Vladimir Putin spune că ''operaţiunea specială'' din Ucraina este ''un succes'' şi va fi dusă până la capăt

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat miercuri că operaţiunea sa militară din Ucraina este un "succes" şi că Moscova nu va lăsa această ţară se devină un "cap de pod" pentru "acţiuni agresive" împotriva Rusiei, relatează France Presse.
"Operaţiunea se derulează cu succes, în strictă conformitate cu planurile stabilite", a afirmat Putin, conform declaraţiilor difuzate de televiziunea de stat rusă, dând asigurări din nou că Moscova nu are intenţia "de a ocupa" Ucraina. Potrivit liderului de la Kremlin, ofensiva a fost declanşată pentru că "toate opţiunile diplomatice" fuseseră "epuizate".
"Pur şi simplu nu am avut opţiuni pentru a rezolva problema într-un mod paşnic", a continuat preşedintele rus, care susţine că are "toate motivele să creadă" că, pe teritoriul ucrainean, sunt în dezvoltare "componente ale unor arme biologice".
El a spus de asemenea că nu a mai putut tolera "anii de intimidare a populaţiei din Donbas", estul rusofon al Ucrainei, unde Kievul luptă de opt ani cu separatiştii proruşi susţinuţi de Moscova.
Putin mai susţine că Ucraina "se pregătea de un scenariu violent" şi că declanşarea unei ofensive ucrainene împotriva Donbasului şi a Crimeii - peninsula ucraineană anexată în 2014 de Moscova - "nu era decât o chestiune de timp".
"Nu am avut altă opţiune pentru a ne apăra. Nu vom permite Ucrainei să servească drept cap de pod pentru acţiuni agresive împotriva Rusiei", a insistat preşedintele rus.
"În ceea ce priveşte tactica operaţiunilor militare, care a fost dezvoltată de Ministerul rus al Apărării şi de Statul Major, aceasta s-a justificat pe deplin", a afirmat Putin, citat de agenţiile de presă oficiale RIA Novosti şi TASS.
În această reuniune consacrată măsurile de sprijinire a regiunilor, Vladimir Putin şi-a reiterat acuzaţiile la adresa Kievului, susţinând că partea ucraineană a sabotat soluţionarea paşnică a crizei şi că, într-un viitor previzibil, "regimul pro-nazist de la Kiev ar putea obţine arme nucleare, care ar putea lovi Rusia", potrivit TASS.
Avansarea trupelor ruse până la Kiev şi alte oraşe ucrainene nu este legată de dorinţa de a ocupa Ucraina, a mai spus Putin. Potrivit lui, Rusia nu are un astfel de obiectiv. Cu toate acestea, toate obiectivele "operaţiunii speciale" din Ucraina vor fi cu siguranţă îndeplinite, a subliniat preşedintele rus.
Totodată, Vladimir Putin a subliniat că operaţiunea rusă din Ucraina "nu a fost decât o scuză pentru Occident ca să impună noi sancţiuni" împotriva Rusiei, denunţând o "strategie conştientă şi pe termen lung" de "descurajare şi de slăbire" a Moscovei.
"Astfel de demersuri au toate caracteristicile unei agresiuni", a declarat Vladimir Putin, acuzând Occidentul că vrea să facă din Rusia o "ţară slabă şi dependentă".
Putin consideră că avalanşa de sancţiuni şi condamnări occidentale care lovesc Rusia, economia ei, sportivii săi şi lumea culturală este comparabilă cu persecuţiile antisemite.
"Occidentul a făcut să cadă masca decenţei şi a început să acţioneze într-un mod odios. Se impun aici paralele cu pogromurile antisemite", a declarat el în aceeaşi reuniune difuzată de televiziunea rusă, fără să-i pese că acuză de "nazism" regimul de la Kiev condus de evreul Volodimir Zelenski, care prin definiţie nu poate fi nazist.
Disonanţa cognitivă este observată de către experţi occidentali nu doar la Putin, ci şi la propaganda sa şi la mai mult din jumătate din populaţia rusă, care susţine Kremlinul în războiul din Ucraina, conform Meduza.io.
Preşedintele rus a promis miercuri o serie de ajutoare financiare atât pentru populaţie, cât şi pentru companii pentru a face faţă valului de sancţiuni, dând asigurări că Kremlinul va surmonta 'blitzkrieg'-ul occidental împotriva Rusiei.
Recunoscând o situaţie "deloc simplă" şi o inflaţie în creştere, el a promis creşterea "minimului necesar, a salariilor funcţionarilor publici" şi a pensiilor, precum şi eliminarea barierelor administrative din calea afacerilor.AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
VIDEO Donald Trump dă startul paradei militare de la Washington
Președintele american Donald Trump, însoțit de soția sa Melania, a dat startul uriașei parade militare pe care și-a dorit-o, sâmbătă la Washington, într-o zi marcată de manifestații ale opozanților în întreaga țară, scrie AFP.
Iranul 'nu va mai coopera' cu AIEA 'ca înainte'
Iranul a anunțat sâmbătă că încetează cooperarea 'ca înainte' cu Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), criticând 'tăcerea' acesteia după atacurile israeliene asupra unor situri nucleare iraniene, transmite AFP. 'Este o nebunie că aceste locuri pașnice sunt atacate, iar Agenția răm&aci
Iran: Două depozite de combustibil din Teheran, ținta atacurilor israeliene (Ministerul Petrolului)
Atacurile israeliene au vizat două depozite de combustibil din Teheran, a anunțat duminică dimineața Ministerul iranian al Petrolului, la scurt timp după ce Iranul a anunțat noi lovituri de rachete împotriva Israelului, notează AFP. 'Depozitul de petrol din Shahran (cartier în nord-vestul Teheranului) și un alt rezervor din sud
Israel: Nivel de alertă coborât, populația poate ieși de la adăpost
Autoritățile israeliene au coborât nivelul de alertă la nivel național sâmbătă noaptea, permițând populației să părăsească adăposturile, cu condiția să rămână 'în apropierea acestora', potrivit aplicației mobile a Comandamentului frontului intern (Apărare pasivă), care depinde de armată, scrie AFP. Servici
Trump afirmă că este de acord cu Putin, 'războiul Israel-Iran 'trebuie să se încheie
Președintele rus Vladimir Putin 'consideră, la fel ca mine, că acest război dintre Israel-Iran trebuie să se încheie', a scris sâmbătă Donald Trump pe platforma sa Truth Social, după o conversație telefonică cu omologul său de la Kremlin, transmite AFP. 'I-am răspuns că și războiul lui trebuie să se încheie',
Israel: Populația îndemnată să se adăpostească, tiruri de rachete dinspre Iran (armata)
Armata israeliană a cerut populației sâmbătă seara să meargă la adăposturi după ce a detectat 'lansări de rachete din Iran' spre Israel, notează AFP. În jurul orei 23:00 (20:00 GMT), jurnaliști ai AFP au primit pe telefoanele lor un mesaj de 'alertă maximă' de la Comandamentul frontului intern (Apărare pasivă).
Brazilia: Fostul ministru al lui Bolsonaro arestat pentru obstrucționarea justiției a fost eliberat
Un fost ministru din mandatul lui Jair Bolsonaro, arestat vineri sub suspiciunea de obstrucționare a procesului fostului președinte pentru presupusă tentativă de lovitură de stat în 2022, a fost eliberat câteva ore mai târziu prin ordin judecătoresc, notează AFP. Gilson Machado, fost ministru al turismului, este bănuit că a &
Trump afirmă că Putin l-a felicitat cu ocazia zilei sale de naștere
Donald Trump a făcut cunoscut că președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat sâmbătă cu ocazia zilei sale de naștere, într-un apel telefonic, a afirmat liderul de la Casa Albă pe platforma sa Truth Social, notează AFP. 'Președintele Putin m-a sunat în această dimineață pentru a-mi ura foarte amabil +La mulți ani!+',
Iran: Apărarea antiaeriană activată la Teheran și în alte șase provincii
Iranul a activat sâmbătă seară apărarea sa antiaeriană 'împotriva unor ținte ostile' la Teheran și în șase dintre cele 31 de provincii ale țării, au relatat media locale, în a doua zi de atacuri israeliene împotriva teritoriului iranian, scrie AFP. Apărarea antiaeriană 'a început activitățile sal
Londra trimite mai multe avioane de luptă în Orientul Mijlociu
Mai multe avioane de luptă ale forțelor aeriene regale britanice sunt trimise în Orientul Mijlociu, a declarat sâmbătă premierul Keir Starmer, după ce Iranul a amenințat că va viza baze ale Marii Britanii, Franței și SUA în cazul în care aceste țări ajută la stoparea atacurilor sale asupra Israelului, informează PA Media/dpa.
Cel puțin 31 de morți într-o provincie iraniană în urma unor atacuri israeliene
Cel puțin 31 de persoane au murit și alte 55 au fost rănite sâmbătă, în atacurile realizate de Israel în provincia iraniană Azerbaidjanul de Est, au raportat mass-media iraniene, citate de EFE. '30 de militari și un membru al Semilunii Roșii au murit în apărarea patriei islamice în provincia Azerbaidjanul de E
Putin i-a transmis lui Trump îngrijorarea sa cu privire la situația 'foarte alarmantă' din Orientul Mijlociu
Kremlinul a informat că președintele Rusiei, Vladimir Putin, a avut sâmbătă o conversație telefonică cu omologul său american, Donald Trump, despre pericolul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu în urma operațiunii militare a Israelului împotriva Iranului, informează EFE. Consilierul prezidențial, Iuri Ușakov, a pre
VIDEO Israelul spune că vrea să lovească 'toate siturile regimului', în a doua zi de atacuri asupra Iranului
Israelul a declarat sâmbătă că dorește să lovească 'toate siturile regimului' iranian, afirmând că are controlul asupra cerului din vestul Iranului, în a doua zi a unui atac fără precedent împotriva Republicii Islamice, care a promis o ripostă 'mai puternică', informează AFP. Armata aeriană israeliană a
Beijingul sprijină Iranul în 'apărarea drepturilor sale legitime' (MAE chinez)
Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a declarat că Beijingul susține Iranul în 'apărarea drepturilor și intereselor sale legitime' și a avut conversații cu cei doi omologi ai săi, iranian și israelian, conform unor comunicate de presă ale MAE chinez, transmite sâmbătă AFP. Șeful diplomației chineze a subliniat sprijinul Be
Omanul anunță anularea discuțiilor dintre Iran și SUA, programate duminică
Oman, care joacă rolul de mediator între Statele Unite și Iran în discuțiile privind dosarul nuclear, a anunțat sâmbătă că discuțiile programate pentru duminică între cele două țări nu vor mai avea loc, informează AFP. 'Discuțiile între Iran și Statele Unite, care trebuiau să aibă loc duminică la Muscat, nu vo