logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ucraina: Cel puțin cinci morți și 34 de răniți în atacuri rusești la Dnipro

Image

Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte 34 au fost rănite, inclusiv doi copii, în atacuri rusești la Dnipro, în zona de centru-est a Ucrainei, au anunțat autoritățile sâmbătă, determinându-l pe președintele Volodimir Zelenski să ceară noi sancțiuni împotriva Moscovei, relatează AFP.

În total, ultimele atacuri rusești din Ucraina au făcut cel puțin șase morți și aproape 40 de răniți, potrivit autorităților ucrainene, în timp ce Rusia a raportat cel puțin un mort și trei răniți în atacuri pe teritoriul său.

Situat la peste 100 de kilometri de linia frontului care traversează estul și sudul Ucrainei, orașul industrial Dnipro a fost cel mai grav lovit, după ce a fost deja vizat de mai multe ori în ultimele zile.

Bilanțul atacurilor rusești din cursul nopții și din cursul dimineții este de patru morți și 27 de răniți, a scris Oleksandr Ganja, șeful administrației militare regionale din Dnipropetrovsk, pe Telegram.

'Un băiat de nouă ani primește tratament ambulatoriu. O fată de 17 ani a fost spitalizată în stare moderat gravă', a spus el.

Fotografii și înregistrări video publicate de oficialul ucrainean arată o clădire în mare parte distrusă și echipe de salvare care scot un cadavru într-un sac negru.

Tot la Dnipro, un alt atac rusesc asupra unui bloc de apartamente a lăsat un mort și șapte răniți, a adăugat ulterior Ganja.

'O clădire cu mai multe etaje a fost grav avariată. Rușii au lovit aceeași zonă rezidențială vizată peste noapte', a specificat el.

De asemenea, o persoană a fost ucisă și alte patru au fost rănite de un atac cu dronă rusească asupra unui microbuz civil în regiunea Zaporijie (sudul Ucrainei), a anunțat pe Telegram șeful administrației regionale, Ivan Fedorov.

'Fiecare atac de acest fel ar trebui să le reamintească partenerilor noștri că situația necesită acțiuni imediate și decisive. Avem nevoie de o consolidare rapidă a apărării noastre aeriene', a scris președintele ucrainean Volodimir Zelenski pe rețelele de socializare.

'Trebuie să avansăm acum și cu cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni ale UE împotriva Rusiei. Pauza cauzată de blocarea celui de-al 20-lea pachet i-a oferit agresorului timp suplimentar pentru a se adapta - este important să contracarăm acest lucru', a adăugat el.

Reuniți în Cipru, liderii europeni au aprobat joi un al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, care vizează sectorul bancar și adaugă noi restricții la exporturile de petrol rusesc.

După luni de blocare de către Ungaria, aceștia au aprobat și un împrumut crucial de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, care ar trebui să îi permită să își consolideze apărarea și să asigure cheltuielile statului în perioada 2026-2027.

În Ucraina au fost uciși civili aproape zilnic de atacurile rusești de la începutul invaziei ruse pe scară largă în Ucraina în februarie 2022.

Ca represalii, Kievul a atacat teritoriul rus, provocând de asemenea victime civile.

O femeie a fost ucisă și un bărbat grav rănit într-un atac cu dronă asupra unei mașini în regiunea Belgorod din Rusia, care se învecinează cu Ucraina. Un șofer de tractor a fost, de asemenea, rănit într-un alt atac, potrivit guvernatorului Veaceslav Gladkov.

În regiunea Kursk, care se învecinează tot cu Ucraina, un atac cu dronă ucraineană a rănit o persoană, un mecanic care lucra la un rezervor de apă, a anunțat guvernatorul Alexander Kiștedin pe rețeaua Max.

Eforturile diplomatice de a pune capăt celui mai sângeros conflict din Europa de după Al Doilea Război Mondial au stagnat.

Rolul de mediere al Statelor Unite, care a permis mai multe runde de negocieri între Kiev și Moscova, a fost suspendat odată cu izbucnirea războiului în Orientul Mijlociu la sfârșitul lunii februarie.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 434

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 15-07-2026 04:21

Kuweit și Bahrein se confruntă cu atacuri ostile cu drone

Armata kuweitiană a afirmat, în noaptea de marți spre miercuri, că se confruntă 'atacuri ostile cu drone' iraniene, după ce Statele Unite au lansat noi lovituri împotriva Iranului, relatează AFP. 'Orice sunet de explozie auzit este rezultatul interceptării acestor dispozitive ostile de către sistemele de apărare antiaer

Politic Ex 15-07-2026 03:46

VIDEO Canada dorește un acord comercial cu Mercosur până la sfârșitul anului

Canada încearcă să încheie un acord comercial cu Mercosur înainte de sfârșitul anului, cu scopul de a găsi alți parteneri în afară de Statele Unite, a declarat marți ministrul său de externe, Anita Anand, în timpul unei vizite în Brazilia, transmite AFP. 'Am convenit să intensificăm negocierile de

Politic Ex 15-07-2026 02:56

Trump amenință să lovească centrale electrice din Iran

Președintele american Donald Trump a afirmat marți la postul de televiziune Fox News că va lovi centrale electrice și poduri din Iran săptămâna viitoare dacă nu se va ajunge la un acord cu Teheranul, scrie AFP. 'Va merge foarte rău pentru ei, deoarece săptămâna viitoare va fi rândul centralelor electrice. Săptămâna

Politic Ex 15-07-2026 01:33

Washingtonul își înăsprește sancțiunile împotriva infrastructurii de transport al petrolului iranian

Guvernul american a anunțat marți înăsprirea sancțiunilor împotriva sectorului petrolier iranian, vizând în special infrastructura de transport, inclusiv aproximativ 50 de persoane și entități legate de rețeaua magnatului petrolului Mohammad Hossein Shamkhani, transmite AFP. Sancțiunile vizează în special cetățeni

Politic Ex 15-07-2026 00:32

#Ucraina: Trei morți în atacuri rusești asupra unor nave în sudul țării și în Marea Neagră (Kiev)

Atacuri rusești asupra unei nave civile într-un port din regiunea Odesa, în sudul Ucrainei, și asupra altor două vase care navigau în Marea Neagră s-au soldat marți cu cel puțin trei morți, au anunțat autoritățile ucrainene, relatează AFP. 'În cursul serii, inamicul a lansat un nou atac împotriva instalațiilor

Politic Ex 14-07-2026 23:01

Armata americană anunță că a lansat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului

Armata americană, care se pregătește să reia blocada porturilor iraniene, a anunțat marți că a lansat o nouă serie de lovituri împotriva Iranului pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. Atacurile au fost reluate la ora 15:00, ora Washingtonului (19:00 GMT), potrivit unui mesaj pe X al Com

Politic Ex 14-07-2026 22:33

Franța: Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare lui Keir Starmer

Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare, cea mai prestigioasă decorație franceză, premierului britanic Keir Starmer, care este demisionar și va fi înlocuit pe 20 iulie la Downing Street de Andy Burnham, transmite AFP. Președintele francez i-a înmânat această decorație luni, în timp ce Keir Starmer se afla la Par

Politic Ex 14-07-2026 21:49

UE condamnă declarațiile unui ministru sârb despre epurarea etnică și afirmă că 'nu își au locul în Europa'

Uniunea Europeană a condamnat marți declarațiile ministrului sârb al administrației, Snezana Paunovic, care a afirmat că ar fi procedat la o 'epurare etnică' a Kosovo dacă ar fi fost la putere în timpul conflictului din anii 1990, relatează AFP. De la sfârșitul războiului din Kosovo, în care circa 13.000 de persoane au murit, ma

Politic Ex 14-07-2026 20:53

Trump anunță că trupele americane se vor retrage din Irak până pe 30 septembrie

Armata americană se va retrage complet din Irak până pe 30 septembrie, a declarat marți premierul irakian Ali al-Zaidi în timpul unei întâlniri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, relatează dpa. 'Nu considerăm că mai avem nevoie de prezență militară acolo', a spus Trump la Casa Albă, adăugând că Statele Uni

Politic Ex 14-07-2026 20:24

China acuză SUA că au aruncat Orientul Mijlociu într-o 'prăpastie' prin lansarea războiului împotriva Iranului

Reprezentantul Chinei în Consiliul de Securitate al ONU, Sun Lei, a acuzat marți Statele Unite că au aruncat Orientul Mijlociu 'într-o prăpastie' prin lansarea războiului împotriva Iranului, relatează AFP. În timpul unei discuții despre rebelii houthi din Yemen, reprezentantul permanent adjunct, Sun Lei, a declarat că 'State

Politic Ex 14-07-2026 20:00

Trump/ agresiune sexuală: Președintele i-a plătit scriitoarei Jean Carroll 5,6 milioane de dolari; mai are să îi plătească 83 de milioane

Președintele american Donald Trump i-a plătit scriitoarei fostă jurnalistă Jean Carroll daune morale de 5,6 milioane de dolari, după ce el a fost condamnat definitiv într-un proces civil pentru agresiune sexuală și defăimare, dar mai are să-i plătească încă 83,3 milioane de dolari, în urma unei alte hotărâri de asemenea definitive într-un alt pr

Politic Ex 14-07-2026 19:47

Un avion de recunoaștere rusesc, interceptat de forțele aeriene poloneze deasupra Mării Baltice

Avioane de luptă poloneze au interceptat marți un avion de recunoaștere rusesc deasupra apelor internaționale din Marea Baltică, a anunțat ministrul polonez al apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, într-o conferință de presă, relatează AFP. 'Este prima încercare a Rusiei după mult timp de a se apropia de frontiera noastră maritimă pentru a obser

Politic Ex 14-07-2026 19:30

Trump renunță la taxa pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz, înlocuind-o cu acorduri comerciale cu state din Golf

Președintele american Donald Trump a anunțat marți, pe rețeaua sa Truth Social, că renunță la ideea, făcută publică luni, de a taxa cu 20% din valoarea încărcăturii toate navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, înlocuind-o cu acorduri de comerț și investiții cu

Politic Ex 14-07-2026 19:24

Parchetul European investighează folosirea fondurilor europene de către companiile premierului ceh Andrej Babis

Procurorii din cadrul Parchetului European (EPPO) au deschis o investigație privind folosirea fondurilor europene de către companii deținute anterior de actualul premier populist ceh Andrej Babis, relatează marți website-ul de știri Seznam Zpravy, citat de Reuters. Andrej Babis, în vârstă de 71 de ani, și-a construit un imperiu de afaceri c

Politic Ex 14-07-2026 18:48

Israelul alocă 434 milioane de dolari pentru crearea a 34 de noi colonii în Cisiordania

Cabinetul de securitate israelian a aprobat un buget de 1,3 miliarde de șekeli (434 milioane de dolari) pentru crearea a 34 de noi colonii în Cisiordania ocupată, a declarat marți ministrul de finanțe Bezalel Smotrich, politician de extremă dreapta, amplificând tensiunile legate de teritoriul considerat central pentru un potențial stat palestinian, transm