În timpul discuției cu Xi, Putin a calificat drept 'factor stabilizator' alianța dintre Moscova și Beijing
În cursul unei convorbiri prin videoconferință cu omologul său chinez Xi Jinping, președintele rus Vladimir Putin a calificat miercuri alianța politică, economică și de securitate între Moscova și Beijing drept un 'factor stabilizator' în lume de astăzi, potrivit AFP.
'În contextul unor turbulențe în creștere, alianța dintre Moscova și Beijing rămâne un important factor stabilizator', a susținut Vladimir Putin, potrivit unei înregistrări video difuzată de Kremlin.
'Suntem pregătiți să continuăm coordonarea cea mai strânsă în probleme atât din agenda globală, cât și din cea regională', a spus el.
Președinții Putin și Xi au abordat cooperarea strategică între țările lor în cursul acestei videoconferințe, înainte cu puțin timp înainte de expirarea tratatului de dezarmare nucleară ruso-american New START, notează EFE.
Totodată, Putin a subliniat că schimburile comerciale dintre cele două țări au depășit din nou 200 de miliarde de dolari în 2025 și că Rusia rămâne principalul exportator de hidrocarburi către gigantul asiatic, în timp ce India a suspendat - potrivit SUA - importul de petrol rusesc.
La rândul său, Xi s-a arătat dispus să discute cu liderul rus 'chestiuni strategice'.
Agenția Xinhua nu a oferit deocamdată detalii despre motivul și conținutul acestei convorbiri.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a explicat ulterior, în cadrul conferinței sale de presă zilnice, că astfel de discuții prin videoconferință datează din 2020.
Anterior, Rusia și China făcuseră apel la președintele SUA, Donald Trump, să prelungească cu un an respectarea limitelor prevăzute de tratatul New START pentru arsenalele nucleare, în conformitate cu o propunere a lui Putin.
Trump nu doar că nu a răspuns inițiativei ruse, ci insistă ca și China să se alăture unui viitor tratat de dezarmare strategică.
Beijingul s-a opus întotdeauna, argumentând că arsenalul său este de zece ori mai mic decât cel al ambelor puteri nucleare, poziție susținută de Moscova
Rusia și China au puternice legături economice, diplomatice și militare, care s-au consolidat și mai mult după invazia Rusiei în Ucraina în februarie 2022.
Precedenta discuție telefonică între Xi Jinping și Vladimir Putin a avut loc pe 31 decembrie, când au făcut un schimb de urări de Anul Nou.
Jinping și Putin s-au întâlnit la începutul lunii septembrie la Beijing în cadrul unei parade militare organizate de China cu prilejul marcării a 80 de ani de la victoria aliaților asupra Japoniei în cel de-al Doilea Război Mondial.
Discuția de miercuri dimineață între Xi și Putin intervine în contextul în care SUA susțin că sunt aproape de a încheia un acord pentru a pune capăt conflictului în Ucraina.
Delegațiile ucraineană și rusă se întâlnesc miercuri și joi pentru noi discuții la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite (EAU).
Și dacă face apel în mod regulat la negocieri de pace și la respectarea integrității teritoriale a tuturor țărilor - inclusiv, implicit, a Ucrainei - China nu a condamnat niciodată Rusia pentru ofensiva sa și se prezintă ca parte neutră.
Beijingul respinge acuzațiile că ar furniza arme letale uneia sau alteia dintre tabere și că ar livra componente militare Rusiei pentru industria de apărare a acesteia, acuzând Occidentul de prelungirea ostilităților prin furnizarea de arme Ucrainei.
Ca partener economic-cheie al Rusiei, China este principalul cumpărător mondial de combustibili fosili rusești, inclusiv produse petroliere, alimentând astfel mașina de război a Moscovei.
Beijingul consideră Moscova drept partener prioritar în conturarea unui nou ordini mondiale multipolare post-occidentale, notează EFE.
Discuția de miercuri are loc și în contextul în care Iranul, un alt partener al Chinei, se află sub presiune, în special din partea SUA, în urma reprimării sângeroase în ianuarie a unei ample mișcări de protest. Washingtonul, care cere încheierea rapidă a unui acord în problema nucleară iraniană, a reiterat că nu exclude opțiunea militară împotriva Iranului, dar spune că dorește să ajungă totuși la un acord cu Teheranul. AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Marco Rubio dă asigurări că președintele Donald Trump nu are 'tulburări cognitive'
Secretarul de stat american Marco Rubio a apărat miercuri, în timpul unei audieri în Congres, capacitățile cognitive ale președintelui Donald Trump, respingând îngrijorările în legătură cu acest subiect, relatează AFP. 'Voi spune doar atât: s-ar putea să nu vă placă politicile sale, s-ar putea să nu vă placă deciziile pe
Kaja Kallas spune că Rusia este 'panicată' din cauza atacurilor cu drone ucrainene
Rusia este 'panicată' din cauza recentelor atacuri cu drone ucrainene, inclusiv cele care au lovit orașul Sankt Petersburg, a declarat miercuri pentru AFP șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja K
ONU: Germania nu reușește să fie aleasă membru nepermanent în Consiliul de Securitate, pierzând în fața Portugaliei și Austriei
Germania a înregistrat miercuri primul eșec în calitate de candidat pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU, fiind învinsă de Portugalia și de Austria, care au obținut sprijinul Adunării Generale pentru cele două locuri ce vor reveni Europei în perioada 2027-2028, transmite AFP. Consiliul de Securitat
#Ucraina: Zelenski cere urgent bani pentru noi sisteme Patriot și rachete interceptoare
Ucraina are nevoie urgentă de noi fonduri din partea aliaților săi pentru a grăbi achiziționarea unor noi sisteme antiaeriene americane Patriot și de noi rachete interceptoare pentru aceste sisteme, a declarat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, la o conferință de presă comună la Kiev cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, relatează agenția EFE.
NATO: SUA cer aliaților europeni și Canadei să își crească rapid contribuția la forțele aeriene și navale
Statele Unite așteaptă de la aliații europeni din NATO și de la Canada să își crească rapid numărul de aparate de zbor cu și fără pilot și de nave militare cu care vor contribui la planurile de apărare ale Alianței, pe măsură ce Washingtonul își retrage capacitățile în aceste domenii, a indicat miercuri generalul american Alexus Grynkewich, comandantul supr
Rusia este 'tot mai disperată' în fața Ucrainei, spune Mark Rutte
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat miercuri, în timpul unei vizite la Kiev, că Rusia este 'tot mai disperată' în fața Ucrainei, care 'continuă să reziste ferm' la mai bine de patru an
#Ucraina va trimite experți antidronă în România și în țările baltice, anunță Zelenski
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat miercuri, la o conferință de presă comună la Kiev cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, că Ucraina va trimite grupuri de experți în apărare aeriană antidrone în România și în statele baltice pentru a le ajuta să își protejeze teritoriul în fața incursiunilor dronelor folosite î
Kuweitul neagă că teritoriul său a fost folosit pentru a ataca Iranul
Ministerul de Externe al Kuweitului a negat miercuri că teritoriul sau spațiul său aerian ar fi fost folosit ca bază pentru a ataca Iranul, în urma loviturilor americane asupra unui petrolier iranian și a insulei Qeshm din Golf, relatează AFP. Kuweitul 'neagă categoric că teritoriul sau spațiul său aerian ar fi fost folosit pentru orice act ostil &ic
Comisia pentru Afaceri Externe a PE salută 'eforturile solide de reformă' ale Republicii Moldova, în ciuda 'interferențelor' Rusiei
Eurodeputații din Comisia pentru Afaceri Externe salută angajamentul Republicii Moldova față de drumul său spre aderarea la Uniunea Europeană, avertizând în același timp asupra faptului că interferențele străine coordonate de Rusia continuă. Într-un text adoptat miercuri cu 58 de voturi pentru, 16 împotrivă și 3 abțineri, Comisia pentru
Ministrul de finanțe israelian anunță extinderea cu peste 2.000 de locuințe noi a trei colonii din Cisiordania
Ministrul de finanțe israelian, Bezalel Smotrich, a anunțat miercuri o extindere majoră, cu peste 2.000 de locuințe, a trei colonii evreiești din Cisiordania ocupată, transmite Reuters. Smotrich a declarat că un comitet de planificare a aprobat construirea a 2.162 de noi locuințe evreiești: 1.006 într-o nouă colonie lângă Ierusalim, 922 în ap
Cuba îl acuză pe Rubio că minte pentru a justifica o intervenție militară americană
Ministrul cubanez de externe, Bruno Rodriguez, l-a acuzat miercuri pe secretarul de stat american Marco Rubio că a mințit în Senatul SUA, unde a afirmat că guvernul de la Havana sponsorizează terorismul și ajută spionajul rus și chinez, pentru a 'provoca o criză umanitară și a promova o intervenție militară' americană pe insulă, relatează agenția EFE.
Grecia a trimis note de protest Kievului după descoperirea unei drone ucrainene în largul insulei Lefkada
Atena, 3 iun /Agerpres/ - Guvernul grec a înaintat un protest oficial Ucrainei în legătură cu un incident care a implicat o dronă maritimă în Marea Ionică, transmite dpa. Televiziunea de stat elenă a relatat miercuri că Ministerul de Externe grec a trimis note diplomatice ambasadei Ucrainei la Atena și Ministerului de Externe de la Kiev.
Macron salută 'o nouă eră pentru Europa', la sosirea premierului ungar Peter Magyar la Palatul Elysee
Președintele francez Emmanuel Macron a salutat miercuri 'o nouă eră pentru Ungaria și Europa noastră', la primirea la Palatul Elysee a noului prim-ministru ungar, Peter Magyar, care a propus 'o cooperare mai strânsă' între Franța, Germania și țările central-europene din Grupul de la Vișegrad, relatează AFP. 'Cu dumneavoastră, o
Trump confirmă că l-a numit 'nebun' pe Netanyahu într-o discuție telefonică
Președintele american Donald Trump a recunoscut că l-a numit pe prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu 'nebun' într-o discuție telefonică purtată fără menajamente cu privire la luptele din Liban, în timp ce Statele Unite încercau să negocieze încetarea ostilităților cu Iranul, transmite Reuters. Într-un interviu difuz
Noi arestări în Grecia pentru fraude cu fonduri europene destinate agriculturii
Autoritățile din Grecia au arestat miercuri 13 persoane suspectate că aparțin unei rețele infracționale care ar fi obținut ilegal fonduri europene destinate agriculturii în valoare de peste 2,7 milioane de euro, a relatat postul de televiziune Skai, citat de agenția EFE. Aceasta este a treia serie de arestări efectuate în Grecia în ultimele d













