logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Zelenski consideră că unii membri NATO sunt ''hipnotizaţi'' de agresiunea rusă asupra Ucrainei

Image

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marţi că, deşi NATO este "cea mai puternică" alianţă de apărare "din lume", unii dintre membrii acesteia "sunt parcă hipnotizaţi de agresiunea rusă" într-un mesaj adresat prin videoconferinţă unor lideri europeni reuniţi la Londra, potrivit EFE şi Liga.net.

Intervenţia lui Zelenski a avut loc la o reuniune a liderilor ţărilor nordice şi baltice convocată de premierul britanic, Boris Johnson, - aşa-numita Forţă expediţionară comună (Joint Expeditionary Force /JEF) - pentru a discuta despre securitatea în nordul Europei în faţa ameninţării tot mai mari din partea Rusiei.

Preşedintele ucrainean şi-a exprimat din nou regretul că Alianţa Nord-Atlantică nu instituie o zonă de excludere aeriană deasupra Ucrainei pentru a împiedica atacurile ruseşti şi a subliniat că sancţiunile internaţionale aplicate împotriva Rusiei până în prezent "nu sunt suficiente", pledând pentru un "embargo comercial" complet împotriva Moscovei.

 


Foto: (c) Justin Tallis/Pool via REUTERS


"Se vorbeşte mult despre un al Treilea Război Mondial care ar începe dacă NATO ar închide cerul ucrainean în faţa rachetelor şi avioanelor ruseşti, astfel că un coridor umanitar de excludere aeriană nu a fost stabilit", a deplâns el.

"Aceasta permite armatei ruse să bombardeze oraşe paşnice şi să arunce în aer blocuri, spitale şi şcoli", le-a transmis el liderilor adunaţi la palatul Lancaster House din Londra.

De asemenea, Zelenski şi-a exprimat frustrarea că, în pofida pretinsei politici a "uşilor deschise", NATO nu a admis ţara sa ca membru, situaţie pe care Ucraina trebuie "să o accepte", întrucât nu are altă opţiune. Totodată, el a îndemnat Alianţa Nord-Atlantică să caute alte căi de colaborare cu ţara sa.

 


Foto: (c) Justin Tallis/Pool via REUTERS


"Ucraina nu este membră NATO, înţelegem asta, suntem nişte oameni adecvaţi. Ani de zile am auzit despre uşa presupus deschisă, dar am început să înţelegem că nu putem intra pe acolo. Acest lucru este adevărat şi trebuie să-l recunoaştem. Mă bucur că oamenii noştri încep să admită aceasta şi să se bazeze pe ei înşişi şi pe partenerii noştri care ne ajută", a spus preşedintele Volodimir Zelenski, citat de agenţia de presă ucraineană Liga.net.

Zelenski a criticat şi faptul că numeroase companii nu s-au retras încă de pe teritoriul Federaţiei Ruse şi a chemat guvernele să blocheze intrarea navelor ruseşti în porturile lor şi ca toate băncile ruse să fie excluse din sistemul de transfer bancar SWIFT.

Preşedintele ucrainean a cerut Occidentului mai mult armament - "ei ştiu deja tipul de care avem nevoie, toată lumea o ştie" - indicând că armele pe care le primeşte în prezent Ucraina sunt utilizate în decurs de numai 20 de ore.

 


Foto: (c) Justin Tallis/Pool via REUTERS


"El ne provoacă pe bună dreptate să facem mai mult şi ştim cu toţii că putem şi trebuie să facem mai mult", a reacţionat Johnson, după ce a recunoscut încă o dată curajul liderului şi poporului ucrainean.

JEF, condusă de Marea Britanie, este o coaliţie de securitate din nordul Europei, care reuneşte Danemarca, Finlanda, Estonia, Islanda, Letonia, Lituania, Ţările de Jos, Suedia şi Norvegia, câteva dintre ele având frontieră comună cu Rusia.

Premierul britanic va îndemna marţi această coaliţie, unii din membrii căreia fac parte din NATO, "să depună eforturi comune pentru o mai mare rezilienţă împotriva ameninţărilor din partea statelor ostile", care presupune o mai mare colaborare în domeniul apărării. AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Florin Ştefan, editor online: Adrian Dãdârlat, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 34

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 14-06-2025 12:08

Papa Leon al XIV-lea îndeamnă Iranul și Israelul la 'responsabilitate și rațiune'

Papa Leon al XIV-lea a făcut apel sâmbătă la Iran și Israel la 'responsabilitate și rațiune', în contextul în care 'situația s-a deteriorat grav' între cele două țări, au consemnat AFP și Reuters. 'Nimeni nu ar trebui să amenințe vreodată existența altei persoane și este datoria tuturor țărilor să sprijine cauza păci

Politic Ex 14-06-2025 11:15

Iranul confirmă că facilitatea sa nucleară de la Fordow a suferit pagube limitate în urma recentelor atacuri israeliene

Iranul a confirmat că facilitatea sa nucleară de la Fordow a suferit pagube limitate în urma recentelor atacuri israeliene, a relatat sâmbătă agenția de știri semi-oficială ISNA, citând un purtător de cuvânt al organizației pentru energie atomică a țării, transmite Reuters. 'Au fost daune limitate în unele zone de la situl de

Politic Ex 14-06-2025 10:43

Armata israeliană vizează sistemele aeriene iraniene din regiunea Teheranului

Armata israeliană a anunțat sâmbătă că a vizat sistemele iraniene de apărare aeriană într-un val de atacuri nocturne în regiunea Teheranului, informează AFP. 'Armata aeriană a lovit în timpul nopții zeci de ținte, mai ales infrastructuri de rachete sol-aer, în cadrul unei operațiuni care a vizat distrugerea capacităților de ap

Politic Ex 14-06-2025 08:21

Iranul spune că a doborât drone israeliene aflate în misiune de recunoaștere în nord-vest

Iranul a anunțat că a doborât sâmbătă drone israeliene aflate în misiune de recunoaștere deasupra zonei de nord-vest a țării, potrivit televiziunii de stat preluate de AFP și Reuters. Forțele iraniene 'au reușit să doboare drone israeliene care au violat spațiul aerian al țării în regiunea frontalieră Salmas', a transmis televiz

Politic Ex 14-06-2025 05:33

Israel: Al patrulea val de rachete lansate de Iran

Iranul a lansat un al patrulea val de rachete împotriva Israelului sâmbătă dimineață devreme, declanșând sirenele de alarmă aeriană în mai multe zone ale țării, au raportat Forțele de apărare israeliene, citate de EFE. La puțin timp după ora locală 4:30 sâmbătă (1:30 GMT), armata a raportat că sirenele de raid aer

Politic Ex 14-06-2025 04:55

Venezuela: Nou mandat de arestare împotriva opozantului Juan Guaido

Parchetul din Venezuela a emis vineri un nou mandat de arestare pe numele opozantului Juan Guaido, pe care îl acuză de corupție în timpul 'președinției sale interimare', notează AFP. Într-un efort de a-l înlătura de la putere pe președintele Nicolas Maduro, Guaido, fost președinte al Adunării Naționale, s-a proc

Politic Ex 14-06-2025 03:39

Putin 'condamnă' atacurile israeliene și îi propune lui Netanyahu rolul său de mediator cu Iranul

Președintele rus Vladimir Putin a 'condamnat' vineri atacurile israeliene care au vizat Iranul, aliat apropiat al Moscovei, numindu-le o 'escaladare periculoasă' care ar putea avea 'consecințe dezastruoase' pentru Orientul Mijlociu, notează AFP. Putin a vorbit la telefon, separat, cu omologul său iranian, Masoud Pezeshk

Politic Ex 14-06-2025 02:42

Brazilia: Un fost ministru al lui Bolsonaro arestat pentru obstrucționarea procesului ex-președintelui

Poliția braziliană a arestat vineri un fost ministru din mandatul lui Jair Bolsonaro, suspectat de obstrucționarea procesului fostului președinte pentru presupusă tentativă de lovitură de stat în 2022, notează AFP. Gilson Machado, fost ministru al turismului, a fost audiat de poliție sub suspiciunea că a încercat să-l ajute pe loco

Politic Ex 14-06-2025 01:53

Nivel de alertă coborât în Israel: Populația poate ieși de la adăpost (armata)

Autoritățile israeliene au coborât nivelul de alertă la nivel național sâmbătă noaptea, permițând populației să părăsească adăposturile, cu condiția să rămână 'în apropierea acestora', potrivit aplicației mobile a Comandamentului frontului intern (Apărare pasivă), care depinde de armată, scrie AFP. Noile i

Politic Ex 14-06-2025 01:38

Iranul lansează o nouă serie de atacuri împotriva Israelului

Iranul a lansat sâmbătă o nouă salvă de atacuri cu rachete asupra Israelului, ca răspuns la atacul masiv al aviației israeliene asupra țării cu o zi înainte, a făcut cunoscut televiziunea de stat, scrie AFP. 'O nouă serie de atacuri cu rachete asupra (Israelului) a început din Teheran și Kermanshah', un oraș din vestu

Politic Ex 14-06-2025 01:29

Israel: Noi alerte de rachete în Israel, populația îndemnată să se adăpostească

Armata israeliană a îndemnat populația să meargă la adăpost sâmbătă, după ce a detectat noi lansări de rachete din Iran spre Israel, notează AFP. Forțele armate au 'identificat rachete lansate dinspre Iran în direcția teritoriului statului Israel', potrivit unui comunicat militar. 'Sistemele de apăr

Politic Ex 14-06-2025 00:44

Trump a vorbit vineri cu Netanyahu (Casa Albă)

Donald Trump a vorbit vineri cu premierul israelian Benjamin Netanyahu în urma atacurilor fără precedent ale Israelului împotriva Iranului, care a ripostat lansând rachete asupra Israelului, a făcut cunoscut o sursă de la Casa Albă, scrie AFP.

Politic Ex 14-06-2025 00:34

Iran: Partea de la suprafață a uzinei de îmbogățire de uraniului de la Natanz, 'distrusă' (AIEA)

Partea de la suprafață a uzinei pilot de îmbogățire a uraniului de la Natanz, în centrul Iranului, a fost 'distrusă' de atacurile israeliene, a anunțat vineri directorul general al agenției ONU, Rafael Grossi, citând informații de la autoritățile iraniene, relatează AFP. 'La Natanz, partea de la suprafață a uzinei

Politic Ex 13-06-2025 23:48

Statele Unite ajută Israelul să doboare rachetele iraniene

Statele Unite 'ajută' Israelul să doboare rachetele iraniene vizând teritoriul israelian, a făcut cunoscut vineri un oficial american pentru AFP, într-un moment în care Teheranul a lansat o salvă de rachete ca răspuns la atacurile israeliene din noaptea precedentă. 'Statele Unite ajută la doborârea rachetelo

Politic Ex 13-06-2025 23:45

BTA: O instanță din Macedonia de Nord l-a condamnat pe fostul președinte al unui club cultural

Un tribunal din Bitola a pronunțat o condamnare cu suspendare de un an, cu o perioadă de probă de doi ani, pentru Ljupcho Georgievski, fost președinte al Clubului Cultural Ivan Mihailov, acum închis, într-un caz care a atras atenția peste graniță în Bulgaria. Georgievski a fost condamnat pentru incitare la xenofobie, rasism ș