logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

China vrea să-şi dezvolte arsenalul nuclear la un nivel fără precedent, potrivit experţilor

Image

China încearcă să-şi extindă şi să-şi modernizeze arsenalul nuclear la un nivel fără precedent pentru a-şi spori forţa de descurajare în caz de conflict cu SUA, potrivit unor experţi, citaţi miercuri de France Presse.

Potrivit Institutului internaţional de cercetare a păcii de la Stockholm (SIPRI), China are un arsenal de 350 de arme nucleare - cu mult în urma Rusiei (4.477) şi a SUA (3.708).

Dar Beijingul ar putea avea 1.500 de astfel de arme până în 2035, potrivit unui raport al Departamentului american al Apărării apărut în noiembrie anul trecut.

"China pare să nu mai fie dispusă să se mulţumească cu câteva sute de arme nucleare pentru a-şi asigura securitatea", spune Matt Korda, de la Federation of American Scientists, o organizaţie neguvernamentală americană care studiază, printre altele, proliferarea nucleară.

După primul său test nuclear în 1964, China s-a mulţumit să menţină un arsenal modest şi s-a angajat să nu utilizeze niciodată prima o armă nucleară, asigurând că nu va recurge la aceasta decât dacă ea însăşi ar fi ţinta.

În ultimul deceniu, preşedintele Xi Jinping a încurajat o vastă modernizare a armatei, care a cuprins şi îmbunătăţirea capacităţilor sale nucleare.

"China întreprinde în prezent cea mai importantă extindere şi modernizare a forţelor sale nucleare din întreaga sa istorie", a declarat pentru AFP David Logan, profesor la Naval War College, un institut de cercetare şi de învăţământ superior al marinei americane.

Potrivit lui, această ţară încearcă nu doar să-şi sporească producţia de ogive, ci de asemenea să-şi amelioreze capacitatea de a le propulsa de la sol, din avion sau din submarin.

China construieşte de altfel "rapid" instalaţii de tir cu rachete balistice intercontinentale şi are peste 300 de silozuri în total, potrivit Departamentului american al Apărării.

Acest gigant asiatic a repetat în mai multe rânduri că îşi menţine forţa nucleară "la nivelul cel mai redus necesar securităţii naţionale".

Luna trecută, într-o declaraţie comună cu preşedintele rus Vladimir Putin, Xi Jinping a afirmat totodată că nu trebuie "să fie declanşat vreodată" un război nuclear.

Campania internaţională pentru abolirea armelor nucleare, o coaliţie de organizaţii neguvernamentale, estimează că China a consacrat 11,7 miliarde de dolari (10,7 miliarde de euro) programului său nuclear în 2021, adică mai puţin de o treime din ceea ce ar fi cheltuit SUA.

Mai multe obstacole împiedică totuşi dezvoltarea rapidă de către China a arsenalului său nuclear, potrivit experţilor. Beijingul dispune de mijloace limitate pentru a produce materiale fisionabile indispensabile fabricării de ogive.

Rusia ar putea potenţial să o ajute în acest sens.

În cursul recentului summit între Xi Jinping şi Vladimir Putin, Beijingul şi Moscova s-au angajat să-şi consolideze cooperarea nucleară.

Înalţi responsabili ruşi în domeniul energiei atomice au acceptat să ajute China să se doteze cu "reactoare rapide", care sunt destinate să producă materiale fisionabile mult mai rapid decât le-ar consuma.

Potrivit Beijingului, acordul nu se referă decât la programul său nuclear civil. Dar unii experţi consideră că el ar putea servi de asemenea la constituirea unor stocuri de materiale fisionabile destinate armelor nucleare.

"Din punct de vedere tehnic ar fi posibil ca China să-şi sporească considerabil stocurile de plutoniu cu noile sale reactoare civile cu neutroni rapizi, utilizând combustibil furnizat de Rusia", notează Matt Korda.

"Totuşi, nimic nu indică faptul că China are intenţia să facă asta", subliniază el.

China dispune de "rezerve foarte limitate, ceea ce împiedică o creştere în putere rapidă", întăreşte Gregory Kulacki, responsabil pentru China la Union of Concerned Scientists, o organizaţie americană a oamenilor de ştiinţă.

"Potrivit informaţiilor publicate despre ritmul de dezvoltare a programului de sporire a materialului fisionabil" ("fast breeder"), constând în reactoare capabile să producă mai mulţi izotopi fisionabili decât consumă, "va fi dificil pentru China să producă rapid plutoniul de care are nevoie", explică el.

Chiar dacă Departamentul american al Apărării are uneori tendinţa să exagereze ameninţarea chineză cu scopul de a obţine finanţări suplimentare, Beijingul are de asemenea motive obiective de a dori să-şi crească capacităţile, notează AFP.

"Strategii chinezi se îngrijorează de posibilitatea ca SUA să efectueze primele o lovitură" nucleară, ceea ce ar împiedica China să riposteze, afirmă David Logan, profesor la Naval War College.

"Consolidarea nucleară chineză urmăreşte probabil în parte" să contracareze această posibilitate, adaugă el.

Unii experţi cred că Beijingul intenţionează între altele să facă Washingtonul să reflecteze la costul unei participări americane la un conflict în această regiune.

China consideră că Taiwanul este una din provinciile sale, pe care ea nu a reuşit încă s-o reunifice cu restul teritoriului său după sfârşitul războiului civil chinez în 1949.

Beijingul estimează probabil că "este necesară o forţă nucleară mai importantă pentru a descuraja SUA să se implice într-un conflict potenţial în strâmtoarea Taiwan", a declarat pentru AFP Ankit Panda, de la Fundaţia Carnegie pentru pacea internaţională.

China afirmă că speră într-o "reunificare" paşnică cu Taiwanul, dar nu exclude utilizarea forţei, scrie AFP.AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)

Afisari: 17

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-06-2025 18:19

Ministrul german de externe afirmă că Berlinul este în continuare pregătit să sprijine Israelul cu livrări de arme

Ministrul german de externe Johann Wadephul a apărat miercuri în fața deputaților sprijinul țării sale pentru Israel, inclusiv prin livrări de arme din ce în ce mai controversate, în timpul unei ședințe în Bundestag marcate de incidente, relatează AFP. 'Germania va continua să sprijine statul Israel, inclusiv prin livrări de arme

Politic Ex 04-06-2025 17:54

#Ucraina: Condițiile de pace prezentate de Moscova la discuțiile de la Istanbul sunt 'ultimatumuri', denunță Zelenski

Condițiile de pace propuse de Moscova la discuțiile de luni de la Istanbul sunt 'ultimatumuri' inacceptabile pentru Kiev, a denunțat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, care a făcut din nou apel la desfășurarea unei reuniuni cu omologii săi rus Vladimir Putin și american Donald Trump și cu participarea sa, relatează AFP. Continuarea dis

Politic Ex 04-06-2025 17:48

UE dorește să prelungească protecția acordată refugiaților ucraineni, dar începe un proces de reflecție asupra viitorului lor

Comisia Europeană a propus miercuri prelungirea cu un an, până în martie 2027, a protecției acordate refugiaților ucraineni în UE și s-a angajat pentru prima dată într-o reflecție asupra viitorului lor, transmite AFP. Ucrainenii care au fugit de conflictul cu Rusia beneficiază din martie 2022 de un statut unic care le permite să

Politic Ex 04-06-2025 16:35

Țările de Jos: Geert Wilders a explicat în parlament de ce partidul său a rupt coaliția de guvernare

Liderul partidului olandez de extremă dreapta PVV (Partidul pentru Libertate), Geert Wilders, a explicat miercuri în parlament că partidul său a părăsit coaliția de guvernare întrucât nu a găsit susținere din partea aliaților în rezolvarea mai multor aspecte legate de problema migrației: 'încetarea definitivă' a acordării de azil migranț

Politic Ex 04-06-2025 16:31

Microsoft își consolidează cooperarea cu guvernele europene în materie de securitate cibernetică

Microsoft își va aprofunda cooperarea cu guvernele europene în domeniul securității cibernetice, furnizând autorităților mai multe informații obținute prin intermediul instrumentelor sale de inteligență artificială (AI), a anunțat miercuri compania, relatează AFP. Acest 'program de securitate european' (European Security Program) lans

Politic Ex 04-06-2025 15:35

Germania: Guvernul vrea să faciliteze declararea anumitor țări de origine ca sigure, în încercarea de a reduce numărul solicitanților de azil

Guvernul german vrea să faciliteze declararea anumitor țări de origine ca sigure, în cadrul politicii de reducere a numărului de solicitanți de azil, a indicat miercuri ministrul de interne Alexander Dobrindt, transmite Reuters. Conform planului convenit în ședința de guvern de miercuri, nu va mai fi necesară aprobarea din partea Bundesrat - camera

Politic Ex 04-06-2025 14:53

Israelul a exportat în 2024 cele mai multe arme și materiale defensive din istoria sa

Israel a exportat cele mai multe arme și materiale defensive din istorie în 2024, în valoare totală de aproximativ 13 miliarde de euro, a anunțat miercuri, într-un comunicat, Ministerul israelian al Apărării, transmite EFE. O cifră cu 13% mai mare decât cea atinsă în 2023, fiind al patrulea an consecutiv în care industria de

Politic Ex 04-06-2025 14:07

Ayatollahul Khamenei respinge propunerea SUA în domeniul nuclear și declară că Iranul va continua îmbogățirea uraniului

Conducătorul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat miercuri că renunțarea la îmbogățirea uraniului este contrară intereselor țării sale. El a respins astfel una din cele mai importante cerințe ale Statelor Unite la negocierile privind programul nuclear iranian, transmite Reuters. Propunerea americană pentru un nou acord în domeni

Politic Ex 04-06-2025 13:53

Kremlinul recunoaște că #Ucraina a atacat podul Crimeea, dar declară că nu au fost provocate pagube

Kremlinul a afirmat miercuri că Ucraina a atacat podul Crimeea - din peninsula ucraineană cu același nume, anexată ilegal de Rusia în 2014 - și că a avut loc o explozie, dar nu au fost provocate pagube, relatează Reuters. Reacția Kremlinului vine după ce marți Serviciul de securitate SBU al Ucrainei a dat asigurări că a deteriorat î

Politic Ex 04-06-2025 13:51

'Oricare ar fi prețul, pacea este preferabilă războiului':Noul președinte sud-coreean promite să 'vindece rănile' cu Coreea de Nord

Noul președinte al Coreei de Sud, Lee Jae-myung, a promis miercuri în discursul său de învestitură să 'vindece rănile' cu Coreea de Nord și să-i întindă mâna vecinei sale de la nord, dotată cu arma nucleară, relatează AFP. Noul șef de stat de centru-stânga a avertizat în același discurs că 'prote

Politic Ex 04-06-2025 13:46

Mark Rutte: #Ucraina a fost invitată la summitul NATO de la Haga

Ucraina a fost invitată la summitul NATO de la Haga din această lună, a declarat miercuri secretarul general al Alianței Atlantice, Mark Rutte, fără să precizeze dacă acest lucru înseamnă că președintele ucrainean Volodimir Zelenski va participa, informează Reuters. 'Am invitat Ucraina la summit. Vom stabili cât de curând

Politic Ex 04-06-2025 12:48

Președintele Trump îl descrie pe omologul său chinez Xi ca 'dur, extrem de greu de adus la un acord'

La câteva zile după ce a acuzat China că încalcă înțelegerea privind reducerea taxelor vamale și a restricțiilor comerciale, președintele american Donald Trump a afirmat miercuri că omologul său chinez Xi Jinping este dificil și că se negociază greu cu el, transmite Reuters. Într-un mesaj postat pe rețeaua sa Truth Soci

Politic Ex 04-06-2025 12:37

R.Moldova/Premierul Dorin Recean la Bruxelles: Vom face tot ce ne stă în putere pentru a fi pregătiți de aderare până în 2028

Vom face tot ce ne stă în putere pentru a fi pregătiți de aderare până în 2028, iar Republica Moldova să fie nu doar sprijinită, dar și reprezentată în Parlamentul European în calitate de membru al UE, a declarat miercuri, la Bruxelles, prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean, care a avut o întrevedere cu președinta Parlame

Politic Ex 04-06-2025 12:34

Trimisul lui Trump susține că nivelul de risc 'a crescut mult' după ce #Ucraina a lovit bombardierele ruse

Keith Kellogg, trimisul special pentru Ucraina al președintelui american Donald Trump, a declarat că riscul unei escaladări a războiului din Ucraina 'a crescut mult' după ce forțele ucrainene au folosit drone pentru a lovi bombardiere capabile să transporte focoase nucleare în mai multe baze din profunzimea teritoriului rus, relatează miercuri Reuters.

Politic Ex 04-06-2025 11:29

SUA: Familia suspectului pentru atacul din Colorado este reținută de autoritățile de imigrație și ar putea fi deportată rapid

Autoritățile americane de imigrație i-au reținut pe soția și cei cinci copii ai unui bărbat suspectat că a atacat un miting proisraelian din statul Colorado și iau în calcul o posibilă deportare în regim de urgență, a anunțat marți Casa Albă, relatează dpa. Autoritățile investighează dacă familia suspectului a avut anterior cunoști