logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Chișinăul a inițiat procedurile pentru retragerea din organele statutare ale CSI, iar UE salută demersul

Imagine din galeria Agerpres

Guvernul Republicii Moldova a aprobat miercuri proiectele de lege privind denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente (CSI), semnat la Minsk la 8 decembrie 1991, a Protocolului la acest Acord din 21 decembrie 1991, precum și a Statutului CSI, adoptat la Minsk la 22 ianuarie 1993. Proiectele de lege urmează să fie transmise Parlamentului pentru examinare și votare, informează MOLDPRES.

Aprobarea din partea guvernului vine după ce decizia de denunțare a respectivelor documente a fost anunțată marți de Ministerul de Externe al țării, care a argumentat că Federația Rusă nu respectă valorile și principiile fundamentale ale CSI, prin care statele 'recunosc și respectă reciproc integritatea teritorială și inviolabilitatea frontierelor existente în cadrul Comunității'.

'Încălcarea cu regularitatea a acestor principii fundamentale, actul de agresiune împotriva Georgiei, războiul ilegal împotriva Ucrainei, ocuparea și anexarea teritoriilor acestor țări, staționarea ilegală a trupelor militare ruse pe teritoriul Republicii Moldova a subminat rolul CSI ca organizație menită să mențină pacea și stabilitatea în regiune', a declarat secretarul de stat al MAE, Sergiu Mihov.

Totodată, MAE subliniază că denunțarea Acordului CSI este o acțiune firească și inevitabilă în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană.

'Procesul de aderare la UE impune Republicii Moldova renunțarea inevitabilă la obligațiile din cadrul CSI, care sunt incompatibile cu statul de stat membru al UE. Respectiv, în contextul priorităților Republicii Moldova drept stat candidat la aderarea la UE, renunțarea la obligațiile ce decurg din apartenența la CSI este o măsură pentru conformarea la angajamentele asumate în raport cu UE. Denunțarea acordului și a statului CSI reprezintă o acțiune firească pentru a realiza obiectivul strategic de integrare europeană prevăzut în Constituția Republicii Moldova', a afirmat Sergiu Mihov.

Premierul Alexandru Munteanu a declarat că aceasta 'este o decizie de mult așteptată de societate, de majoritatea absolută a cetățenilor noștri'.

MAE a subliniat că denunțarea acestor tratate fondatoare ale CSI nu presupune și nu condiționează încetarea participării Republicii Moldova la alte acorduri încheiate în cadrul CSI, care aduc beneficii concrete cetățenilor și economiei naționale. Astfel, Republica Moldova va continua să aplice în relațiile cu statele membre CSI a tratatelor preponderent în domeniul comercial-economic, cum ar fi Acordul privind zona de liber schimb, atât timp cât acestea servesc intereselor economice ale țării.

Totodată, libera circulație a cetățenilor Republicii Moldova în statele CSI nu va fi afectată de această decizie, fiind reglementată în mare parte prin acorduri bilaterale în vigoare, afirmă MAE.

Denunțarea statutului de stat participant la CSI va genera și economii pentru bugetul de stat de circa 3,1 milioane de lei anual (cotizație anuală de membru).

În ultimii doi ani, Republica Moldova a inițiat un proces amplu de examinare a relevanței și aplicabilității tratatelor încheiate în cadrul CSI. Până în prezent, din cele 283 de acorduri cu CSI, 71 au fost deja denunțate, iar aproximativ 60 sunt în proces de examinare.

Uniunea Europeană a apreciat miercuri demersurile inițiate de Republica Moldova pentru a părăsi CSI, pe care le-a considerat 'foarte pozitive' pentru drumul de integrare al acestei țări în Uniunea Europeană.

'Luăm act că, după războiul de agresiune la scară largă al Rusiei împotriva Ucrainei, Moldova a început să se retragă din această structură și, de facto, a încetat să mai participe la ea', a declarat purtătoarea de cuvânt a Comisiei Europene, Anitta Hipper, în cadrul conferinței de presă zilnice a Comisiei, citată de EFE.

Ea a adăugat că Moldova a luat această decizie 'pentru a se alinia la Politica Externă și de Securitate Comună a UE, ceea ce, evident, reprezintă un pas foarte pozitiv și demonstrează că poporul moldovean a luat decizia corectă, deoarece nu se poate miza pe Rusia', țară care, potrivit declarațiilor sale, a încercat din nou să influențeze ultimele alegeri din Republica Moldova. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
 

Afisari: 1822

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-04-2026 19:22

Trump anunță că Israelul și Libanul au fost de acord cu un armistițiu de 10 zile

Președintele american Donald Trump a anunțat joi că liderii israelian și libanez au fost de acord cu un armistițiu de 10 zile cu începere de la ora locală 17:00 (21.00 GMT), relatează Reuters și AFP. Președintele american a anunțat într-o postare pe Truth Social că a avut 'discuții excelente' cu prim-ministrul israelian Ben

Politic Ex 16-04-2026 19:06

Amenințate de Trump, UE și NATO vor să întărească industria de apărare în Europa

UE și NATO și-au anunțat joi intenția de a se coordona mai bine pentru a consolida industria de apărare în Europa, după amenințările de retragere lansate recent de Donald Trump, relatează AFP. 'Trebuie să investim mai mult, să producem mai mult și să facem mai mult rapid', a postat pe rețeaua X președinta Comisiei Europene Ursula

Politic Ex 16-04-2026 18:28

Ungaria: Angajații agenției de presă MTI cer restabilirea independenței editoriale

Angajații agenției de presă ungare MTI au cerut, într-o scrisoare citată joi de Reuters și AFP, restabilirea independenței lor editoriale în urma înfrângerii în alegeri a premierului Viktor Orban și a angajamentului lui Peter Magyar, câștigătorul scrutinului, de a reorganiza presa de stat. 'Cerem restabi

Politic Ex 16-04-2026 18:26

Președintele Macron îi îndeamnă pe adolescenții francezi să mai lase telefoanele și să citească mai mult

Președintele francez Emmanuel Macron i-a îndemnat joi pe adolescenți să-și mai închidă telefoanele și să citească mai mult, insistând asupra unei 'zile fără ecrane' pe lună pentru toți și asupra unei interdicții generale a rețelelor de socializare pentru cei sub 15 ani, transmite Reuters. În urma interdicției pr

Politic Ex 16-04-2026 18:26

Siria a preluat controlul tururor fostelor baze militare americane de pe teritoriul său

Siria a anunțat joi că a preluat controlul asupra tuturor bazelor militare care adăposteau anterior forțe americane, prezente de ani de zile în țară pentru a lupta împotriva grupării Stat Islamic, relatează AFP. Într-un comunicat, Ministerul sirian al Afacerilor Externe a precizat că 'își exprimă satisfacția privind

Politic Ex 16-04-2026 16:51

Trump nu are 'dreptul' de a amenința alte țări, afirmă președintele Braziliei

Președintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva l-a criticat joi pe omologul său american Donald Trump în presa spaniolă, apreciind că nu are 'dreptul' de a amenința alte țări, relatează AFP. Afirmațiile lui Lula intervin după ce Donald Trump a avertizat în această lună că 'o civilizație întreagă va muri' &ic

Politic Ex 16-04-2026 16:19

Fostul președinte Rumen Radev aspiră să devină un Viktor Orban al Bulgariei

Fostul președinte bulgar Rumen Radev, un general în rezervă critic față de elitele politice și cu poziții apropiate de Rusia, încearcă odată cu noile alegeri legislative anticipate care au loc duminică în Bulgaria să obțină funcția de prim-ministru, după ce a făcut o campanie pe o platformă anticorupție și a recunoscut ambiția de a deveni o versiune

Politic Ex 16-04-2026 16:09

Forțele americane, gata să reia operațiunile de luptă dacă Iranul nu ajunge la un acord (Pete Hegseth)

Forțele americane din Orientul Mijlociu sunt în poziția de a relua operațiunile de luptă dacă Iranul nu ajunge la o înțelegere privind un acord de pace, a declarat joi, în cadrul unui briefing de presă, șeful Pentagonului, Pete Hegseth, relatează Reuters. 'Tu, Iranul, poți alege un viitor prosper, un pod de aur, și sperăm

Politic Ex 16-04-2026 14:17

Kremlinul relativizează impactul reintroducerii de sancțiuni americane asupra petrolului

Rusia a relativizat joi impactul reintroducerii de sancțiuni americane asupra petrolului său, care fuseseră suspendate de Washington pentru a limita creșterea prețurilor țițeiului declanșată de războiul din Orientul Mijlociu, relatează AFP. 'Acest lucru era previzibil', a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Pesko

Politic Ex 16-04-2026 13:59

Rusia spune că a atacat masiv cu drone și rachete #Ucraina, care anunță că a lovit infrastructură petrolieră la Tuapse

Ministerul rus al Apărării a transmis joi că forțele sale au întreprins în cursul nopții atacuri masive asupra Ucrainei în care au fost lovite facilități de producție de rachete de croazieră și de drone, precum și ținte energetice care aprovizionau forțele Kievului, transmite Reuters. Potrivit Moscovei, loviturile a fost un răspuns la atacuri

Politic Ex 16-04-2026 13:53

Ungaria: Peter Magyar anunță că va muta biroul prim-ministrului într-o clădire de lângă parlament

Peter Magyar, câștigătorul conservator al alegerilor de duminică, a declarat joi că nu va guverna Ungaria precum predecesorul său naționalist, Viktor Orban, din clădirea istorică a mănăstirii carmelite, loc devenit simbol al abuzului de putere pentru opoziție, relatează AFP. Sub guvernul Tisza, 'biroul prim-ministrului se va muta din Palatul Carmelit

Politic Ex 16-04-2026 13:48

Cipru vrea să interzică accesul copiilor sub 15 ani la rețelele sociale

Cipru intenționează să restricționeze accesul la rețelele de socializare pentru copiii cu vârsta sub 15 ani, urmând astfel exemplul recent al Greciei, relatează dpa. Președintele cipriot Nikos Christodoulides a postat joi pe Facebook că o limită de vârstă de 15 ani ar trebui să se aplice în cazul rețelelor sociale și că protejarea copii

Politic Ex 16-04-2026 13:45

Pakistanul asigură că nu a fost stabilită o dată pentru a doua rundă de dialog între Iran și Statele Unite

Guvernul Pakistanului a afirmat joi că nu a fost stabilită încă data celei de-a doua runde de contacte directe între Statele Unite și Iran și a făcut apel la confidențialitatea întâlnirilor pentru a se evita 'speculațiile' privind procesul de mediere condus de Islamabad, relatează EFE. Purtătorul de cuvânt al Ministerului

Politic Ex 16-04-2026 13:29

Un atac israelian a distrus ultimul pod care lega sudul Libanului de restul țării

Israelul a întreprins joi două lovituri succesive asupra unui pod strategic din sudul Libanului, distrugându-l, a relatat agenția oficială de presă libaneză ANI, preluată de AFP. Podul era ultimul care mai lega sudul Libanului de restul țării. 'Aviația inamică a executat două lovituri consecutive asupra podului Qasmiyeh, ultimul

Politic Ex 16-04-2026 13:08

'Suntem astazi la Tiraspol, în R. Moldova', transmite delegației transnistrene vicepremierul moldovean Valeriu Chiveri

Vicepremierul pentru Reintegrare din cadrul guvernului de la Chișinău, Valeriu Chiveri, a transmis un mesaj simbolic la începutul reuniunii de lucru de la Tiraspol în formatul '1+1', reafirmând apartenența regiunii la Republica Moldova. Întâlnirea, dedicată discuțiilor pe domenii cheie precum educația și mediul, a debutat cu un salut &ic