Megaproiecte ale Chinei în Serbia: Contracte fără licitații și sub incidența riscurilor de corupție (analiză)
Serbia construiește cele mai ambițioase proiecte, de la Expo 2027 la metroul din Belgrad, cu contracte atribuite companiilor chineze în afara proceselor de licitație publică, o ''scurtătură'' apărată de guvern deoarece metoda garantează finanțările, dar denunțată de ONG-uri pentru că permite depășiri de costuri și înlesnește corupțiea, scrie miercuri EFE într-o analiză pe această temă.
Serbia și China au semnat un acord bilateral de cooperare economică și tehnică în 2009, care, cu o anexă adăugată în 2013 - la un an după venirea la putere a președintelui sârb Aleksandar Vucic - permite companiilor chineze să fie scutite de participarea la licitațiile publice.
Conform datelor publicate de Forbes Serbia, din 25 de proiecte majore de construcție sau reconstrucție de autostrăzi, drumuri expres sau căi ferate, giganții chinezi din domeniul construcțiilor sau filialele acestora înregistrate în Serbia sunt responsabile de 17.
Companiile chineze își aleg subcontractanții sârbi și pot include clauze de confidențialitate în contracte.
Potrivit ziarului digital ''Nova'', printr-o ''regulă nescrisă'', contractele ajung de obicei în mâinile unor companii apropiate de formațiunea guvernamentală SNS (Partidul Progresist Sârb, populist - n.r.), în timp ce săptămânalul ''Nova Ekonomija'' subliniază că adesea costurile cresc vertiginos.
Avertismentul Bruxelles-ului
Cel mai recent raport al Comisiei Europene (CE) privind candidatura Serbiei la UE, publicat în noiembrie, evidențiază că transparența proiectelor atribuite prin acorduri internaționale este limitată și crește riscul de corupție.
''Serbia continuă să ocolească legislația națională în acest domeniu prin acorduri interguvernamentale și legi speciale'', se arată în document.
În 2024, achizițiile publice au reprezentat 10,87% din PIB-ul Serbiei, iar valoarea contractelor exceptate de la reglementări a ajuns la 5,7 miliarde de euro, acordurile interguvernamentale fiind a doua cea mai mare justificare legală (1,2 miliarde de euro), potrivit executivului european.
''Guvernul Serbiei nu a depus niciodată eforturi pentru a convinge cetățenii că acțiunile sale sunt în interesul public'', a declarat pentru EFE Nemanja Nenadic de la Transparency Serbia, un ONG anticorupție.
Nenadic explică faptul că guvernul sârb justifică de obicei recurgerea la acordurile internaționale prin aceea că astfel de acorduri garantează finanțarea și că, fără ele, nu ar exista resurse pentru proiecte mari.
''Totuși, astăzi, acest argument își pierde din credibilitate, deoarece avem exemple de finanțare prin împrumuturi de la alți creditori, precum și de la bănci locale'', susține expertul.
Prăbușire soldată cu 16 morți
Unul dintre cele mai tragice exemple asociate cu această presupusă corupție este prăbușirea copertinei de beton de la gara Novi Sad din nordul Serbiei, la 1 noiembrie 2024, care s-a soldat cu 16 morți și a declanșat cele mai mari proteste din țară din ultimele decenii.
Construcția gării a fost realizată de companiile de stat chineze CRIC și CCCC, care, potrivit procuraturii sârbe, au subcontractat altor companii și au realizat un profit de cel puțin 18 milioane de dolari.
''Power China'' este cea mai mare companie chineză din Serbia, iar filiala sa din Belgrad, fondată în 2017, a înregistrat venituri totale de aproximativ 220 de milioane de euro în 2024, potrivit ''Forbes Serbia''.
Această companie a obținut proiecte majore în Serbia, inclusiv Expo 2027, Stadionul Național de Fotbal și prima linie a metroului din Belgrad, cu o valoare totală estimată care depășește 2,7 miliarde de euro.
În august, fostul ministru al construcțiilor, Tomislav Momirovic, a fost arestat pentru presupusă corupție în modernizarea liniei de cale ferată Belgrad-Budapesta, un proiect aparținând tot companiei ''Power China'' în cadrul căruia se suspectează că Serbia a suferit pierderi de peste 115 milioane de dolari.
La nivel global, ''Power China'' are peste 180.000 de angajați și operează în peste 100 de țări.
Opoziția parlamentară și mișcarea civilă ''Get Going for Change'' au solicitat Biroului Internațional de Expoziții (BIE) anularea Expo 2027, invocând lipsa de transparență, practici potențial corupte și riscuri de securitate, într-o petiție care a strâns peste 119.000 de semnături.
Un studiu dezvăluie că suprafața proiectului s-a extins de la 119 la 813 hectare fără justificare, în timp ce statul achiziționează terenuri la prețuri de până la 100 de ori mai mari decât valoarea reală de vânzare.
Politologul Vuk Vuksanovic, de la Centrul pentru Politici de Securitate din Belgrad, a declarat pentru EFE că actele de corupție se produc doar dacă guvernul local permite acest lucru: ''Dacă țara gazdă (Serbia) nu respectă statul de drept, nici chinezii nu o vor face''.
Conform datelor de la Banca Națională a Serbiei (NBS), datoria Serbiei față de China a crescut de 12 ori în ultimul deceniu, de la circa 305 milioane de euro la aproximativ 3,7 miliarde de euro, și reprezintă acum 8,5% din datoria externă a țării.
''Între timp, o bună parte din mandatul său, SNS a prezentat împrumuturile chinezești ca fiind în marea lor majoritate investiții'', a declarat pentru EFE Dragoslav Raseta de la ONG-ul ''Novi treci put''. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni rusești pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări rusești de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul Pawel Szota, șeful serviciului polonez de informații externe, relatează duminică dpa. 'Observăm evoluții în Ucraina și că războiul nu merge bine pentru Rusia în acest moment. Acesta este un motiv de &icir
VIDEO Putin promite să asigure securitatea Rusiei în fața intensificării atacurilor ucrainene
Președintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să 'asigure' securitatea țării și să facă față 'provocărilor', în momentul în care Kievul își continuă atacurile asupra infrastructurii militare și energetice rusești pentru a slăbi efortul de război al Moscovei, relatează AFP. 'Vedem problemele. Le recu
Guvernul israelian a recunoscut oficial genocidul armean, negat de Turcia
Guvernul israelian a aprobat duminică în unanimitate recunoașterea genocidului armean, negat de Turcia, a anunțat Ministerul israelian de Externe într-un comunicat, relatează AFP și dpa. 'Decizie istorică: guvernul israelian a aprobat în unanimitate propunerea ministrului (de externe) Gideon Saar de recunoaștere a genocidului armean',
Arabia Saudită: 14 morți în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Aramco
Paisprezece cetățeni saudiți și-au pierdut viața duminică în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Saudi Aramco în Ras Tanura, estul Arabiei Saudite, a informat agenția oficială de presă saudită SPA, relatează AFP și Reuters. 'O sursă oficială din cadrul Ministerului Energiei a anunțat că duminica, 28 iunie 2026,
Șeful diplomației iraniene spune că doar Teheranul va face posibilă reluarea traficului prin strâmtoarea Ormuz
Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a susținut duminică, la Bagdad, că țara sa este singura responsabilă pentru ca traficul în strâmtoarea Ormuz să revină la nivelurile anterioare războiului început la sfârșitul lunii februarie și a avertizat că orice altă intervenție 'va întârzia redeschiderea' sa, transmite EFE.
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran și țările din Golf
Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că țara sa dorește să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran și țările din Golful Persic, afectate de atacuri din partea Teheranului încă de la începutul războiului declanșat de Statele Unite și Israel împotriva sa, transmite EFE. 'Printr
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forțele armate ale Chinei și Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est și Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de stat chineze, citând Ministerul Apărării de la Beijing, transmite duminică EFE. Cele două țări au desfășurat aceste manevre cu scopul de a 'demonstra hotăr&acir
UE condamnă atacurile iraniene împotriva Bahrainului și cere Iranului să respecte acordul convenit cu SUA
Uniunea Europeană a condamnat sâmbătă seara ultimele atacuri iraniene împotriva Bahrainului și a cerut Iranului să 'respecte pe deplin' memorandumul de înțelegere pentru a pune capăt războiului semnat săptămâna trecută cu Statele Unite, informează duminică EFE. 'Uniunea Europeană condamnă cu fermitate ultimele atacuri cu dro
Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere 'acțiune internațională'
Bahrain și Kuweit au afirmat duminică că au interceptat noi rachete și drone lansate de Iran în noaptea precedentă împotriva teritoriului lor, după noile atacuri ale Statelor Unite sâmbătă împotriva Iranului, motiv pentru care guvernul din Bahrain a cerut o 'acțiune internațională' pentru a opri 'agresiunile iraniene', informează EFE.
Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone
Forțele aeriene ucrainene au raportat un atac rusesc lansat în noaptea de sâmbătă spre duminică cu opt rachete de diferite tipuri și 142 de drone diferite, un bombardament soldat cu cel puțin doi răniți în capitala Ucrainei, transmite EFE. Conform unui raport al forțelor aeriene ale Ucrainei pe canalul lor de Telegram, 132 dintre ținte - 125
Rusia: Un mort și un incendiu la o rafinărie în atacuri ucrainene în regiunea Krasnodar
O persoană a fost ucisă și alta rănită duminică, într-un atac 'masiv' cu drone ucrainene în regiunea Krasnodar din sudul Rusiei, unde a izbucnit un incendiu la o rafinărie, a anunțat guvernatorul regional Veniamin Kondratiev, transmite AFP. 'Regiunea Krasnodar a fost ținta unui atac masiv efectuat de dronele inamice. La Slaviansk-pe-Kub
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului și amenință că SUA își vor intensifica atacurile
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului și a avertizat că Washingtonul ar putea să își intensifice ofensiva militară dacă Teheranul continuă atacurile până la punctul în care Republica Islamică 'va înceta să existe', transmite duminică EFE.
Italia: Soțul Eugeniei Roccella, ministrul familiei, dat dispărut într-un lac
Soțul Eugeniei Roccella, ministrul italian al familiei, este dat dispărut în lacul Vico, situat la circa 80 km nord-vest de Roma, au relatat sâmbătă seara mass-media italiene, notează AFP. Luigi Cavallari se afla la bordul unei ambarcațiuni împreună cu soția sa când a dispărut în apă fără să reapară.
Serbia: Președintele Vucic anunță că va demisiona în curând și că vor urma alegeri generale anticipate
Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, și a anunțat alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate, transmite Reuters. 'Voi mai fi președinte doar vreo două săptămâni și apoi voi demisiona',
Ministrul israelian al apărării spune că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în Liban
Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a declarat sâmbătă că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în zona pe care o ocupă în sudul Libanului, la o zi după acordul-cadru încheiat între Liban și Israel pentru încetarea ostilităților, transmite AFP. 'Prim-minis













