logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

SUA: Audiere în Congres în ancheta pentru destituirea lui Trump, perturbată de apariţia bruscă a unor aleşi republicani

Imagine din galeria Agerpres

O audiere într-o comisie a Camerei Reprezentanţilor a Congresului american a degenerat în haos miercuri după ce aleşi republicani, încurajaţi de preşedintele Donald Trump să lupte mai ferm împotriva eforturilor democraţilor de a-l destitui, au irupt într-o sală de înaltă securitate şi au întârziat mărturia unei martore cheie de la Pentagon, relatează agenţia Reuters.

Mai mult de 20 de republicani care nu era autorizaţi să asiste la audiere au dat buzna în încăperea unde Laura Cooper, responsabilă la Pentagon pentru Ucraina, Rusia şi Eurasia, urma să depună mărturie cu uşile închise în faţa unor aleşi democraţi şi republicani în ancheta pentru destituirea preşedintelui.

Cooper urma să fie întrebată despre decizia lui Trump din acest an de a suspenda acordarea unui ajutor de 391 milioane de dolari către Ucraina aprobat de Congres.

Republicanii protestatari i-au acuzat pe democraţii care conduc ancheta de lipsă de transparenţă în acest demers.

O sursă de la faţa locului a declarat că republicanii şi-au adus telefoanele celulare în sala de audiere, chiar dacă prezenţa dispozitivelor electronice era interzisă.

După o confruntare dramatică cu cele trei comisii conduse de democraţi, republicanii au părăsit în cele din urmă sala, permiţându-i Laurei Cooper să-şi înceapă mărturia, cu întârziere de câteva ore.

Departamentul Apărării o instruise pe Laura Cooper, care fusese de acord în mod voluntar să depună mărturie, să nu se prezinte pentru depoziţie. Comisia pentru serviciile de informaţii i-a trimis însă o convocare miercuri dimineaţă, iar ea s-a conformat, a explicat un oficial implicat în anchetă.

Prin acţiunea de 'desant', aliaţii lui Trump au încercat să mute atenţia de la comportamentul preşedintelui spre ceea ce ei acuză ca fiind tactici incorecte ale democraţilor.

'Poporul american are o voce în acest proces. Are dreptul să ştie. Ar trebui să fie la lumina zilei', a declarat liderul republicanilor din Camera Reprezentanţilor, Kevin McCarthy, pentru presă.

Deşi republicanii au acuzat o lipsă de transparenţă a anchetei, Constituţia oferă Camerei Reprezentanţilor o mare libertate în ce priveşte conducerea procesului de destituire şi stabilirea regulilor anchetei.

'Sunt groaznic de speriaţi. Încearcă să oprească această anchetă', a declarat democratul Ted Lieu despre republicani. 'Ei ştiu că vor fi furnizate mai multe fapte ce sunt absolut devastatoare pentru preşedintele Statelor Unite', a mai spus el.

De partea cealaltă, preşedintele Comisiei pentru serviciile de informaţii, democratul Adam Schiff, le-a spus reporterilor că martorii care se prezintă pentru depoziţii în anchetă au sfidat eforturile Casei Albe de a-i reduce la tăcere şi că 'preşedintele le-a cerut acoliţilor săi din Congres să folosească orice mijloc pentru a încerca să le împiedice depoziţiile'. 'Dar nu vor avea succes', a adăugat el.

Luni, preşedintele Trump le-a declarat jurnaliştilor că 'republicanii trebuie să devină mai duri şi să lupte' împotriva destituirii sale cu democraţii care sunt 'perverşi şi uniţi'. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 17

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 07-06-2025 21:51

VIDEO/Summitul Oceanelor de la Nisa lansează o coaliție a orașelor de coastă sub egida ONU

Circa 200 de primari și guvernatori ai orașelor de coastă din întreaga lume au lansat sâmbătă în orașul francez Nisa o coaliție sub egida ONU pentru a combate împreună amenințările specifice create de schimbările climatice asupra zonelor litorale, relatează AFP. Până în anul 2050, peste un miliard de persoan

Politic Ex 07-06-2025 21:16

Trump crede că prietenia sa cu Musk s-a terminat și îl amenință cu 'consecințe serioase' dacă finanțează opoziția democrată

Președintele american Donald Trump l-a amenințat sâmbătă pe fostul său colaborator miliardar Elon Musk cu 'consecințe serioase' dacă finanțează politicieni democrați care candidează împotriva republicanilor ce votează în Congres planul său fiscal, plan de la care a pornit o ceartă în care ei și-au aruncat vorbe grele în public zi

Politic Ex 07-06-2025 20:12

Germania are o fereastră de timp de numai trei ani pentru a se reînarma, susține o responsabilă a armatei germane

Armata germană, Bundeswehr, are la dispoziție trei ani pentru a achiziționa echipamentele necesare asigurării apărării în fața unui eventual atac rusesc asupra teritoriului țărilor NATO, a declarat responsabila sa cu achizițiile militare, potrivit AFP. 'Tot ce este necesar pentru a fi complet operațional în vederea apărării țăr

Politic Ex 07-06-2025 18:57

VIDEO/Spania: Manifestație la Madrid împotriva reînarmării Europei

Aproximativ 3.000 de protestatari, potrivit estimărilor oficiale, s-au adunat sâmbătă în capitala spaniolă Madrid la o manifestație împotriva reînarmării Europei și a creșterii cheltuielilor militare la 5% din PIB, transmite agenția EFE. Protestul s-a desfășurat sub sloganele 'Nu NATO!' și 'Nu bugetelor de r

Politic Ex 07-06-2025 18:08

Talibanii îndeamnă afganii din SUA să revină în Afganistan și promit că nu le vor face nimic rău

Guvernul talibanilor de la Kabul i-a îndemnat sâmbătă pe afganii care tânjesc la o viață în SUA să revină în Afganistan, după ce președintele american Donald Trump a înăsprit restricțiile de intrare și de ședere în SUA, relatează AFP. 'Celor care sunt îngrijorați și spun că America și-a închis ușile &ic

Politic Ex 07-06-2025 17:17

#Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea înțelegerii privind schimbul de prizonieri și de corpuri ale soldaților uciși

Rusia și Ucraina s-au acuzat reciproc sâmbătă că au perturbat schimbul de prizonieri convenit pentru acest weekend, acuzații ce survin în urma unui puternic atac aerian rusesc care a țintit în special Harkov, al doilea oraș ca mărime al Ucrainei, relatează agențiile AFP și Reuters. Potrivit negociatorului-șef rus Vladimir Med

Politic Ex 07-06-2025 16:42

Iranul susține că a obținut documente clasificate despre Israel

Televiziunea de stat iraniană a susținut sâmbătă că Iranul a obținut documente 'sensibile' despre Israel, referitoare inclusiv la instalațiile nucleare israeliene, pe fondul tensiunilor dintre cele două țări inamice și negocierilor asupra programului nuclear iranian, relatează AFP. Sursa nu oferit nicio explicație despre aceste d

Politic Ex 07-06-2025 16:05

#Ucraina a neutralizat 10% din flota rusă de bombardiere strategice în atacul asupra aerodromurilor, estimează Germania

Atacul ucrainean cu drone executat duminica trecută asupra aerodromurilor rusești a neutralizat circa 10% din flota rusă de bombardiere strategice Tu-95 și Tu-22, fiind de asemenea lovite avioane radar de alertă timpurie A-50, dar acestea din urmă se pare că nu erau operaționale, a declarat sâmbătă un general al armatei germane citat de Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 14:55

Italienii, chemați să voteze în cinci referendumuri pe teme de cetățenie și muncă, pe fondul temerilor de absenteism

Italienii sunt așteptați să voteze duminică și luni în cinci referendumuri privind reducerea perioadei de obținere a cetățeniei de la zece la cinci ani și abrogarea unor norme privind disponibilizările, deși există temeri că prezența la vot nu va atinge 50%, prag necesar pentru ca referendumurile să fie validate, informează sâmbătă EFE.

Politic Ex 07-06-2025 14:19

Președintele Dumei de Stat ruse îl avertizează pe cancelarul Merz în privința escaladării tensiunilor

Președintele parlamentului rus, Viaceslav Volodin, a avertizat sâmbătă cu privire la o escaladare a tensiunilor dintre țara sa și Germania într-un mesaj adresat parlamentarilor de la Berlin, informează dpa. 'Actuala elită germană conducătoare creează condițiile pentru o agravare a situației și provoacă ciocniri între țări

Politic Ex 07-06-2025 14:08

Rusia acuză #Ucraina că 'amână' schimbul de prizonieri (negociator rus)

Rusia a acuzat sâmbătă Ucraina că a 'amânat' schimbul de prizonieri și a miilor de soldați uciși, care trebuia să aibă loc în acest sfârșit de săptămână, informează agențiile de presă. Acordurile pentru schimbul de prizonieri de război cu vârsta sub 25 de ani, răniți și bolnavi, precum și predarea a

Politic Ex 07-06-2025 13:49

Cambodgia și Thailanda își intensifică desfășurarea militară într-o zonă de frontieră disputată

Cambodgia și Thailanda și-au intensificat desfășurarea de trupe într-o zonă de frontieră revendicată de ambele țări, a declarat sâmbătă ministrul apărării thailandez, Phumtham Wechayachai, pe fondul tensiunilor crescute după o ciocnire de la sfârșitul lunii mai în care un soldat cambodgian a fost ucis, informează EFE, AFP și Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 13:24

Cadavrul unui ostatic thailandez, recuperat din Gaza și adus în Israel (autorități)

Forțele israeliene au recuperat din Fâșia Gaza cadavrul unui ostatic thailandez răpit pe 7 octombrie 2023, în timpul atacului mișcării islamiste palestiniene Hamas asupra Israelului și deținut de atunci în enclava palestiniană, au anunțat sâmbătă autoritățile israeliene, citate de AFP. Armata a declarat într-un co

Politic Ex 07-06-2025 13:13

Kîrgîzstanul demontează cel mai înalt monument al lui Lenin din Asia Centrală

Kîrgîzstanul a demontat sâmbătă cel mai înalt monument al fondatorului URSS Vladimir Lenin din Asia Centrală, situat în Oș, al doilea oraș ca mărime din fosta republică sovietică, aliată a Rusiei, informează AFP. Potrivit primăriei, monumentul va fi mutat și 'un drapel kîrgîz pe un catarg îna

Politic Ex 07-06-2025 12:15

Teheranul consideră că interdicția de călătorie impusă de SUA dovedește 'ostilitate profundă' față de iranieni și musulmani

Iranul a criticat sâmbătă interdicția de călătorie impusă de președintele american Donald Trump asupra cetățenilor din 12 țări, între care Republica Islamică, declarând că arată o 'ostilitate profundă' față de iranieni și musulmani, informează Reuters. Acesta este 'un semn clar al dominației unei mentalități rasis