GRECO cere reglementări mai stricte pentru prevenirea corupţiei în funcţiile de vârf ale guvernelor
Grupul de State din Consiliul Europei împotriva Corupţiei (GRECO) le cere guvernelor să adopte reglementări mai stricte pentru a preveni corupţia şi a promova integritatea în funcţiile executive de vârf ale guvernelor centrale, în special în ceea ce priveşte activităţile de lobby şi contactele cu terţi, şi să-şi intensifice eforturile de a implementa toate recomandările sale pe deplin şi fără întârziere, într-un raport publicat joi, informează un comunicat al instituţiei cu sediul la Strasbourg.
În raportul său anual pentru 2023, GRECO îşi exprimă îngrijorarea cu privire la implementarea lentă a recomandărilor sale privind prevenirea corupţiei în rândul parlamentarilor, în comparaţie cu alte grupuri profesionale, şi subliniază că trebuie continuată reforma în mai multe sisteme judiciare pentru a garanta independenţa judecătorilor şi a procurorilor şi pentru a consolida normele de integritate care le sunt aplicate.
În urma celei de-a cincea sa runde de evaluare, concentrată pe prevenirea corupţiei şi promovarea integrităţii în rândul funcţiilor executive de vârf ale guvernelor centrale şi agenţiilor de aplicare a legii, GRECO subliniază că transparenţa, supravegherea şi responsabilitatea rămân mize fundamentale.
"Nu există transparenţă fără responsabilitate, deoarece impunitatea nu face decât să agraveze riscul de corupţie şi subminează încrederea publicului. Sunt necesare mai multe reglementări şi mai multă rigoare în contracararea riscurilor de corupţie legate de cele mai înalte funcţii executive, în special în ceea ce priveşte contactul cu terţi şi lobbyişti, şi pentru a asigura eficacitatea politicilor de integritate. Persoanele cu funcţii executive de vârf ar trebui să conducă prin puterea exemplului", a notat preşedintele GRECO, Marin Mrčela.
GRECO consideră că statele ar trebui să se asigure că cadrele lor instituţionale şi legislative de integritate se aplică în întregime şi direct nu numai funcţionarilor publici de nivel înalt, ci şi miniştrilor, consilierilor politici ai acestora şi altor cadre numite politic şi unor şefi de stat. Sunt necesare îmbunătăţiri semnificative în domenii precum adoptarea şi implementarea codurilor de conduită, gestionarea conflictelor de interese şi lobby-ul, monitorizarea declaraţiilor de avere şi asigurarea transparenţei acestora, limitarea imunităţilor, accesul la informaţii şi practicile "uşilor turnante" (trecerea din sectorul public în cel privat).
În ceea ce priveşte agenţiile de aplicare a legii, GRECO subliniază că statele ar trebui să facă mai mult pentru a se asigura o abordare adecvată la toate nivelurile din ierarhie a comportamentelor corupte şi deficienţelor de integritate şi pentru a preveni interferenţa nejustificată a guvernelor în activităţile poliţiei. Este necesar să se adopte politici cuprinzătoare anticorupţie şi de integritate pentru poliţie, precum şi să se îmbunătăţească gestionarea conflictelor de interese şi a angajării secundare (sau cumulul de funcţii), protecţia avertizorilor şi procesele de recrutare, promovare şi concediere, se arată în raport.
GRECO constată progrese semnificative în mai multe domenii, cum ar fi introducerea de coduri de conduită pentru persoanele cu funcţii executive de vârf, o cartografiere mai bună a riscurilor cu care se confruntă astfel de persoane în timpul mandatelor şi eforturi clare depuse pentru a preveni corupţia în funcţiile cu risc ridicat din cadrul forţelor de ordine.
Până la sfârşitul anului 2023, GRECO a publicat rapoarte privind 21 de state în care evaluează conformitatea acestora cu recomandările din cea de-a cincea rundă de evaluare. Conform rapoartelor de monitorizare ale GRECO publicate ulterior, statele au implementat integral sau parţial 58% din recomandările GRECO cu privire la funcţiile executive de vârf ale guvernelor centrale (comparativ cu 45% la sfârşitul anului 2022). În ceea ce priveşte agenţiile de aplicare a legii, proporţia recomandărilor implementate integral sau parţial a crescut uşor, de la 63% în 2022 la 67% în 2023.
La sfârşitul anului 2023, 54% dintre recomandările GRECO cu privire la parlamentari, judecători şi procurori erau implementate integral, 31% parţial implementate şi 15% au rămas neimplementate. Cea mai mare proporţie de recomandări neimplementate a vizat parlamentarii (20%), comparativ cu judecătorii (13,5%) şi procurorii (10%).
GRECO îşi exprimă îngrijorarea faţă de faptul că, în unele ţări, progresele sunt încă limitate în ceea ce priveşte aplicarea codurilor de conduită pentru aleşi, transparenţa sistemelor de declarare a activelor şi reglementarea activităţilor de lobby, iar progresele în asigurarea independenţei justiţiei faţă de puterile legislative si executive sunt încă limitate. Autorii raportului evaluează totuşi în mod pozitiv câteva domenii, în special o transparenţă generală îmbunătăţită a proceselor legislative, cu o participare semnificativă a publicului.
Raportul referitor la România este disponibil la acest link: https://rm.coe.int/fourth-evaluation-round-corruption-prevention-in-respect-of-members-of/1680a9c84f. GRECO invită autorităţile din România să autorizeze, cât mai curând posibil, publicarea acestui raport, să îl traducă în limba naţională şi să facă publică traducerea.
GRECO îşi sărbătoreşte în acest an cea de-a 25-a aniversare. GRECO a fost înfiinţat la 1 mai 1999, cu participarea iniţială a 17 state (Belgia, Bulgaria, Cipru, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Islanda, Irlanda, Lituania, Luxemburg, România, Slovacia, Slovenia, Spania şi Suedia). Astăzi, are 48 de membri: cele 46 de state membre ale Consiliului Europei, SUA şi Kazahstan. UE a aderat în 2019 în calitate de observator.
GRECO pregăteşte în prezent a şasea rundă de evaluare, care se va concentra pe prevenirea corupţiei şi promovarea integrităţii în autorităţile locale şi regionale şi va fi lansată în 2025.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Suedia și Germania își vor consolida colaborarea în materie de apărare aeriană
Suedia a anunțat miercuri că își va consolida colaborarea cu Germania în domeniul apărării aeriene, în special în ceea ce privește dezvoltarea de sisteme fără pilot, relatează AFP. Ministrul suedez al apărării, Pal Jonson, vorbind într-o conferință de presă, a anunțat că a semnat cu omologul său german, Boris Pist
Președintele Trump elimină Siria de pe lista statelor care susțin terorismul
Președintele american Donald Trump l-a informat miercuri pe omologul său sirian Ahmed al-Sharaa că a decis să elimine Siria de pe lista țărilor considerate de SUA susținătoare ale terorismului, transmite Reuters. 'Am promis să ridic toate barierele care vă împiedică să vă reconstruiți țara și foarte curând veți putea face asta&
NATO este mai puternică și mai unită după summitul de la Ankara, susține premierul britanic Starmer
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat că NATO este 'mai puternică și mai unită' la finalul summitului de la Ankara, fapt afirmat și de președintele Donald Trump, în pofida criticilor asupra Alianței care au amenințat să umbrească reuniunea de două zile, relatează dpa. Starmer a spus că liderii 'au obținut ceea ce și
Trump spune că noile confruntări cu Iranul vor lua sfârșit rapid și reamintește că e ținta nr. 1 a Teheranului
Noile înfruntări care au izbucnit între SUA și Iran în pofida armistițiului se vor încheia 'foarte rapid', a declarat miercuri Donald Trump la finalul unui summit al NATO de la Ankara, relatează AFP și Reuters. 'Cred că ceea ce se întâmplă va lua sfârșit foarte rapid', a spus liderul am
Trump vorbește despre o ''unitate extraordinară'' la summitul NATO și remarcă progrese în cheltuielile pentru apărare
Președintele american Donald Trump le-a spus miercuri jurnaliștilor că a existat o ''unitatea extraordinară'' la summitul NATO din Turcia și a promis, de asemenea, că va crește producția americană de arme. ''Ei (europenii - n.r.) vor echipament american, pentru că funcționează mai bine'', a declarat Trump î
Misiunea NATO de poliție aeriană în țările baltice va fi transformată în misiune de apărare antiaeriană
NATO a convenit să transforme misiunea sa de poliție aeriană din statele baltice în misiune de apărare antiaeriană, oferind astfel piloților avioanelor de vânătoare un mandat mai larg, inclusiv distrugerea ''țintelor ce reprezintă o amenințare'', a declarat miercuri președintele lituanian Gitanas Nauseda, potrivit Reuters.
Franța va contribui la forțele terestre avansate ale NATO în țările nordice
Franța va contribui la forțele terestre avansate ale NATO numite FLF Finlanda, conduse de Suedia și destinate consolidării capacităților de descurajare în fața amenințării ruse, au anunțat miercuri cele trei țări, transmite France Presse. ''Franța va contribui prin desfășurări de forțe terestre terestre la rotația Forțelor terest
Parlamentul European îl critică pe Zelenski în disputa istorică cu Polonia
Parlamentul European a dezaprobat miercuri decizia președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a numi o unitate militară după denumirea unei grupări care a masacrat cetățeni polonezi în Al Doilea Război Mondial, decizie ce a tensionat relațiile dintre Ucraina și Polonia, relatează agenția dpa. Într-o rezoluție adoptată de Parlame
NATO trebuie să acorde atenție și flancului său sudic, afirmă la Ankara premierul italian Giorgia Meloni
NATO trebuie să acorde atenție și flancului său sudic, în contextul în care și acesta este vizat de amenințări, a declarat miercuri premierul italian Giorgia Meloni, după încheierea summitului de la Ankara, informează Reuters și ANSA. ''Africa este vecinul nostru direct și ar dori să coopereze cu noi mai mult, î
Președintele Croației semnalează la summitul NATO achizițiile de arme ale Serbiei ca pe un motiv de preocupare
Președintele croat Zoran Milanovic a invocat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, preocupări privind dezvoltarea militară a Serbiei, inclusiv achiziția de către aceasta de arme cu rază lungă de acțiune, avertizând că Croația va trebui să ia în considerare un răspuns, relatează agenția croată de știri Hina. ''Serbia se c
Germania: Un adolescent de 16 ani a fost arestat după un presupus atac la un liceu din Bavaria
Poliția germană a arestat un suspect în vârstă de 16 ani după un atac la un liceu din Schongau, Bavaria, miercuri, soldat cu rănirea gravă a două fete, informează AFP și dpa.
Trump amenință Iranul că îi va distruge podurile, infrastructura energetică, uzinele de desalinizare și că îi va ocupa insula Kharg
Președintele american Donald Trump a amenințat miercuri Iranul că îi va ocupa insula petrolieră strategică Kharg, îi va distruge infrastructura de generare a energiei electrice, precum și podurile și instalațiile de desalinizare a apei, relatează agenția EFE. Adresându-se presei la începutul unei întâlniri c
#Ucraina: Macron evocă, la finalul summitului NATO de la Ankara, exerciții militare cu țările din Coaliția Voinței
Președintele francez Emmanuel Macron a evocat miercuri viitoare exerciții militare comune și inedite ale țărilor din ''Coaliția Voinței'', aliate ale Ucrainei, în scopul ''credibilizării și consolidării'' activității sale de planificare, relatează AFP. ''Pe 13 iulie, la Paris, 'Coaliția Voinței
Republica Cehă nu va participa la sprijinul de 70 de miliarde de euro pentru #Ucraina, anunță premierul Andrej Babis
Republica Cehă nu va participa la pachetul de sprijin în valoare de 70 de miliarde de euro pentru Ucraina convenit de statele NATO la summitul de la Ankara, a anunțat miercuri seară premierul ceh Andrej Babis, citat de Reuters. Statele membre ale NATO au promis asistență militară în valoare de 70 de miliarde de euro (80 de miliarde
Zelenski l-a convins pe Trump ca #Ucraina să primească licența fabricării sistemelor antiaeriene Patriot
Președintele american Donald Trump a anunțat miercuri că Ucraina poate primi din partea SUA licența de producție a sistemelor antiaeriene Patriot, o cerere insistentă a omologului său ucrainean Volodimir Zelenski, cu care s-a întâlnit miercuri la summitul NATO la Ankara, relatează agențiile AFP și EFE. ''Vă vom da o licență












