logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Retorica SUA privind războiul împotriva drogurilor și al narcoterorismului alarmează 200 de organizații neguvernamentale

Consorțiul Internațional pentru Politica în Materie de Droguri (IDPC), format din peste 200 de ONG-uri, critică într-un raport publicat marți eșecul politicii globale în materie de droguri și avertizează asupra reapariției retoricii SUA privind războiul împotriva drogurilor și al narcoterorismului pentru a justifica încălcările dreptului internațional, informează EFE.

În raport, intitulat 'Evaluarea deceniului UNGASS: limitări, realizări și căi către reformă', sunt evaluate rezultatele de la Sesiunea Specială a Adunării Generale a ONU privind Drogurile (UNGASS) din 2016, sesiune considerată la momentul respectiv o oportunitate de a reforma politica globală în materie de droguri.

Cu toate acestea, pe baza datelor ONU, a cercetărilor recente și a mărturiilor societății civile și ale comunităților afectate, raportul concluzionează că această promisiune de reformă nu a fost îndeplinită, în timp ce situația globală în materie de droguri este 'mai complexă, volatilă și letală'.

Documentul poziționează politica în domeniul drogurilor ca element cheie al multilateralismului, a cărui deteriorare este 'profund îngrijorătoare', într-un context marcat de reduceri bugetare în interiorul ONU și de turbulențe geopolitice.

Potrivit IDPC, acest scenariu a favorizat renașterea retoricii punitive moștenite din anii 1970 și 1980, folosită acum pentru a legitima practici contrare drepturilor omului, sănătății publice și dezvoltării durabile.

Raportul avertizează că, în ultimele luni, această tendință a inclus utilizarea de către administrația președintelui american Donald Trump a retoricii 'narcoterorismului' pentru a justifica atacurile asupra navelor civile din Marea Caraibelor și Oceanul Pacific care, potrivit Washingtonului, transportau droguri.

Potrivit raportului, cel puțin șapte țări din America Latină au declarat stare de urgență și și-au desfășurat forțele armate din cauza crizelor interne având legătură cu grupări criminale și traficul de droguri în ultimul deceniu: Argentina (2016), Peru (2018), Guatemala (2019), Ecuador (din 2021), Honduras (2022), El Salvador (2022) și Columbia (2025).

Juan Manuel Santos, fost președinte al Columbiei și forța motrice din spatele UNGASS din 2016, a scris prefața raportului și subliniază eșecul strategiilor punitive privind drogurile.

'Incriminarea și strategiile militarizate au eșuat lamentabil. Ele doar îmbogățesc rețelele criminale și aduc prejudicii comunităților noastre, mediului nostru înconjurător și speranței noastre de pace', afirmă Santos. 'Este timpul să regândim modul în care lumea abordează drogurile, punând în centru viața, comunitățile și drepturile omului', adaugă el.

În ciuda unor progrese în materie de reglementare și reforme în unele țări, IDPC susține că abordările intransigente continuă să domine politica în domeniul drogurilor, ceea ce vine cu un cost uriaș, atât în vieți omenești, cât și în bani.

Numărul persoanelor care consumă droguri este estimat la 316 milioane la nivel mondial, cu 28% mai mult decât în 2016, în timp ce între 2016 și 2021 au fost înregistrate 2,6 milioane de decese legate de consumul de droguri.

Potrivit raportului, există indicii că numărul deceselor a crescut semnificativ începând din 2021.

În ceea ce privește evoluția piețelor de droguri, raportul notează că acestea au devenit mai complexe și mai letale, cu o extindere a opioidelor sintetice, cum ar fi fentanilul, și o creștere uriașă a deceselor prin supradoză, în special în America de Nord.

Politicile punitive au contribuit la aceste schimbări prin împingerea piețelor către substanțe mai puternice și mai periculoase, fără a reuși să controleze oferta, adaugă IDPC.

Una din cinci persoane închise la nivel mondial este încarcerată pentru infracțiuni legate de droguri, iar pedeapsa cu moartea pentru infracțiuni legate de droguri rămâne în vigoare în numeroase țări, se menționează în raport.

Mai mult, raportul pledează pentru necesitatea reformării tratatelor și critică rolul 'obstructiv' al Oficiului Națiunilor Unite pentru Droguri și Criminalitate (UNODC) și 'politizarea' Comisiei pentru Stupefiante, un organism format din state care poate dezbate modificări ale convențiilor.

'Într-un context de criză profundă a multilateralismului, politica în domeniul drogurilor se profilează ca unul dintre domeniile în care eșecul sistemului ONU este cel mai vizibil', deplânge Ann Fordham, director executiv al IDPC.

Această rețea de ONG-uri pledează pentru reglementarea drogurilor pentru a slăbi piața ilegală și a reduce câștigurile crimei organizate, precum și pentru a îmbunătăți rezultatele în materie de sănătate și a facilita accesul la tratament.

Printre puținele aspecte pozitive ale politicii în domeniul drogurilor, studiul evidențiază extinderea politicilor de reglementare, în special în ceea ce privește canabisul, mai ales în Europa și America Latină.

'Peste 380 de milioane de oameni locuiesc acum în jurisdicții în care canabisul recreațional este legal și noi piețe au fost create în Africa, Asia, Europa și cele două Americi', notează raportul. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: consilium.europa.eu

Afisari: 249

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-07-2026 13:51

Turcia: Un jurnalist și mai mulți voluntari reținuți înainte de summitul NATO au fost eliberați

Zece voluntari de mediu, un jurnalist și un sindicalist, care au fost plasați în arest preventiv și acuzați de 'terorism' înainte de summitul NATO din Turcia, au fost eliberați miercuri, potrivit avocatului lor și organizațiilor pe care le reprezintă, relatează AFP. Summitul a avut loc pe 7 și 8 iulie la Ankara. '

Politic Ex 22-07-2026 13:50

Roma va găzui în perioada următoare o reuniune a Alianței pentru o soluție cu două state și noi discuții Israel-Liban

Roma va găzdui o reuniune a Alianței globale pentru o soluție cu două state la conflictul israeliano-palestinian, a declarat miercuri vicepremierul și ministru de externe al Italiei, Antonio Tajani, cu prilejul unui raport către parlament despre recentul summit NATO de la Ankara, informează ANSA. 'Pe 28 și 29 iulie voi prezida o reuniune la Roma a Alianței

Politic Ex 22-07-2026 13:28

Volodimir Zelenski îl numește pe Ihor Skibiuk în funcția de șef al Statului Major General al Ucrainei

Președintele Volodimir Zelenski a declarat miercuri că general-maiorul Ihor Skibiuk îl va înlocui pe Andrii Hnatov în funcția de șef al Statului Major General al Ucrainei, continuând astfel reorganizarea armatei, relatează Reuters. 'Este un ofițer cu o vastă experiență, care a apărat Ucraina alături de noul comandant-șef' a

Politic Ex 22-07-2026 13:11

SUA: Trump va asista la ceremonia de repatriere a patru militari americani morți în războiul cu Iran

Președintele american Donald Trump va asista miercuri la ceremonia de repatriere a patru militari americani uciși în atacuri iraniene în Orientul Mijlociu, militari care se vor întoarce pe sol american în sicrie acoperite cu steaguri, transmite Reuters. Ceremonia, cunoscută sub numele de 'transfer demn' al trupurilor, are loc pe

Politic Ex 22-07-2026 13:07

Șeful diplomației ruse anunță că se va întâlni joi cu omologul său american la Manila

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a anunțat miercuri că se va întâlni joi cu secretarul de stat american Marco Rubio în Filipine pentru discuții axate pe conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, relatează AFP. 'Această întâlnire va fi utilă în orice caz. Este de preferat să pui întrebări și să obții răsp

Politic Ex 22-07-2026 12:21

Putin va conduce delegația Rusiei la summitul APEC de la Shenzhen din noiembrie (ambasador rus)

Președintele rus Vladimir Putin va conduce delegația țării sale la summitul Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) în China în luna noiembrie, a declarat marți Marat Berdiev, ambasador cu însărcinări speciale din Ministerul de Externe, transmite Anadolu. Berdiev a declarat agenției de presă de stat ruse Tass că decizia subliniază angajament

Politic Ex 22-07-2026 11:55

Libanul depune eforturi pentru o 'retragere israeliană globală', declară premierul din sudul țării

Libanul depune eforturi pentru o 'retragere israeliană globală', a afirmat miercuri premierul Nawaf Salam, vorbind dintr-o localitate din sudul țării unde armata libaneză s-a desfășurat cu o zi în urmă, punând în aplicare un acord cu Israelul, relatează AFP. Această declarație intervine la o zi după întâlnirea președintelu

Politic Ex 22-07-2026 11:22

Franța: Ministrul tranziției ecologice demisionează după aprobarea legii care reintroduce două pesticide

Ministrul francez al tranziției ecologice, Monique Barbut, i-a prezentat miercuri demisia sa președintelui Emmanuel Macron, după ce parlamentul a adoptat în formă finală un proiect de lege controversat căruia ea i se opunea și care permite reintroducerea temporară a două pesticide acuzate ca dăunează albinelor, transmite Reuters 'I-am spus prim-minis

Politic Ex 22-07-2026 11:12

New Jersey își corectează listele electorale pe fondul acuzațiilor de fraudă formulate de Trump

Statul New Jersey (est) a radiat de pe listele electorale 'aproximativ 6.600' de rezidenți străini care fuseseră înscriși din cauza unei 'grave erori informatice', a anunțat marți guvernatoarea democrată a statului, Mikie Sherrill, pe fondul acuzațiilor de fraudă formulate de către președintele american Donald Trump, relatează AFP. 'M

Politic Ex 22-07-2026 10:29

Columbia: Președintele ales anunță deschiderea unui birou al Alianței 'Scutul Americilor'

Președintele ales al Columbiei, Abelardo de la Espriella, a anunțat marți deschiderea la Medellin, în vestul țării, a unui birou al 'Scutului Americilor', alianță de țări condusă de președintele american Donald Trump pentru a lupta împotriva traficului de droguri, relatează AFP. Columbia, guvernată până la începutul lunii august

Politic Ex 22-07-2026 10:28

SUA: Comitetul pentru Informații al Senatului a votat pentru susținerea lui Jay Clayton la șefia comunității de informații

Comitetul pentru Informații al Senatului SUA a votat pentru susținerea candidaturii lui Jay Clayton, nominalizat de președintele Donald Trump pentru postul de Director al Informațiilor Naționale (DNI), a declarat marți președintele republican al comitetului, transmite Reuters. 'Comitetul tocmai a votat pentru a înainta nominalizarea domnului Clayton

Politic Ex 22-07-2026 10:22

Guvernul condus de premierul Vasile Tofan a depus jurământul de învestire

Premierul Vasile Tofan și membrii noului cabinet de miniștri al Republicii Moldova au depus miercuri jurământul de învestire în cadrul unei ceremonii în prezența președintei Maia Sandu și a șefului parlamentului, Igor Grosu, la sediul președinției de la Chișinău, relatează Moldpres. Președinta Maia Sandu a felicitat noua echipă

Politic Ex 22-07-2026 09:51

Canberra a transmis Beijingului că recentul tir chinez cu rachetă este 'destabilizator'

Șefa diplomației australiene, Penny Wong, a declarat miercuri că a abordat direct în discuția avută cu ministrul chinez de externe Wang Yi problema lansării unei rachete recent de către China, un tir pe care l-a calificat drept 'destabilizator' pentru situația din regiune, relatează AFP. În 6 iulie, un submarin cu propulsie nucleară chinez

Politic Ex 22-07-2026 09:32

Rusia: Opt răniți în atacuri ucrainene cu drone asupra unor depozite ale gigantului de comerț on-line Wildberries

Drone ucrainene au lovit miercuri din nou depozite aparținând gigantului de comerț on-line Wildberries din Rusia, rănind opt persoane, au indicat autoritățile locale, după ce atacurile de sâmbătă cu drone au ucis opt angajați, au declanșat incendii și au perturbat operațiunile companiei, transmit AFP și Reuters. Tatiana Kim, președinte-director gen

Politic Ex 22-07-2026 09:18

Mihailo Drapatîi, un general tânăr și reformist pentru a 'desovietiza' armata ucraineană

Generalul Mihailo Drapatîi, în vârstă de 43 de ani și considerat un reformist, a fost numit marți seara târziu de către președintele Volodimir Zelenski în funcția de comandant-șef al armatei ucrainene, o alegere care caută să pună capăt 'stilului sovietic' în gestionarea Forțelor armate, pe care criticii îl atribuiau predeces