Serbia și Ungaria își întăresc cooperarea militară și semnează un acord privind planul acestei cooperări în 2025
Serbia și Ungaria au convenit marți asupra întăririi cooperării militare bilaterale și au semnat, la Belgrad, un acord privind planul acestei cooperării pe anul 2025, informează agențiile Tanjug și MTI.
Documentul, care operaționalizează cooperarea strategică dintre Serbia și Ungaria, a fost semnat de ministrul sârb al apărării, Bratislav Gasic, și de omologul său ungar, Kristof Szalay-Bobrovniczky.
La ceremonie au fost prezenți, de asemenea, președintele sârb Aleksandar Vucic și șeful de Stat Major al armatei sârbe, generalul Milan Mojsilovic.
''Este deosebit de important în mediul internațional de astăzi în rapidă schimbare ca Serbia și Ungaria să aibă consultări frecvente la nivel înalt pentru a asigura stabilitatea regiunii'', a declarat Szalay-Bobrovniczky într-o conferință de presă comună cu președintele Aleksandar Vucic, potrivit MTI.
Ungaria și Serbia au cele mai puternice legături bilaterale de apărare și militare dintre statele non-UE sau membre NATO, iar Ungaria ajută Serbia să își modernizeze forțele armate, a mai afirmat ministrul ungar.
Parteneriatul strategic dintre Serbia și Ungaria a fost extins pentru a include cooperarea de apărare și militară în 2025, iar cooperarea dintre cele două ministere și forțe armate se întărește, a spus el.
Potrivit acordului semnat marți, cele două state vor organiza 79 de programe comune în 2025, a precizat Szalay-Bobrovniczky.
Ungaria este angajată față de menținerea ''stabilității și păcii în Balcanii de Vest, iar Serbia este cheia pentru aceasta'', a subliniat el.
Ministrul a mai afirmat că Ungaria își menține poziția conform căreia ''Uniunea Europeană nu este completă fără Balcanii de Vest, inclusiv Serbia''.
La rândul său, președintele Vucic a declarat că relațiile în domeniul apărării ale Serbiei cu Ungaria sunt cele mai puternice dintre cele cu statele vecine. Un acord cuprinzător în domeniu este unul dintre cele mai importante puncte ale parteneriatului strategic dintre cele două state, a afirmat el.
În 1999, în timpul războaielor din Balcani, ''mulțumită prim-ministrului Viktor Orban, NATO nu a putut lansa un atac terestru împotriva a ceea ce era atunci Iugoslavia. După 26 de ani, cele două părți au acum ocazia să construiască relații strategice extrem de strânse, să adâncească și mai mult cooperarea, să avanseze spre o alianță militară ungaro-sârbă'', a declarat Vucic, citat de MTI.
Pe lângă cooperarea militară, Serbia și Ungaria sunt parteneri de încredere în problemele energetice, iar schimburile comerciale cresc constant an de an, a mai declarat Vucic.
El a anunțat că va avea în curând o întrevedere cu Viktor Orban pentru a continua cooperarea strategică dintre țările lor în toate aspectele importante, a mai consemnat Tanjug. AGERPRES/(AS - redactor: Irina Cristea, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa foto: www.srbija.gov.rs
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
R.Moldova ar putea primi încă 523 milioane de euro dacă va implementa reformele asumate (șefa Comisiei Europene)
Uniunea Europeană va debloca încă 523 milioane de euro pentru Republica Moldova până la sfârșitul anului dacă autoritățile de la Chișinău vor finaliza reformele asumate, a anunțat luni președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul Summitului UE-Republica Moldova de la Bruxelles. Bruxellesul a promis, totodată, un nou pachet de sprij
Traficul prin Strâmtoarea Ormuz continuă, deși Iranul a anunțat reînchiderea rutei
Traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz continua luni în ritm mai susținut decât înaintea acordului de săptămâna trecută între Iran și Statele Unite, deși iranienii au anunțat sâmbătă că închid din nou ruta pe care se desfășurau înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol și gaze, informeaz
Summitul UE-R.Moldova: Avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o câștigăm (Maia Sandu)
Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul celui de-al doilea Summit de discuții UE-R. Moldova, îndemnând partenerii europeni ai Chișinăului și populația moldoveană să nu rateze această șansă care a apărut. În acest sens, Maia Sandu a subliniat: '
Pistorius pledează pentru o 'tranziție ordonată', în timp ce SUA planifică reduceri militare în Europa
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a pledat luni pentru acorduri clare privind planurile SUA de a-și reduce angajamentele militare în Europa, avertizând că o retragere dezordonată ar putea crea lacune periculoase în materie de capabilități, relatează dpa. 'Este nevoie de o tranziție ordonată, pentru că nimeni
Rubio, de marți într-un mini-turneu în țările Golfului, pe fondul negocierilor cu Iranul
Șeful diplomației americane Marco Rubio va pleca marți într-un mini-turneu în trei țări din Golf, pe fondul negocierilor cu Iranul destinate să pună capăt definitiv războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Secretarul de stat american, care va face prima vizită în Orientul Mijlociu de la începutul războiului
Guvernul Cehiei îl exclude pe președintele Petr Pavel din delegația la summitul NATO
Guvernul de la Praga a comunicat luni că nu îl va include pe președintele Petr Pavel în delegația Cehiei la summitul NATO de luna viitoare, transmite Reuters. Decizia este contrară tradiției și prefigurează o confruntare legală între premierul Andrej Babis si Pavel, fost general de carieră, comandant al armatei cehe și șef al
Volodomir Zelenski îi transmite lui Keir Starmer: 'Vei fi binevenit întotdeauna în #Ucraina!'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulțumit luni lui Keir Starmer - care își anunțase anterior demisia din funcția de premier al Regatului Unit - pentru sprijinul acordat și i-a transmis aprecierea poporului ucrainean, relatează EFE. 'Keir, vei fi întotdeauna binevenit în Ucraina', a scris Zelenski pe contu
Război Israel-Hezbollah: JD Vance discută cu președintele libanez despre o celulă de prevenire
Președintele libanez Joseph Aoun a avut luni o convorbire telefonică cu vicepreședintele american JD Vance cu privire în special la crearea unei celule preventive menite să pună capăt războiului între Israel și gruparea șiită proiraniană Hezbollah, a indicat președinția de la Beirut, citată de AFP. Ca rezultat al primei runde de ne
Republica Moldova a finalizat 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, anunță președinta Comisiei Europene
Republica Moldova a finalizat până acum 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după încheierea Summitului UE-RMoldova, desfășurat luni la Bruxelles, transmite AFP. La acest summit Uniunea Europeană a fost reprezentată de președinții Antonio Costa (Cons
Teheranul a acceptat revenirea inspectorilor AIEA în Iran, declară JD Vance
Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveția vicepreședintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfășurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Teheranul și-a suspendat cooperare
Ungaria: Premierul Peter Magyar anunță că președintele Tamas Sulyok va fi înlăturat printr-un amendament constituțional
Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul său va iniția înlăturarea președintelui Tamas Sulyok printr-un amendament constituțional și că va lansa o reformă constituțională în toamna acestui an, transmit MTI și Reuters. ''Vom iniția încheierea mandatului președintelui în funcție, ca parte a 'ope
Demisia lui Starmer: UE și Londra reevaluează posibilitatea de a menține summitul prevăzut pentru 22 iulie
Uniunea Europeană și guvernul britanic reevaluează posibilitatea de a menține summitul lor prevăzut pentru 22 iulie la Bruxelles, a declarat luni Comisia Europeană, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer, transmit AFP și Reuters. ''Relațiile noastre cu Regatul Unit sunt și vor rămâne solide. În legătură cu summitul
Kremlinul manifestă îndoieli că relațiile cu Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia lui Starmer
Kremlinul și-a exprimat luni îndoielile că relațiile între Rusia și Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia premierului Keir Starmer, anunțată cu câteva ore mai devreme, relatează EFE. 'Starmer a fost întotdeauna un partizan al menținerii acestora la nivelul zero, așa cum este situația în prezent'
Regatul Unit: Nigel Farage cere alegeri legislative, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer
Liderul partidului Reform UK, Nigel Farage, aflat pe prima poziție în sondajele de opinie la nivel național din ultimele luni din Regatul Unit, a cerut luni convocarea de alegeri parlamentare, după anunțul demisiei premierului laburist Keir Starmer, transmit agențiile de presă Reuters, AFP și dpa. ''Cer alegeri legislative c&acir
Spania: Un fost ministru al transporturilor apropiat de premierul Sanchez, condamnat la 24 ani de închisoare pentru corupție
Fostul ministru spaniol al transporturilor José Luis Abalos, personaj cheie în ascensiunea la putere a prim-ministrului socialist Pedro Sanchez și fostă mână dreapta a acestuia, a fost condamnat luni la 24 de ani de detenție pentru infracțiuni de corupție, a anunțat Tribunalul Suprem de la Madrid, transmite AFP. 'Tribuna














