logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Marea Britanie verifică afirmaţiile despre un atac chimic la Mariupol

Imagine din galeria Agerpres

Marea Britanie încearcă să verifice informaţii despre eventuala utilizare a armelor chimice în Ucraina de către forţele ruse la Mariupol, un oraş-port strategic aflat sub asediu de mai bine de o lună, a anunţat luni şefa diplomaţiei de la Londra, Liz Truss, notează AFP.

"Informaţii indică faptul că forţele ruse ar fi folosit agenţi chimici într-un atac asupra populaţiei din Mariupol. Lucrăm de urgenţă cu partenerii noştri pentru a verifica informaţiile", a declarat Liz Truss pe contul său de Twitter.

 



Orice utilizare a acestui tip de arme "ar constitui o escaladare bruscă în acest conflict şi îi vom cere socoteală (preşedintelui rus Vladimir) Putin şi regimului său", a adăugat ea.

Parlamentarul ucrainean Ivanna Klimpuş a indicat la rândul său că Rusia a folosit o "substanţă necunoscută" la Mariupol unde mai multe persoane suferă de insuficienţă respiratorie, potrivit acesteia. "Foarte probabil arme chimice", a adăugat ea pe Twitter.

Regimentul ucrainean Azov, baricadat la Mariupol, susţinuse anterior, într-un mesaj publicat luni pe Telegram, că o dronă rusă a aruncat o "substanţă toxică" asupra soldaţilor şi civililor la Mariupol, precizând că mai multe persoane suferă acolo de probleme respiratorii şi neurologice.

Potrivit lui Andri Bileţki, fondatorul batalionului Azov, trei persoane au fost otrăvite acolo cu o substanţă toxică necunoscută, a spus el într-un videoclip postat pe Telegram: "Trei persoane prezintă semne clare de otrăvire cu produse chimice de război, dar fără consecinţe catastrofale".

AFP nu a fost în măsură să verifice imediat aceste afirmaţii în mod independent.

Reprezentantul armatei separatiste la Doneţk, Eduard Basurin, citat luni de agenţia rusă Ria Novosti, a afirmat, la rândul său, că trupele care asediază Mariupol ar putea recurge la "trupe chimice care vor găsi o modalitate de a scoate cârtiţele din gaura lor", cu referire la soldaţii ucraineni baricadaţi.

Rusia a negat că a comis crime de război în timpul ofensivei sale din Ucraina, lansată la 24 februarie. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 17

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 20-05-2025 02:24

#Ucraina: Putin 'ar beneficia' de pe urma retragerii SUA din negocierile de pace (Zelenski)

Președintele rus Vladimir Putin ar 'beneficia' de pe urma unei posibile retrageri a SUA din negocierile de pace privind Ucraina, a avertizat luni președintele ucrainean Volodimir Zelenski, relatează AFP. 'Este esențial pentru noi toți ca Statele Unite să nu se distanțeze de negocieri și de căutarea păcii pentru că singurul care ar

Politic Ex 20-05-2025 02:05

Reuniuni ale miniștrilor apărării și miniștrilor de externe marți la Bruxelles, cu războiul din Ucraina și reînarmarea UE pe agendă

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Miniștrii apărării și miniștrii de externe din statele membre UE se vor întâlni marți, la Bruxelles, în două reuniuni succesive în formatul Consiliului Afaceri Externe, care vor avea pe agendă ajutorul militar pentru Ucraina și situația din Orientul Mijlociu, dar și implementa

Politic Ex 19-05-2025 23:19

BTA: Împăratul Japoniei Naruhito l-a primit în audiență pe președintele Radev

Împăratul Japoniei Naruhito l-a primit luni în audiență pe președintele bulgar Rumen Radev. Întâlnirea a durat o jumătate de oră și a avut loc la Palatul Imperial din Tokyo și face parte din vizita oficială a președintelui Radev în Japonia. Luni, mai devreme, președintele Rumen Radev a participat la o recepție la

Politic Ex 19-05-2025 22:09

Putin și Trump, în favoarea unei 'normalizări' a relațiilor ruso-americane (Kremlin)

Vladimir Putin și Donald Trump și-au exprimat luni sprijinul pentru o 'normalizare' a relațiilor dintre țărilor lor, a declarat Kremlinul, în urma unei convorbiri 'de două ore și cinci minute' între cei doi lideri care au discutat în special despre Iran, relatează AFP. 'Cei doi președinți s-au exprimat &ic

Politic Ex 19-05-2025 20:49

Putin a refuzat să dispună o încetare a focului imediată în #Ucraina după discuția telefonică cu Trump

Convorbirea telefonică de peste două ore cu Donald Trump nu a reușit să-l convingă pe președintele rus Vladimir Putin să dispună o încetare a focului imediată în Ucraina, relatează luni seara The Moscow Times. Trump a făcut cunoscută poziția SUA cu privire la încetarea focului și armistițiu, dar Rusia va fi gata pentru acestea doar după ce se

Politic Ex 19-05-2025 20:10

Un avion militar de antrenament s-a prăbușit în Egipt; întregul echipaj a murit

Un avion de antrenament militar egiptean s-a prăbușit luni în timpul unui exercițiu, niciunul dintre membrii echipajului nesupraviețuind, a declarat un purtător de cuvânt al armatei într-un comunicat, fără să precizeze numărul victimelor, potrivit AFP. 'În cadrul desfășurării activității de antrenament a forțelor aeriene, un avion d

Politic Ex 19-05-2025 19:48

Prezidențiale2025/Premierul ungar Viktor Orban s-a întâlnit la Budapesta cu liderul UDMR, Kelemen Hunor

Premierul ungar Viktor Orban a discutat luni, la Budapesta, cu Kelemen Hunor, liderul Uniunii Democrate Maghiare din România (UDMR), a declarat pentru MTI biroul de presă al cabinetului șefului guvernului ungar. Orban a declarat că guvernul de la Budapesta a salutat unitatea demonstrată de comunitatea maghiară din Transilvania pentru a împiedica un

Politic Ex 19-05-2025 19:38

#Ucraina/Donald Trump l-a sunat mai întâi pe Zelenski și apoi pe Putin

Președintele american Donald Trump i-a sunat luni separat pe omologii săi ucrainean și rus, Volodimir Zelenski, respectiv Vladimir Putin, în eforturile sale de a găsi o modalitate de rezolvare a conflictului din Ucraina, relatează EFE. Casa Albă a confirmat doar că discuția cu președintele rus este în curs de desfășurare și nu a of

Politic Ex 19-05-2025 19:37

#Ucraina: Donald Trump și Vladimir Putin au discutat telefonic luni după-amiază

Președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin au avut luni o discuție telefonică având obiectivul de 'a pune capăt băii de sânge' din Ucraina, potrivit afirmațiilor liderului de la Casa Albă, după convorbirile fără rezultat între Kiev și Moscova desfășurate la finalul săptămânii trecute, relatează AFP.

Politic Ex 19-05-2025 19:20

SUA reiau supravegherea cu drone de mare altitudine în Marea Neagră după o pauză de 11 luni

Datele serviciului de urmărire în timp real a poziției avioanelor aflate în zbor Flightradar24, cu sediul la Stockholm, au arătat că sămbătă o dronă de recunoaștere strategică RQ-4B Global Hawk americană a efectuat un nou zbor în zona Mării Negre, relatează luni publicația Kyiv Post. Datele au arătat că aparatul fără pilot, c

Politic Ex 19-05-2025 18:18

Donald Trump i-a trimis o scrisoare Papei Leon al XIV-lea pentru a-l invita la Casa Albă

Papa Leon al XIV-lea l-a primit în audiență luni dimineață la Vatican pe vicepreședintele american JD Vance, care i-a înmânat suveranului pontif o scrisoare din partea președintelui Donald Trump prin care acesta îl invită în vizită la Washington, a anunțat o purtătoare de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, relatează AFP și ANSA

Politic Ex 19-05-2025 17:24

Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, susține premierul Benjamin Netanyahu

Premierul Benjamin Netanyahu a declarat luni că Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, unde armata israeliană a ucis 52 de persoane de noaptea trecută până acum, potrivit apărării civile din enclava palestiniană devastată și înfometată, care așteaptă reluarea efectivă a ajutorului umanitar, potrivit France Presse.

Politic Ex 19-05-2025 16:13

Israelul ar trebui exclus de la Eurovision, a declarat prim-ministrul Spaniei

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a declarat luni că Israelul ar trebui exclus de la Eurovision, cel mai mare concurs televizat din lume, afirmând că este necesar 'să arătăm solidaritate cu poporul palestinian care trăiește absurditatea războiului și a bombardamentelor', informează AFP. 'Nu putem avea un dublu standard &ic

Politic Ex 19-05-2025 16:09

Regatul Unit și UE au semnat un nou parteneriat strategic, la cinci ani după Brexit

Regatul Unit și Uniunea Europeană au semnat luni un 'nou parteneriat strategic' pentru a consolida relațiile dintre ele, în special în domeniul apărării, cu ocazia unui summit inedit desfășurat la cinci ani de la Brexit, informează Reuters și AFP.  

Politic Ex 19-05-2025 15:29

Gaza: Israelul a emis un ordin de evacuare în Khan Yunis, înaintea unui 'atac fără precedent'

Armata israeliană le-a ordonat luni locuitorilor din Khan Yunis și din orașele învecinate din sudul Fâșiei Gaza să părăsească imediat zona, relatează dpa. Ordinul de evacuare, transmis luni în limba arabă, avertizează că va avea loc un 'atac fără precedent' și le cere locuitorilor să plece către zona al-Mawasi, î