Kelemen Hunor: Se poate forma o majoritate largă; UDMR n-ar intra într-un guvern minoritar
Viitorul guvern poate fi format dintr-o largă majoritate sau ar putea exista și un guvern tehnocrat, cu susținere, pentru o anumită perioadă, consideră președintele UDMR, Kelemen Hunor, care a precizat că formațiunea sa nu ar intra într-un guvern minoritar.
Întrebat la Europa FM care ar fi în opinia sa variantele pentru viitorul guvern, Kelemen Hunor s-a referit la o serie de posibilități, cea a unei majorități largi fiind în cazul în care ar câștiga Nicușor Dan.
'Prea multe variante nu sunt în Parlament, în matematica actuală. Se poate forma o majoritate largă - asta înseamnă PSD, PNL, USR, UDMR, grupul minorităților naționale, dacă a câștigat Nicușor Dan. Se poate forma un guvern, vorbesc doar matematic, nu din punct de vedere politic, PSD, PNL, USR, minoritățile naționale, că tot o majoritate dă pe actuala formulă parlamentară și se poate găsi o soluție de guvern minoritar sau guvern cvasi-tehnocrat susținut de toți ceilalți pentru o anumită perioadă, dacă nu se poate forma o majoritate. Dar alte variante nu există', a explicat liderul UDMR.
Întrebat dacă se poate forma un guvern fără PSD, el a răspuns: 'Nu se poate, nu există. Deci PNL, USR, UDMR plus grupul minorităților naționale nu au majoritate, asta este guvern minoritar, de oriunde am lua e guvern minoritar. Se poate face o formulă majoritară când toată lumea intră la guvernare, mai puțin AUR, S.O.S. și POT, dar nu știu dacă se dorește, dacă se poate ajunge la o astfel de discuție'.
În context, Kelemen Hunor a spus că la PSD și la PNL e 'degringoladă'.
'Trebuie să-i întrebați pe PSD-iști. Și la ei este degringoladă, și la PNL se simte, fiindcă e o artă, trebuie să fii artist să crești salariile, să crești pensiile, să arunci în 2024 deficitul bugetar la 9,3%, să semnezi contracte de investiții de trei ori cât ai în buget la dispoziție și să și pierzi alegerile. Nu s-a întâmplat nimănui în Europa, doar lui Ciucă și Ciolacu. (...) Ei au ajuns la concluzia că alegătorii lor s-au dus spre AUR și atunci ce strategie poți să faci? Mergi după alegătorii tăi, nu e o soluție, fiindcă asta înseamnă că te mănâncă AUR sau faci o politică prin care atragi alegătorii tăi înapoi? (...) E responsabilitatea fiecărui lider și fiecărui parlamentar să avem un guvern cât mai repede. Imediat după ce noul președinte va depune mandatul, trebuie să vină cu o propunere, discuțiile pot fi începute de luni, de marți, dar nu avem timp de pierdut', a avertizat președintele UDMR.
În cazul în care ar câștiga George Simion, 'ceea ce nu dorește pentru România', liderul UDMR a arătat că guvernul ar putea fi format din AUR 'și ceea ce mai adună' pentru a face o majoritate.
'Dar asta înseamnă că până în toamnă AUR a preluat toată puterea în România - Președinția, Guvernul, serviciile secrete, CCR și justiția. (...) Un om rațional trebuie să se gândească ce dorește. Oameni buni, mergeți la vot, nu-i lăsați pe alții să decidă în locul vostru', a adăugat liderul UDMR.
Întrebat dacă UDMR ar intra într-un guvern minoritar, Kelemen Hunor a negat: 'Astăzi răspunsul este 'nu'. Astăzi nu sunt discuții. Astăzi nu se poate da un alt răspuns. Nu'.
'Deci guvern minoritar e foarte, foarte dificil, mai ales pentru o formațiune politică mică cum suntem noi. Mie nu-mi place în politică să ne aruncăm în aventuri de acest gen.(...). Și atunci dacă n-ai în spatele tău un Parlament care te susține sau te susține cu jumătate de gură, doar ca să nu existe alegeri anticipate, e greu să faci ceea ce e de făcut. Se poate merge pe asumare de două, de trei ori, dar și acolo trebuie să fii foarte atent ce pui în asumare. (...) Pentru un guvern minoritar ar trebui o înțelegere extrem de precisă pentru fiecare pas ce-l va face, cel puțin în acest an acel guvern și pentru care cere susținerea Parlamentului. Eu, dacă este să mergem pe o variantă de guvern minoritar, de tehnocrați, de politicieni, nu mai contează, cu o susținere parlamentară, aș milita pentru un acord foarte foarte detaliat, inclusiv pe fiscalitate', a adăugat Kelemen Hunor. AGERPRES/(A-redactor: Cătălina Matei, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Președintele Senatului, după vizita în SUA: România contează și este un aliat de încredere
Consolidarea Parteneriatului Strategic România-SUA și a cooperării în domeniul securității, economiei și rezilienței regionale au constituit principalele teme abordate la întâlnirile președintelui Senatului, Mircea Abrudean, pe parcursul vizitei oficiale în Statele Unite ale Americii. Vizita, desfășurată în
Ludovic Orban, către președinte: Nu așteptați consens de la coaliție, desemnați un candidat la conducerea SRI
Președintele partidului Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că este ''scandalos'' că de doi ani și jumătate SRI funcționează fără o conducere legitimă, transmițându-i președintelui Nicușor Dan să nu mai ezite, să nu mai aștepte un consens în coaliție și să desemneze un candidat pe care să îl propună Parlamentului.
Bolojan: Ne dorim adoptarea simultană a pachetelor privind reforma administrației și relansarea economică (FOTO/VIDEO)
Prim-ministrul Ilie Bolojan a afirmat, vineri, în cadrul Consiliului Național Tripartit, că măsurile cuprinse în proiectele de lege privind reforma administrativă și relansarea economică vor fi adoptate simultan, întrucât aplicarea reformei administrative va crea spațiul fiscal necesar pentru implementarea soluțiilor de relansare economică.
VIDEO Prahova: Congres PUSL - au fost alese forurile de conducere; se lansează mișcarea națională Alianța Binelui Comun
Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) și-a ales, vineri, forurile de conducere în cadrul congresului național care a avut loc la Ploiești, cu ocazia acestui eveniment fiind adoptată și o rezoluție pentru a pune bazele unei Alianțe a Binelui Comun. Prin votul largii majorități a delegaților, Codruț Sereș, fost ministru al Economiei și se
Dumitru Costin: Am evaluat pachetul de relansare economică într-o notă critică; am venit în CNT cu propuneri de îmbunătățire
Președintele Blocului Național Sindical (BNS), Dumitru Costin, a declarat că partea sindicală a evaluat pachetul de măsuri de relansare economică prezentat de guvern într-o notă critică, adăugând că, în cadrul Consiliului Național Tripartit (CNT), BNS a venit cu propuneri de îmbunătățire, în special pe zona digitală, privind Banca de Inv
Dan Șucu (Concordia): Sunt multe industrii care simt în clipa de față mugurii unei crize
Președintele Confederației Patronale Concordia, Dan Șucu, declară că în multe sectoare de activitate economică se simt ''mugurii unei crize'', generată de cheltuirea ''nejudicioasă'' a banului public și de birocratizarea excesivă. Dan Șucu a apreciat că discuțiile de vineri de la Palatul Victoria privind p
Florin Jianu: Impactul pachetului de relansare economică, unul limitat; concurența neloială se vede în toate sectoarele
Pachetul de relansare economică vizat de Guvern va avea un impact ''limitat'' asupra întreprinderilor mici și mijlocii, a susținut, vineri, președintele IMM România, Florin Jianu, care a pledat pentru măsuri de simplificare și debirocratizare. El a participat, la Palatul Victoria, la reuniunea Consiliului Național T
Neamț: Alegeri interne în filiala PSD, de la conducerea birourilor secțiilor de votare și până la organizațiile municipale
Filiala PSD Neamț dă startul alegerilor locale, începând de la conducerea birourilor secțiilor de votare și până la organizațiile municipale, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, secretarul general al filialei, Vlad Griogorean. ''PSD Neamț începe procesul de alegeri interne în toate structurile de partid.
Anamaria Gavrilă: Anularea alegerilor prezidențiale din 2024 a fost un abuz major
Președintele Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă, a declarat vineri că anularea alegerilor prezidențiale din 2024 a reprezentat 'un abuz major' și a cerut desecretizarea de urgență a discuțiilor din ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) desfășurată la sfârșitul lunii noiembrie 2024. Totodată, aceasta solicită asumarea responsabili
Bihor: Proiect privind acordarea de facilități fiscale persoanelor cu dizabilități, depus de AUR Oradea
Un proiect de hotărâre privind acordarea de facilități fiscale persoanelor cu dizabilități din Oradea a fost depus de către organizația municipală AUR. Proiectul este inițiat de consilierul local Costel Moza, cu sprijinul AUR Bihor. 'Nu vorbim despre privilegii, ci despre aplicarea unui drept prevăzut de lege. Persoanele cu dizabilităț
Sălaj: Campanie de strângere de fonduri pentru reconstruirea turnului bisericii reformate din Cehu Silvaniei
Organizația Județeană Sălaj a UDMR organizează o acțiune de colectare de donații în toate comunitățile maghiare din județ, cu scopul de a reconstrui turnul bisericii reformate din Cehu Silvaniei, obiectiv prăbușit în urmă cu câteva zile, chiar în timpul lucrărilor de restaurare. 'Ce s-a întâmplat la Cehu
Olguța Vasilescu: E grav dacă MApN a adus recent muniție de război între blocuri și un spital
Primarul municipiului Craiova, Olguța Vasilescu, spune că blocul care ar fi fost construit într-o zonă cu interdicție, aproape de un depozit de muniție, și care ar afecta radarul de la Cârcea este amplasat într-o zonă deja urbanizată, iar autorizația de construire a fost emisă legal, subliniind că, dacă Ministerul Apărării a adus recent muniție de război &i
Ministrul Oana Țoiu: România - partener transatlantic de bază în domeniul securității economice
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, afirmă că România este un 'partener transatlantic de bază în domeniul securității economice', la reuniunea ministerială privind mineralele rare de la Washington, găzduită de secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, și de vicepreședintele SUA, J. D. Vance, transmite MAE. În calit
Generalul (r) Ștefan Dănilă: Faptul că New START nu a fost reînnoit nu înseamnă pragul unui război nuclear
Faptul că Statele Unite ale Americii și Federația Rusă nu au reînnoit tratatul de dezarmare nucleară nu înseamnă automat că suntem în pragul unui război nuclear sau că brusc se vor schimba arsenalele și vom asista la o cursă a înarmărilor nucleare într-un mod accelerat, a declarat, joi, pentru AGERPRES, generalul în rezervă Ștefan
Mihail-Silviu Pocora - secretar general al Ministerului Energiei, pentru șase luni
Mihail-Silviu Pocora a fost numit secretar general al Ministerului Energiei, printr-o decizie a premierului Ilie Bolojan. 'Începând cu data de 14 februarie 2026, domnul Mihail-Silviu Pocora, director general adjunct în cadrul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, exercită, cu cara











