bolojan.

El a spus că în ceea ce privește accesarea fondurilor europene este nevoie de o renegociere a PNRR, deoarece sunt puncte pe care România nu le mai poate respecta.

''Este nevoie de urgentarea respectării jaloanelor acestor măsuri care trebuie luate pentru a ne putea elibera tranșele și a ne accesa banii europeni și este nevoie de înlocuirea unor proiecte, pentru că unele dintre proiectele care sunt în PNRR, mă gândesc, de exemplu, la o parte din domeniul sănătății, la construcția de spitale nu pot fi finalizate până anul viitor și ar fi nevoie ca aceste proiecte să fie trecute pe o finanțare de stat, iar ele să fie înlocuite de proiecte care pot fi finalizate în așa fel încât, pe de o parte, să le putem închide pe toate, dar să ne putem trage și banii europeni pentru a asigura dezvoltarea în continuare a țării noastre'', a menționat președintele interimar al PNL.

Președintele Nicușor Dan are miercuri consultări informale cu partidele și formațiunile politice parlamentare pe tema situației economice și politice a țării. AGERPRES/(A - redactor: Florentina Peia, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)

Citește și:

LIVE UPDATE Consultări la Cotroceni/ Discuții cu partidele și formațiunile parlamentare despre situația economică și politică 

Nicușor Dan: Cele patru partide pro-occidentale îmi doresc să fie în Guvern

Consultări Cotroceni/Președintele Nicușor Dan discută cu partidele despre situația economică și politic

Discuții informale președinte-partide în vederea formării noului Guvern (cronologia consultărilor) 

Afisari: 257

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 29-05-2025 22:22

Georgiana Teodorescu (AUR): Decizia CCR privind secretizarea declarațiilor de avere, scandaloasă; liber la banul public

Europarlamentarul AUR Georgiana Teodorescu afirmă că decizia Curții Constituționale privind secretizarea declarațiilor de avere este 'scandaloasă, subminează ani întregi de eforturi pentru transparență și integritate în viața publică' și se poate traduce în 'liber la banul public, fără urmă de control'. 'A

Politic 29-05-2025 21:38

Nicușor Dan: Decizia CCR, în contradicție cu un principiu esențial al democrației - transparența în exercitarea funcțiilor publice.

Președintele Nicușor Dan afirmă că decizia Curții Constituționale referitoare la declarațiile de avere este 'în contradicție cu un principiu esențial al democrației - transparența în exercitarea funcțiilor publice'. 'Accesul cetățenilor la informații privind declarațiile de avere ale demnitarilor este o garanție a integ

Politic 29-05-2025 20:53

Birchall: Decizia CCR de a elimina caracterul public al declarațiilor de avere și interese - un regres grav și periculos

Fostul ministru al Justiției Ana Birchall a declarat, joi, că decizia Curții Constituționale de a elimina caracterul public al declarațiilor de avere și de interese este 'un regres grav și periculos', menționând că Ministerul Justiției are obligația să vină de urgență cu o propunere legislativă care să corecteze această situație printr-o reglementare cl

Viata Parlamentara 29-05-2025 20:25

SRI răspunde Parlamentului: Directorul serviciului de informații externe al Franței nu a vizitat România în 2025

Informațiile potrivit cărora Nicolas Lerner, directorul serviciului de informații externe al Franței (DGSE), ar fi efectuat o vizită în România în acest an sunt 'false' și reprezintă 'o formă de dezinformare', precizează Serviciul Român de Informații (SRI) într-un răspuns adresat deputatului Eugen Bejinariu, președintele

Politic 29-05-2025 19:30

Dominic Fritz propune modificarea legislației și utilizarea tehnologiei pentru verificarea automatizată a averii demnitarilor

Președintele interimar al USR, Dominic Fritz, propune o revizuire 'rapidă' a legislației, după ce Curtea Constituțională a decis că demnitarii și funcționarii publici nu mai sunt obligați să facă publice declarațiile de avere. El susține o reformă a Agenției Naționale de Integritate (ANI) și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală

Politic 29-05-2025 18:01

USR lucrează la un pachet de măsuri pentru reducerea risipei bugetare: sporul de antenă totalizează 6 miliarde de lei

USR lucrează la un pachet de măsuri pentru reducerea risipei bugetare, reforma aparatului de stat și 'tăierea' birocrației. Echipa de lucru, condusă de președintele interimar al USR, Dominic Fritz, a fost alcătuită în contextul consultărilor informale convocate de președintele Nicușor Dan, reiese dintr-un comunicat transmis de Un

Politic 29-05-2025 17:10

Cseke Attila: Alocăm peste 11 milioane de lei pentru consolidarea seismică și construirea a trei unități de învățământ

Ministerul Dezvoltării alocă 11.326.373 de lei pentru consolidarea seismică și construirea a trei unități de învățământ, a anunțat, joi, ministrul Cseke Attila. Astfel, Ministerul Dezvoltării alocă peste 3 milioane de lei pentru construirea unei grădinițe în comuna Coțofenii din Dos, județul Dolj, iar peste 1,6 milioane de le

Politic 29-05-2025 16:13

Grindeanu, despre intrarea la guvernare: Nu am spus 'nu', nu am spus nici 'da'; vrem să consultăm baza partidului, poate unora nu le place

Intrarea Partidului Social Democrat la guvernare este decizia noastră, iar atunci când o vom lua vreau să avem toate datele, a transmis, joi, președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, într-o conferință de presă. 'Am văzut - și nu o dată - dorința de a avea PSD-ul în interiorul coaliției de guvernare. N-am spus '

Politic 29-05-2025 15:58

Sorin Grindeanu: Un program de guvernare nu se face niciodată la Cotroceni; demersul președintelui - spre informare

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că un program de guvernare nu se face la Palatul Cotroceni, iar consultările din zilele acestea propuse de Nicușor Dan sunt demersuri din dorința de informare a președintelui și din dorința acestuia de a fi parte la găsirea soluțiilor pentru redresarea țării. Grindeanu a spus la

Politic 29-05-2025 15:32

Nicușor Dan: Sunt informat despre evoluția inundațiilor; am cerut autorităților să intervină rapid

Președintele Nicușor Dan a transmis, joi, că este informat în timp real cu privire la inundații și că a solicitat autorităților să intervină rapid, să mobilizeze toate resursele necesare și să ia măsuri urgente pentru salvarea vieților oamenilor și protejarea bunurilor. 'Gândurile mele se îndreaptă către familiile lovite

Politic 29-05-2025 14:35

Guvernul alocă 91 de milioane de lei pentru plata cotizației la Instrumentul European pentru Pace

Guvernul a aprobat, joi, alocarea a 93,1 milioane lei pentru plata cotizației României la Instrumentul European pentru Pace (European Peace Facility - EPF). Suma se alocă din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, pentru bugetul Ministerului Afacerilor Externe, a informat un comunicat al Executivului remis AGERPRES.

Politic 29-05-2025 14:16

Cuantumul alocației de masă care poate fi decontat în cadrul programelor de tineret, majorat de Guvern

Guvernul a aprobat, joi, prin hotărâre, actualizarea cuantumului alocației de masă care poate fi decontat în cadrul programelor de tineret pentru asigurarea unor condiții mai bune în desfășurarea acestora și pentru adaptarea normelor de cheltuieli la realitățile economice actuale. Astfel, cuantumul alocației de masă pentru pa

Politic 29-05-2025 14:15

Ministrul Mediului, Mircea Fechet: Agricultorii afectați de breșele făcute în diguri vor fi despăgubiți

Persoanele din județul Covasna ale căror culturi agricole au fost inundate, după ce autoritățile au decis realizarea unor breșe în digurile de apărare pentru protejarea comunităților locale, vor fi despăgubite, a declarat joi, în timpul unei conferințe de presă organizate la Tulcea, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet.

Politic 29-05-2025 14:08

Guvernul a actualizat modul de distribuție a banilor din PNRR către instituțiile care se ocupă de reforme și investiții

Guvernul a aprobat joi, prin hotărâre, actualizarea modului în care sunt distribuiți banii din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) către instituțiile care se ocupă de reforme și investiții, ca urmare a reorganizării mai multor ministere. Potrivit unui comunicat al Executivului, este vorba despre măsura prin care Minis

Politic 29-05-2025 13:31

Daniel David: Dacă se întrunesc niște lucruri, rămân la Educație, altfel mă întorc la UBB

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a declarat, joi, la Cluj, că ar putea să rămână în continuare ministrul Educației, dar pentru asta trebuie să fie îndeplinite anumite condiții. 'M-a bucurat faptul că președintele m-a numit direct, în sensul că i-ar plăcea să fie o continuitate. Pe de altă parte, misiunea mea pentru c