logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Libia: Mareşalul Haftar a exclus o încetare a focului într-o discuţie cu preşedintele Emmanuel Macron

Imagine din galeria Agerpres

Mareşalul Khalifa Haftar, liderul autoproclamatei Armate naţionale libiene (ANL) a exclus orice încetare a focului într-o discuţie miercuri, la Paris, cu preşedintele Emmanuel Macron, transmite Reuters.

Haftar a afirmat că doreşte să elibereze capitala de miliţiile care au "infestat" guvernul susţinut de ONU, potrivit informaţiilor furnizate de un oficial din cadrul preşedinţiei franceze.

Acutizarea conflictului din Libia, ţară cuprinsă de anarhie după înlăturarea lui Muammar Gaddafi în 2011, s-a produs la începutul lunii aprilie, când trupele mareşalului Haftar au început să avanseze spre capitala Tripoli. În prezent, forţele ANL sunt blocate în suburbiile din sudul capitalei de luptătorii loiali guvernului premierului Fayez al-Sarraj (GNA).

Preşedintele Macron şi alţi oficiali francezi au exprimat în mod repetat în ultimele săptămâni sprijinul pentru GNA şi au cerut o încetare necondiţionată a focului.

Dar unele state europene, inclusiv Franţa, l-au sprijinit şi pe Haftar, pentru rolul acestuia în combaterea militanţilor islamişti din Libia.

"Neîncrederea pe care o vedem între actorii libieni este astăzi mai mare ca niciodată", a declarat sursa citată de Reuters, la încheiere întâlnirii dintre Macron şi Haftar.

"Când a fost adusă în discuţie chestiunea încetării focului, reacţia lui Haftar a fost să întrebe: 'cu cine să negociez astăzi pentru o încetare a focului?'''

"El (Haftar) consideră că GNA este complet infiltrat de miliţii şi nu este treaba lui să negocieze cu reprezentanţi ai acestor miliţii".

Conform sursei citate de Reuters, preşedintele Macron i-a cerut lui Haftar să anunţe o măsură publică în direcţia unei încetări a focului. Haftar a răspuns că este necesar un dialog politic inclusiv, la care este dispus dacă ar exista condiţiile pentru încetarea focului. Nu a precizat însă când ar putea fi pregătit să participe la astfel de negocieri.

Oficialul francez a mai spus că Haftar a respins aluziile potrivit cărora el sau forţele care îi sunt loiale beneficiază de pe urma vânzării de petrol din estul Libiei, unde deţine controlul.

Tot miercuri, la Tunis, premierului Fayez al-Sarraj a apreciat că încetarea focului în Libia nu poate avea loc fără retragerea "agresorilor", referire la forţele mareşalului Khalifa Haftar, conform AFP.

În marja unei vizite la Tunis, Fayez al-Sarraj a solicitat, în cadrul unei întâlniri cu ambasadori ai statelor arabe, africane şi europene, să se spună lucrurilor pe nume şi să se denunţe "agresorul", potrivit unui comunicat al biroului său de presă.

"Apelul la încetarea focului nu se poate face decât odată cu retragerea forţelor agresorului", a insistat al-Sarraj.

"Această agresiune în care ne-am pierdut sute de tineri (...) nu este justificată, într-un moment în care eram aproape de o soluţie paşnică a crizei", a declarat premierul guvernului libian recunoscut de comunitatea internaţională în deschiderea unei alte reuniuni cu ambasadori libieni.

În opinia sa, "chestiunea este serioasă, are legătură cu unitatea naţiunii şi nu trebuie lăsat un aventurier (...) să creeze o fisură în ţesutul (social)".

Bătălia pentru Tripoli a făcut 510 victime, 2.467 de răniţi şi a forţat 75.000 de libieni să îşi părăsească locuinţele. Mii de migranţi sunt captivi în centre de detenţie şi o parte din suburbiile din partea de sud a capitalei au fost afectate de lupte. Şcolile au fost închise, curentul întrerupt şi multe familii despărţite. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 07-05-2025 20:14

Noul guvern german a ordonat poliției de frontieră să respingă la granițe majoritatea migranților

Noul ministru german de interne Alexander Dobrindt a anunțat miercuri că a ordonat poliției de frontieră să respingă la granițe migranții clandestini, 'cu excepția grupurilor vulnerabile, precum copiii și femeile gravide', relatează agențiile AFP și DPA. Obiectivul acestei măsuri este reducerea migrației ilegale, a explicat ministrul l

Politic Ex 07-05-2025 19:56

Groenlanda: Danemarca îl va convoca pe ambasadorul SUA în legătură cu posibile acte de spionaj

Ministrul danez de externe, Lars Lokke Rasmussen, a anunțat miercuri că îl va convoca pe ambasadorul SUA în Danemarca după ce publicația Wall Street Journal a publicat un articol în care afirma că Washingtonul intenționează să-și intensifice activitățile de spionaj în Groenlanda, teritoriu pe care Donald Trump îl râvnește, relatează France

Politic Ex 07-05-2025 19:26

#Ucraina încearcă un nou asalt în Kursk, în timp ce Rusia intensifică atacurile în Sumî

Lupte intense continuă de-a lungul frontierei nord-estice a Ucrainei, unde Kievul a lansat un nou asalt transfrontalier asupra regiunii ruse Kursk, în timp ce pe teritoriul ucrainean de cealaltă parte a graniței atacurile aeriene și de artilerie rusești tot mai numeroase au determinat evacuări în provincia Sumî, unde trupele ruse au ocupat mai multe

Politic Ex 07-05-2025 19:19

Parlamentul European îndeamnă Kosovo și Serbia să avanseze în reformele pentru aderarea la UE

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Kosovo trebuie să-și accelereze reformele legate de UE, iar Serbia trebuie să facă mai mult pentru a proteja statul de drept și libertatea presei și pentru a lupta împotriva corupției, se arată în două rapoarte adoptate miercuri de Parlamentul European și care evaluează progresele în

Politic Ex 07-05-2025 18:55

Parlamentul European spune că procesul de aderare a Turciei la UE trebuie să rămână înghețat, din cauza regresului democratic

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Procesul de aderare a Turciei la Uniunea Europeană trebuie să rămână înghețat, din cauza regresului democratic, se arată într-un raport adoptat miercuri de membrii Parlamentului European, reuniți în sesiune plenară la Strasbourg. 'Importanța geo

Politic Ex 07-05-2025 18:47

JD Vance afirmă că SUA și Europa sunt 'în aceeași echipă', dar alianța trebuie să evolueze

Vicepreședintele american JD Vance a declarat miercuri că Statele Unite și Europa 'sunt în aceeași echipă' în pofida diferențelor, afirmând că alianța lor trebuie să 'evolueze' în fața noilor provocări de securitate, în special în ceea ce privește Ucraina, potrivit EFE. 'Încă mai cr

Politic Ex 07-05-2025 17:46

Atacuri ucrainene cu drone asupra Rusiei: Avionul, care îl transporta pe Vucic la Moscova, a aterizat de urgență la Baku

Avionul care îl transporta pe președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, la Moscova a fost nevoit să procedeze miercuri la o aterizare de urgență la Baku, capitala Azerbaidjanului, după care și-a continuat zborul spre capitala rusă, unde șeful statului sârb urmează participe la ceremoniile ocazionate de împlinirea a 80 de ani de la victoria armatei sov

Politic Ex 07-05-2025 16:41

Gaza: Șase state europene se opun 'oricărei modificări demografice sau teritoriale'

Șase state europene (Irlanda, Islanda, Luxemburg, Norvegia, Slovenia și Spania) au denunțat miercuri noul plan de cucerire a Gazei prezentat de Israel, arătând că resping 'ferm orice modificare demografică sau teritorială' susceptibilă de a constitui 'o încălcare a dreptului internațional', informează AFP. Aplicarea

Politic Ex 07-05-2025 16:32

Președintele francez Emmanuel Macron afirmă că situația umanitară din Gaza este 'mai critică ca oricând'

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă cu noul cancelar german Friedrich Merz, că situația umanitară din Gaza a atins niveluri 'critice' nemaiîntâlnite până acum și a subliniat că este urgent să se permită distribuirea ajutorului umanitar în Fâșia Gaza, relatează Reuters

Politic Ex 07-05-2025 16:15

Consternare în Israel după declarația lui Trump că alți trei ostatici nu ar mai fi în viață

Rudele ostaticilor israelieni deținuți în continuare în captivitate de gruparea islamistă palestiniană Hamas în Fâșia Gaza au reacționat cu consternare la anunțul președintelui american Donald Trump potrivit căruia alți trei ostatici nu ar mai fi în viață, potrivit dpa. Cherut Nimrodi, mama unui soldat răpit și du

Politic Ex 07-05-2025 16:00

Bulgaria și Grecia au semnat un acord în domeniul apei, pentru asigurarea irigațiilor în regiunea elenă Evros

Bulgaria și Grecia au semnat, după luni de negocieri, un acord pe cinci ani în domeniul apei, a confirmat miercuri Ministerul de Externe de la Sofia, o decizie care a provocat ușurare în rândul fermierilor greci îngrijorați pentru soarta recoltelor lor, transmite Reuters. Acordul îl înlocuiește pe cel vechi

Politic Ex 07-05-2025 15:58

#Ucraina: Încetarea focului decisă de Putin pentru 3 zile intră în vigoare la miezul nopții, deși Zelenski a respins-o

Încetarea focului pentru trei zile în Ucraina anunțată unilateral de președintele rus Vladimir Putin va intra în vigoare la miezul nopții, chiar dacă a fost respinsă de Kiev, a anunțat miercuri Kremlinul, transmite agenția EFE. 'Da, inițiativa părții ruse, a președintelui Putin, rămâne în vigoare', a răspu

Politic Ex 07-05-2025 15:05

Statele UE trebuie să crească cheltuielile militare și să susțină #Ucraina, afirmă noul cancelar german Friedrich Merz

Toate statele membre ale UE trebuie să-și sporească cheltuielile de înarmare pentru a-și umple lacunele în capabilitățile de apărare și să asigure astfel un sprijin militar continuu pentru Ucraina în războiul cu Rusia, a declarat miercuri la Paris noul cancelar german Friedrich Merz, transmite Reuters. 'Numai în ace

Politic Ex 07-05-2025 14:57

Parlamentul European a marcat 80 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa

Starsbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Parlamentul European a marcat miercuri, la Strasbourg, 80 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa, într-o ceremonie în plen cu trei veterani.  

Politic Ex 07-05-2025 14:52

Pakistan: Consiliul național de securitate autorizează armata să riposteze la atacurile Indiei

Consiliul național de securitate al Pakistanului a declarat, la reuniunea desfășurată în cursul nopții, atacurile cu rachete indiene împotriva teritoriului țării drept un act de război și a autorizat armata să riposteze, a informat miercuri biroul premierului, transmite dpa. 'Aceste acte ilegale sunt încălcări flagrante a