#Prezidenţiale2019/ Iohannis: Pentru un preşedinte în funcţie, suspendarea este un joc facil şi cu câştig clar

Preşedintele Klaus Iohannis a negat miercuri că s-ar fi temut de o posibilă suspendare a sa iniţiată de PSD, menţionând că au existat momente în care i-ar fi convenit, din punct de vedere electoral, un astfel de demers, pe care l-a catalogat drept "un joc facil şi cu câştig clar".
"În realitate, pentru un preşedinte în funcţie, suspendarea este un joc facil şi cu câştig clar. Asta ca să fim foarte lămuriţi. Deci de temut n-am avut de ce să mă tem. Ba chiar au fost etape în care recunosc că mi-ar fi convenit, fiindcă ar fi luat un pic din elanul PSD şi probabil m-ar fi ajutat electoral. Dar, în ansamblu, nu cred că suspendările preşedinţilor sunt soluţia la ceva într-o democraţie - decât, sigur, dacă există fapte grave de încălcare a Constituţiei, dar aşa ceva nu am avut încă în ultimii 30 de ani şi sper că nu o să avem niciodată aşa ceva", a afirmat preşedintele, într-o conferinţă de presă.
În acest sens, preşedintele a făcut referire şi la o posibilă modificare a Constituţiei, astfel încât "o simplă majoritate" să nu aibă posibilitatea "să fluture această suspendare".
"La noi, suspendarea este făcută sau vehiculată din motive strict politicianiste, de politică de partid şi probabil şi aici va trebui să ne gândim un pic dacă lucrurile sunt foarte bine stabilite, aşa cum sunt în Constituţie, că o simplă majoritate poate să fluture această suspendare. Mai degrabă cred că se sperie câteodată electoratul, chit că nu are de ce. Un preşedinte bine aşezat în funcţie nu are de ce să se teamă de suspendare", a precizat el.
Klaus Iohannis a explicat opţiunea sa de a nu participa la mai multe şedinţe ale Cabinetului, arătând că nu este rolul preşedintelui să facă acest lucru decât în mod excepţional.
"Da, asta cu 'elefanţii' recunosc că mi-a ieşit, i-am alungat. Dar astea sunt măsuri excepţionale. Nu este rolul preşedintelui să meargă în guvern şi să sperie guvernul. Este, eventual, rolul preşedintelui să meargă în guvern şi să îi ajute să lămurească anumite chestiuni de politică externă, de securitate ş.a.m.d. Şi de aceea a făcut-o exact numai când a trebuit. Şi a funcţionat", a spus el. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Andreea Rotaru, editor online: Adrian Dădârlat)
Citeşte şi:
#Prezidenţiale2019/ Iohannis: Regret că nu am putut să terminăm mai repede faza PSD-istă
#Prezidenţiale2019/ Iohannis: În decurs de cinci ani, am fost plecat în trei vacanţe
#Prezidenţiale2019/ Iohannis: Alegerile anticipate sunt cea mai bună soluţie pentru situaţia actuală
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
LIVE UPDATE Prezidenţiale2025/ Prezenţa la vot
Peste 300.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă la ora 12:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.
Prezidențiale2025/AEP: Până sâmbătă la ora 12:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 300.000 de alegători
Peste 300.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă la ora 12:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.
Prezidențiale2025/ BEC avertizează: Continuarea acțiunilor de propagandă electorală - campanie ilegală
Biroul Electoral Central solicită sâmbătă competitorilor electorali, având în vedere încheierea campaniei, să nu continue acțiunile de propagandă electorală și să nu emită în spațiul public mesaje de natură a induce în eroare alegătorii. ''În contextul în care, începând cu ora
Ilie Bolojan - întâlnire cu militarii români aflați în misiune în Bosnia și Herțegovina
Președintele interimar, Ilie Bolojan, a efectuat vineri o vizită la Misiunea Militară a Uniunii Europene în Bosnia și Herțegovina - EUFOR Althea, România preluând în ianuarie comanda structurii. Președintele a fost însoțit de șeful Statului Major al Apărării, general Gheorghiță Vlad. La sosirea în Sarajevo,
Prezidențiale2025/AEP: Până sâmbătă la ora 10:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 246.000 de alegători
Peste 246.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă la ora 10:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă. Conform AEP, de la deschiderea urnelor, și anume de joi, ora 22:00 (ora
Prezidențiale2025/ S-a încheiat campania; nu se mai pot derula acțiuni de propagandă electorală
Campania electorală pentru al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale s-a încheiat sâmbătă, la ora 7:00. Potrivit Biroului Electoral Central, este interzisă continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale. Prin continuarea propagandei electorale se înțelege:
Prezidențiale2025/ AEP: Până sâmbătă la ora 3:00, s-au prezentat la urne în diaspora aproximativ 230.000 de alegători
Aproximativ 230.000 de alegători au votat în diaspora, până sâmbătă la ora 3:00, la turul al doilea al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă. Conform AEP, de la deschiderea urnelor, respectiv de vineri până sâmbătă, la ora 3:00, s-au prezentat la vot 224.655 ce
Ilie Bolojan: E important să acționăm împreună pentru a spori încrederea în instituții și a ne proteja valorile democratice
Președintele interimar Ilie Bolojan a participat, vineri, la Tirana, la reuniunea Comunității Politice Europene, principalele subiecte vizând modul în care se poate asigura securitatea pe continentul european și cum se poate construi o pace durabilă în Ucraina, precum și despre dezvoltarea infrastructurii și consolidarea democrațiilor europene.
Prezidențiale2025/AEP: Până vineri la ora 21:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 200.000 de alegători
Peste 200.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până vineri la ora 21:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă. Conform AEP, de la deschiderea urnelor, și anume de joi, ora 22:00 (ora Rom&aci
Prezidențiale2025/ Liderul PSD Alba a votat la o secție din Olanda, 'pentru o Românie europeană'
Liderul PSD Alba, Corneliu Mureșan, a declarat că a votat vineri, în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, la o secție de votare din Olanda, țară unde locuiește fratele său, 'pentru o Românie care să continue drumul european, care să fie sigură, stabilă economic'. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, social-dem
Prezidențiale2025/Sibiu: Peste 200 de oameni la manifestația de susținere a lui Nicușor Dan; printre ei și români din diaspora
Sibiu, 16 mai /Agerpres/ - Peste 200 de oameni, printre care și români din diaspora, au fost prezenți, vineri, la manifestația de susținere a candidatului independent Nicușor Dan care a avut loc în Piața Mare din centrul municipiului Sibiu, pe ploaie.
Prezidențiale2025/Șoșoacă: Nu susținem globaliștii, dar nici persoane care apără violatorii unei minore
Președintele S.O.S. România, europarlamentarul Diana Iovanovici-Șoșoacă, își îndeamnă alegătorii și simpatizanții să voteze 'după mintea și sufletul lor', exprimându-și încrederea în poporul român. Șoșoacă a prezentat poziția Comitetului Național al S.O.S. România referitoare la alegerile
Prezidențiale2025/AEP: Până vineri la ora 19:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 150.000 de alegători
Peste 150.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până vineri la ora 19:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă. Conform AEP, de la deschiderea urnelor, și anume de joi, ora 22:00, ora Rom&aci
Prezidențiale2025/ARPP: Etichetările ofensatoare și folosirea suferinței altora ca armă retorică nu își au locul într-o societate democratică
Asociația Română de Psihiatrie și Psihoterapie își exprimă îngrijorarea față de folosirea, în spațiul public, a unor termeni asociați cu suferința psihică sau cu diferențele de dezvoltare, într-un mod jignitor, în scopul discreditării politice. 'Astfel de afirmații nu doar că denaturează sensul real al acestor termeni, d
Prezidențiale2025/AEP: Până vineri la ora 17:00 s-au prezentat la urne în diaspora peste 108.000 de alegători
Peste 108.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până vineri dimineața la ora 17:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.