Stoltenberg consideră că #Ucraina încă poate să câştige războiul cu Rusia dacă primeşte un sprijin "solid"
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a avertizat joi că provocările cu care Ucraina se confruntă în războiul cu Rusia "sunt majore şi în creştere" şi a estimat că armata ucraineană se va putea impune în acest conflict "doar cu un sprijin solid şi continuu" din partea statelor Alianţei, relatează agenţia EFE.
"Ucraina continuă să lupte curajos, dar provocările cu care se confruntă sunt majore şi în creştere. Ucraina încă se mai poate impune, dar numai cu un sprijin solid şi continuu din partea aliaţilor NATO", a indicat Stoltenberg, vorbind la Praga la o conferinţă de presă înaintea unei reuniuni informale a miniştrilor de externe din statele NATO.
El a deplâns întârzierile în livrarea armelor şi muniţiilor promise Ucrainei, precum şi insuficienţa acestora, în special în cazul obuzelor şi sistemelor antiaeriene. Şi ministrul ucrainean al apărării, Rustem Umerov, a avertizat anterior că "foamea de obuze" este o mare problemă pentru armata ucraineană, în condiţiile în care statele care susţin Ucraina în acest război de mare intensitate şi cu un mare consum de muniţie nu reuşesc să ţină pasul cu nevoile armatei ucrainene, în timp ce trupele ruse au revenit în ofensivă şi câştigă teren.
În conferinţa de presă desfăşurată la Praga alături de premierul ceh Petr Fiala, Stoltenberg a salutat iniţiativa asumată de Republica Cehă pentru achiziţia din surse în special din afara UE a circa 500.000 de obuze de calibrul 155 mm şi a circa 300.000 de obuze de calibrul 122 mm, achiziţii finanţate de un grup de ţări aliate Ucrainei.
Un oficial ceh a precizat în acelaşi timp joi că între 50.000 şi 100.000 de obuze din această cantitate vor fi furnizate Ucrainei în luna iunie. Acelaşi oficial, Tomas Kopecny, trimisul special al guvernului ceh pentru reconstrucţia Ucraina, a mai spus că ar putea fi achiziţionate de pe piaţa internaţională mult mai multe obuze pentru Ucraina dacă ar exista finanţare.
"Sunt veşti foarte bune că primele muniţii de artilerie vor sosi foarte curând şi că va exista un flux continuu de muniţie către Ucraina", a comentat Stoltenberg la conferinţa de presă, în timp ce premierul ceh a precizat că livrările de muniţie de artilerie pentru Ucraina din iniţiativa de care se ocupă ţara sa se vor derula cu o cadenţă de "zeci de mii de proiectile pe lună începând din iunie".
Mai devreme joi, Stoltenberg şi-a reiterat apelul către statele aliate Ucrainei de a-i permită acesteia să lovească teritoriul rus cu armele pe care i le furnizează, la aproape o săptămâna după ce această cererea a sa a provocat agitaţie în statele membre ale Alianţei, deşi între timp o parte dintre ele au acceptat solicitarea. Printre acestea se numără Regatul Unit, Franţa, Polonia, Republica Cehă, Olanda, Estonia, Letonia, Danemarca şi Norvegia.
Danemarca a precizat astfel că va permite Ucrainei să folosească în atacurile asupra teritoriului rus avioanele F-16 pe care i le furniza vara aceasta, motivând că aceste atacuri "fac parte din dreptul la autoapărare".
Alte ţări sunt însă mai reticente, temându-se de un conflict direct cu Rusia. SUA şi Germania, principalele furnizoare de ajutor militar pentru Ucraina în războiul cu Rusia, nu au acceptat până în prezent să ofere Kievului permisiunea de ataca ţinte de pe teritoriul rus cu armele livrate.
În urma dezbaterilor pe acest subiect în rândul aliaţilor Kievului, Kremlinul a acuzat joi NATO că "provoacă" Ucraina să prelungească războiul, după ce preşedintele rus Vladimir Putin a ameninţat marţi ţările europene membre ale NATO cu "consecinţe grave" dacă vor permite Ucrainei să folosească armamentul occidental pentru a ataca teritoriul rus.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
NATO este mai puternică și mai unită după summitul de la Ankara, susține premierul britanic Starmer
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat că NATO este 'mai puternică și mai unită' la finalul summitului de la Ankara, fapt afirmat și de președintele Donald Trump, în pofida criticilor asupra Alianței care au amenințat să umbrească reuniunea de două zile, relatează dpa. Starmer a spus că liderii 'au obținut ceea ce și
Trump spune că noile confruntări cu Iranul vor lua sfârșit rapid și reamintește că e ținta nr. 1 a Teheranului
Noile înfruntări care au izbucnit între SUA și Iran în pofida armistițiului se vor încheia 'foarte rapid', a declarat miercuri Donald Trump la finalul unui summit al NATO de la Ankara, relatează AFP și Reuters. 'Cred că ceea ce se întâmplă va lua sfârșit foarte rapid', a spus liderul am
Trump vorbește despre o ''unitate extraordinară'' la summitul NATO și remarcă progrese în cheltuielile pentru apărare
Președintele american Donald Trump le-a spus miercuri jurnaliștilor că a existat o ''unitatea extraordinară'' la summitul NATO din Turcia și a promis, de asemenea, că va crește producția americană de arme. ''Ei (europenii - n.r.) vor echipament american, pentru că funcționează mai bine'', a declarat Trump î
Misiunea NATO de poliție aeriană în țările baltice va fi transformată în misiune de apărare antiaeriană
NATO a convenit să transforme misiunea sa de poliție aeriană din statele baltice în misiune de apărare antiaeriană, oferind astfel piloților avioanelor de vânătoare un mandat mai larg, inclusiv distrugerea ''țintelor ce reprezintă o amenințare'', a declarat miercuri președintele lituanian Gitanas Nauseda, potrivit Reuters.
Franța va contribui la forțele terestre avansate ale NATO în țările nordice
Franța va contribui la forțele terestre avansate ale NATO numite FLF Finlanda, conduse de Suedia și destinate consolidării capacităților de descurajare în fața amenințării ruse, au anunțat miercuri cele trei țări, transmite France Presse. ''Franța va contribui prin desfășurări de forțe terestre terestre la rotația Forțelor terest
Parlamentul European îl critică pe Zelenski în disputa istorică cu Polonia
Parlamentul European a dezaprobat miercuri decizia președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a numi o unitate militară după denumirea unei grupări care a masacrat cetățeni polonezi în Al Doilea Război Mondial, decizie ce a tensionat relațiile dintre Ucraina și Polonia, relatează agenția dpa. Într-o rezoluție adoptată de Parlame
NATO trebuie să acorde atenție și flancului său sudic, afirmă la Ankara premierul italian Giorgia Meloni
NATO trebuie să acorde atenție și flancului său sudic, în contextul în care și acesta este vizat de amenințări, a declarat miercuri premierul italian Giorgia Meloni, după încheierea summitului de la Ankara, informează Reuters și ANSA. ''Africa este vecinul nostru direct și ar dori să coopereze cu noi mai mult, î
Președintele Croației semnalează la summitul NATO achizițiile de arme ale Serbiei ca pe un motiv de preocupare
Președintele croat Zoran Milanovic a invocat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, preocupări privind dezvoltarea militară a Serbiei, inclusiv achiziția de către aceasta de arme cu rază lungă de acțiune, avertizând că Croația va trebui să ia în considerare un răspuns, relatează agenția croată de știri Hina. ''Serbia se c
Germania: Un adolescent de 16 ani a fost arestat după un presupus atac la un liceu din Bavaria
Poliția germană a arestat un suspect în vârstă de 16 ani după un atac la un liceu din Schongau, Bavaria, miercuri, soldat cu rănirea gravă a două fete, informează AFP și dpa.
Trump amenință Iranul că îi va distruge podurile, infrastructura energetică, uzinele de desalinizare și că îi va ocupa insula Kharg
Președintele american Donald Trump a amenințat miercuri Iranul că îi va ocupa insula petrolieră strategică Kharg, îi va distruge infrastructura de generare a energiei electrice, precum și podurile și instalațiile de desalinizare a apei, relatează agenția EFE. Adresându-se presei la începutul unei întâlniri c
#Ucraina: Macron evocă, la finalul summitului NATO de la Ankara, exerciții militare cu țările din Coaliția Voinței
Președintele francez Emmanuel Macron a evocat miercuri viitoare exerciții militare comune și inedite ale țărilor din ''Coaliția Voinței'', aliate ale Ucrainei, în scopul ''credibilizării și consolidării'' activității sale de planificare, relatează AFP. ''Pe 13 iulie, la Paris, 'Coaliția Voinței
Republica Cehă nu va participa la sprijinul de 70 de miliarde de euro pentru #Ucraina, anunță premierul Andrej Babis
Republica Cehă nu va participa la pachetul de sprijin în valoare de 70 de miliarde de euro pentru Ucraina convenit de statele NATO la summitul de la Ankara, a anunțat miercuri seară premierul ceh Andrej Babis, citat de Reuters. Statele membre ale NATO au promis asistență militară în valoare de 70 de miliarde de euro (80 de miliarde
Zelenski l-a convins pe Trump ca #Ucraina să primească licența fabricării sistemelor antiaeriene Patriot
Președintele american Donald Trump a anunțat miercuri că Ucraina poate primi din partea SUA licența de producție a sistemelor antiaeriene Patriot, o cerere insistentă a omologului său ucrainean Volodimir Zelenski, cu care s-a întâlnit miercuri la summitul NATO la Ankara, relatează agențiile AFP și EFE. ''Vă vom da o licență
Mark Rutte: Criza de combustibil provocată de loviturile ucrainene are un impact asupra economiei Rusiei
Ucraina are foarte mare succes în lovirea infrastructurii energetice din Rusia, iar acest lucru are un impact asupra economiei Rusiei, a declarat miercuri, la Ankara, secretarul general al NATO, Mark Rutte, care și-a exprimat totuși îndoiala că acest lucru contează pentru un președinte care este dispus să sacrifice până la 30.000 de oameni lunar &ic
Trump avertizează Iranul asupra unui nou posibil bombardament noaptea aceasta
Președintele american Donald Trump a avertizat miercuri asupra unui posibil nou atac aerian împotriva Iranului în noaptea care urmează, adăugând însă că va aștepta mai întâi să vadă cum decurg ultimele negocieri cu Teheranul, transmit agențiile Reuters și EFE. El anunțase mai devreme că acordul de înce












