#Ucraina susține a lovit nave rusești în Marea Caspică
Forțele ucrainene au lovit în Marea Caspică o navă de război rusească și nave folosite pentru transporturi militare către Iran, a declarat sâmbătă președintele Volodimir Zelenski, potrivit Reuters.
'Am obținut rezultate foarte puternice cu lovituri la mare distanță în Marea Caspică, inclusiv nave folosite pentru transporturi militare care implică Iranul', a scris el pe rețeaua de socializare X. Zelenski nu a oferit detalii suplimentare, cum ar fi dacă acele nave ar fi avut încărcături la bord în momentul atacului sau dacă doar au fost folosite anterior pentru transporturi către Iran.
Și serviciul de securitate al Ucrainei a afirmat că drone ucrainene au lovit în Marea Caspică două cargouri, Port Olia și Begei, despre care Kievul crede că au fost folosite în transporturi militare din Rusia către Iran.
Același serviciu mai afirmă că a fost de asemenea lovită cu drone ucrainene în Marea Caspică platforma petrolieră Filanovski, care aparține companiei ruse Lukoil.
Cel puțin 16 persoane au murit sâmbătă în atacuri aeriene în Ucraina și Rusia, în timp ce ambele tabere își intensifica atacurile asupra unor ținte la mare distanță în profunzimea teritoriului inamic.
Drone ucrainene au lovit o rafinărie din Siberia și orașul Ekaterinburg din Urali, continuând de asemenea atacurile asupra depozitelor companiei Wildberries. Ministerul rus al Apărării susține că au fost interceptate în cursul nopții 328 de drone ucrainene, inclusiv în regiunea Moscovei, în timp ce Ucraina susține că a doborât în același timp 127 de drone rusești.
În partea ocupată de Rusia a regiunii ucrainene Zaporojie, un oficial instalat acolo de Moscova a declarat sâmbătă că un atac ucrainean asupra unui sat de la Marea Azov a ucis opt persoane, inclusiv doi copii.
La rândul său, Zelenski a anunțat un bilanț provizoriu de cel puțin 6 morți și 10 răniți după ultimul bombardament rusesc.
În ziua precedentă, atacurile aeriene au ucis 21 de persoane în ambele țări. ONU a avertizat recent că numărul civililor uciși sau răniți în războiul ruso-ucrainean a crescut cu 37% în prima jumătate a anului.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rebelii Houthi revendică un atac asupra instalațiilor petroliere saudite, ca represalii după bombardamente
Rebelii Houthi din Yemen au susținut sâmbătă că au lansat atacuri cu rachete și drone asupra instalațiilor societății Aramco, cea mai mare companie petrolieră din Arabia Saudită, ca represalii după atacurile aeriene ale coaliției conduse de saudiți asupra orașului-port Hodeidah, relatează agenția EFE. Purtătorul de cuvânt militar al Houthi, Yahya S
#Ucraina: Șase morți și 10 răniți în atacuri rusești noaptea trecută și sâmbătă dimineața (Zelenski)
Cel puțin șase civili au fost uciși, iar alți zece au fost răniți în cursul nopții trecute și sâmbătă dimineața în atacuri ale Rusiei asupra Ucrainei, a anunțat președintele Volodimir Zelenski într-o postare pe contul său de Telegram, indicând că trei dintre victime sunt din Sloviansk (estul țării), ca urmare a unui bombardament rusesc asupra un
Panamezi, recrutați să participe la războiul între Rusia și #Ucraina, potrivit autorităților
Cel puțin 15 panamezi au fost recrutați pentru a participa la războiul între Rusia și Ucraina, unul dintre ei fiind ucis, au anunțat vineri autoritățile panameze, avertizând populația împotriva acestui 'risc mortal', relatează AFP. Ministerul de Externe panamez a indicat că anchetează prezența cetățenilor din Panama în acest con
Un ministru austriac se opune 'aderării accelerate la UE' a Ucrainei
Austria s-a pronunțat împotriva aderării rapide a Ucrainei la Uniunea Europeană, ministrul pentru afaceri europene al țării, Claudia Bauer, criticându-l pe președintele Volodimir Zelenski care insistă pentru aceasta, informează dpa. 'Impresia mea este că președintele ucrainean, în ultimele luni, a atras atenția frecvent asupra sa dorind s
#Ucraina: 127 de drone și o rachetă, doborâte în urma atacului rusesc din noaptea trecută
Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât 127 de drone și o rachetă în cursul unui atac al Rusiei în noaptea de vineri spre sâmbătă în cadrul căruia armata rusă a utilizat 159 de sisteme fără pilot, au informat Forțele aeriene ucrainene, citate de EFE. 'Inamicul a atacat cu două rachete Kh-59/69 lansate din aer deasupra
#Ucraina lovește regiuni rusești până în Ural; doi morți în localități de frontieră, potrivit Moscovei
Ucraina a lansat sâmbătă peste 300 de drone asupra Rusiei, ucigând cel puțin două persoane într-o regiune frontalieră și atingând ținte până la Ekaterinburg, în Ural, informează AFP, citând autorități ruse. În ultimele luni, Kievul și-a intensificat loviturile de represalii, atingând teritoriul rus în
Antonio Guterres, într-o vizită în Siria, prima a unui secretar general al ONU după 2009
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a sosit sâmbătă în Siria, pentru a-și exprima sprijinul tranziției politice a țării, devastată de peste 13 ani de război, relatează AFP, citând agenția de presă oficială siriană Sana. Această vizită este prima a unui secretar general al ONU în Siria după cea a lui Ban Ki-moon în 2009. E
Drapelul american, incendiat de manifestanți venezueleni pro-Maduro (AFP)
Circa 100 de simpatizanți ai fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro au incendiat vineri un drapel american și unul israelian în piața Simon Bolivar din centrul capitalei venezuelene Caracas, lansând sloganuri ostile SUA care l-au capturat pe fostul președinte și sunt omniprezente de atunci în Venezuela, a constat un fotoreporter al AFP.
NATO: Arestarea unei stagiare suspectate de spionaj
O cetățeană canadiană de origine chineză, stagiară la NATO, a fost arestată joi de poliția judiciară federală belgiană pentru suspiciuni de 'spionaj în beneficiul unei țări terțe', a anunțat sâmbătă parchetul federal belgian, citat de AFP. Stagiara lucra la cartierul general strategic al Puterilor Aliate în Europa ale NATO (SHAPE), la
Donald Trump îi critică pe jurnaliști la revenirea sa la gala presei
Președintele american Donald Trump și-a înmulțit atacurile frontale vineri seara cu ocazia revenirii sale la gala presei din Washington, reorganizată sub securitate consolidată după trei luni de la o tentativă de asasinat care provocase evacuarea sa în circumstanțe haotice, relatează AFP. În stilul său obișnuit, Donald Trump a ținut discursul
Armata americană a tras asupra unui petrolier care încerca să evite blocada sa asupra porturilor iraniene
Armata americană a anunțat vineri că a neutralizat un petrolier care încerca să forțeze blocada impusă de SUA porturilor iraniene, trăgând asupra sălii motoarelor acestuia și a afirmat că nava nu se mai îndreaptă spre Iran, relatează AFP. 'Am neutralizat petrolierul după ce echipajul său a încercat să forțeze blocada de cel puțin pa
Procurorul Karim Khan de la Curtea Penală Internațională a fost demis de statele membre (surse diplomatice)
Adunarea statelor membre ale Curții Penale Internaționale (CPI) l-a demis vineri pe procurorul acestei instanțe, Karim Khan, afirmă surse diplomatice ale agențiilor AFP și Reuters. Conform acestora, decizia a fost aprobată de 82 din cele 125 de țări reprezentate; Franța, Norvegia și Olanda anunțaseră public că susțin demiterea. Khan, în
Canada inaugurează podul Gordie Howe între Ontario și Detroit fără participarea SUA
Canada a marcat vineri deschiderea podului Gordie Howe între orașele Windsor din statul canadian Ontario și Detroit din statul american Michigan fără participarea la ceremonie a vreunui oficial din SUA, după o dispută privind împărțirea taxei de trecere și în contextul noilor amenințări ale președintelui american Donald Trump cu taxe vamale de 50%,
Președintele Trump anunță o anchetă împotriva UE, care a amendat ''ilegal'' Google
Președintele american Donald Trump a condamnat vineri Uniunea Europeană pentru amenda de 890 de milioane de euro aplicată corporației Google, parte a conglomeratului Alphabet, și a anunțat că Statele Unite vor declanșa o anchetă ca retorsiune, transmite Reuters.













