logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bulgaria părăsește 'Coaliția de Voință' a susținătorilor Ucrainei

Imagine din galeria Agerpres

Bulgaria s-a retras din 'Coaliția de Voință', ce reunește țările europene care susțin Ucraina în războiul cu Rusia, decizie luată de noul premier bulgar Rumen Radev, care consideră că țara sa 'nu are ce căuta acolo', transmite marți agenția EFE.

Bulgaria nu se numără printre cei care 'insistă' să continue să furnizeze ajutor militar și financiar Ucrainei, a declarat Radev marți într-un interviu, el motivând astfel respingerea invitației primite din partea președintelui francez Emmanuel Macron de a participa luni, la Paris, la un nou summit al acestei coaliții.

'Am primit personal o invitație din partea președintelui Macron de a participa la Coaliția Voluntarilor (sau Coaliția de Voință n.red), dar cred că Bulgaria nu are ce căuta acolo, întrucât noi nu ne numărăm printre aceia care insistă asupra continuării asistenței financiare și militare pentru Ucraina', a explicat noul premier bulgar, care și-a preluat mandatul pe 8 mai.

'Noi nu oferim acest tip de asistență întrucât eu cred că soluția acestui conflict nu constă în prelungirea lui prin mijloace militare, ci într-o misiune diplomatică solidă care să pună capăt escaladării', a adăugat el.

Pe de altă parte, premierul Radev consideră suficient faptul că Bulgaria, ca membră a UE și NATO, face oricum parte din forurile unde se iau deciziile relevante. 'Toate deciziile care privesc securitatea noastră colectivă se iau într-un alt format și într-un alt loc (...) Aceste decizii sunt luate în cadrul UE și NATO, unde Bulgaria are influență', a subliniat șeful guvernului bulgar.

El se află la Paris pentru a asista la parada militară de pe 14 iulie, sărbătoarea națională a Franței, iar luni a participat la un dineu de gală găzduit de Macron.

Partidul de opoziție Bulgaria Democrată a criticat decizia lui Radev de a retrage Bulgaria din Coaliția de Voință, argumentând că aceasta lasă țara într-o stare de 'izolare periculoasă', mai ales în ceea ce privește securitatea europeană.

'Este total inacceptabil ca Bulgaria să abandoneze în mod voluntar masa negocierilor unde se decid chestiuni de interes național direct. Ca țară riverană Mării Negre și membră a NATO și UE, avem un interes direct în apărarea antirachetă, securitatea maritimă, protejarea infrastructurilor critice și cooperarea europeană în materie de apărare', a indicat acest partid într-un comunicat.

Premierul Rumen Radev, fost pilot de avioane de vânătoare ce a ocupat funcția de președinte al Bulgariei înainte de a obține o victorie zdrobitoare la alegerile parlamentare anticipate din aprilie, a pledat pentru negocieri cu Rusia încă de începutul invaziei lansate de aceasta împotriva Ucrainei în februarie 2022. Radev se opune și sancțiunilor economice impuse Rusiei de Uniunea Europeană.

De asemenea, guvernul de la Sofia a anunțat luna trecută că va înceta să trimită ajutor militar Ucrainei, argumentând că negocierea este singura cale de ieșire din războiul acestei țări cu Rusia. Totuși, echipamente militare ar putea fi în continuare livrate contra cost.

Rumen Radev a respins acuzațiile că ar avea o poziție pro-rusă în acest război, afirmând că el urmărește doar o poziție pragmatică axată pe interesele naționale ale Bulgariei.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 1137

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-08-2026 22:06

Ministrul turc de externe: Pactul de apărare dintre Turcia, Pakistan și Arabia Saudită echivalează tehnic cu articolul 5 al NATO

Pactul de apărare semnat de Turcia, Pakistan și Arabia Saudită este, din punct de vedere tehnic, echivalent cu acordul de apărare reciprocă prevăzut de articolul 5 al NATO, a declarat sâmbătă ministrul turc de externe Hakan Fidan, relatează Reuters. Hakan Fidan a mai afirmat că președintele turc Tayyip Erdogan dorește extinderea acestei

Politic Ex 08-08-2026 21:49

Bruxelles-ul afirmă că Spania și Italia susțin că frontierele interne sunt 'temporare'

Comisarul european pentru migrație Magnus Brunner a declarat sâmbătă că în urma discuțiilor cu miniștrii de interne ai Spaniei și Italiei, Fernando Grande-Marlaska, respectiv Matteo Piantedosi, ambele țări au dat asigurări că sunt 'temporare' controalele la frontierele interne instituite după criza migratorie din Ceuta, informează EFE.

Politic Ex 08-08-2026 21:32

Atacuri în Marea Neagră: Ankara solicită Rusiei și Ucrainei un moratoriu

Turcia a cerut Rusiei și Ucrainei să instituie un moratoriu asupra atacurilor care vizează navele comerciale din Marea Neagră, a declarat sâmbătă ministrul turc de externe Hakan Fidan, transmite AFP. Ca răspuns la intensificarea atacurilor, Turcia 'a solicitat instituirea unui mecanism pentru declararea unui moratoriu', a afirmat

Politic Ex 08-08-2026 21:12

Marina regală a monitorizat timp de 21 de zile activitatea navelor rusești în apropierea apelor britanice

Marina britanică regală a avertizat cu privire la intensificarea activității Rusiei în apele din jurul Regatului Unit, după ce a petrecut 21 de zile în luna iulie monitorizând navele rusești, informează sâmbătă PA Media/dpa. Operațiunile navale de monitorizare a activității Rusiei au crescut cu 25% în luna iulie f

Politic Ex 08-08-2026 21:00

Iranul prezintă o listă de cerințe pe care SUA trebuie să le îndeplinească pentru a redeschide Strâmtoarea Ormuz

Iranul a prezentat sâmbătă o listă de cerințe pe care Statele Unite ar trebui să le îndeplinească înainte ca Teheranul să redeschidă traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz; printre care încetarea blocadei navale, ridicarea sancțiunilor și plata unor despăgubiri de război, transmite EFE. 'Până când

Politic Ex 08-08-2026 20:09

Bulgaria: Ambasadoarea Ucrainei, convocată la Ministerul de Externe în legătură cu drona prăbușită

Șefa diplomației bulgare Velislava Petrova a convocat-o pe ambasadoarea Ucrainei la o întâlnire, luni, în urma prăbușirii unei drone sâmbătă în apropierea graniței cu România și a unei conducte strategice de gaze, a declarat ministerul de la Sofia pentru AFP. Anterior,

Politic Ex 08-08-2026 19:55

Președintele iranian Masud Pezeshkian spune că țara se confruntă cu un război total și dificultăți economice

Președintele iranian Masud Pezeshkian a declarat sâmbătă că Iranul se confruntă cu un 'război total' și a avertizat că presiunile generate de conflict agravează problemele economice cu care se confruntă țara, informează EFE. 'Situația cu care ne confruntăm este un război total. Prin urmare, toată lumea trebuie să ajute și tre

Politic Ex 08-08-2026 19:18

Omanul declară că negocierile cu Iranul privind Strâmtoarea Ormuz sunt pozitive

Omanul, care se învecinează cu Iranul de-a lungul Strâmtorii Ormuz, a declarat sâmbătă că discuțiile cu Teheranul privind traficul pe această cale navigabilă strategică sunt 'pozitive', dar a avertizat că atacurile asupra navelor care tranzitează ruta, zonă în care Iranul a desfășurat recent mai multe operațiuni, ar putea 'afecta&#

Politic Ex 08-08-2026 18:32

Rusia atacă întreprinderi militare din Kiev, precum și infrastructură portuară și nave în zona Odesa

Forțele armate ruse au lovit sâmbătă obiective ale complexului militar-industrial ucrainean din Kiev, precum și infrastructură portuară și nave în zona Odesa, conform unui anunț făcut de Ministerul rus al Apărării, transmite EFE. Potrivit unui comunicat publicat pe Telegram de comandamentul militar rus, forțele ruse 'au lansat

Politic Ex 08-08-2026 17:55

Drona prăbușită în Bulgaria este un aparat de zbor 'utilizat pe scară largă' de armata ucraineană

Ministerul Apărării de la Sofia a anunțat că drona care s-a prăbușit sâmbătă dimineața pe un câmp din Bulgaria la circa un kilometru de stația de comprimare a gazelor de pe traseul gazoductului Trans-Balkan este o dronă-momeală de tip Maya, un aparat de zbor 'utilizat pe scară largă de forțele armate ucrainene', transmite AFP.

Politic Ex 08-08-2026 16:59

Olanda: Un tânăr a fost arestat în urma unor atacuri cu cuțitul la Rotterdam

Poliția olandeză a anunțat arestarea, sâmbătă, la Rotterdam, a unui tânăr în vârstă de 26 de ani, suspectat că a rănit două persoane într-o serie de atacuri cu cuțitul aparent aleatorii, transmite AFP. Primele două incidente au avut loc în jurul orei 09:30 (07:30 GMT) în Spangen, un cartier muncitoresc situat la vest d

Politic Ex 08-08-2026 16:50

Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.

Politic Ex 08-08-2026 16:26

Armenia și Azerbaidjan au discutat despre procesul de pace la un an de la acordul preliminar intermediat de Donald Trump

Președintele azer Ilham Aliyev și premierul armean Nikol Pașinian au purtat sâmbătă o discuție telefonică în care au abordat procesul de pace, la un an de la semnarea unui acord bilateral preliminar intermediat de președintele american Donald Trump, informează EFE. Potrivit serviciului de presă al președintelui azer, în timpul discuției iniți

Politic Ex 08-08-2026 15:57

Iranul solicită SUA compensații pentru încălcarea memorandumului din iunie în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz

Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă str

Politic Ex 08-08-2026 15:33

Diplomația rusă susține că Ucraina și UE încearcă să atragă Georgia într-un nou război cu Moscova

Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE. Într-o declarație prilejuită de ma