logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Convorbire telefonică între şefii de Stat Major rus şi american pe fondul tensiunilor în jurul Ucrainei

Image

Şefii de Stat Major rus şi american au avut marţi o convorbire telefonică, a anunţat Ministerul rus al Apărării, aceasta intervenind pe fondul tensiunilor între Moscova şi Occident cu privire la concentrarea de efective ruseşti în apropierea frontierelor Ucrainei, relatează AFP.

Astfel, generalul Valeri Gherasimov a abordat cu omologul său american Mark Milley 'probleme actuale privind securitatea internaţională', se menţionează într-un comunicat al armatei ruse, fără alte detalii.

În ultimele zile, SUA, NATO şi Uniunea Europeană au continuat să-şi exprime îngrijorare cu privire la mişcările de trupe ruse în apropierea Ucrainei, scena din 2014 a unui conflict între Kiev şi separatiştii proruşi din estul ţării.

Moscova a negat orice intenţie belicoasă, plasând responsabilitatea asupra Occidentului de la care Kievul spune că vrea să cumpere mai multe arme 'defensive'.

Gherasimov şi Milley s-au întâlnit în septembrie în Finlanda, unde - potrivit Moscovei - au discutat despre prevenirea incidentelor militare între cei doi rivali geopolitici.

Şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, afirmase luni că 'un contact' viitor între preşedinţii Vladimir Putin şi Joe Biden este luat în considerare, dar că 'data acestuia şi alţi parametri sunt în curs de discuţie', potrivit AFP.

'Cu siguranţă, Ucraina va fi una din temele ridicate într-un fel sau altul' în cadrul acestui posibil schimb de opinii, a afirmat Lavrov.

Ministerul ucrainean al Apărării a comunicat marţi că Rusia creşte capacitatea de luptă a 'forţelor de ocupaţie ruse' în regiunile Doneţk şi Lugansk, controlate de separatişti proruşi, în contextul acuzaţiilor formulate de Washington şi Kiev, conform cărora Moscova s-ar pregăti să lanseze o operaţiune militară împotriva Ucrainei, potrivit EFE.

'Comandamentul Forţelor armate ruse sporeşte capacitatea de lupta a forţelor de ocupaţie ruse în teritoriile ocupate temporar din regiunile Doneţk şi Lugansk', se afirmă într-un comunicat al ministerului ucrainean.

Potrivit Direcţiei principale de informaţii a armatei ucrainene, la 22 noiembrie, unităţi militare din Doneţk şi Lugansk au început exerciţii de stat major pe scară largă, cu participarea rezerviştilor, a poliţiei şi a 'administraţiilor de ocupaţie'.

'Manevrele sunt supervizate de o comisie a Armatei a 8-a din Districtul militar Sud al Federaţiei Ruse', a precizat ministerul citat.

Autorităţile ucrainene remarcă în acelaşi timp o 'intensificare a activităţii presei de propagandă ruseşti cu scopul de discredita' forţele armate ucrainene.

Tensiunile în regiune s-au amplificat după ce Occidentul şi Ucraina au acuzat Rusia de o intensificare a activităţilor militare ruse în apropierea frontierelor ucrainene.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a negat din nou marţi că Rusia ar avea planuri agresive împotriva altor ţări, avertizând totodată că ajutorul militar din partea SUA şi a altor ţări NATO pentru Ucraina duce la creşterea tensiunilor.

La rândul sau, Serviciul de Informaţii Externe al Rusiei (SVR) a calificat drept 'absolut false ' declaraţiile Occidentului despre o concentrare a forţelor ruse la graniţa cu Ucraina în pregătirea unui posibil atac asupra ţării vecine.

Potrivit SVR, în timp ce Kievul vorbeşte despre ameninţarea rusă, trupele sale avansează spre teritoriile din estul ţării, controlate de miliţiile separatiste proruse.

Şeful Direcţiei de informaţii militare a Ucrainei, Kirilo Budanov, a declarat sâmbătă pentru Military Times că Rusia a comasat peste 92.000 de soldaţi la graniţă şi ar pregăti o ofensivă pentru 'sfârşitul lunii ianuarie sau începutul lunii februarie'.AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Irina Cristea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 17

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 02-05-2025 19:23

Propunerea de buget pentru 2026 a lui Donald Trump reduce cheltuielile și prioritizează apărarea

Președintele Donald Trump dorește să concentreze bugetul SUA pentru 2026 pe securitatea națională și apărare, reducând în același timp alte cheltuieli publice, a anunțat vineri Casa Albă. Acest prim proiect include o creștere de 13% a bugetului pentru apărare și o creștere de 65% a bugetului pentru securitate internă. Totodat preve

Politic Ex 02-05-2025 18:35

Regele Charles va participa la inaugurarea noului Parlament canadian

Regele Charles al Marii Britanii și soția sa, regina Camilla, vor vizita Canada în perioada 26-27 mai, a anunțat vineri Palatul Buckingham - relatează Reuters. Cuplul regal va participa la deschiderea de stat a Parlamentului Canadei din Ottawa, se arată în comunicat. Și prim-ministrul canadian, Mark Carney, a anunțat

Politic Ex 02-05-2025 18:29

NATO/Rutte intenționează să includă cheltuieli de securitate mai mari pentru a respecta planul de apărare al lui Trump

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a propus membrilor alianței să majoreze cheltuielile pentru apărare la 3,5% din PIB și să aloce încă 1,5% pentru cheltuieli mai largi legate de securitate, pentru a răspunde cererii președintelui american, Donald Trump, privind o țintă de 5%, au declarat pentru Reuters persoane familiare cu această temă.

Politic Ex 02-05-2025 17:45

VIDEO/Candidatul naționalist la președinția Poloniei, primit de Donald Trump

Candidatul naționalist la președinția Poloniei, Karol Nawrocki, a anunțat vineri că i-a făcut o vizită 'importantă' președintelui american, Donald Trump la Casa Albă, stârnind în Polonia acuzații de ingerință electorală, transmite France Presse. Karol Nawrocki are sprijinul partidului de opoziție Lege și Justiție (PiS) și a

Politic Ex 02-05-2025 17:20

Donald Trump vrea să redenumească 8 mai şi 11 noiembrie drept "Zilele Victoriei" în cele două războaie mondiale

Statele Unite vor marca victoria aliaţilor în cel de-al Doilea Război Mondial pe 8 mai, ziua în care Germania a capitulat în 1945, a anunţat vineri preşedintele american, Donald Trump. "Mulţi dintre aliaţii şi prietenii noştri sărbătoresc 8 mai ca Ziua Victoriei, dar noi am făcut mai mult decât orice altă ţară, de depar

Politic Ex 02-05-2025 16:15

Copiii înfometați din Gaza caută hrană în grămezile de gunoi, semnalează ONU

Copiii din Gaza caută prin munți de gunoaie resturi alimentare și combustibil, a declarat vineri o purtătoare de cuvânt a Biroului ONU pentru ajutor de urgență din orașul Gaza, Olga Cerevko, făcând apel la încetarea blocadei Israelului asupra livrărilor de ajutoare către teritoriu, relatează dpa. Vorbind prin video cu ziarișt

Politic Ex 02-05-2025 14:27

Transfer de date ale UE spre China: TikTok condamnat la o amendă de 530 milioane de euro

Platforma TikTok a fost condamnată vineri în Uniunea Europeană la plata unei amenzi în valoare de 530 milioane de euro pentru că a eșuat să garanteze o protecție suficientă datelor personale ale europenilor în China, de unde ele sunt accesibile, într-un moment în care platforma se află și în colimatorul SUA, relatează AFP.

Politic Ex 02-05-2025 13:49

Iranul trebuie 'să renunțe' la îmbogățirea uraniului, declară Rubio

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că Iranul trebuie să 'renunțe' la îmbogățirea uraniului și la dezvoltarea de rachete cu rază lungă de acțiune și ar trebui să permită inspectorilor americani accesul la instalațiile sale, în contextul amânării rundei de negocieri nucleare, relatează Reuters. Comen

Politic Ex 02-05-2025 12:47

Gaza: Operațiunile umanitare 'în pragul unei prăbușiri totale', afirmă Crucea Roșie

Operațiunile umanitare în Fâșia Gaza sunt 'în pragul unei prăbușiri totale', a avertizat vineri Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) după două luni de blocadă totală israeliană a oricărei intrări de ajutoare, relatează AFP. 'Dacă livrările de ajutoare nu se reiau imediat, CICR nu va dispune de alimente,

Politic Ex 02-05-2025 11:25

Vatican: Horn instalat pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului

Vaticanul a instalat vineri un horn pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului care va începe pe 7 mai, relatează AFP. La terminarea fiecărei sesiuni de vot a cardinalilor reuniți în interiorul capelei, buletinele de vot sunt arse într-o sobă specială. Hornul, vizibil din Piața Sf.Petru, emite un fum negru dac

Politic Ex 02-05-2025 10:59

Donald Trump ordonă suspendarea finanțării de către stat a mediilor publice PBS și NPR

Președintele american Donald Trump a semnat joi un ordin executiv prin care cere administratorului federal de investiții în domeniul audiovizualului public (CPB) să înceteze finanțarea a două instituții media publice americane, televiziunea PBS și radioul NPR, pe care le acuză de părtinire, relatează AFP. 'Am dat instrucțiuni c

Politic Ex 02-05-2025 10:32

Marea Britanie: Extrema dreaptă britanică câștigă un scrutin parțial, un eșec pentru Starmer

Partidul de extrema dreaptă Reform UK, condus de Nigel Farage, a câștigat într-un un scrutin parțial în nord-vestul Angliei, învingând Partidul Laburist de guvernământ, un eșec pentru premierul Keir Starmer, relatează vineri France Presse. 'Pentru mișcare, pentru partid, acesta este un moment foarte, foa

Politic Ex 02-05-2025 08:39

#Ucraina: Aproape 30 de răniți într-un atac rusesc asupra Zaporojie

Aproape 30 de persoane, între care un adolescent, au fost rănite în noaptea de joi spre vineri într-un atac rusesc asupra infrastructurii civile în orașul Zaporojie, centrul administrativ al regiunii omonime din sudul Ucrainei, au anunțat responsabili locali, citați de AFP. 'Douăzeci și nouă de persoane au fost răni

Politic Ex 02-05-2025 08:13

Marco Rubio: Un acord de pace între #Ucraina și Rusia este 'încă departe'

Ucraina și Rusia sunt încă departe de a ajunge la un acord de pace în pofida unor progrese recente, a declarat joi secretarul de stat american Marco Rubio, avertizând că, fără un progres în timp util, președintele Donald Trump ar putea reconsidera rolul SUA în mediere, potrivit dpa. Pozițiile celor două țări &icir

Politic Ex 02-05-2025 03:56

1 mai: Mii de americani defilează împotriva lui Trump

Mai multe mii de americani au defilat joi în Statele Unite, de la New York la Los Angeles, pentru a se opune politicii lui Donald Trump și a denunța 'tirania' cu ocazia zilei de 1 mai, care nu este o zi tradițională de mobilizare în masă ca în Europa, notează AFP. Însă zeci de sindicate locale și organizații ale