logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Cehia: Preşedintele Zeman i-a cerut liderului opoziţiei să conducă negocierile pentru formarea noului guvern

Image

Preşedintele ceh Milos Zeman i-a cerut liderului opoziţiei, Petr Fiala, să conducă negocierile în vederea formării unui nou guvern, a informat marţi administraţia prezidenţială, un nou pas către predarea puterii partidelor de centru-dreapta învingătoare în alegeri, transmite Reuters.

Fiala conduce o coaliţie de cinci partide care au obţinut împreună o majoritate de mandate în urma alegerilor legislative din 8-9 octombrie.

Cu toate acestea, incertitudinea încă planează în ce priveşte discuţiile de formare a guvernului dat fiind că Zeman se află în spital din 10 octombrie, la o zi după ce aliatul său, prim-ministrul Andrej Babis, a pierdut în faţa grupului de partide de opoziţie.

De atunci, preşedintele a făcut declaraţii doar săptămâna trecută, într-un interviu radiofonic.

 

Foto: (c) MARTIN DIVISEK/EPA


 

Deşi i-a cerut lui Fiala să conducă negocierile, Zeman se află probabil încă la câteva săptămâni distanţă de a-l nominaliza oficial ca prim-ministru.

În timp ce preşedintele era spitalizat, parlamentarii luaseră în discuţie invocarea articolului 66 din Constituţie pentru a-i ridica prerogativele dacă nu va fi apt să numească un nou guvern în locul celui condus de Andrej Babis.

Marţi, însă, senatorii au abandonat planul de a invoca, în premieră, acest articol, după ce preşedintele a dat semne că se simte suficient de bine pentru a-şi îndeplini atribuţiile.

Vineri, într-un interviu telefonic, Milos Zeman a afirmat, în primele sale declaraţii publice de după alegeri, că nu vede nicio problemă în a-l desemna prim-ministru pe Petr Fiala.

Cele cinci partide - mergând de la Partidul Civic Democrat (ODS, uşor eurosceptic) condus de Fiala, la Partidul Piraţilor (progresist) - au semnat deja luni un acord pentru formarea unei coaliţii şi a unui nou guvern de centru-dreapta.

Formaţiunile politice semnatare au promis să reducă deficitul bugetar, care a crescut masiv începând de anul trecut în contextul crizei sanitare cauzate de coronavirus.

Fiala alcătuieşte în prezent o listă de nominalizări pentru posturile ministeriale.

Autorităţile nu au dezvăluit detalii despre boala preşedintelui, dar unul din medicii săi a spus săptămâna trecută că Zeman suferă de o maladie a ficatului.

Echipa medicală care îl tratează a anunţat vineri că starea preşedintelui s-a ameliorat, dar că acesta încă nu îşi poate exercita pe deplin atribuţiile şi va trebui să mai rămână în spital, posibil timp de câteva săptămâni.

Zdenek Hraba, preşedintele comisiei senatoriale pentru Constituţie şi proceduri parlamentare, a afirmat marţi că Senatul ar putea însă să decidă revocarea atribuţiilor lui Zeman dacă echipa medicală îl declară în incapacitate de a le exercita, iar o examinare ulterioară confirmă verdictul.AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Florin Ştefan, editor online: Anda Badea)

Afisari: 15

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 02-05-2025 21:27

Donald Trump și Mark Carney se vor întâlni marți la Casa Alba pentru a negocia tarifele

Președintele american, Donald Trump, îl va primi pe prim-ministrul canadian, Mark Carney, la Casa Albă marți, 6 mai, pentru a începe negocierile privind tarifele impuse Canadei și noua relație bilaterală dintre cele două țări, transmite EFE. În prima sa conferință de presă de la câștigarea alegerilor generale luni, Carn

Politic Ex 02-05-2025 21:07

Rubio îndeamnă Germania să 'inverseze cursul' după ce AfD a fost etichetată drept extremistă

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a condamnat clasificarea partidului Alternativa pentru Germania (AfD) drept 'extremist de dreapta confirmat' de către serviciile de informații interne, făcând apel la țară să 'inverseze cursul', relatează dpa. 'Germania tocmai a acordat agenției sale de spionaj noi puteri pent

Politic Ex 02-05-2025 20:15

Ministrul adjunct al culturii din Berlin demisionează după o controversă pe tema reducerilor bugetare

Ministrul adjunct al culturii din Berlin a demisionat vineri, după ce controversa privind reducerile bugetare din decembrie în acest sector a stârnit furie în rândul teatrelor, orchestrelor și cluburilor techno din capitala germană, transmite France Presse. Joe Cialo, membru al Uniunii Creștin-Democrate, la fel ca viito

Politic Ex 02-05-2025 19:23

Propunerea de buget pentru 2026 a lui Donald Trump reduce cheltuielile și prioritizează apărarea

Președintele Donald Trump dorește să concentreze bugetul SUA pentru 2026 pe securitatea națională și apărare, reducând în același timp alte cheltuieli publice, a anunțat vineri Casa Albă. Acest prim proiect include o creștere de 13% a bugetului pentru apărare și o creștere de 65% a bugetului pentru securitate internă. Totodat preve

Politic Ex 02-05-2025 18:35

Regele Charles va participa la inaugurarea noului Parlament canadian

Regele Charles al Marii Britanii și soția sa, regina Camilla, vor vizita Canada în perioada 26-27 mai, a anunțat vineri Palatul Buckingham - relatează Reuters. Cuplul regal va participa la deschiderea de stat a Parlamentului Canadei din Ottawa, se arată în comunicat. Și prim-ministrul canadian, Mark Carney, a anunțat

Politic Ex 02-05-2025 18:29

NATO/Rutte intenționează să includă cheltuieli de securitate mai mari pentru a respecta planul de apărare al lui Trump

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a propus membrilor alianței să majoreze cheltuielile pentru apărare la 3,5% din PIB și să aloce încă 1,5% pentru cheltuieli mai largi legate de securitate, pentru a răspunde cererii președintelui american, Donald Trump, privind o țintă de 5%, au declarat pentru Reuters persoane familiare cu această temă.

Politic Ex 02-05-2025 17:45

VIDEO/Candidatul naționalist la președinția Poloniei, primit de Donald Trump

Candidatul naționalist la președinția Poloniei, Karol Nawrocki, a anunțat vineri că i-a făcut o vizită 'importantă' președintelui american, Donald Trump la Casa Albă, stârnind în Polonia acuzații de ingerință electorală, transmite France Presse. Karol Nawrocki are sprijinul partidului de opoziție Lege și Justiție (PiS) și a

Politic Ex 02-05-2025 17:20

Donald Trump vrea să redenumească 8 mai şi 11 noiembrie drept "Zilele Victoriei" în cele două războaie mondiale

Statele Unite vor marca victoria aliaţilor în cel de-al Doilea Război Mondial pe 8 mai, ziua în care Germania a capitulat în 1945, a anunţat vineri preşedintele american, Donald Trump. "Mulţi dintre aliaţii şi prietenii noştri sărbătoresc 8 mai ca Ziua Victoriei, dar noi am făcut mai mult decât orice altă ţară, de depar

Politic Ex 02-05-2025 16:15

Copiii înfometați din Gaza caută hrană în grămezile de gunoi, semnalează ONU

Copiii din Gaza caută prin munți de gunoaie resturi alimentare și combustibil, a declarat vineri o purtătoare de cuvânt a Biroului ONU pentru ajutor de urgență din orașul Gaza, Olga Cerevko, făcând apel la încetarea blocadei Israelului asupra livrărilor de ajutoare către teritoriu, relatează dpa. Vorbind prin video cu ziarișt

Politic Ex 02-05-2025 14:27

Transfer de date ale UE spre China: TikTok condamnat la o amendă de 530 milioane de euro

Platforma TikTok a fost condamnată vineri în Uniunea Europeană la plata unei amenzi în valoare de 530 milioane de euro pentru că a eșuat să garanteze o protecție suficientă datelor personale ale europenilor în China, de unde ele sunt accesibile, într-un moment în care platforma se află și în colimatorul SUA, relatează AFP.

Politic Ex 02-05-2025 13:49

Iranul trebuie 'să renunțe' la îmbogățirea uraniului, declară Rubio

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că Iranul trebuie să 'renunțe' la îmbogățirea uraniului și la dezvoltarea de rachete cu rază lungă de acțiune și ar trebui să permită inspectorilor americani accesul la instalațiile sale, în contextul amânării rundei de negocieri nucleare, relatează Reuters. Comen

Politic Ex 02-05-2025 12:47

Gaza: Operațiunile umanitare 'în pragul unei prăbușiri totale', afirmă Crucea Roșie

Operațiunile umanitare în Fâșia Gaza sunt 'în pragul unei prăbușiri totale', a avertizat vineri Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) după două luni de blocadă totală israeliană a oricărei intrări de ajutoare, relatează AFP. 'Dacă livrările de ajutoare nu se reiau imediat, CICR nu va dispune de alimente,

Politic Ex 02-05-2025 11:25

Vatican: Horn instalat pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului

Vaticanul a instalat vineri un horn pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului care va începe pe 7 mai, relatează AFP. La terminarea fiecărei sesiuni de vot a cardinalilor reuniți în interiorul capelei, buletinele de vot sunt arse într-o sobă specială. Hornul, vizibil din Piața Sf.Petru, emite un fum negru dac

Politic Ex 02-05-2025 10:59

Donald Trump ordonă suspendarea finanțării de către stat a mediilor publice PBS și NPR

Președintele american Donald Trump a semnat joi un ordin executiv prin care cere administratorului federal de investiții în domeniul audiovizualului public (CPB) să înceteze finanțarea a două instituții media publice americane, televiziunea PBS și radioul NPR, pe care le acuză de părtinire, relatează AFP. 'Am dat instrucțiuni c

Politic Ex 02-05-2025 10:32

Marea Britanie: Extrema dreaptă britanică câștigă un scrutin parțial, un eșec pentru Starmer

Partidul de extrema dreaptă Reform UK, condus de Nigel Farage, a câștigat într-un un scrutin parțial în nord-vestul Angliei, învingând Partidul Laburist de guvernământ, un eșec pentru premierul Keir Starmer, relatează vineri France Presse. 'Pentru mișcare, pentru partid, acesta este un moment foarte, foa